Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Africa de Nord.....2011


zolameister

Postări Recomandate

Azi.....in urma vizionarii unui reportaj pe TVR 2,dupa multe altele,inevitabilul s-a produs......Vreau sa merg in Tunisia si /sau Maroc intr-o plimbare la anu' .Poate sunt si altii care se gandesc si...cine stie...Avem colegi care anul asta au creat un precedent...si as vrea si eu sa merg.....Deci ...?:wink:

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Africa de Nord.....2011

 

Azi.....in urma vizionarii unui reportaj pe TVR 2,dupa multe altele,inevitabilul s-a produs......Vreau sa merg in Tunisia si /sau Maroc intr-o plimbare la anu' .Poate sunt si altii care se gandesc si...cine stie...Avem colegi care anul asta au creat un precedent...si as vrea si eu sa merg.....Deci ...?:wink:

Cu aceasi idee a venit si VSTEF acum cateva luni ......va fi cu siguranta aceasta expeditie .......tineti ,tinem aproape :grin:

tel 0763325967

 

Club Sportiv x3m

Valcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Intradevar gasca Iasi planuieste o expeditie cu ARO... noi sa fim sanatosi, ca ne-om auzi...

 

... la buget se ia in calcul si masina :wink: ?

 

P.S.: banuiesc ca sti cam cat va trebui sa fie bugetu de bani.... iti recomand sa vb cu tipul din Craiova ca are experienta africii la activ !

 

multa, multa bafta ! ... sa nu uiti sa ne scrii !

 

P.S.2: apropos pt economie poti sa iei un cotet cu porumbei ca intra in masina :wink: , ca sa nu mai dati banii pe timbre sau minute la mobil, scrieti mesajele si ajung ele repede inapoi !

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Este adevarat va fi o expeditie in Africa prin toamna acestui an luna septembrie sau octombrie organizata de Vstef si baietii din gasca Aro Iasi.la care vor participa 4-5 Aro si 2 Toyota una LC 120(Sanduzzo) si una KJ 90(Adi)!costurile vor fi in jur de 2500-3000 de euro de masina!

TOYOTA LC V8-4.5

TOYOTA COROLLA-TOYOTA AVENSIS

TOYOTA HILUX 3.0-TOYOTA LC 120

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

@worldscape - Da, bugetul este cam 2500-3000E per masina, si deci e mult mai mare decat valoarea de piata a masinilor. Porumbei deja avem, dar nu ne mai ajung banii de hartie pt biletele. Cautam o incrucisare intre porumbei si papagali, care sa poata reda vocal mesajele.

 

Vom reveni cu detalii in weekend. :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

... ideea nu e rea.... pb e sa nu lasam acolo masinile bune ...ca nu cred ca iti da mana sa lasi patrolul prin Africa...sau Jeep-ul daca ma bag si eu :) .... da' cu ARO te-o mai fi lasand sa circuli prin EU :wink: ?!

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Africa nu e EU ... :grin:

Si in plus dupa cate le-au facut americanii nu cred ca bastinasii vor fi prea fericiti sa vada jeepuri pe acolo ... :ha: Deci eu zic sa te duci de pe acum cel putin de doua ori pe saptamana la biserica, sa aprinzi muuulte lumanari la vii, sa mearga ARO ca sa ai cu ce sa te intorci acasa ... :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Africa nu e EU ... :grin:

Si in plus dupa cate le-au facut americanii nu cred ca bastinasii vor fi prea fericiti sa vada jeepuri pe acolo ... :ha: Deci eu zic sa te duci de pe acum cel putin de doua ori pe saptamana la biserica, sa aprinzi muuulte lumanari la vii, sa mearga ARO ca sa ai cu ce sa te intorci acasa ... :ha:

 

:g ... tre sa-mi cumpar un UAZ sau o NIVA in cazul asta..... ca a-si lua IMS-ul abandonat de Semaca, dar cu ala nu cred ca ajung nici la coltul strazii.... e o idee de luat un ARO in calcul.... se poate ARO Spartana ...( nu de alta da' seamana cu jeep-ul: e cabrio ) :wink:

 

trecand la On Topic:

 

a-ti facut circuitul, consum, trecerea cu ferribotul.... ?

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Lasand la o parte orice dubiu ...proiectul este foarte ambitios!

Nu este ok ca va contrati atat ... cu subtilitati. IMPORTANT este sa fiti in stare sa duceti acest proiect la final, indiferent de ce masina merge fiecare.

 

Sper sa fi inteles unde bat.

E valabil atat ptr cei care au initiat satira neagra cat si pentru cei care au alimentat-o!:grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Lucrez deja la plan.Am cativa amici prin Ungaria,care au facut genul asta de expeditii.Astept feedback de la ei....si calculam....Cat despre lasatul masinilor acolo...nu degeaba trage juma de europa sa viziteze tara.

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

zooly in legatura cu vstef si iti da el mai multe detalii!

masinile nu o sa le lasam acolo garantat!

nici aro si nici alta masina!

eu o sa car platforma in caz de nevoie urcam masina sus si ne continuam drumul!

:grin:

TOYOTA LC V8-4.5

TOYOTA COROLLA-TOYOTA AVENSIS

TOYOTA HILUX 3.0-TOYOTA LC 120

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

m-as baga si eu cu familia,marocul e visul nostru,dar trebuie sa ma gandesc si la siguranta.

cat de sigur este acolo,mai ales ca vreau sa-mi iau si baietelul de 3 ani ?!!

Are you sure,you want me to lead !!!???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

m-as baga si eu cu familia,marocul e visul nostru,dar trebuie sa ma gandesc si la siguranta.

cat de sigur este acolo,mai ales ca vreau sa-mi iau si baietelul de 3 ani ?!!

 

Nu-ti fa probleme pt. siguranta in Maroc. Nu o sa ai nici o problema cu "bastinasii", traiesc multi de pe urma turistilor, nu le convine sa se tina de "prostii":wink:. Bafta.

L.R. Discovery 3 HSE , 2006

Aro M 461 C , 1972

Land Rover Defender 90

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Exact....tocmai de aia am zis ca nu e nici un pericol...eu merg in Turcia de 13 ani si stiu ca nu au fost probleme....avand deziderate comune cred ca tre sa fie si coincidente in politici...........Tara aia are nevoie de capital....... deci determina conditii..... :grin:..pe care nu avem decat sa le indeplinim....e simplu....si FUN:banana

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Pentru cei doritori sa se alature gastii de Aroaie, trebuie sa ia la cunostiinta ca este mai mult decat o expeditie, este o tabara de mecanica mobila. Reparatii se vor face in forma continuata, iar ultimul din coloana va fi pus la afumat.

Nu cred ca este o expeditie buna de mers petru cei care nu prea inghit mecanica si limbajul neortodox.

Cei care nu sunt deranjati de cele mai sus enumerate, se pot alatura noua si vor fi primiti cu caldura in "sanul" gastii.

Detaliile specifice expeditiei sunt postate pe un alt forum si vor fi publicate la momentul potrivit.

1998 ARO 243 3.2 UTB

2004 Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16 v

1984 Mercedes-Benz w 123 300D Kombi

1994 Yamaha Virago XV 535

1999 Yamaha XT 600

1960 IZH Festival

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Noi organizam în fiecare an expeditii de 3 sapt în Maroc, de 8 sapt în Africa de Nord si nu am avut nici odata probleme. Localnicii sunt foarte primitori, nici o problema nu este fara solutie.

Asa ca puteti merge fara nici o grija, si cu orice fel de masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Noi organizam în fiecare an expeditii de 3 sapt în Maroc, de 8 sapt în Africa de Nord si nu am avut nici odata probleme. Localnicii sunt foarte primitori, nici o problema nu este fara solutie.

Asa ca puteti merge fara nici o grija, si cu orice fel de masina

 

 

 

 

pai ....Claudia pune si tu pe acest topic,conditiile,taxele,rutele,etc....poate ne lipim de vreun grup....:wink:

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Africa de Nord.....2011

 

ati uitat cu toti cei care erati interesati de aceasta expeditie in africa?

proiectul este inca in picioare!

bugetul per masina este in jur de 2500-3000 euro!

haideti sa facem o lista sa vedem cati sunt interesati cu adevarat sa mearga si cati vor merge la final!!!

TOYOTA LC V8-4.5

TOYOTA COROLLA-TOYOTA AVENSIS

TOYOTA HILUX 3.0-TOYOTA LC 120

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Scuze pt întîrziere

Merg în Maroc de 10 ani si pot sa va spun ca sunt gazde bune.

În ceea ce priveste informatiile pt raidurile ce le organizam în Maroc: e nevoie de o masina 4X4, în stare buna, facuta o verificare generala înainte de plecare, cauciucuri mixte, echipament de campare....

Bugetu variaza în functie de reducerile ce reusim sa le avem pt vapor, pe care îl luam ori în Franta, ori la Barcelona. Dar în general tot inclus se ajunge la în jur de 2000 - 2500 euro pt o masina si 2 persoane.

În Maroc raidul se derula dupa un Road-book ce a fost recunoscut înainte.

 

Nu stiu ce sa va mai spun. Daca mai aveti întrebari nu ezitati sa ma contactati pe mail claudiapop@free.fr

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa de Nord.....2011

 

Scuze pt întîrziere

Merg în Maroc de 10 ani si pot sa va spun ca sunt gazde bune.

În ceea ce priveste informatiile pt raidurile ce le organizam în Maroc: e nevoie de o masina 4X4, în stare buna, facuta o verificare generala înainte de plecare, cauciucuri mixte, echipament de campare....

Bugetu variaza în functie de reducerile ce reusim sa le avem pt vapor, pe care îl luam ori în Franta, ori la Barcelona. Dar în general tot inclus se ajunge la în jur de 2000 - 2500 euro pt o masina si 2 persoane.

În Maroc raidul se derula dupa un Road-book ce a fost recunoscut înainte.

 

Nu stiu ce sa va mai spun. Daca mai aveti întrebari nu ezitati sa ma contactati pe mail claudiapop@free.fr

 

Numai bine

 

 

 

Pai Claudia....daca tot organizati....anuntati o data de plecare si ne inscriem...:h5

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare