Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

expeditie in tarile nordice


Vizitator livi

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: expeditie in tarile nordice

 

eu am incercat sa merg intr-o exp in tsrile nordice dar...era ff scump 14 zile 4500 euroi pt 2 pers...fara combustibil...

 

Cine a organizat-o, care era traseul si in ce a constat organizarea ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator livi

scuze...mi-a cazut netul aseara... da, expeditia era org. de o firma din buc. printr-o ag. de turism,poate ca de asta era asa de scump pt ca era implicata si o agentie...

traseul...nu mai stiu sigur dar imi amintesc ca se atingea punctul cel mai nordic din Norvegia Horjbrtstoe-asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

du-te pe barba ta, nu organizat. vara trecuta m-a dus in jur de 3000 pentru 3 persoane cu totul si n-am facut prea multe economii. de sarbatori am fost o saptamina cu 2 si 10 zile singur si m-a dus la 2500 din care scadem un alternator - cam 430 cred- si asta in conditii de iarna. e adevarat, n-am facut excese dar nici n-am murit de foame.

in vara vreau sa ma duc din nou si tot pe barba mea.

organizatorii tre' sa traiasca si ei, si daca gasesc pe cine sa jumuleasca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ati pus pe ganduri cu expeditia catre tarile nordice.

 

Anul acesta nu stiu daca mai e timp si pentru asa ceva dar ma gandesc ca anul viitor cel tarziu pana in vara e posibil ca Club4x4 sa organizeze o asemenea expeditie.

 

Ma tenteaza pentru ca se trece prin tari civilizate unde nu sunt conflicte care sa ne puna in pericol siguranta.

Voi studia problema, posibile trasee, voi aduna cat mai multe informatii despre asa ceva chiar de la cluburi similare de pe traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norvegia e superba in august. e luna cea mai buna de vizitat tara aia. ca in rest cam ploua. clima oceanica in partea de sud vest...adica ploua tot timpul....in sus se mai schimba lucrurile referitor la ploi dar e cam frig de cort...
Just Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de aia se si pleaca...

sa-ti mai fie frig ....sa-ti mai fie foame ....sa tresari daca mai pocneste ceva pe la masina ... sa mergi sa nu ai certutudinea ca ai gresit sau nu drumul ...sa ai emotii de tot felul .... altfel... e mai bine acasa la TV cu mana-n floricele ...

 

personal m-am cam saturat de mancare gatita .... a-si manca o conserva... cu tabla cu tot ...

cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de aia se si pleaca...

sa-ti mai fie frig ....sa-ti mai fie foame ....sa tresari daca mai pocneste ceva pe la masina ... sa mergi sa nu ai certutudinea ca ai gresit sau nu drumul ...sa ai emotii de tot felul .... altfel... e mai bine acasa la TV cu mana-n floricele ...

 

personal m-am cam saturat de mancare gatita .... a-si manca o conserva... cu tabla cu tot ...

 

Ducem cu noi un pescar si un vanator si mancam ce prind ei. :grin: Aia aventura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de aia se si pleaca...

sa-ti mai fie frig ....sa-ti mai fie foame ....sa tresari daca mai pocneste ceva pe la masina ... sa mergi sa nu ai certutudinea ca ai gresit sau nu drumul ...sa ai emotii de tot felul .... altfel... e mai bine acasa la TV cu mana-n floricele ...

 

personal m-am cam saturat de mancare gatita .... a-si manca o conserva... cu tabla cu tot ...

 

Ducem cu noi un pescar si un vanator si mancam ce prind ei. :grin: Aia aventura...

 

Io nu stiu zau ,Max nu te recunosc chiar ai face sacrificiul asta.

GHITZA PRESEDINTE!

www.ocb.ro

www.gafa.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re:

 

pai de aia se si pleaca...

sa-ti mai fie frig ....sa-ti mai fie foame ....sa tresari daca mai pocneste ceva pe la masina ... sa mergi sa nu ai certutudinea ca ai gresit sau nu drumul ...sa ai emotii de tot felul .... altfel... e mai bine acasa la TV cu mana-n floricele ...

 

personal m-am cam saturat de mancare gatita .... a-si manca o conserva... cu tabla cu tot ...

 

Ducem cu noi un pescar si un vanator si mancam ce prind ei. :grin: Aia aventura...

 

Io nu stiu zau ,Max nu te recunosc chiar ai face sacrificiul asta.

 

cu un pescar nu se moare de foame in nord, asta-i de saptamina trecuta in suedia. si sint o gramada de drumuri neasfaltate de batut printre lacuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re:

 

pai de aia se si pleaca...

 

 

personal m-am cam saturat de mancare gatita .... a-si manca o conserva... cu tabla cu tot ...

Boierule, daca nu-ti ajunge tabla de la conserva te rog sa-mi spui, o sa-ti pun deoparte niste tabla de nissanuri de astea mai ruginite........ :ha:

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: expeditie in tarile nordice

 

Ma tenteaza si pe mine sa merg. Cred ca ar fi foarte interesant, foarte placut, o experienta noua. Nu stiu daca Lada mea o sa reziste atatia km dar merita sa risc :h5 ; Oricum merita sa studiem problema, sa vedem care ar fi traseul, costurile, echiparea de care avem nevoie si alte chestii de genul asta;

toate aspectele ar trbuie sa le stabilim din timp, sa ne putem pregati pentru ca eventualele dureri de cap din cursul expeditiei sa poate fi stinsa cu o bere cel mult :x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: expeditie in tarile nordice

 

din ce am vazut pe via michelin, pe cel mai scurt traseu sunt 3474 km pana la Tromso(Norvegia)-o localitate destul de nordica;

Acest traseu e urmatorul: Bucuresti-Siret-Ucraina-Polonia-Lituania-Letonia-Estonia(aici putem lua fie ferry-boat-ul sau facem un ocol spre stanga pana la Sankt-Petersburg/sa-l si vizitam/)-Finlanda-putin din Suedia-Norvegia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: expeditie in tarile nordice

 

Ma tenteaza si pe mine sa merg. Cred ca ar fi foarte interesant, foarte placut, o experienta noua. Nu stiu daca Lada mea o sa reziste atatia km dar merita sa risc :h5 ; Oricum merita sa studiem problema, sa vedem care ar fi traseul, costurile, echiparea de care avem nevoie si alte chestii de genul asta;

toate aspectele ar trbuie sa le stabilim din timp, sa ne putem pregati pentru ca eventualele dureri de cap din cursul expeditiei sa poate fi stinsa cu o bere cel mult :x

rezista, ladoiul meu a facut capul nord cu fostul proprietar si de sarbatori vreau sa-l duc si eu pina la cercul polar ca in landrover e mai frig iarna decit afara. singura problema ar fi capacitatea redusa a rezervorului

cit despre durerile de cap stinse cu o bere, mai greu, in suedia cea mai tare bere din pravalie are 3% alcool. cineva interesat pentru la iarna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: expeditie in tarile nordice

 

A fost un coleg rulotist vara asta prin Scandinavia , peisaje mirifice.Mie mi-a placut foarte mult traseul si la vara m-am hotarat sa-l fac si eu (vara asta am facut un tur al Europei , 8200 km prin 12 tari).Cine vrea sa vada o poate face aici : http://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.ph ... a&start=30

0745634366
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: expeditie in tarile nordice

 

Superidee hotelul ala :) Ce fain ar fi sa fie asa ceva si pe la noi. Cred ca offroaderii si pescarii ar fi multumiti de un loc ieftin de dormit, mai ales daca pe apropiere se gaseste un foc de tabara si eventual o taverna cu mancare buna.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: expeditie in tarile nordice

 

Superidee hotelul ala :) Ce fain ar fi sa fie asa ceva si pe la noi. Cred ca offroaderii si pescarii ar fi multumiti de un loc ieftin de dormit, mai ales daca pe apropiere se gaseste un foc de tabara si eventual o taverna cu mancare buna.

crezi ca ar primi autorizatie de functionare in RO cu wc sapat si fara apa curenta? eu nu cred.taverna nu au, e un orasel la vreo 10min. cu masina de und te poti aproviziona si lacul din spate e plin de stiuci. sint amenajate citeva locuri de foc cu lemne gratis dar tre'sa le tai singur. pentru iarna au o coliba uriasa cu loc de foc unde poti sa si gatesti.dati un ochi pe aici http://www.kolarbyn.se/acc.aspti. poate dupa sarbatori mai pun ceva poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: expeditie in tarile nordice

 

Da campingurile alea jenante de le mai intalnesti pe ici-pe colo cum functioneaza? Adaposturile astea macar par solide si calduroase, cu toata izolatia asta de pamant in jur. In plus asa ceva poate exista la noi in zone in care jepcarii de la protectia consumatorului, politia sanitara sau de la fisc nu prea au cum sa ajunga. Nici cabanele din creierul muntilor nu prea au alti vizitatori decat cei ibinuiti cu salbaticia.

 

Multam' de link. Imi pare tare instructiv. Pazea ca are un "ti" in plus. Linkul bun se termina cu "asp"

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare