Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

O masina pregatita pentru expeditie.


Max

Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

io zic ca putea fi mai eficient cu o masina lunga

 

adeq atata greutate pe prtbagaj care sta pe prinderile alea lungi ca niste picioare de masa...

difendaru e din al si daca omu nu are deja o problema va avea sigur.

ori se batzaie greutatea pana obosec picioarele alea de masa ori cedeaza nervos rama de care sunt prinse.

apoi butelia aia sus e patetica... sau omu e roman si e ciorbar...

impresia generala este ca a pus totu sus ca sa se vada ca are. adeq e un showroom car. sau e roman !

 

io nu as merge cu butelia sus ca las regulatoru in prima creanga. si daca spuneti ca e facuta pentru desert si nu sunt pomi acolo va voi intreba de ce nu foloseste o masina lunga atunci? probail ca "se strecoara" mai bine printre dune...

toata lumea pe afara foloseste masini lungi ca masini de tura.

si personal zic ca daca tot e lunga tre sa dormi in ea si nu pe ea. ca daca esti asa mare aventurier si nu iesi doar la parada, ca se vada ca ai cort, ajungi mai usor din pat la volan ca sa te tirezi repede daca se impute situatia acolo unde ai campat.

 

dar asa cum zic medicii ca "nevoia creeaza organu' " este posibil ca acaretu respectiv sa fie facut pentru cine stie ce aplicatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

Alte idei de masini pregatite de expeditie

http://www.aev-conversions.com/vehicles/

 

Iar ca idei de "camping" ptr expeditii:

http://www.autohomecanada.com/file_gb/progettate_avventura.html

2008 Jeep Patriot 4x4 2.4 L, FD1, North Edition

The Earth is covered 70% by water, Jeep covers the rest

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

Daca va doriti o masina de expeditie v-o recomand pe aceasta. bani sa aveti.

salut

niciodata nu m-am plans de bani ....ci numai de numarul lor!!

600000usd its a lot of money!

sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

....land roverul are frana de mana pe cardan dar nu se vede deoarece discul de frana este introdus intr-o carcasa ..generoasa pot spune.In pozele din linkul lui @Max,proprietarul a renuntat la acea carcasa..(.din ceea ce am inteles din text) pentru a reduce greutatea....:ha:..,..

Am folosit si eu frana de mana si nu numai pe loc...in miscare rotile nu se blocheaza definitiv,au o miscare "sacadata"...se rotesc fata si spate cateva grade...,cred ca este mai eficace frana pe transmisie,decat cea pe roata...motive fiind mai multe...in primul rand nu ia apa si alte mizerii...si in situatii extreme poti avea mare incredere in ea...

Land Niva Luci

WWOC-VALCEA

X-TREME OLANESTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

interesanta frana de pe cardan

stie cineva la ce ajuta ?

 

Avantaje sunt din belsug:

 

1. cuplezi 4x4 si ai frana de mana pe 4 roti!

2. traseu scurt, simplu si amplasat mai sus, al sistemului de actionare (cablu). Rezultat - mai putina rugina si mizerie. Sau mai putina mentenanta...

3. pe spate ai discuri si atat. Fara tamburi care sa tina noroi.

Samurai - pentru extrem

Patrol y60 LWB - pentru expeditii

Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

Dar si dezavantaje - inutila daca nu cuplezi blocantul si ai o roata sus sau fara aderenta ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

Dar si dezavantaje - inutila daca nu cuplezi blocantul si ai o roata sus sau fara aderenta ....

 

In principiu, da! Spun in principiu pentru ca - daca esti cu o roata sus, se cheama ca esti in teren adica pe 4x4. Si atunci frana e pe 4 roti ceea ce oricum e mai bine decat pe 2. Si cu aderenta cred ca este cam tot pe acolo. Dar, ca in legile lui Murphy, e posibil sa gasesc intr-o zi exact o situatie din aceasta mai ciudata. Sper doar sa nu alerg prea mult ca sa prind masina... :)

Samurai - pentru extrem

Patrol y60 LWB - pentru expeditii

Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

Sau sa nu fie prea multe capete luminate ( toti soferi ...) la o masina care tocmai a facut pana pe spate si a plecat de pe cric , lasind capetele luminOASE sa se dumireasca ....ca n-a cuplat blocantul.Situatie reala , povestita de unul dintre actori , surizind amar ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

Sau sa nu fie prea multe capete luminate ( toti soferi ...) la o masina care tocmai a facut pana pe spate si a plecat de pe cric , lasind capetele luminOASE sa se dumireasca ....ca n-a cuplat blocantul.Situatie reala , povestita de unul dintre actori , surizind amar ...

 

:):)

@cos, astfel de patanii fac parte din farmecul jocului. Important este sa nu fie cineva ranit. Oricat de chauffeur ai fi...

Samurai - pentru extrem

Patrol y60 LWB - pentru expeditii

Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

Ce fel de masina /echipare ai in vedere?

GTC Auto: service 4x4 / accesorii off-road

GTC auto SHOP: magazin online de accesorii 4x4

 

www.gtcauto.ro / www.shop.gtcauto.ro / www.gtcmotorsport.ro

razvancirap@gtcauto.ro / 0723.541.851

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: O masina pregatita pentru expeditie.

 

Umil bag si io nasu' cu un proiect al unui "neamt" ptr un Jk

http://www.expeditionportal.com/forum/threads/24093-Project-XXX?

http://xxxpedition.com/XXX-Project/index.html

Am admirat la omu' asta perseverenta pentru lucru ticait bine si mai ales practic in special in partea de amenajare a cabinei.

Ionut

Ps: si lucrul englezesc arata tare bine numai ca stii si tu fiecare cu stolu' lui.

Editat de ipampu

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare