Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turul arcului Carpatic - cer ajutorul vostru

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Turul arcului Carpatic - cer ajutorul vostru

Vad ca multi isi arata intentia de a face acest traseu alaturi de zoltan dar nici unu nu-l intreba pe om mai intai daca e dispus la o expeditie in grup sau vrea sa faca o excursie solitar.

No offence, era doar o observatie
    Va salut !
    Omoroka`s Offroad- YouTube

Comentariu

Eu am gasit azi vara la Curmatura Oltetului un drum de creasta spre est, pe care am mers citiva km doar, pt. ca era deja tirziu. Arata foarte bine (erau niste culegatori de afine cu un Oltcit) si se pierdea in zare. Cred ca se poate ajunge pe Transalpina si poate si mai incolo pe Transfagarasan. La vara (august) am planificat sa verificam.
      Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...
      http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ
      http://www.youtube.com/watch?v=Tfcjb_sTa30

Comentariu

Postat în original de Patrolator Vezi post

Eu am gasit azi vara la Curmatura Oltetului un drum de creasta spre est, pe care am mers citiva km doar, pt. ca era deja tirziu. Arata foarte bine (erau niste culegatori de afine cu un Oltcit) si se pierdea in zare. Cred ca se poate ajunge pe Transalpina si poate si mai incolo pe Transfagarasan. La vara (august) am planificat sa verificam.
        Acel drum este asa numita Strategica, unii ii mai zic si drumul regelui.
        E foarte frumos drumul, chiar merita... mai ales dupa ce am ramas fara Transalpina
        Va salut !

Comentariu

Postat în original de omoroka Vezi post
          Acel drum este asa numita Strategica, unii ii mai zic si drumul regelui.
          E foarte frumos drumul, chiar merita... mai ales dupa ce am ramas fara Transalpina
          imi cer scuze, am vorbit prostii mai sus. Strategica nu da in curmatura Oltetului
          Va salut !

Comentariu

Eu cam asa planific, sfarsit de iulie inceput de august, ca atunci am concediu. Nu stiu inca o perioada precisa insa. Am primit intre timp niste trasee in zona Brasov-Covasna catre Piatra Neamt, le studiez acum sa vad ce se leaga.

Strategica, intr-un fel, da in Curmatura Oltetului, dar nu direct :) Coboara la Ciunget, de acolo se merge catre sud-vest pe drumul spre Petrimanu, de unde se urca in Curmatura.

Patrolator, deocamdata ce stiu e ca din Curmatura se poate cobora catre DN7A, ca sa ajungi in Valea Oltului, sau in partea opusa catre Vaideeni si de acolo prin Horezu la Valcea. Mai spre est nu stiu daca se poate merge, eu nu am gasit nici un traseu (in zona e si parcul national Buila Vanturarita unde orice acces motorizat e interzis).
            Ultima editare de f_zoltan; 24.feb.2010, 00:16.
            Samurai incepator

Comentariu

foarte tare! exact la asa ceva ma gandeam in luna decembrie. m-am tot uitat pe harti dar cred ca cel mai bun sfat vine din partea baietilor din zonele respective... initial ne gandeam la 3-4 masini ,cu familiile,dar daca e loc poate ne cuplam si facem turul impreuna? cam o saptamana,ca pe urma e prea obositor,cu dormit la corturi sau pe la ceva case din zona , cu tot harnasamentul dupa noi. singura treaba este intradevar sa nu mergem pe asfalt dar nici sa nu rupem masinile prin creierul muntilor.(periada cea mai faina este intradevar sfarsitul lunii iulie ptr ca e cald). nu de alta dar sa avem timp si de poze si de bere ,nu sa stam cu sufele in mana in noroi pana la brau:) . ce ziceti?
              TOYOTA HDJ 80 4.2 SUZUKI SJ 413
              cei ce pot fac, cei ce nu.....dau sfaturi.

Comentariu

salut! daca ma luati vin si eu!

Comentariu

Exact asa ceva planuiam si eu si cam in aceeasi perioada!!!!
                  ''Viata trebuie savurata, nu suportata''

Comentariu

@SorinV8, Cezarium - Ati ajuns undeva cu planuirea traseului? Eu am schitat cat de cat Carpatii Meridionali si Apusenii. Am ceva trasee de Orientali, dar nu sunt chiar multumit.
                    Samurai incepator

Comentariu

A mai avut loc tura ?
                      Ma interesa pentru ca si eu am in plan ceva asemanator in zona...

Comentariu

Daca ajungi in zona Campeni -Abrud -Brad te pot ajuta cu multa placere sa faci niste trasee doar pe drumuri de munte si sa iesi la Geoagiu fara sa rupi masina .Daca sunt prin zona pot sa te ajut si cu o tuica la o poveste in jurul focului
                        Cine salveaza o viata ,salveaza o lume.

Comentariu

Nu am reusit sa fac turul, imi doresc sa pot face ceva anul acesta.
                          Samurai incepator

Comentariu

Procesare...
                          X