Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sa ne jucam un pic....Transafrica !!!

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Sa ne jucam un pic....Transafrica !!!

eu zic sa te duci la pravalia de corturi ci creionul in mina , sa le incerci pe toate care le vezi si sa adini ce-ti place si ce nu-ti place de la toate. apoi pui toate informatiile in galeata si dupa ce le amesteci bine iti construiesti tu exact ce vrei. eu asa am facut si am redimensionat nu numai ca lungime si latime dar si ca inaltime sa pot sa-mi schimb toalele onorabil si sa-mi ofer si ceva din comfortul atit de necesar la turele lungi. costurile au fost sub 200 euro si banuiesc ca la preturile din RO ar iesi si mai ieftin. inca o chestie, l-am montat cu partea de la cap putin mai sus, inclinarea fiind necesara scurgerii apei.

Comentariu

1.Exact asta e si planul meu. Proiectule a pe sfarsite, vreau sa-l fac din materiale bune, chiar daca iese un pic mai scump. Am gasit o fabrica de corturi la Simleu si s-au oferit sa-mi faca ei invelisul si sa-l monteze pe schelet. Trebuie sa duc scheletul acolo.
      2. Mi-au venit si niste cotatii de transport: Maputo, Mozambic-Constanta - 3300 de dolari. Mai astept si altele
      Nicky
      Land Rover Discovery 200 Tdi
      http://www.calatorsauturist.ro/
      __________________________________________________ __________________
      Cand vantul aventurii incepe sa bata, trebuie sa-i urmezi chemarea

Comentariu

Postat în original de gusteru Vezi post
        eu zic sa te duci la pravalia de corturi ci creionul in mina , sa le incerci pe toate care le vezi si sa adini ce-ti place si ce nu-ti place de la toate. apoi pui toate informatiile in galeata si dupa ce le amesteci bine iti construiesti tu exact ce vrei. eu asa am facut si am redimensionat nu numai ca lungime si latime dar si ca inaltime sa pot sa-mi schimb toalele onorabil si sa-mi ofer si ceva din comfortul atit de necesar la turele lungi. costurile au fost sub 200 euro si banuiesc ca la preturile din RO ar iesi si mai ieftin. inca o chestie, l-am montat cu partea de la cap putin mai sus, inclinarea fiind necesara scurgerii apei.
        l-ai facut pentru plafon?
        Samurai - pentru extrem
        Patrol y60 LWB - pentru expeditii
        Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Comentariu

da, vezi ca am pus poze cu detalii pe aici pe undeva, cred pe la diverse e un topic

Comentariu

Postat în original de gusteru Vezi post
            da, vezi ca am pus poze cu detalii pe aici pe undeva, cred pe la diverse e un topic
            am tot cautat dar nu gasesc topicul tau!

Comentariu

Posturile #9 si #10 din topicul de mai jos :

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...=opel+dormitor

.

Comentariu

Ok, am vazut cortul facut de @gusteru. Departe de mine gandul de a contesta in vreun fel efortul si reusita proiectului (chiar il felicit pe cel care a realizat cortul. Nu este asa usor pe cat pare) dar nu recomand nimanui sa plece pe termen lung si mai ales in zone calde cu un astfel de proiect. Am sa explic:
                1. pentru zonele calde, cortul trebuie sa aiba anumite caracteristici care tin de aerisire si reactia materialelor la umezeala si temperatura ridicata.
                2. referitor la termenul lung - orice eroare imposibil de prevazut la momentul productiei (si care poate produce efecte in urma utilizarii prelungite) are efecte serioase. Ganditi-va ca ramaneti in Congo fara posibilitate de campare.

Veti gasi pe forumuri istoric pentru anumite modele de corturi de plafon. Este istoric facut de utilizatori, oameni care utilizeaza acest tip de corturi de ani buni si au schimbat modelele in repetate randuri. Puteti urmari astfel evolutia unui anumit model de cort si veti observa cate schimbari subtile introduc producatorii, chestiuni pe care le determina statistic in urma utilizarii pe termen lung a unui numar mare de produse de acelasi tip.
                De asemenea, veti gasi chestiuni care nu functioneaza cum trebuie si le puteti utiliza in a va proiecta propriul cort.

Incercati sa va ganditi si la faptul ca veti testa cortul in Romania in anumite conditii climaterice iar in Africa e total diferit. Citisem undeva pe un site despre un model de Hannibal cu un pin de blocare care nu mai functiona in urma dilatarii metalelor. De asemenea, o foaie de cort se poate dilata suficient la calduri extreme astfel incat "betzele" sa devina prea scurte. Eu am testat diverse tipuri de material rezistent la apa incercand sa fac un parasolar (cam ce propunea Astral). Un bun amic are o fabrica de textile, deci nu m-am apucat aiurea sa inventez apa calda. Rezultatul a fost ca majoritatea materialelor, in momentul in care suprafata totala depaseste anumite dimensiuni, la cicluri repetate apa/soare excesiv se lasa. Fac burta si devin ineficiente fiindca se produce fenomenul de parashuta la cea mai mica adiere de vant. Astfel de chestiuni se elimina prin tipul de material utilizat si prin proiectarea structurii de rezistenta (nervuri, intarituri si cadru metalic).
                Dk va propuneti sa ajungeti si in zone cuumiditate crescuta (fara a fi neaparat si ploi frecvente) atentie mare la mucegai. Orice material care absoarbe catusi de putin apa coroborat cu un proiect care nu permite aerisirea optima la interior se umple de ciuperci.
                Dk va asteptati sa prindeti ploi tropicale e musai sa existe o suprafoaie pe partea superioara care sa aiba urmatoarele caracteristici:
                - sa se fixeze cat mai ferm la cel putin 3 cm de foaia principala
                - zonele de sprijin sa poata prelua apa si/ sau condensul si sa le directioneze la exterior spre baza cortului (aici, dk e nevoie pot detalia)
                - sa aiba unghi destul de mare astfel incat sa permita scurgerea rapida a apei
                - dk se poate sa nu aiba cusaturi pe zona superioara - spre cer ca si mai exact :)
                Sau, mai simplu - solicitati ceului care va face cortul sau furnizeaza materialele macar un: poliester ripstop, tratament cu silicon, 4k mm/cm2 rezistenta la apa. Exista si la 6k sau 8k dar cel de 8k are o altfel de structura si nu e prea indicat pentru foi de cort. Pentru cel de 4k exista un tip de material denumit 30D280T. Eu l-am testat la un cort de extrem si am fost foarte multumit. Exista si varianta gore tex dar e destul de scump.

Sper sa ajute ce am scris aici. Dk e nevoie de alte info le transmit cu placere, inclusiv imagini cu diferite subansamble sau solutii de pe la corturile mele.

PS: pe vreme cand voriam sa imi fac propriul cort, am ajuns la concluzia ca e mult mai simplu de facut unul cu deschidere in unghi sau pe verticala decat unul pliabil.
                Samurai - pentru extrem
                Patrol y60 LWB - pentru expeditii
                Ford Ranger - asta nu stiu pentru ce mai este dar imi place...

Comentariu

Procesare...
                X