Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Apuseni, Ianuarie 2010

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Apuseni, Ianuarie 2010

Cateva zile de Pinzgauer pe zapada prin toti Apusenii. Pustietate, peisaj minunat, temperaturi -15 - 25 C, dormit afara, batut zonele si cu piciorul, etc. Recomand celor cu echipament adecvat, rezistenta la frig, singuratate si stres si care nu se sperie daca vine ursul/lupul sa miroase "intrusii". :))
    Cateva fotografii: http://picasaweb.google.com/bogdan.branzas
    Mercedes Gelandewagen. The best.
    Photo: http://picasaweb.google.com/bogdan.branzas

Re: Apuseni, Ianuarie 2010

Superb domnilor , cum a trecut noaptea de dormit sub cerul liber?
    Never stop exploring

Comentariu

Postat în original de behashbeu Vezi post
      Cateva zile de Pinzgauer pe zapada prin toti Apusenii. Pustietate, peisaj minunat, temperaturi -15 - 25 C, dormit afara, batut zonele si cu piciorul, etc. Recomand celor cu echipament adecvat, rezistenta la frig, singuratate si stres si care nu se sperie daca vine ursul/lupul sa miroase "intrusii". :))
      Cateva fotografii: http://picasaweb.google.com/bogdan.branzas

Domnilor,

In cazul in care intentionati sa repetati aventura, eventual in alta zona, nu sunteti interesati de doi companioni, mari amatori de dormit in frig?

Masina exista (nu samuraiul din avatar) ci un y60 lung preparat. In curand va primi si webasto pentru situatii cu adevarat extreme.

Echipamentul din dotare a facut fata cu deosebit succes la -25 de grade plus factor vant, pe platou in Bucegi, luna ianurie. Experienta este suficienta. Ba chiar exista si echipamentul de alpinism in caz ca dorim si altfel de senzatii.
      Cu ursul... avem multe poze. Poate prea multe... :)

Zi buna!
      Samurai - pentru extrem
      Patrol y60 LWB - pentru expeditii
      Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Comentariu

Felicitari tre` sa ai sange`n cardan sa dormi pe acolo pe vremea asta ... Apropo de nenea urs sau vreo vietate : nu cred ca se incumeta sa iasa pe vremea asta ... cred
        ~ Silence is a gift ~
        ~ Learn to value its essence ~

Comentariu

Esti mai dus ca mine, definitely, dar nu cu mult... Interesanta scula, Pinzgaurer-ul... De-abia astept sa-mi termin M-ul, poate ne vedem pe coclauri... In catun nu puteai sa-ti gasesti o casa in care sa innoptezi - tehnicile de supravietuire au ceva oportunism in ele..
          Niciodata nu esti destul de paranoic...

Comentariu

Ideea era sa testam masinile pe zapada si frig. G-ul meu era in service asa ca am plecat doar cu Pinz-ul lui Vivi. I-am pus lanturi pe spate care au facut o mare diferenta, ma indoiesc ca treceam prin niste locuri/pante/zapada mare fara ele chiar daca Pinz-ul e o supermasina de razboi cu toate reductoarele si blocabilele posibile. Tehnica de mers pe zapada cu masina, chiar si cu lanturi, e cu totul alta fata de alte tipuri de teren si iti trebuie putin sa te obisnuiesti altfel risti sa o infunzi definitiv. Am constatat ca pe zapada nu-i nimic ca senilele:)
            Cat despre ursul/lupul n-am avut nici o treaba cu ei, nici ei cu noi:) Noaptea oricum m-am trezit cel putin o data sa verific imprejurimile, urme pe zapada, etc. Am gasit doar urme de animale mici si caprioare/tapi. Intr-un singur loc am vazut urme de lup.
            Echipamentul de iarna a fost aproape ok. Sacii Snugpak Antarctica sunt buni dar pana pe la -10C chiar daca scrie pe ei -20C. Diferenta a facut-o sacul special Jerven (armata norvegiana) pe care l-am folosit deschis peste noi ca o patura. A fost un izolator pefect. Oricum, fara warm baselayer si straturi de haine fleece si windbreaker nu-i de iesit la temperaturile alea.
            Important: ceaiuri si supe fierbinti de cate ori se poate si mancat inainte de culcare pentru ca in timpul somnului organismul sa genereze caldura.
            Cu apa au fost oarece probleme pentru ca ingheta aproape instantaneu in bidoane. Asa ca am topit zapada.
            In rest, pace si voie buna.

Comentariu

Postat în original de cotizo Vezi post
              Esti mai dus ca mine, definitely,
              Merci merci merci

Comentariu

Postat în original de andrei.mihailov Vezi post
                Cu ursul... avem multe poze. Poate prea multe... :)
                Ohooo, sa vedem poze cu ursul !. Ma pasioneaza si pe mine sa urmaresc un animal lup/urs/cerb si sa-l fotografiez.
                Urmatoarea expeditie de amploare va fi la inceputul verii cand vrem sa reeditam Transilvania Offroad pe care am inaugurat-o in 2009. va fi alt traseu, alte locuri. Vezi foto cu 2009 la aceeasi adresa de pe Picassa.

Comentariu

Postat în original de SilenceDJ Vezi post
                  Superb domnilor , cum a trecut noaptea de dormit sub cerul liber?
                  Ne-am culcat odata cu gainile pe la 8 si am dormit pana pe la 8

Comentariu

Ohooo, sa vedem poze cu ursul !. Ma pasioneaza si pe mine sa urmaresc un animal lup/urs/cerb si sa-l fotografiez.
                    Urmatoarea expeditie de amploare va fi la inceputul verii cand vrem sa reeditam Transilvania Offroad pe care am inaugurat-o in 2009. va fi alt traseu, alte locuri. Vezi foto cu 2009 la aceeasi adresa de pe Picassa.

Suna interesant. Tinem legatura. Poate venim si noi daca ne primiti.:)

Cu urmaritul animalelor e mai greu. In anumite situatii, poti face acest lucru cu ursul. Daca vine dupa mancare si ai noroc sa se sperie de fluiere, batai din palme, etc - o ia din loc si poti merge dupa el. Conditia e sa fie mai multi oameni si sa ai noroc de un urs decent. Daca il presezi mai mult decat e cazul, intra in defensiva. Si e grav!!! :)
                    Lupi, cerbi, capre negre, iepuri, vulpi, mistreti... intalnirile noastre au fost dese. Si total neprogramate. Cand mergi la picior pe brana si bate vantul, nu te aude. Ocolesti o stanca si dai nas in nas cu capra neagra. Eu am patit-o. Nasul meu era la 2 matru de al ei! :)
                    Dar dureaza o clipa. Si sunt atat de spectaculoase si gratioase in muscari si echilibru incat uiti de aparatul foto. Doar traiesti momentul...
                    La mistreti am fugit de mama focului. Prefer urs sau lup in locul mistretului. Astia sunt apucati rau! Iar eroarea a fost a noastra - am intrat in desish fara sa ne anuntam prezenta. Faceam prea multa... liniste!
                    Caprioare, iepuri, vulpi - le surprinzi cand mergi prin padure cu masina. Asta in Bucegi si dealurile limitrofe. Prin Dobrogea dadeam doar de testoase si iepuri.
                    Lupi - nu am vazut. Sau nu cred ca erau lupi. In schimb, in zonele cu multi iepuri, sunt si urme de lup pe zapada (merge altfel decat cainele lasand astfel urme distincte).
                    PS: iepurii ii poti pune destul de usor pe protap. La faza lunga ramane incremenit. Daca treci cu masina pe deasupra lui ai toate sansele sa fie total debusolat sau chiar sa ii crape inima. Am prieteni care fac asta. Eu nu prea. Am un soi de compasiune fata de tot ce misca.

Cam atata din experienta mea! :)

Atasez si o poza cu ursul. Stateam asa, pe jumate spre el, pregatit sa sar pe masina daca e cazul. Partenerul era pregatit sa o ia tare cu spatele in caz de ceva.
                    Samurai - pentru extrem
                    Patrol y60 LWB - pentru expeditii
                    Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Comentariu

Suna interesant. Tinem legatura. Poate venim si noi daca ne primiti.:)
                      Primim. Inca nu am definitivat traseul. Tinem legatura.
                      Conditiile sunt in principiu urmatoarele:
                      7-10 zile
                      Offroad daca se poate 100%
                      Traseu stabilit dinainte cu etape
                      Macar un GPS cu traseul incarcat. Harti suplimentare
                      Autonomie: mancare, pileala, tzigari, combustibil, echipament auto si camping, medicamente si primul ajutor; Campare in natura, cu predilectie
                      Foto/video cat incape
                      Ecologie: nu lasam gunoaie dupa noi
                      Statii radio (noi anul trecut am inchiriat)
                      Program de mars minimum 8 ore/zi
                      Fara aventuri de extrem. Daca sunt chestii grele incercam sa le trecem insa scopul nu e sa facem performanta de extrem zilnic si sa spargem masinile ca dup-aia sa pierdem vremea cu reparatii/tractari/samd
                      Organizare de coloana auto functie de capabilitatile masinilor. Deschizatorul de drum are gps si harti si a invatat traseul

Comentariu

Excelenta aventura!

Cred ca v-ati bucurat si de utilitatea cutiei frigorifice...

Felicitari, si poate mai repetati, in echipa mai extinsa.
                        T O Y O T A

OFFROAD CLUB SIBIU

Comentariu

Primim. Inca nu am definitivat traseul. Tinem legatura.
                          Conditiile sunt in principiu urmatoarele:
                          7-10 zile
                          Offroad daca se poate 100%
                          Traseu stabilit dinainte cu etape
                          Macar un GPS cu traseul incarcat. Harti suplimentare
                          Autonomie: mancare, pileala, tzigari, combustibil, echipament auto si camping, medicamente si primul ajutor; Campare in natura, cu predilectie
                          Foto/video cat incape
                          Ecologie: nu lasam gunoaie dupa noi
                          Statii radio (noi anul trecut am inchiriat)
                          Program de mars minimum 8 ore/zi
                          Fara aventuri de extrem. Daca sunt chestii grele incercam sa le trecem insa scopul nu e sa facem performanta de extrem zilnic si sa spargem masinile ca dup-aia sa pierdem vremea cu reparatii/tractari/samd
                          Organizare de coloana auto functie de capabilitatile masinilor. Deschizatorul de drum are gps si harti si a invatat traseul
                          Salutari si felicitari pentru traseu. Vad ca ati bagat Pinz-ul la zapada, foarte bine. I-a reparat Vivi si oblonul din spate, arata excelent ;)

Daca pregatesti ceva expeditie la vara mi-ar placea foarte mult sa refacem gasca de anu trecut. Eu tocmai incep prepararile la masina mea, cat despre navigare, aceasta o vom putea imbunatati substantial ;)

Multa sanatate si tie si lui Vivi
                          Va salut !
                          Omoroka`s Offroad- YouTube

Comentariu

Postat în original de omoroka Vezi post
                            Daca pregatesti ceva expeditie la vara mi-ar placea foarte mult sa refacem gasca de anu trecut.
                            of course si binenteles !
                            da, am bagat Pinzu si la alte forme de balaceala. a mea era cu ambreiaju la doctor asa ca am mers doar cu o masina.

Comentariu

Atasez si o poza cu ursul. Stateam asa, pe jumate spre el, pregatit sa sar pe masina daca e cazul. Partenerul era pregatit sa o ia tare cu spatele in caz de ceva.
                              Asta e ursul de la cota 1400 din Sinaia ? e de`al casei in cazul acesta
                              ~ Silence is a gift ~
                              ~ Learn to value its essence ~

Comentariu

Procesare...
                              X