Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

off road si plaja

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• off road si plaja

salutare! ar fi cineva interesat de ceva off road si plaja -circuit la inceputul verii prin citeva insule grecesti? ma gindeam la ciclade: evia,mikonos,etc. accept variante si sugestii.

Re: off road si plaja

mi-a trecut si mie prin cap chestia asta. unica dilema ar fi - cat offroad se poate face acolo. mai ales ca vorbim despe offroad gen expeditie/trophy, deci ar fi frumos sa existe trasee lungi cu o destinatie anume. daca ai ceva info, poate ma las convins... :):)

pe de alta parte - turcia, siria, iordania - incep sa o vad ca o alternativa rezonabila pentru grecia. ce zici?
    Samurai - pentru extrem
    Patrol y60 LWB - pentru expeditii
    Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Comentariu

ma gindeam la ceva de genul un concediu cu familia mai activ si nu la un off road extrem.dar daca dorim putem gasi destule drumuri ca sa iti rupi masina.am fost de multe ori in grecia si in mare stiu cu ce se maninca.
      despre traseele indicate de tine mi se par f costisitoare(ca birocratie-vize,taxe,spagi,caldura...)prefer ue. poate tarile nordice?

Comentariu

nordul norvegiei? fiorduri, ceva vodka...
        oare cit n.ar duce?
        oricum e frumos sa facem si planuri! chiar daca in final plecam tot in padure la sinaia...

Comentariu

nordul norvegiei e interesant, numai ca partea aia cu plaja nu se prea potriveste

Comentariu

sunt deschis la ambele variante (chiar si altele)

Comentariu

@banu adrian, eu nu am ramas foarte rar doar la planuri. sunt pe principiul "urmeaza-ti visul/hobby-ul/sau ce o fi". in ceea ce priveste costurile, vei fi surprins sa constati ca, mai departe poate fi mai ieftin. masa pentru o persoana in Syria face cam 1,5-3 USD. in Grecia 8 eur intr-un restaurant modest. Motorina e undeva sub 0,5 USD (dar se plateste o taxa de 30 USD la intrare) in timp ce, cea mai scump pret pentru viza il achita americanii si anume 130 USD. pentru restul lumii e mult mai ieftin (cam 30 USD din cate am inteles dar neconfirmat). Una peste alta, total cost acte + combustibil fac maxim 1000 USD toata calatoria (2 persoane). Cifrele exacte le voi avea dupa o vizita la ambasade. In Iordania costurile sunt ceva mai mari dar si locuri de campare o gramada. Iar o plimbare la Marea Moarta, Petra sau Wadi Rum... cred ca acopera cu varf toate costurile.

Referitor Grecia - tocmai ca nu ma refeream la rupt masina pe offroad. In primul rand ca asta se cheama sa vii cu masina de offroad dur. Adicatelea 1.200 km de sosea pana pe la Atena cu Simex...
              Dupa mine sunt concepte putin antagonice - ori mergi departe de casa pe model expeditie ori faci offroad dur aproape de casa scopul fiind senzatia si noroiul si nu menajarea masinii ca sa ai cu ce sa vii inapoi. In expeditie scopul e sa ajung din A in B pe drumuri inaccesibile turismelor. Daca o zona e prea dura, o ocolesc decat sa trosnesc masina si sa petrec o perioada din concediu reparand.
              Si sunt atat de hotarat in aceasta distinctie incat am o masina pentru extrem si un pentru expeditii. Configurate in consecinta.

Hai sa luam Grecia ca principiu - la ce anume te-ai gandit? Traseu, cazare, locuri de vizitat?
              Samurai - pentru extrem

Comentariu

Rectificare - a se citi:

"eu am ramas foarte rar doar la planuri"

in loc de:

"eu nu am ramas foarte rar doar la planuri"

scuze.
                Samurai - pentru extrem

Comentariu

in leg cu costurile m.am referit la tarile nordice.despre traseul siria , iordanania nu pretul m.ar da inapoi ci , sincer imi este si cam teama. in plus , vrei sa mergem cu familiile? jupinesa mea cred ca o sa fie cam greu de convins.mai putem discuta totusi si despre varianta asta, poate vom gasi mai multi adepti(5-6 masini mi s.ar parea mai sigur).despre traseul grecia ar trb sa stiu ceva despre tine-ani,fam,copii,ce gen de distractie preferi,cine ar mai merge,etc.oricum,in grecia este f simplu.

Comentariu

Postat în original de banu adrian Vezi post
                    in leg cu costurile m.am referit la tarile nordice.despre traseul siria , iordanania nu pretul m.ar da inapoi ci , sincer imi este si cam teama. in plus , vrei sa mergem cu familiile? jupinesa mea cred ca o sa fie cam greu de convins.mai putem discuta totusi si despre varianta asta, poate vom gasi mai multi adepti(5-6 masini mi s.ar parea mai sigur).despre traseul grecia ar trb sa stiu ceva despre tine-ani,fam,copii,ce gen de distractie preferi,cine ar mai merge,etc.oricum,in grecia este f simplu.
                    Grecia stiu ca este simplu. Am fost.
                    Hai sa facem schimb pe PM de date de contact. Sa ne facem prezentarile cum trebuie... :)

Despre Syria - e drept ca media ne genereaza anumite imagini. E drept ca americanii fac pe drak sa prezinte tara cu pricina ca fiind pe "axa raului". Dar mergi dincolo de aparente. Pot fi dificili ca natie dar agreabili ca oameni. Intra pe net, vorbeste cu oameni care au fost acolo. Eu asa am facut. Si sunt... mai mult decat surprins. Iordania se pare ca este cea mai sigura tara din zona. Syria ar fi pe locul 2. Daca opresti masina, primesti ceai. Daca ti se strica masina primesti ajutor. Cat dintre marile civilizatii vestice sunt susceptibile de a oferi un astfel de tratament? Au una dintre cele mai scazute rate de talharii din lume. Mult mai mica decat a Romaniei spre exemplu. Cum de a ajuns sa fie privita asa cum este aceasta tara... ramane si pentru mine un mister.
                    Am si pe cineva foarte apropiat care a vizitat Syria. A inceput sa rada cand i-am zis de temerile mele. Erau similare cu ale tale....
                    Samurai - pentru extrem

Comentariu

Procesare...
                    X