Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Africa de Nord.....2011

Adună
Acest topic este închis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Africa de Nord.....2011

de ce nu?!
    NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE
    SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE
    HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Comentariu

ce se mai aude,mai merge cineva,sau deja a-ti fost ?

ma intereseaza cand se pleaca si cine merge .
      multumesc.
      Are you sure,you want me to lead !!!???

Comentariu

Postat în original de AmiOFF-ROADRUNNER Vezi post
        mmmmm...suna bine de tot !
        Daca e pe aproape de Pasti, nu cred ca o sa scapati de mine si s-ar putea sa vin cu IMS-ul ( bunicutul )
        Ma primiti in gasca ?
        la un moment dat voiam sa merg la cursa Budapesta - Bamako cu IMS-ul meu (era stock)...cred ca totusi ajungeam cu greu la Budapesta cand ceilalti se gandeau sa apuce drumul catre casa ...glumesc acum dar e destul de dificil de condus mii de km. cu M-ul...ca sa nu mai vorbim de probleme tehnice...
        Offroad Racing Romania - the ORIGINAL since 2006
        Membru Club T44

Comentariu

La ce masini am vazut la Budapesta - Bamako, M-ul era in plutonul fruntas....
          Nicky
          Land Rover Discovery 200 Tdi
          http://www.calatorsauturist.ro/
          __________________________________________________ __________________
          Cand vantul aventurii incepe sa bata, trebuie sa-i urmezi chemarea

Comentariu

Saluty,

Super tare ideea ! Nu cred ca merge si Tunisia si Maroc ca trebuie sa sarim peste Algeria :). Ideea unei expeditii in Maroc e super interesanta...e o tara pe care vreau sa o vizitez de mult. Am stat de vorba cu multi marocani si toti au avut numai cuvine de lauda....din toate punctele de vedere e o destinatie perfecta pt offroad adventure. Sincer, m-as baga la o tura in Maroc... mai tinem legatura :).

Anul asta am fost in Senegal. Nu am mers in offroad, dar va pot da unele detalii daca sunteti interesati sa mergeti pe acolo.

Numai bine si mai vorbim,
            Cota
            When I die, bury me in my JEEP. 'Cause it's never been in a hole it couldn't get out of !

Comentariu

si pe mine ma bate gindul la o expeditie in maroc si nu pare a fi ceva prea costisitor(exceptind partea financiara...) maroc si tunisia pare mai dificil datorita algeriei , pe care nu as dori sa o traversez , iar numai tunisia presupun ca este mai greu de ajuns cu masina(cost feribot) dar ne putem interesa si face o comparatie cu varianta maroc. cred ca perioada cu Pastele ar fi mai potrivita si pt alti doritori fiind mai mult timp liber.
              asadar trecem la fapte ?

Comentariu

Ca sa treceti in Alegria e mai dificil. Cand am fost eu granitele erau inchise. Pur si simplu nu ne-au lasat sa trecem cu motoretele. cica doar cu avionul. Permisul de conducere nu e recunoscut in algeria. Am luat un Feri din Tarifa catre Tanger cu 66euro eu si mobreta... In vama la Tanger e jale ,toti incearca sa te jermaneasca ,toti cer bani ca te ghideaza ei mai repede.Pe noi ne-au indrumat unii pe un culoar gresit cu un Scop doar pt bani. Dar cand ne-am vazut cu stampila pe pasaport si passvantul OK le-am zis ca am bani doar pe card si scot la iesire. Cum ne-am vazut iesiti din vama GAZ maxim si am scapat . App Unele drumuri sunt bune altele varza. Nopatea e jale, majoritatea cu faza lunga pe 2benzi... ziua numa animlae,biciclisti si mopede.Sunt multe de povestit.Daca aveti intrebari nu ezitati.

Comentariu

Salut,

Ma bate gandul sa ma alatur expeditiei pe care o planuiti. Se poate cu intreaga familie?? De curand am renuntat la ideea de a face drumull matasii.....pana in China nu am gasit amatori si m-a apucat teama un pic la gandul ca am de traversat o groaza de km pe teritorii ale unor tari cu risc ridicat.
                  So....Maroc este super ok! Sunt ffff civilizati si totul e sigur.
                  Astept ceva detalii despre ce s-a stabilit.
                  Respectul de sine se reflecta in respectul fata de ceilalti....

Comentariu

Proiectul ramane valabil.Destinatia TUNISIA.Eu am decis sa nu iau copii.Dormitul in cort,mancarea,igiena etc nu vreau sa fie un impediment ptr ei.Traseul va fii una de throphy si preconizez doua saptamani efectiv acolo.Zilele astea voi contacta niste organizatori din Ungaria,pentru detalii,si sfaturi.
                    SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

Comentariu

Ca un sfat - pentru chestii usoare unde nu ai nevoie de securitate ghizi politie turistica etc., nu are rost sa va bagati in chestii organizate.

Incepand din 2009 pare ca sunt ceva restrictii pentru Tunisia, poate chiar in cea mai interesanta parte:
                      http://www.sahara-overland.com/country/tunis.htm

Ca ideea genearala intru Tunisia si Maroc eu in mod clar as alege Maroc-ul.
                      TLC KDJ120

Comentariu

2008...am fost in Tunisia 14 zile, din care 7 in zona cu desert...
                        Nu-i nimic super interesant...de vizitat ca la balamuc orase,moscheii, vestigii romane,desertul de piatra iarasi interesant.
                        Din pacate Tunisia este asezata exact la granita cu desertul cel adevarat
                        , si accesul era deja o problema, numai cu ghid si autorizatii care pentru locanici erau floare la ureche-am fost nevoiti sa inchiriem masina + ghid,pt a rezolva problema amiabil
                        Granita tuniso-algeriana este masiv pazita si exact acolo incepe si desertul...ne-au survolat elicoptere,ne-au insotit militari si am fost rugati zibitor de omuleti inarmati cu automate sa parasim zona,lucru de care s-au si convins insotindune o bucata buna.....
                        Cazarea ok si ieftina dar numai la hoteluri obligatoriu,nu ai voie sa campezi....si nu-i nici chiar indicat, in zona saracia este mare si treb sa te declari la politia locala, daca umbli brambura,care automat, pt linistea lor si a locului caldut de sef te "ajuta " cu cazarea la un hotel sigur pt el--ghidul ne spunea ca nu protejeaza oamenii,masina este tinta preferata mai ales ceva 4x4 preparat....
                        Motorina-benzina ieftina exista (vb de 2008)un mic-mare trafic cu vecinii Algerieni,asa ca gaseai parcari cu bidoanede 20l si omuleti din desert in orice parcare din zona granitei de unde sa alimentezi.

Am fost, interesant, dar nu consider ca merita investitia....cu acceasi suma merge Maroc, muuuuult mai interesant,daca ai masina proprie....libertate de miscare muuult mai mare.
                        Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                        Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Dati-mi niste motive bune sa ma gandesc la Marocco....In plus e foarte departe...Fery face 2 zile jumate din Livorno
                          SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

Comentariu

Postat în original de zolameister Vezi post
                            Dati-mi niste motive bune sa ma gandesc la Marocco....In plus e foarte departe...Fery face 2 zile jumate din Livorno

pai de ce nu iei ferry din spania gibraltar ?
                            Are you sure,you want me to lead !!!???

Comentariu

Pai.. teoretic tot atat e si din Spania(o zi in plus condus,o zi cu Fery)
                              SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

Comentariu

Hai ca incep eu cu motive:
                                1. In Sahara Overland pentru Tunisia ai 2 rute de 120 si 200km, pentru Maroc sunt ... 10 si nu de 100 km! Daca te uiti si in Maroco Overland acolo ai ... garla
                                2. Pe langa desert ai si Atlas-ul care mi-a placut aproape la fel de mult.
                                3. Nu ai probleme cu autorizatii, securitate, politie, etc.
                                4. Poti sa campezi aproape oriunde vrei.
                                5. Pe langa desert ai si Atlas-ul cu drumuri la 2900m, care mi-a placut la fel de mult.

Singurul motiv pentru Tunisia este drumul, dar consider ca nu se merita. Diferenta pe drum e de o zi daca iei ferry din Genova. Genova - Tanger = 48 ore, Genova-Tunis = 30 ore.

Dupa mine nu merita mers pana in Spania. Am trecut prin asta. Timpul este cam la fel, pretul chiar mai ieftin cu ferry si plus ca ajungi mai odihnit. Singurul drawback este ca te lasa in Tanger, loc mult plin de tepari comparativ Ceuta sau Melila.

Acum, fie vorba atat Tunisia cat si Marocul sunt cam la marginea desertului dar parca in Maroc marginea e mai mare.
                                Ultima editare de Astral; 10.dec.2013, 00:54. Motiv: MERITA, NU "se merita" !!...http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631
                                TLC KDJ120

Comentariu

Procesare...
                                X