Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Transalpina, Apuseni: foarte tare frate !

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Transalpina, Apuseni: foarte tare frate !

Asa cum am tot carcotit pe aici prin 'Expeditii ', la initiativa lui Bogdan ( bbb ), pentru care il felicit si ii multumesc de invitatie, am reusit sa punem cap la coada o nazdravana rusoaica ( Niva rulz ) si pe micuta americana ( Wrangler YJ ), la o minunata drumetie, pe cararile, mai bune sau mai rele, mai drepte sau mai inclinate, mai uscate sau mai ude, de prin tarisoara noastra draga.
    Dupa batranul ceas al americancei mele, am bagat 834 mile ( aprox. 1335 km ), din care aproape jumatate pe alte caldaramuri decat asfaltate, desfatandu-ne privirea, mintea si sufletul cu manastiri, pesteri, lacuri, rauri si cascade, sate si catunuri, varfuri 'nalte si fructele padurilor.
    Cateva repere ale plimbarii noastre, in ordinea in care ne-au aparut in cale:

Bucale-Rm Valcea- Manastirea Bistrita ( Pestera Liliecilor ), Manastirea Polovragi ( Pestera cu acelasi nume ), Ranca, Vf Papusa ( inceputul Transalpinei ), Obarsia Lotrului, Lacul Vidra, Sugag, Sebes, Alba Iulia, Rosia Montana ( Minele Romane, Taul Mare, Taul Mic ), Arieseni ( Pestera Varciorog, varful Biharia, Groapa Ruginoasa ), Garda de Jos ( Ghetarul Scarisoara ), Calineasa, Ic Ponor ( Lacul Fantanele, Pestera Sura Mica, Cheile Somesului Cald, Cetatile Radesei ), Padis, Huedin - si din nou acasa ........
    Daca am uitat ceva, pozele vor spune de la sine.
    Ce ar fi viata daca nu am avea curajul sa riscam ceva ?

Re: Transalpina, Apuseni: foarte tare frate !

Poze

Comentariu

More pictures

Comentariu

Super pozele....
        Va rog sa mai puneti de pe sectorul Pestera Polovragi-Rinca sa vad si eu ce nu am mai putut vedea (am urcat 13-15 km doar de la POLOVAGI)...M-am ofticat dar atit poate un 4x2....
        Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.

Comentariu

Mai am cateva si nu va mai obosesc !

Comentariu

Inca cateva, imi sunt atat de dragi...... :)

Comentariu

Promit ca ma potolesc

Comentariu

Daca am promis.... cu astea gata.

Comentariu

Postat în original de asfalttango
                  Super pozele....
                  Va rog sa mai puneti de pe sectorul Pestera Polovragi-Rinca sa vad si eu ce nu am mai putut vedea (am urcat 13-15 km doar de la POLOVAGI)...M-am ofticat dar atit poate un 4x2....
                  Salut,
                  Din pacate pe acel drum nu am prea facut poze, oboseala ne cam intristase. Bogdan a continuat traseul si se intoarce sambata, poate a facut el mai multe din acea zona.

Comentariu

Poze fara limita...nu ma obosesc niciodata...nici sa le fac nici sa le privesc...Felicitari pentru plimbare...Deja am trimis link si care prietenii mei cu MERCEDES sa vada ce nu am putut vedea noi....

Comentariu

Fain.
                      Din cate stiu eu, de la polovragi, nu se merge la Ranca. Se merge prin cheile oltetului si se ajunge (teoretic) la raul Latorita, mai bine spus la lacul petriman. Asfaltul se termina inainte de intrarea in pestera. Am mers prin zona aia, pe vremuri, cu Dacia. Dar numai cativa km.
                      La Ranca se ajunge de la Novaci care e pe la jumatatea distantei intre Polovragi si Tg.Jiu. Sau, poate ma insel eu.

Comentariu

Asa este.

Am confundat eu RANCA cu VOINEASA...M-am uitat pe harta si mi-am dat seama de confuzie...Eu am urcat pe drumul vechi de VOINEASA(cred) paralel cu Oltetul...nu am ajuns la nici un lac din pacate...Eu am urcat pe 1 august anul acesta doar vreo 13 km appx...si unde am considerat ca nu mai fac fata m-am intors...

In speranta ca nu supar omul ca pun poze pe thread-ul lui(daca este vreo problema rog moderatorul sa le stearga)dar incerc sa exprim frumusetea locurilor...

Comentariu

De la Polovragi v-ati intors pe asfalt si ati mers la Ranca? Sau ati mers pe la Petrimanu si de acolo pe "strategica" pana la Saua lui Stefan?
                          Samurai incepator

Comentariu

Duminica asta am facut si eu o plimbare pe Obarsie-Ranca (prima). Daca nu s-o supara titularii topicului, as putea sa adaug si eu poze in completarea alor lor, eventual un track Ozi pentru interesati.

Ce m-a socat e ca, desi traseul nu e chiar floare la ureche, am intalnit multi omuletzi care isi rablageau masinile de oras pe hartoapele alea. Zici ca eram pe A1, atatea masini erau in varf de munte. Nu se pune problema daca trec sau nu, ca daca-ti pui mintea poti trece in multe locuri, ci daca merita sa-ti rupi limuzina pe bolovanis. Unii ma mai si intrebau cum e drumul, dar desi le spuneam ca e greu, o dadeau inainte. Am intalnit un Fiat Albea nou-nout cu 4 persoane+bagaje care dupa 4-5 km pe partea Obarsiei incepuse sa intre la ganduri, un Logan tot asa full cu o tanti la volan, un Matiz deasemenea complet incarcat (super sa ai roti de 11 tzoli pe drum ca asta), o Solenza de la Best Distribution la care scutul cred ca-i lovea pietrisul la fiecare 2 metri, si tata lor, un Renault Megane decapotabil cu o garda la sol la curul broastei. Pe langa cei enumerati erau aproape reconfortanti cei doi cu BMW X5 si un ML cu jenti de aliaj si gume cu talon mic.

Au fost si masini adevarate, Samuraie, un Jimny, cateva Pajero, L200, 2 Aro camioneta care pareau acasa acolo, si o Dacie papuc. Macar astea se simteau acasa pe traseu. Tot acasa erau si cei 2 meseriasi cu biciclete, care urcau ca niste capre negre in locuri in care eu as fi avut limba de doi coti si pe jos.
                            Samurai incepator

Comentariu

Prin urmare daca pe TRANSALPINA au trecut turisme voi trece si eu...Din pacate am fost in zona si nu am stiut de ea....
                              Eu ii inteleg si pe cei cu 4x2 care se aventureaza pentru ca isi doresc poate sa il transforme in 4x4

off topic:Eu l-am saltat un pic pe al meu si merg cu anvelope de iarna pe rotile de spate si nu am nici o mila de masina...intru pe oriunde sunt sigur ca voi si iesi...Problema este ca atunci cind esti la o distanta de appx 300 de km de cel mai apropiat munte iti trebuie o masina cu care sa mergi 180-200 pe autostrada si macar un 150 in rest ca altfel nu mai ai timp sa te bucuri si de munte...

Comentariu

Procesare...
                              X