Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Zapada


gusteru

Postări Recomandate

  • 1 an mai târziu...

Re: Zapada

 

repet intrebarea de acum un an, interesat careva de o tura pe zapada iarna asta, eu o tai spre nord in prima saptamina din februarie, mai e careva nesanatos pe aici sa se bage?

 

in prima saptamina din februarie e piata anuala a laponilor din toata scandinavia, e un eveniment rar care nu tre' scapat, sa nu mai pomenesc de luminile nordului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zapada

 

Daca ai putea sa dai mai multe detalii ar fi excelente. O schita de plan, ceva buget.

 

Eu inca nu stiu ce sa aleg pentru la anu.

 

Apropo se poate merge si cu diesel?

La o adica am si varianta pe benzina.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zapada

 

planul e simplu, ma sui in ragaoace si de pa puttgarden tin E45 pina trec de cercul polar. de dormit nu am gasit decit cu 60km mai la vale ca pe timpul pietei la cerc si locurile de cort sint deja rezervate. daca nu-mi confirma cazarea stau la cort.

cu bugetul nu stiu de sa zic, eu nu plec din RO, benzina e in jur de 1,2 euro si motorina ceva mai scump. de la bac la puttgarden sint cam 2000km.

cazarea era 35 cabana fara apa, curent si incalzita cu lemne, 2 paturi si 55 cea " moderna de 4 locuri.

disesele circula pe acolo cu sisteme de incalzire de obicei, dar am vazut si fara. nu cred ca va fi sub - 30 grade, deci cam ca in RO anul trecut, asa ca las la aprecierea ta decizia cu felul vehicului.

mincarea in alimentara e cam la preturi romanesti, bautura te rupe.

in rest obligatoriu fierastraul si toporul in masina .

 

ca sa ai o idee, vezi pe aici pe undeva topicul <expeditie in tarile nordului> sau cam asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zapada

 

Interesting,:y:mrgreen::y:fk:id.

Cam cat ar dura plimbarica asta?

 

Pana unde se merge pe E45?

 

Unde se termina sfaltul si incepe zapada?

 

P.S. Incep sa transpir, sa am palpitatii, maine il sun pe Radu:ypu

P.P.S Am palinca, si sa scalzi in ea :x

Editat de Lecus
Gip Gran`sirochi ovarlend ecspedisan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zapada

 

e 45 se termina la capul nord, dar nu vreau decit sa trec cercul arctic.

de sarbatori cind ma duc acolo de obicei zapada incepe de la Mora in sus, deci cam 1000km de zapada si gheata.

eu n-am decit o saptamina deci vineri 28 ian seara o iau din loc si vinerea urmatoare trebuie sa plec spre casa.

cit despre palinca, la lunga mea abstinenta ( parca asa-i zice la tuicopauza), doua lingurite sint de ajuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zapada

 

Am vorbit un pic cu fratele Lecus si cam avem cateva nelamuriri, neavand experienta la zapada, frig si nord. Nici de zona nu stim prea multe lucruri si cam ce ar fi de vazut.

 

Cam de pe unde incepe sa fie noapte plina? Din cate stiu in Oslo cam au vreo 3 - 4 ore de lumina in februarie.

Inteleg ca cei 1000km or sa fie pe "pista" de zapada.

Apucam sa vedem ceva fiorduri? Avem vreo sansa sa venim / sa ne intoarcem dinspre Finalanda.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zapada

 

fiorduri in suedia n-ai sa gasesti. frig astept sa fie constant sub - 25, poate ceva mai mult daca se pune pe vint.

lumina precis pe cercul arctic e de la 8:30 pina pe la 16:00 sau ceva mai tirziu si e cam albastra. de acolo pina in finlanda ar mai fi vreo 200 km.

Lecus : traseee de offroad pur mai greu in nord. sint insa destule drumuri neasfltate care strabat padurile si turbariile pe acolo. E 45 in sine trece numai prin paduri si avind in vedere ca e iarna zic eu ca e salbatic destul. da un ochi aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=37777&page=6 sa-ti faci o idee generala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare