Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Operatiunea Iceland

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Operatiunea Iceland

Ceva unic
    Pina sa ajungem si noi pe acolo....asteptam cu mare interes si alte fotografii.
    Felicitari pentru efort
    Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.

Comentariu

............aventura nu gluma.......
      Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.

Comentariu

Treaba serioasa!
        Nu a fost frig?
        Nicky
        Land Rover Discovery 200 Tdi
        http://www.calatorsauturist.ro/
        __________________________________________________ __________________
        Cand vantul aventurii incepe sa bata, trebuie sa-i urmezi chemarea

Comentariu

sub zero nu a prea fost decit noapte- vorba vine noapte. in general am avut intre 2 si 5 grade, dar in reikjavik in ultimele 2 zile au fost 12.i cort ,care l-am folosit ca bucatarie si sala de mese am avut o sobita cu petrol care a tinut peste 20 grade. mai urit a fost cu vintul omniprezent pe insula

Comentariu

Si bine ati revenit sanatosi acasa ; intradevar o aventura de nota sigur ne veti incinta cu impresi si poze si in continuare
            Offroad Team ARO
            ,,ARO 244 AUTOUTILITARA" ,( AR0 320, ARO 244)

Comentariu

locuri cu adevarat impresionante!
              felicitari!!
              http://jurnaldeghidon.blogspot.ro/
              Never ride faster than your guardian angel can fly

Comentariu

Impresionanta operatiune
                Asa expeditie mai zic si eu ... intotdeauna am visat la asa ceva.
                Felicitari si bine ati revenit pe meleagurile patriei

Asteptam mai multe poze si detalii despre tot ce ati intalnit si facut acolo.... iar partea cu balenele ii o chestie care nu multi au sansa sa o vada

Comentariu

Respectele mele , domnilor.
                  Frumos , dincolo de cuvinte!
                  ... sa fim corecti pana la capat !
                  Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Ca s-o incheiem, cite ceva pentru eventualii amatori.
                    De ajuns acolo se ajunge
                    - cu masina in container si cu avionul : Rotterdam –Reykjavik masina + 2 pers. dus intors aprox.2600€
                    - Hanstholm (DK) - – Seydisfjordur (IS) cu ferryboat-ul : 2 pers + masina dus intors aprox. 1000€, dureaza 2 zile, plus gazul RO-DK
                    Ca relief se gasesc de toate intr-o amestecatura ciudata pentru intelegerea noastra.desert si ghetari, izvoare fierbinti ce ies de sub gheata, vai inverzite intre cimpuri de lava. lacuri alpine vulcani, cascade si faleze, plaje cu nisip negru, toate astea pe distante relativ scurte.
                    Fauna e ca si inexistenta. citeva vulpi polare care nu cred c-o sa aveti norocul sa le intilniti, soareci si sobolani si reni care nu i-am vazut decit impaiati si sub forma de fripturi in alimentara.In rest oi in grupuri mici si lasate de capul lor si carora le face o placere deosebita sa sara in fata masinilor. In rest o multitudine de pasari acvatice, lebede, giste polare, puffins,etc.

Vremea e cam capricioasa, in general as conta pe jumate ud jumate uscat. Cind zic ud ma refer la ploi serioase si reci, noi am avut bafta rara sa nu avem decit 4 zile cu ploaie. In rest in interior poata oricind sa treaca pe ninsoare. Temperatura e intre 2 si 12 grade, in functie de cum stii sa te ascunzi de vint, ceea ce e practic imposibil. Vintul e destul de puternic sa-ti mute cortul daca nu e ancorat bine.

Drumurile. Cu exceptia soselei # 1si a imprejurimilor oraselor nu sint decit citeva drumuri asfaltate, majoritatea fiind macadam a carui calitate variaza de la mai buna ca asfaltul din RO pina la bolovani cit capul. Tot ce e drum notat cu F sint in cel mai bun caz ca tabla ondulata. Poduri nu prea exista, si acolo unde sint sint numai pe un sens. Restul, treceri prin vad care variaza ca adincime intre 2 palme si de netrecut. Unele riuri sint nu numai late, dar si foarte repezi, de preferat sa fie traversate dimineata pina sa inceapa sa se topeasca ghetarii care pompeaza destula apa sa le faca uneori de netrecut. Interiorul e un desert vulcanic care pune masinile serios la munca. In schimb, ca o compensatie, toate drumurile sint foarte bine marcate si vadurile semnalizate. Atentie la nenorocitele de oi.

Mare atentie la plimbarile pe cimpurile de lava, te poti pierde usor si riscul de accidente e mare. A cauta acolo un om e ca si cum ai cauta acul in carul cu fin. Solutia ar fi sa se pastreze contactul vizual si sa ai un fluier sau statii potrabile, vintul face orice alta comunicare imposibila. Valabil si la ghetari + echipamentul respectiv. Acolo insa se gasesc ghizi cu scule pentru fiecare.

Semnal la telefon exista cam peste tot pe langa localitati, in interior numai in vreo 2 locuri
                    Locurile de campare sunt intre 2,5 si 6 € pe pers. Uneori trebuie sa platesti separat pentru dus. La acelasi pret cu dusul sunt si piscinele locale unde dusul e obligatoriu zic eu mai avantajoasa varianta asta
                    Motorina sub 1 €, benzina cam 1-1,05€.
                    Aprovizionarea cea mai ieftina la alimentarele Budget si Samkauf.

Pentru campare, care nu dormiti in masini luati corturi serioase care sa reziste la vint, cu cuie de ancorare lungi si sanatoase, relieful e pietros. Un cort fata podea, de preferat rotund e mai mult decit nesesar intru cit nu se poate gati afara din cauza vintului si a ploii, sa nu mai spun de frig. Noi am avut o soba cu petrol si a facut toti banii
                    Saci de dormit de iarna, haine de ploaie si costumul de baie sunt un must.
                    De masini n-are rost sa va mai spun, asta stiti voi singuri. Posesorii de IMS se pot duce fara grija , prin fiecare ferma se gaseste pe linga LR si un GAZ vechi, deci nu de piese e lipsa. Atentie insa remorcatul e faliment curat. Oricum e absolut nesesar sa NU te duci singur. Praful e omniprezent, deci totul bine inchis in cutii etanse daca se poate, apa va intra oricun prin masini

Sper ca nu mi-au scapat prea multe

Comentariu

Romania e mai....

Lasa...

Tac si ma duc sa pling in coltz...

Fain rau, asa poti zice ca nu ai trait degeaba. Bravo.
                      ... sa fim corecti pana la capat !
                      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Frumoasa poveste!
                        Nicky
                        Land Rover Discovery 200 Tdi
                        http://www.calatorsauturist.ro/
                        __________________________________________________ __________________
                        Cand vantul aventurii incepe sa bata, trebuie sa-i urmezi chemarea

Comentariu

impresionanta poveste, cred ca a fost superb.
                          Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                          Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                          Natura si aventura

Comentariu

Frumos...ma bucur pentru toti cei care pot face chestia asta, macar odata in viata. Respect!

Comentariu

Procesare...
                            X