Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sa ne jucam un pic....Transafrica !!!

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Sa ne jucam un pic....Transafrica !!!

Asa, asa, daca e ceva lasi Fiatul si te ascunzi in tufis!
    Nicky
    Land Rover Discovery 200 Tdi
    http://www.calatorsauturist.ro/
    __________________________________________________ __________________
    Cand vantul aventurii incepe sa bata, trebuie sa-i urmezi chemarea

Comentariu

Sau cu tot cu fiat in tufis
      Um mitsu in anglia este in jur de 1000-2000 lire...e mai mare decit un fiat si aproape la fel de scump..
      urmaresc cu interes topicul
      zambeste...maine poate va fi mai rau

Comentariu

Postat în original de Miron Sorin Vezi post
        Um mitsu in anglia este in jur de 1000-2000 lire...e mai mare decit un fiat si aproape la fel de scump..
        M-am gandit si eu la varianta asta dar... o granita Africa e uneori foarte greu de trecut in conditii normale, daramite cand nu ai o masina pe numele tau.

Informatia cu garantia Egipt de 10x o am din cartea de mai sus - editie destul de noua.

Fiat-ul nu e varianta rea dar unde dormi? Pentru 2wd o cobra e ideala.
        TLC KDJ120

Comentariu

Egiptul a renunta la sistemul cu 10x valoarea masinii, au implementat un sistem propriu. Am inteles ca oricum este un cosmar sa intrii cu masina in tara.
          Si in alte tari din Africa poate fi la fel. Trebuie neaparat sa fie masina pe numele cuiva care e la bord...
          Merita studiat!
          Ultima editare de CraiovaDakarProject; 11.aug.2010, 11:10.
          Nicky

Comentariu

Postat în original de Miron Sorin Vezi post
            intre 1 sau 2 mii de lire si 3 sau 4 sute euro eu zic ca-i ceva diferenta

mai ramine insa o intrebare, facem tura doar ca sa traversam africa sau avem si alte scopuri in caz in care se schimba imediat echipamentul si automat bugetul ?
            Ultima editare de gusteru; 11.aug.2010, 12:35.

Comentariu

Postat în original de gusteru Vezi post
              mai ramine insa o intrebare, facem tura doar ca sa traversam africa sau avem si alte scopuri in caz in care se schimba imediat echipamentul si automat bugetul ?
              Pai la ce te mai gandesti?

Vazut lei, elefanti, oameni si natura cred e implicit.

Oricum la mine planul e cu bataie lunga, in 3-4 urmatorii am programate doar ture mici - 2,3 saptamani.
              TLC KDJ120

Comentariu

E cu bataie lunga pentru toata lumea cred!
                Daca ne hotaram si scoatem Carnet.... atunci lucrurile se schimba si de pot deschide alte orizonturi.
                Uitati cateva informatii despre Carnet. In pagina 2 sunt garantiile pe care trebui esa le depui! 150-200% din valoarea masini, pentru Africa, excetand Egiptul. De studiad
                Ultima editare de CraiovaDakarProject; 12.aug.2010, 08:46.
                Nicky

Comentariu

Postat în original de CraiovaDakarProject Vezi post
                  E cu bataie lunga pentru toata lumea cred!
                  Daca ne hotaram si scoatem Carnet.... atunci lucrurile se schimba si de pot deschide alte orizonturi.
                  Uitati cateva informatii despre Carnet. In pagina 2 sunt garantiile pe care trebui esa le depui! 150-200% din valoarea masini, pentru Africa, excetand Egiptul. De studiad
                  Din cate am inteles se poate optine carnetul si cu garantie imobiliara. Nu stiu ce se intampla daca iti fura masini sau daca trebuie sa o abandonezi.

Oricum Egiptul se poate evita.
                  TLC KDJ120

Comentariu

Salutari,

RAC iti va da un CdP numai daca masina este inmatriculata in Anglia. Exista o regula intre asociatiile auto membre FIA cum ca pot da CdPuri numai masinilor inmatriculate in propria tara. Asa ca masinile inmatriculate in RO vor trebui sa-l ia de la ACR, cele inmatriculate in Germania de la ADAC, iar cele pe BG de la UAB.

Fiecare club national are alt contract cu asiguratorul pentru CdP, din aceasta cauza garantiile pentru CdP difera enorm intre tari. Cel german pare sa fie cel mai "ieftin" din ce am auzit. La ACR nu stiu cat costa, dar stiu ca trebuie trimise datele masinii la Bucuresti si acolo se decide.

Tipul de garantie e iarasi in functie de contractul clubului auto cu asiguratorul. Ar fi desigur foarte frumos sa poti garanta cu locuinta, dar aici apar alte costuri, de exemplu inscrierea in cartea funciara, costuri notariale... ca la un credit sanatos. Corectati-ma daca gresesc. Am experiente doar cu ADAC, iar acestia accepta garantia in bani cash sau scrisoare a unei banci cum ca preiau toate costurile. Din experienta mea, bancile dau asa o scrisoare numai daca esti loaded cu bani sau daca depui la randul tau o garantie la banca...ceea ce face scrisoarea bancara (numita aval) nefolositoare.

Daca iti fura masina sau daca masina e distrusa intr-un accident devine complicat. Doamna care mi-a dat carnetul mi-a spus "Sperati sa nu vi se intample asa ceva." Devine necesara o declaratie a politiei cum ca ati fost implicati intr-un accident, hartoage trimise la autoclub, raspunsuri de acolo catre vama tarii in care s-a intamplat... Nu stiu daca trebuie vamuita masina in caz ca faceti accident. La masina furata e si mai urat, pentru ca nu ai nici o dovada ca ti-a fost furata masina decat propria declaratie. In cazul acesta, ai putea intr-un sfarsit sa iesi din tara, dar ar trebui sa astepti pana la expirarea CdP pentru a-ti primi garantia inapoi.

Dilbert

Comentariu

Informatie de la ACR: se cere o garantie undeva intre 16-20 mii euro, nu stia sa spuna mai exact, costul CpD este de 500 de euro, pentru un carnet cu 5 foi, la care se mai pune si cotizatia de membru ACR, de 400 de lei.
                      Daca vreti sa-i sunati si voi sa-i stresati..succes:
                      0251.252.41.40
                      Nicky

Comentariu

in caz de accident sau de furt iti trebuie hirtie de politie si de la fiare vechi cxa ai aruncat-o si declaratie de fa politie ca si s-a furat. cel putin asa merge la noi teoretic, practic inca nu am verificat

Comentariu

O romanca, pe numele ei Roxana Valea, doi britanici si un LR, in 2002 au traversat Africa de la nord la sud. In urma acestei experiente Roxana a scris o carte intitulata "Prin praf si vise".

Pentru cei care vor sa intreprinda o expeditie in Africa recomand cu caldura aceasta carte prin prisma informatiilor care pot fi culese din ea.

Impresia mea este ca o traversare a Africii pe axa N-S este o expeditie foarte dura in primul rand din cauza autoritatilor si instabilitatii sociale ce domneste in multe tari africane. Dar...asta nu inseamna ca e imposibil.

Comentariu

Pe ruta N-S sunt vreo 15 mii de km. Clar nu e imposibil ca e netul plin de povesti ale celor care o fac. Instabilitatea sociala si politica e ultimul lucru care m-ar ingrijora. De fapt, de ingrijorat nu prea ma ingrijoreaza nimic. Vad doar un munte de probleme dificil de rezolvat si revin, cu riscu de a va enerva, prin a aspune ca primele 3 sunt:
                            1. Timpul
                            2. Banii
                            3. CdP ( am mai revenit cu un telefon la ACR si omul de acolo mi-a confirmat ca in romanica, singura modalitate de garantare este cu cash, nu scriosare de garantie, nu asigurare la RAC, nu nimic!)
                            Update, d emaine pana duminica sunt pe la Voineasa, Transalpina, Sebes...etc
                            Am si ceva bere rece!
                            Nicky

Comentariu

Oare e asa complicat si numai pentru TUNISIA?

Aveam un plan ptr martie2011
                              NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE
                              SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE
                              HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Comentariu

Zoli in Tunis nu iti trebuie nimic
                                0747967945
                                kiss.zoltan@offroadmania.ro
                                Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Comentariu

Procesare...
                                X