Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Expeditie 2011 (kazakhstan-kyrgyzstan-tajikistan-uzbekistan)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• mvAgusta
    a răspuns
    Re: Expeditie 2011 (kazakhstan-kyrgyzstan-tajikistan-uzbekistan)

Pentru cand ti-ai planificat aceasta iesire ..?!

Lasă un comentariu:

Vizitatorul a răspuns

Super tare ideea ta............ bafta maxima. Eu vreau sa plec intr-un tur pana la Capul Nord, am 2 variante: cu masina sau cu motorul. Inca mai planific, fiindca bugetul este destul de restrans.

Lasă un comentariu:

• mvAgusta
    a răspuns

De cand am povestit ultima data si pana acum pot sa zic ca am mai facut ceva progrese.
    Am luat legatura cu mai toate ambasadele tarilor prin care trec. Conditiile impuse de ei si obtinerea vizei nu este atat de imposibila, costurile sunt rezonabile(nu am inca un cost final).

La inceputul lunii Ianuarie o sa trimit toate documentele pentru vize.
    Cine mai e interesat ..?!

Lasă un comentariu:

• mvAgusta
    a răspuns

Am luat contactele de la toate ambasadele saptama viitoare o sa ma ocup de pus intrebari.

Alex

Lasă un comentariu:

• RZV
    a răspuns

@Mihai-ai vorbit cu Darius despre ideea cu turul Marii Negre? Am discutat cu ei asta la Agnita ,parca......

Lasă un comentariu:

• georgei23
    a răspuns

Postat īn original de mihaituk Vezi post
    cautand ceea ce ma intereseaza, adica date despre o expeditie pana in Mongolia, pe care o programez de ceva vreme, am gasit asta:
    amun prieten care vrea sa faca asta cu motorhome-ul; de fapt vrea sa mearga mai departe in turul lumii cu motorhome-ul;(el are si 2 copii ce tocmai au mers la scoala si are nevoie de maimult confort decit celoferit de un cort de pus pe masina)
    acum insa sta mic intr-un colt sa treaca criza sa poata sa-si vinda casa ca sa aiba bani de motorhome......visul suprem ar fi un motorhome pe unimog

planuia sa se apuce de limba rusa, ca mergind spre est, pina la pacific, rusa 'rules'

Lasă un comentariu:

• mihaituk
    a răspuns

Postat īn original de RZV Vezi post
    @Mihai..visatori sunt multi....unii si-au schimbat si masina pt asta....

Parca merge mai repede in Maroc de primavara.....
    sincer Africa nu prea ma mai tenteaza, incepusem sa planificam o traversare N-S, dar cu problemele politice de la sud de Egipt e destul de riscant acum. De aceea m-am orientat mai mult spre rasarit. din pacate tibetul este deocamdata inaccesibil.

mai tentant decat marocul ar fi un tur al marii negre, asa de incalzire.

in alta ordine de idei:

ce mai este important, in special pentru turele lungi - Kazahstan, Mongolia, Cape Town, este inchegarea unei echipe care sa nu prezinte fisuri prea mari. Cand esti la 7-8.000 km nu poti sa iti iei jucariile si sa pleci dupa bunul plac, toti trebuie sa fie constienti de asta. Pot fi situatii mai tensionate sau aproape de limite, si e bine sa se cunoasca macar un pic toti membrii. Cel putin sa stie cum rectioneaza fiecare la anumite presiuni.
    Asta e si un alt motiv de amanare.

pe de alta parte, trebuie sa fie clar ca drumul este un scop in sine, nu destinatia x sau y, mai ales ca sunt etape lungi de condus si nu pe drumuri asfaltate.

Lasă un comentariu:

• RZV
    a răspuns

@Mihai..visatori sunt multi....unii si-au schimbat si masina pt asta....

Parca merge mai repede in Maroc de primavara.....

Lasă un comentariu:

• mvAgusta
    a răspuns

@mihaituk
    Prin Mongolia iese ceva mai lung traseul, dar sunt sigur ca merita....
    Poate pana la anu castigi la loto sau cine stie cum faci sa iti iasa ....

Alex

Lasă un comentariu:

• mihaituk
    a răspuns

Postat īn original de mvAgusta Vezi post
    Suna interesant ce povestesti u aici...
    Pe cand vrei sa faci tura asta ?

Alex
    o planfic de un an si ceva, insa acum e mai dificil financiar, sau nu e tocmai momentul.

de fapt nu costa char asa mult, combustibilul e la jumate de pret si restul cam ca pe la noi, ce ar mai costa ar fi vizele si spagile.
    si ar mai fi prepararea masinii, insa la capitolul asta e aproape gata, mai trebuie un cort de plafon si un webasto.

problema ar fi ca dureaza minim 2 luni, (20.000 km : 500 km/zi medie = 40 zile, plus cateva de repaos si de vizite, plus neprevazute) si asta inseamna ca doua luni lipsesc din campul muncii, adica nu produc. asta e de fapt cheltuiala mai mare.

si ma mai gandeam sa iau si copiii, doua luni fara ei e poate mai greu decat cu ei. asteptam un pic sa mai si creasca.
    nu cred sa iasa socotelile pentru la anul, in contextul actual.

dar nu se stie niciodata...

Lasă un comentariu:

• mvAgusta
    a răspuns

Suna interesant ce povestesti u aici...
    Pe cand vrei sa faci tura asta ?

Alex

Lasă un comentariu:

• mihaituk
    a răspuns

cautand ceea ce ma intereseaza, adica date despre o expeditie pana in Mongolia, pe care o programez de ceva vreme, am gasit asta:

http://dreamers1.com/russia/Practica...ticalities.htm

in ideea in care vei trece si prin Rusia.

O sa mai caut date despre tarile de la sud de Kazahstan, ma intereseaza direct fiindca pe acolo aveam in plan sa fie drumul la dus.

Lasă un comentariu:

• mvAgusta
    a răspuns

@RZV
    1. Calculul facut de mine este unul extrem si este adresat unei singure persoane(expeditie solitara). Pentru grup sunt sigur ca banii vor scadea radical... Spaga se imparte,cazarea se imparte totul devine mai ieftin.
    2.Nu prea poti compara Maroc-ul cu aceasta tura....

@akita
    Deja mi-am luat cateva notite de pe site-ul tau.
    Nu ma asteptam ca partea cu spagile sa fie pentru grup. Ma gandeam ca e cumva de masina, dar 440 dolari 9 persoane mi se pare mai mult decat ok.

La costul total se mai adauga si costul vizelor, nu stiu inca numarul lor sau costul lor....
    Sunt sigur ca per total costul expeditiei fara benzina iese mai jos de 1000 euro/persoana.

Alex
    Ultima editare de mvAgusta; 31.oct.2010, 10:24.

Lasă un comentariu:

• akita
    a răspuns

aici, http://kazahstan2009.wordpress.com/informatii-utile/ se pot vizualiza ceva info referitoare la spagi, cost benzina, etc. pt. Ucraina, Rus si Kaz

"cheltuielile" cu spagile ce se gasesc in link-ul de mai sus sunt pt. toata echipa, adica 9 pers.

preturile la mancare in Rus, Ukr si Kaz sunt aprox. ca la noi.

in Kaz. cazarea cea mai confortabila e la cort in mijlocul stepei (cel putin asa ni s-a parut noua), deci nu costa nimic

Lasă un comentariu:

• RZV
    a răspuns

cam mult....
    6000- 6 persoane-doua masini in Maroc......
    Adica 1000 de pers....muuult mai rezonabil....

Lasă un comentariu:

Procesare...
X