Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Un drum lung... +11.000km!!!


Vizitator viopluscom

Postări Recomandate

Vizitator viopluscom

Sper ca nu am gresit categoria postand aici! Exista un drum care pe mine m-a captivat. Peste 9.000 km - Moscova- Vladivostok - autostrada Trans-Siberian.

 

 

 

 

 

 

1. M5 Ural Highway:

 

Moscow-Chelyabinsk, 1880 km

 

2. Baikal Highway:

 

M51: Chelyabinsk-Novosibirsk, 1528 km

M53: Novosibirsk-Irkutsk, 1860 km

M55: Irkutsk-Chita, 1113 km

 

3. Amur Highway:

 

Chita-Khabarovsk, 2100 km

 

4. Ussuri Highway:

 

Khabarovsk-Vladivostok, 760 km

 

 

 

 

In mare parte e asfaltata (mai bine sau mai rau) insa Autostrada Amur, distanta intre Chita-Khabarovsk(2100 km), este cea care ridica dificultati. In 2004, inainte de a castiga alegerile, Putin a inaugurat Autostrada Saint-Peterburg - Moscova - Vladivostoc, in total peste 11.000 km. In realitate cei 2100 km intre Chita-Khabarovsk, in primavara lui 2008 nu aveau nici macar asfalt pe intreaga distanta. Finalizarea ei a fost anuntata pentru 2010, insa, cred ca stim cum sta treaba cu promisiunile guvernamentale, deci nu as pleca la drum cu o masina mica.

 

 

Pentru cine vrea sa isi faca o idee aproximativa la linkul de mai jos e un articol dintr-o revista englezeasca, cu doi tipi care pleaca cu Un Ford Sierra "de 3000 de lire", de la Londra pana la Vladivostock (articolul este in engleza).

 

 

http://www.theitchmag.com/?p=2044

 

 

Cat despre drumul dintre Bucuresti si Moscova, puteti citi un post MINUNAT de pe acest forum, al domnului Vitali :bravo :

 

viewtopic.php?f=58&t=4000

 

 

As vrea sa aflu cam cu ce masina ati face voi acest drum? Personal, neavand bani de Defender, G ori Toyota, eu as pleca cu un TV 4x4, pus la punct, cu scuturi pe sub el, cauciucuri si putin inaltat. As lua 100 de litri in canistre, 2 cauciucuri de rezerva si cateva piese de rezerva... Ahhh si un snorkel ca am inteles ca drumul traverseaza si o apa. Am ales un Tv pentru ca din cate am priceput eu, pe mari bucati de drum nu veti gasi nici un loc de cazare, deci va trebui sa petreceti cateva nopti in masina. Eu am cam citit tot ce se era in engleza pe net si tot nu am foarte multe informatii. Daca mai stie cineva despre DRUM sper sa posteze. Poate, chiar domnul Vitali, stie mai multe si poate sa ne dea mai multe detalii.

 

Si alte pareri ar fi de apreciat, despre masina ori despre orice altceva :)))

 

 

 

 

 

:bannana Uite si TV-ul cu care as pleca:

 

:banana viewtopic.php?f=28&t=12235

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

Era un film interesant in topicul asta....

viewtopic.php?f=20&t=7636&hilit=autostrada+rusia

Ce masina-ti trebuie pentru asta?

Cred ca Tatra 8X8 de care era interesat cineva pe aici.

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

Exista o competitie care pleaca de undeva din vestul Europei si ajunge in inima Asiei, in Mongolia, la care participa numai masini de 1000 de centimetri cubi. A intalnit-o un prieten care a plecat in expeditie solitara moto pe traseul Bucuresti-UlanBator-Bucuresti.

http://mongolia.ro/wp-content/uploads/2009/08/026-007-450x300.jpg

"Cand sa-mi trag casca in cap… Mongol Rally!!! Asta nu stiu daca stii, dar e o chestie pentru oameni care nu au toate tiglele pe acoperis. O competitie in care trebuie sa duci o masina sub o mie de centimetri cubi si, citez din regulament: “generally considered as crap” de la Londra pana la Ulan Bataar unde, daca reusesti, trebuie sa o donezi. Trei masini ajung in vama odata cu mine. Inutil sa spun ca baietii astia nu sunt intregi la cap, dar sunt foarte misto, unul si unul. Ne intindem la povesti exact pana cand sa plec eu si sa mi se zica la urmatoarea bariera ca vama s-a inchis si se deschide peste patru ore. " - citat din jurnalul lui online www.mongolia.ro

http://mongolia.ro/wp-content/uploads/2009/08/025-004-450x300.jpg

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

tura asta o am si eu pe lista de ceva timp. am un batrin LR cu ce-i trebuie sa faca tura asta in conditii de vara. fiind diesel pentru iarna am in vedere TV/UAZ.

dar inainte sa ne entuziasmam prea mult, am o intrebare de 10 puncte, cum obtii matale o viza pe mai mult de o luna?

pe linga problema asta restul e floare la ureche.

daca ai ceva intentii, tine-ma la curent, amicul meu de ture desi e tabacit in iesiri, nu a fost prea entuziasmat cind am venit cu propunerea asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

Asa o expeditie merge facuta cu o cobra break (W123) :grin: Una care sa arate jalnic, doar revizuita pe la motor si tren de rulare, eventual ii pui un troliu de ATV in bot si cam asta e.

Referitor la TV, sper ca zilele astea sa am ocazia sa dau o tura pe coclauri cu un exemplar 4x4 in stare acceptabila, si am sa relatez impresiile personale cu primul contact :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

nu prea stiu ce masina sa faca fata pe acolo, de aia ma gindesc la tura in iarna cind totul e inghetat, insa atunci e musai sa treci la TV/UAZ pe benzina.

in plus trebuie urmata chiar ruta aia? eu as scotoci dupa ceva piste paralele, nu stiu cit de sigura e soseaua aia cu nenumarate masini blocate si cu soferi frustrati de lipsa de combustibili si si mincare dupa citeva zile de stat acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

Am avut ocazia sa conduc in w/e un TV din '90 cu motor BV. A fost distractiv, dar nu mai vreau inca o data :ha: Directia e ingrozitoare, vitezele se schimba intr-un mod atit de ciudat incat nimeni din gasca nu a reusit sa nimereasca tr.2. Pozitia la volan e departe de a fi cit de cit comoda, volanul e imens si trebuie sa te apleci in fata sa poti vira, plus ca trebuie 3 luni de antrenament ca sa eviti febra musculara generata de lipsa servodirectie la o masina asa grea. Scaunele sunt lipite de portiere pt ca la mijoc "carapacea" de peste motor e imensa. Nu as avea incredere nici intr-un sistem de incalzire, pt ca pedalele sunt prinse sub caroserie, deci prin podea sunt niste fante imense prin care bate vintul rece de iti cangreneaza picioarele.. la fel si la manetele de la reductor si frina de mina, sunt niste deschideri mari in podea care cu greu pot fi etansate (cel putin la frina de mina nu imi imaginez decit un burduf de piele sa reziste acolo. Ar trebui facut un topic separat despre oportunitatea de a merge la drum lung cu un TV :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

Am avut ocazia sa conduc in w/e un TV din '90 cu motor BV. A fost distractiv, dar nu mai vreau inca o data :ha: Directia e ingrozitoare, vitezele se schimba intr-un mod atit de ciudat incat nimeni din gasca nu a reusit sa nimereasca tr.2. Pozitia la volan e departe de a fi cit de cit comoda, volanul e imens si trebuie sa te apleci in fata sa poti vira, plus ca trebuie 3 luni de antrenament ca sa eviti febra musculara generata de lipsa servodirectie la o masina asa grea. Scaunele sunt lipite de portiere pt ca la mijoc "carapacea" de peste motor e imensa. Nu as avea incredere nici intr-un sistem de incalzire, pt ca pedalele sunt prinse sub caroserie, deci prin podea sunt niste fante imense prin care bate vintul rece de iti cangreneaza picioarele.. la fel si la manetele de la reductor si frina de mina, sunt niste deschideri mari in podea care cu greu pot fi etansate (cel putin la frina de mina nu imi imaginez decit un burduf de piele sa reziste acolo. Ar trebui facut un topic separat despre oportunitatea de a merge la drum lung cu un TV :grin:

 

vezi aici un topic ptr.TV/UAZ pentru o ruta ca asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

Prieteni, un TV trebuie sa fie usor de condus fata de un van Barcas (wartburg). Am avut (ne)sansa de a conduce (acum multi ani) o fosta ambulanta Barcas (citeste barcaz) cale de vre-o 300 km. A fost incredibil! S-a stricat de 2 ori, directia fiind extrem de relativa iar frana qvasiinexistenta. Si pentru ca fierbea motorul - sau poate dintr-un alt motiv, dar pe acre nu mi-l amintesc, coechipierul meu (frate-meu) tinea la un moment dat vasul de expansiune in brate (acesta se afla in mod normal sub bord, in habitaclu). A fost extraordinar.

Balauru

T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

vezi aici un topic ptr.TV/UAZ pentru o ruta ca asta

 

Unde :roll: miine-poimiine o sa fac niste poze cu ce cred eu ca e deficient la TV ca si confort sau alte detalii deranjante ce trebuie remediate :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

Pentru la anul pe vremea asta am pus in plan Africa centrala, dar nu e de exclus si acest traseu :grin: . Pe cand te bate gandul mai exact ?

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

in principiu ma gindeam la 2011 insa nu stiu inca daca va fi vara sau iarna. asta numai in cazul in care mai gasesc 1 sau 2 masini presupunind ca amicul meu de ture nu agreeaza proiectul asta. daca nu ramine tot pe africa dar mai la sud.

rusia mi se pare o tura tare, nu cred ca se va putea organiza in 2010. sint destule probleme acolo, viza, aprovizionare, ca sa nu mai spun de necunoasterea limbii ruse care poate fi un handicap serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

EU zic ca limba rusa, nu este un handicap minor, este chiar unul MAJOR

Poate vre unul din colegii cunoscatori de limba rusa ar fi dispus sa insoteasca o astfel de expeditie!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

e destul de greu sa gasesti cineva pentru o tura lunga si destul de costisitoare, sa gasesti cineva care mai vorbeste si rusa ar fi o minune. dar anwb(acr-ul olandez ) tipareste niste ghiduri micute de conversatie exceptionale ion nenumarate limbi, or fi avind si unul rusesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator viopluscom

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

e destul de greu sa gasesti cineva pentru o tura lunga si destul de costisitoare, sa gasesti cineva care mai vorbeste si rusa ar fi o minune. dar anwb(acr-ul olandez ) tipareste niste ghiduri micute de conversatie exceptionale ion nenumarate limbi, or fi avind si unul rusesc.

 

Imi pare foarte rau ca nu am pastrat si eu firul discutiilor pe forum, insa am fost plecat si de ieri de cand m-am intors, sunt "in mutare" dintr-o locuinta in alta. Oricum asta seara sper sa apuc sa postez si sa mai imi dau si eu cu parerea. Oricum, cu un lucru sunt perfect de acord - faptul ca nu am avea pe nimeni sa vorbeasca rusa ar fi mai mult decat un inconvenient. Solutia ar fi sa umblam murdari si beti toata ziua si atunci ne-am amesteca prin restul populatiei :P Sa nu se inteleaga gresit, sunt convins ca rusii sunt oameni minunati si fara sa cauti prea mult cred ca gasesti oameni de isprava si printre ei... :g

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

de durat va dura cel putin 2 luni.saptamina trecuta m-am uitat pe site-ul ambasadei ruse in nl si dau viza pe 3 luni , dar foarte complicat, multe hiirtii.

ramine problema traseului, eu personal as vrea sa urmez cit mai mult posibil cercul arctic, marile orase si asfaltul nu ma atrage, dar nici sa ma vir in noroi aiurea n-are rost.

mai ramine de aflat cum se face intoarcerea, tot pe roti sau tractoarele la vapor si cururile personale in avion.

in jur de 15 ianuarie e in utrecht un tirg de turism, sper sa gasesc ceva harti si poate si mai multe informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

desi ma indoiesc ca mai intereseaza pe cineva subiectul, o noua sursa de informatii: Roaming Russia- an adventurer's guide to off the beaten track russia and siberia a lui Jessica Jacobson

cartea descrie simplu si la obiect localitati cu posibilitati de transport, cazare, mincare, ce sa vezi in zona, etc., la liniuta, totul foarte usor de gasit si urmarit. e scrisa intr-o engleza simpla, accesibila tuturor si e un must as zice pentru cine vrea sa dea o raita pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

Eu am in plan un traseu Ukraina-Kazahstan-Uzbekistan-Kyrgyzstan-Kazahstan-Mongolia, si m-as lega la intoarcere de un traseu prin Rusia. Amicul meu are ambitia de a ajunge la Vladivostok (ca sa nu mai pomenesc char de Kamceatka) dar vom vedea la socoteli pana unde ne-om intinde.

 

Dar cred ca la anul, in 2010 nu incape financiar. Cel putin doua luni lipsa de acasa inseamna ceva..

T O Y O T A

OFFROAD CLUB SIBIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

am o nedumerire si o recomandare:

1) nedumerirea: sunteti siguri ca doriti a pleca cu TV? nu va entuziasmati, o sa ajungeti maxim la Chisinau, cam in 3-4 zile, cu toto cu reparatii.

 

2) recomandarea: uitati TOT ce credeti ca stiti despre lume si viata: acolo o sa constatati ca orice stiati nu conteaza si ce conteaza nu stiati. bazati-va pe capacitatea dvs. de adaptare la conditii care nici nu va trec prin cap. La toate capitolele.

LA MULTI ANI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un drum lung... +11.000km!!!

 

1 varianta #1 e un uaz452, Tv ramine ca a 2 posibilitate. nu ma trage ata sa iau vreunul din LR-uri avind in vedere recomadarea, e foarte probabil sa fim nevoiti sa abandonam tot si sa ne repatrieze ANWB-ul.

2 aici ai mare dreptate, dar cred ca ne vom adapta, avem destule ture in spate, insa nu se stie niciodata, rusia e the last frontier, deci si conditiile sint ca atare. ins anu cred ca sint pericole mai mari ca in amsterdam est.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare