Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Expeditionara de exceptie!

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Expeditionara de exceptie!

De cand am gasit filmul ma tot intreb - de ca bag eu 20.000 intr-o masina pentru expeditie??? :)

Vizionare placuta:

Ultima editare de Astral; 04.feb.2011, 23:36.
    Samurai - pentru extrem
    Patrol y60 LWB - pentru expeditii
    Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Re: Expeditionara de exceptie!

Postat în original de andrei.mihailov Vezi post
    De cand am gasit filmul ma tot intreb - de ca bag eu 20.000 intr-o masina pentru expeditie??? :)

Vizionare placuta:
    http://www.youtube.com/watch?v=gv0XcJtEcIA
    pentru ca nu ai trabant
    Toyota Hilux Vigo 2.5
    Can Am 800 LTD
    Nu incerca sa alergi mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Comentariu

sa nu uitam totusi ca premiera cu trabant ca masina de expeditie a fost facuta in '75 de romani care au fost in pamir cu un trabant normal si o dacia 1100. culmea e ca s-au si intors acasa ..tot pe roti

Comentariu

Postat în original de gusteru Vezi post
        sa nu uitam totusi ca premiera cu trabant ca masina de expeditie a fost facuta in '75 de romani care au fost in pamir cu un trabant normal si o dacia 1100. culmea e ca s-au si intors acasa ..tot pe roti
        Unde gasesti astfel de informatii? Eu am tot "rasfoit" netul dar fara prea mare succes. Am incercat sa dau de expeditia africana (prin '70 daca imi amintesc bine) - 1 IMS, 3 TV, remorci. Turul Africii, 18.000 km, scop stiintific.
        Samurai - pentru extrem

Comentariu

Vizionare placuta:
          http://www.youtube.com/watch?v=gv0XcJtEcIA
          Super interesant, super meseriasi dar si super norocosi....

Comentariu

Nu mi se pare de loc o alegere gresita avand in vedere simplitatea constructiva a trabantului(am un prieten care sambata desfacea masina bucati si duminica o monta la loc ).

vitara softop '97(de vanzare): -> ->
            woo cielo '96(de vanzare)
            craysler voyager 2.4 benzinar

Comentariu

aha, acum m-am prins, inseamna ca acolo , la Chitila, in curtea aceea mare, nu e Remat ci .......un parc de masini de expeditie! Interesant e ca dobitocii le parcheaza una peste alta.........
              ing. Luigi PIRSU
              www.nissan4x4.ro
              service si tunning NISSAN
              Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Unde gasesti astfel de informatii? Eu am tot "rasfoit" netul dar fara prea mare succes. Am incercat sa dau de expeditia africana (prin '70 daca imi amintesc bine) - 1 IMS, 3 TV, remorci. Turul Africii, 18.000 km, scop stiintific.
                am cartea nu stiu numele exact dar verific cind ajung acasa. e vorba despre ascensiunea pamirului de catre 4 romani. cum nu au avut altceva s-au folosit de masinile personale. trabantul a avut ceva peripetii dar spiritul inventiv tiopic romanesc l-a adus acasa. daca imi aduc bine amint eau facut in jur de 16000km
                cit despre africa, acolo erau 2 tv nu 3, o salvare si o duba. o da dumnezeu si-om vedea si alte masini romanesti in africa. se pregateau niste baieti din iasi cu aro, mai stie cineva ceva de ei?

Comentariu

Cartea referita se numeste "Pamir 75" si este scrisa de un cunoscut alpinist brasovean al carui nume imi scapa acum, dar am cartea acasa.
                  In ceea ce priveste expeditia africana, iata cate ceva aici: http://www.aro4x4.net/smf/viewtopic....&t=25&p=58#p58
                  Iar baietii de la Iasi sunt bine, pe aici, pe forum, se pregatesc in continuare.
                  ARO 244, an 1997, motor L25
                  ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
                    aha, acum m-am prins, inseamna ca acolo , la Chitila, in curtea aceea mare, nu e Remat ci .......un parc de masini de expeditie! Interesant e ca dobitocii le parcheaza una peste alta.........
                    Mai dar rautacios mai esti!!! :):)

Nu fac apologia tartacutzelor purtatoare de caroserii pe baza de textile reciclate. De aceea mi-am luat un Patrol pentru expeditii si tot de aceea l-am dat pe mana celui mai doctor dintre doctori sa se ocupe de el.

Dar imi place sa imi amintesc din cand in cand ca lumea nu a inceput cu mine...
                    Samurai - pentru extrem

Comentariu

Postat în original de ADI Vezi post
                      Nu mi se pare de loc o alegere gresita avand in vedere simplitatea constructiva a trabantului(am un prieten care sambata desfacea masina bucati si duminica o monta la loc ).

Este si asta o realitate. La fel cum, tot o realitate este faptul ca Africa este in continuare strabatuta de Peugeot si Renault. Modele maxim prima parte a anilor '80. De pe vremea cand masinile facute prin Hexagon erau mai putin sensibile. Am vazut astfel de masini cu 4 pasageri, bagaje, echipament. Pe plafon - combustibil si 2-3 roti rezerva. Toba scoasa din principiu ca oricum ramane singura pe loc dupa primii 100 m.
                      Samurai - pentru extrem

Comentariu

Postat în original de Dan CHIRIAC Vezi post
                        Cartea referita se numeste "Pamir 75" si este scrisa de un cunoscut alpinist brasovean al carui nume imi scapa acum, dar am cartea acasa.
                        In ceea ce priveste expeditia africana, iata cate ceva aici: http://www.aro4x4.net/smf/viewtopic....&t=25&p=58#p58
                        Iar baietii de la Iasi sunt bine, pe aici, pe forum, se pregatesc in continuare.
                        Deh... cine are ARO capabil, cunoaste!!! :)

Masina ta (dupa ce am vazut-o in padurea Pustnicu, ultima zapada serioasa) a fost declicul care m-a determinat sa caut mai multe despre istoria ARO. Sa ai grija de ea! :)
                        Samurai - pentru extrem

Comentariu

Si ca tot a venit vorba si despre carti, celor dornici de evadare virtuala:

Prin iarna umblam aiurea pe la Diverta. As fi citit ceva usor... dar nu genul de retete consacrate pentru Bestseller. Mi-au cazut ochii pe ultimul exemplar dintr-o carte necunoscuta - "Prin praf si vise". Autor - Roxana Valea.

Romanca plecata in Elvetia, gasit acolo super job, bani, conditie sociala. Urmeaza o vacanta scurta in desert iar acolo un ghid ii baga microbul numit "chemarea Africii".

Dupa numai cateva luni, prin internet, afla ca doi englezi planuiesc sa o ia aiurea prin Africa de la nord la sud. Fara sa se vada face to face, decid sa mearga impreuna. Demisie, vandut tot, plecat. Era prin 2002.

Africa asa cum este ea. O parte cu un LR Camel Trophy. O parte cu bush taxi, trenuri fara orar, Mammas grase care iti pregatesc ceva de mancare in praful din marginea drumului, drumuri care nu exista desi localnicii insista ca ele sunt acolo, un Congo in care scapi ieftin pentru ca esti roman iar multe din autoritatile de acum sunt fostii studenti in Romania. Chiar si un magazin al carui nume este "Lumea nu stie. Dar cine sa ii spuna?"

Se poate face ruta dupa carte si se pot invata multe din ea. Toate acestea fara sa se rezume la un jurnal sec de calatorie ci la spatii si culturi distincte, puternic "incarcate" de oameni si viata.
                          Samurai - pentru extrem

Comentariu

si cum zici ca dau si eu de cartea asta avind in vedere locatia mea?

Comentariu

Postat în original de gusteru Vezi post
                              si cum zici ca dau si eu de cartea asta avind in vedere locatia mea?
                              "Through dust and winds" este varianta in lb engleza. Daca nu o gasesti pe afara, poate fi trimisa de aici in definitiv.

A aparut la editura RAO. Din cate stiu, expediaza prin posta la cerere. O sa verific eu pentru ca am de trimis vreo doua exemplare in Austria.
                              Samurai - pentru extrem

Comentariu

Procesare...
                              X