Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Africa de Nord.....2011

Adună
Acest topic este īnchis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• zolameister
    a răspuns
    Re: Africa de Nord.....2011

...din cauza tulburarilor din zona am renuntat anul asta.M-am reorientat catre Balcanii Occidentaliroatia.Muntenegru,Macedonia si Albania!

Voi reveni cu un nou topic

Lasă un comentariu:

• AmiOFF-ROADRUNNER
    a răspuns

Daca stabiliti o data pt. Maroc, anuntati-ma ca ma bag si eu daca se poate.

Lasă un comentariu:

• banu adrian
    a răspuns

SCUZE! aveti dreptate , am vazut topicul despre siria dupa ...

Lasă un comentariu:

• zolameister
    a răspuns

Postat īn original de banu adrian Vezi post
    eu sunt pt maroc si as propune sa ne intilnim intr-un weekend sa discutam si sa ne cunoastem mai bine. as opta pt o varianta mai soft la care sa participe si fam (sau o parte)
    de traseul turcia-siria-iordania ce parere aveti?

Traseul turcia-siria-iordania deja este subiectul unui alt topic.Iesirea de aici se considera a fii una soft cu vizite la obiective turistice si geografice.

Lasă un comentariu:

• Astral
    a răspuns

Postat īn original de banu adrian Vezi post
    e.....................
    Ca traseul propus de tine poate face subiectul altui topic.....

Lasă un comentariu:

• banu adrian
    a răspuns

eu sunt pt maroc si as propune sa ne intilnim intr-un weekend sa discutam si sa ne cunoastem mai bine. as opta pt o varianta mai soft la care sa participe si fam (sau o parte)

Lasă un comentariu:

• RZV
    a răspuns

@zoli..mergi frate unde vrei tu pe banii tai...
    Motivele lui Radu sunt mai mult decit suficiente....
    Uite un singur motiv de la mine: Sa se duca nevasta-ta (scuze ca-i spun asa doamnei) in pantaloni scurti si bluza decoltata sa faca pipi in desert dupa masini cind din cea din spate o urmaresc 4 verzi inarmati, numai zimbet si cu invitatii intr-o limba necunoscuta.......a mea a renuntat.....dupa 2 zile a preferat piscina si un chelner care-i lua doar banii.....

Lasă un comentariu:

• radui
    a răspuns

Hai ca incep eu cu motive:
    1. In Sahara Overland pentru Tunisia ai 2 rute de 120 si 200km, pentru Maroc sunt ... 10 si nu de 100 km! Daca te uiti si in Maroco Overland acolo ai ... garla
    2. Pe langa desert ai si Atlas-ul care mi-a placut aproape la fel de mult.
    3. Nu ai probleme cu autorizatii, securitate, politie, etc.
    4. Poti sa campezi aproape oriunde vrei.
    5. Pe langa desert ai si Atlas-ul cu drumuri la 2900m, care mi-a placut la fel de mult.

Singurul motiv pentru Tunisia este drumul, dar consider ca nu se merita. Diferenta pe drum e de o zi daca iei ferry din Genova. Genova - Tanger = 48 ore, Genova-Tunis = 30 ore.

Dupa mine nu merita mers pana in Spania. Am trecut prin asta. Timpul este cam la fel, pretul chiar mai ieftin cu ferry si plus ca ajungi mai odihnit. Singurul drawback este ca te lasa in Tanger, loc mult plin de tepari comparativ Ceuta sau Melila.

Acum, fie vorba atat Tunisia cat si Marocul sunt cam la marginea desertului dar parca in Maroc marginea e mai mare.
    Ultima editare de Astral; 10.dec.2013, 00:54. Motiv: MERITA, NU "se merita" !!...http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631

Lasă un comentariu:

• zolameister
    a răspuns

Pai.. teoretic tot atat e si din Spania(o zi in plus condus,o zi cu Fery)

Lasă un comentariu:

• chevy
    a răspuns

Postat īn original de zolameister Vezi post
    Dati-mi niste motive bune sa ma gandesc la Marocco....In plus e foarte departe...Fery face 2 zile jumate din Livorno

pai de ce nu iei ferry din spania gibraltar ?

Lasă un comentariu:

• zolameister
    a răspuns

Dati-mi niste motive bune sa ma gandesc la Marocco....In plus e foarte departe...Fery face 2 zile jumate din Livorno

Lasă un comentariu:

• RZV
    a răspuns

2008...am fost in Tunisia 14 zile, din care 7 in zona cu desert...
    Nu-i nimic super interesant...de vizitat ca la balamuc orase,moscheii, vestigii romane,desertul de piatra iarasi interesant.
    Din pacate Tunisia este asezata exact la granita cu desertul cel adevarat
    , si accesul era deja o problema, numai cu ghid si autorizatii care pentru locanici erau floare la ureche-am fost nevoiti sa inchiriem masina + ghid,pt a rezolva problema amiabil
    Granita tuniso-algeriana este masiv pazita si exact acolo incepe si desertul...ne-au survolat elicoptere,ne-au insotit militari si am fost rugati zibitor de omuleti inarmati cu automate sa parasim zona,lucru de care s-au si convins insotindune o bucata buna.....
    Cazarea ok si ieftina dar numai la hoteluri obligatoriu,nu ai voie sa campezi....si nu-i nici chiar indicat, in zona saracia este mare si treb sa te declari la politia locala, daca umbli brambura,care automat, pt linistea lor si a locului caldut de sef te "ajuta " cu cazarea la un hotel sigur pt el--ghidul ne spunea ca nu protejeaza oamenii,masina este tinta preferata mai ales ceva 4x4 preparat....
    Motorina-benzina ieftina exista (vb de 2008)un mic-mare trafic cu vecinii Algerieni,asa ca gaseai parcari cu bidoanede 20l si omuleti din desert in orice parcare din zona granitei de unde sa alimentezi.

Am fost, interesant, dar nu consider ca merita investitia....cu acceasi suma merge Maroc, muuuuult mai interesant,daca ai masina proprie....libertate de miscare muuult mai mare.

Lasă un comentariu:

• radui
    a răspuns

Ca un sfat - pentru chestii usoare unde nu ai nevoie de securitate ghizi politie turistica etc., nu are rost sa va bagati in chestii organizate.

Incepand din 2009 pare ca sunt ceva restrictii pentru Tunisia, poate chiar in cea mai interesanta parte:
    http://www.sahara-overland.com/country/tunis.htm

Ca ideea genearala intru Tunisia si Maroc eu in mod clar as alege Maroc-ul.

Lasă un comentariu:

• zolameister
    a răspuns

Proiectul ramane valabil.Destinatia TUNISIA.Eu am decis sa nu iau copii.Dormitul in cort,mancarea,igiena etc nu vreau sa fie un impediment ptr ei.Traseul va fii una de throphy si preconizez doua saptamani efectiv acolo.Zilele astea voi contacta niste organizatori din Ungaria,pentru detalii,si sfaturi.

Lasă un comentariu:

• MPS2005
    a răspuns

Salut,

Ma bate gandul sa ma alatur expeditiei pe care o planuiti. Se poate cu intreaga familie?? De curand am renuntat la ideea de a face drumull matasii.....pana in China nu am gasit amatori si m-a apucat teama un pic la gandul ca am de traversat o groaza de km pe teritorii ale unor tari cu risc ridicat.
    So....Maroc este super ok! Sunt ffff civilizati si totul e sigur.
    Astept ceva detalii despre ce s-a stabilit.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X