Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Maroc - vama

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• AmiOFF-ROADRUNNER
    a răspuns
    Re: Maroc - vama

Cind mergeti in Maroc ?
    Poate ne vedem pe dune...( Merzouga )
    Daca treceti prin / pe linga Madrid ,dati un semn de viata, ca avem bere rece si buna...

Lasă un comentariu:

• radui
    a răspuns

Mai vin si eu cu cateva sfaturi utile:

Pe langa D16 pe care va recomand sa il scoateti in mai multe examplare va mai trebuie o hartie in care sa scrieti nume, prenume, serie pasaport, motivul visitei, directia, etc... Asta nu cred sa se gasesca pe net si o au GRATIS vamesii.

Atentie! Impactul venind din Europa civilizata e mare.

In vama sunt o multime de baieti cu diverse ecusoane in piept care trag de voi in toate directiile si vor sa ajute. Refuzatii! Daca nu puteti sa scapati de ei zicetile ca a-ti mai fost in Maroc si ca aveti toate hartiile si "no many for policeman".

Mergeti direct la vamesi:
    - intai cereti si completati hartia
    - intai la pasapoarte sa va pun viza si CIN
    - apoi cu D16 pentru masina

Noi am luat o teapa la intrare unde inainte sa iesim din Ceuta(Spania).Ne-a oprit un baiat cu ecusoane si ne-a dat de completat hartia cu numele. Pana la urma a reusit sa ne faca 10 Euro (money for me, money for policeman to not have problems.... otherwise they will search you...).
    Intrand din prima in problema ne-am trezit si la realitate si nu am mai luat alta teapa.

La intoarcere am avut in Tanger un alt baiat care a tras de noi. I-am zis din start no money for policeman si radea. Am luat hartia am completat si i-am
    dat 20 eurocenti. Omul era suparat rau asa ca i-am luat inapoi, dupa care a zis ca se multumea si cu aia...

Acte or sa va mai trebuiasca pentru Sahara de vest, unde sunt checkpoint-uri. gasiti formulare pe site-ul cartii morocco overland.

Eu unul daca mai merg sigur o sa incerc pe cat posibil sa iau ferry din Genoa. Drumul la dus mai e cum mai e, admiri peisajul, te gandesti ce te aspteapta dar la intorcere e criminal de lung si obositor. Noi am facut 3 zile din Algeciras in conditiile in care plecam la 7-8 si inoptam la 10.
    Ferry din Genoa face 48 de ore pana in Tanger, iar la bani tot cam acolo iesi.

O alta varianta buna ar fi ferry din Almeria in Melila sau Nador. E unul de la 12 noaptea si face 7 ore. Pentru noi ar fi fost excelent, dar lunea cand am fost noi nu circula :(.

Stiu ca pare insemnificativa dar drumul pana acolo a reprezentat jumate din buget si 6 zile din cele 15 pe care le-am avut.

Harti se gasesc destule. Noi am avut asa:
    - harta michelin
    - harta rough-guide (avea precizata long/lat)
    - un MIO cu NDrive cu harta routabila pentru orase.
    - Morroco Overland - descrieriea drumurilor + puncte de GPS

Mai aveam laptop cu harti topo rusesti, frantuzesti, si harta facuta de Olaf.
    Pentru ce am facut noi ultimele nu au fost necesare.

Un alt sfat este sa nu va omorati cu orasele mari. Fes merita si eventual o seara in Marrakesh ca sa admiri babilonia.

Mare curaj sa va duceti cu ARO pana acolo.

Lasă un comentariu:

• gusteru
    a răspuns

Postat īn original de vstef_is Vezi post
    Pregatim bugetele si masinile... Ramane in picioare.
    daca aveti nevoie de ceva de pe aici, harti sau de alde astea, dati un semn, sa vedem ce se poate face.
    spor la treaba

Lasă un comentariu:

• vstef_is
    a răspuns

Cu cea mai mare placere!

Lasă un comentariu:

• maurizio
    a răspuns

Vreau sa ma aduci un borcan cu nisipul din mauritania....... ca al meu a imbatranit!!!!!
    bafta

Lasă un comentariu:

• vstef_is
    a răspuns

Pregatim bugetele si masinile... Ramane in picioare.

Lasă un comentariu:

• gusteru
    a răspuns

Postat īn original de vstef_is Vezi post
    Foarte utila informatia, va multumim mult.
    cum mai merg pregatirile?

Lasă un comentariu:

• vstef_is
    a răspuns

Foarte utila informatia, va multumim mult.

Lasă un comentariu:

• gusteru
    a creat un topic Maroc - vama

Maroc - vama

cei vare aveti drum in maroc, acum exista posibilitatea de a completa formularul di import temporar ( D16) al masinii on line. asta ne mai scuteste de ceva timp si bani pierduti pe la diferiti intermediari http://www.douane.gov.ma/cible/mre/d16tersomm002.htm
Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection