Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

Cei de la ambasada nu mi-au spus asa ceva. Mai mult de atat, mi-au dat un nr de tel din Liban, unde am sunat pentru informatii suplimentare legate de masina si iarasi nu am primit o astfel de informatie. Le-am spus ca este auto propriu, diesel, turism etc... fara nicio problema! Adevarul e ca orice e posibil... Cred ca este interzis importul de autoturisme diesel pt populatie... mai degraba. Nici ghidul "Lonley Planet" nu spune asa ceva.
    Oricum eu as iesi din Siria catre Liban fara masina, daca gasim un loc ok sa lasam masina vreo 3 zile. Se evita taxa de motorina la reintrarea in Siria.

Comentariu

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

Vezi ca s-a rezolvat cu atrasamentele, poti pune direct.
      Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor
      Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix
      www.lroc.ro

Comentariu

Postat în original de mariusg Vezi post
        Vezi ca s-a rezolvat cu atrasamentele, poti pune direct.

Pe langa poze, se pot atasa si fisere .doc, .pdf, .txt, .psd, .gif, .zip, .bmp si altele.

L.E. am adaugat si fisere tip Excel .xls

Am mai adaugat si fisiere tip .gpx pt track-uri GPS

Comentariu

Postat în original de Max Vezi post
          Pe langa poze, se pot atasa si fisere .doc, .pdf, .txt, .psd, .gif, .zip, .bmp si altele.

L.E. am adaugat si fisere tip Excel .xls

Buna treaba cu Excel-ul !

Comentariu

Si pe mine ma pasioneaza zona si ma gandesc demult cum sa merg. Daca reusesc sa plasez copilasul la vreo familie de bunici, tare m-as baga (cu sotia din dotare, singur nu cred ca ma lasa). Mai ales daca s-ar putea mai scurt. In afara de copil, nu e problema de timp si bani, ar mai fi problema de acces la internet, ca am activitati profesionale related.
            Suzuki Grand Vitara 2008, 2l benz

Comentariu

Postat în original de woe Vezi post
              Si pe mine ma pasioneaza zona si ma gandesc demult cum sa merg. Daca reusesc sa plasez copilasul la vreo familie de bunici, tare m-as baga (cu sotia din dotare, singur nu cred ca ma lasa). Mai ales daca s-ar putea mai scurt. In afara de copil, nu e problema de timp si bani, ar mai fi problema de acces la internet, ca am activitati profesionale related.
              am urmarit acest topic interesant si salut ideea curajoasa de aventura
              insa nu recomand sa-ti iei sotia cu tine la un traseu de genul asta...cu respect..doar daca are 60-70 de ani,nu este o simpla plimbare pana la Istambul
              🏁-Fără un 4x4 ,,viața e pustiu”

Comentariu

Eii, las c-am nevasta curagioasa si rezistenta. Masina mea e inregistrata pe firma (proprie), s-ar putea sa fie un impediment. O treaba buna ar fi daca am putea cara o rulota dupa noi, sa mai avem unde dormi. Viteza de deplasare ar mai scadea dar ar mai loc pt. bagaje, mancare si dormit.

Comentariu

@WOE.. eu sincer nu te-as lua dupa mine cu o rulota.....fara suparare....
                  urmareste mai intii profilul oamenilor aceia, cine sunt, ce fac, ce experienta au......nu pleaca in cautare de asfalt,expeditia are un anumit profil, unde o rulota nu pupa.
                  Eu stiu ca sunt multi care vor, dar pina acum cei care au si plecat, au facut-o INTOTDEAUNA lejer si in cerc restrins.
                  Daca chiar te intereseaza,stii ce ai de facut.....restu-i can-can si posturi...
                  Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                  Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Sincer, nici eu nu m-as lua dupa mine cu o rulota decat daca plec singur, ca am motor mic si sa nu incurc colegii.

In ceea ce priveste asfeltul, n-am inteles de unde ai dedus ca se circula fara drum, poate ai citit postul cu Dakar de dinainte. Daca se merge offroad, o sa dureze mult mai mult de 25-30 zile si sar din schema obiective turistice (si eu, ca nu-s echipat de asa ceva si nici nu ma pasioneaza), dar nu cred sa fi fost vorba de asta in propozitie. 3-400 km/zi nu poti face decat pe sosea, iar BG, TR si JD stiu sigur ca au sosele (mult) mai calitative si mai circulabile decat RO, Siria nu stiu, dar vom vedea. Este ruta circulata international, pe care se face tranzitul de marfa cu Europa cu tiruri samd, nu stiu de unde ai inteles tu ca ideea e sa dam o tura prin vaduri si ogase.
                    Si pana ai sa ai macar intentie & spirit de echipa/aventura sa te bagi in ceva asemanator, opinia ta cred ca e doar bagare in seama.

Comentariu

Prietene, stai blind , ti-am spus, vezi, cauta ceva despre oamenii aia.....
                      nu vezica nu-ti raspunde nimeni.....tu te bagi in seama...crezi ca pleaca in expeditie in Turcia si Iordania pe atostrada? ai incercat macar sa vezi unde vor sa ajunga ?Crezi ca astia au toate castelele cu printese pe care vrei tu sa le vezi insirate macar pe un Dj ?....
                      De ce pleaca cu niste 4x4 pregatite ,sa se plimbe pe autostrada?Sa consume 10-12% doar asa, de amuzament, sa mearga cu 100-120km/h?

Nu fi bataios, ti-am spus frumos sa verifici profilul oamenilor cu care bataios te anunti ca vrei sa pleci....au mai fost plecati,ai vazut macar ceva poze?Ai cautat un jurnal de calatorie pe ruta aia? stii ce fel de piese ai nevoie, cite......,nu aveam nici cea mai mica intentie sa-ti dau peste nas,dar insisti,poate acum si intelegi.....
                      Fii atent, unde pui cele 2 rezerve cam obligatorii pt o tura ca asta? ca tu ai gume mai mici si nu te poate ajuta nimeni cu rezerve la comun....?!?
                      Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                      Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Oameni buni, fiti relaxati.
                        Intr-adevar, asa cum spune si Razvan, nu am pleca la drum cu cineva pe care nu l-am cunoaste in prealabil si cu care nu am fi avut cateva iesiri de socializare, in teren mai ales.
                        Invitatia noastra se adreseaza celor cu masina de teren pregatita cat de cat, pentru ca autostrazile nu sunt in programul nostru. Poate doar la intoarcere, cand te trage ata catre casa.
                        Nu mergem la offroad, dar nici nu am vrea sa ocolim anumite zone doar pentru ca nu le-am putea parcurge.
                        Conditiile de cazare sunt dupa buget, dar ne bazam, in mare parte, pe patul amenajat in masina. Merge si cort pe masina, dar in munti e frig tare. Cort pe pamant nu prea merge. Rulota in niciun caz.
                        Deocamdata si noi stam in cumpana in privinta plecarii, e posibil sa o mai amanam o perioada, pentru a putea pleca cu 2 masini (ale noastre) si cu sotiile (tot ale noastre si ele ).

Razvane , cand mai ajungi la Brasov, suna-ma cu cateva ore inainte .
                        Nissan Patrol Y60 2.8, 1989
                        Suzuki Samurai 1.3i, 1994

Comentariu

S-au cam modificat datele problemei, nu? Miscarile astea de eliberare in statele arabe am inteles ca au inceput si in Iordania.
                          Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor
                          Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix
                          www.lroc.ro

Comentariu

Da, asa e, oricum noi am lasat-o un pic mai moale, se presupune ca toata lumea araba se va schimba si nu cred ca zona e cea mai potrivita pentru expeditie in perioada asta.
                            Nissan Patrol Y60 2.8, 1989
                            Suzuki Samurai 1.3i, 1994

Comentariu

Postat în original de woe Vezi post
                              Sincer, nici eu nu m-as lua dupa mine cu o rulota decat daca plec singur, ca am motor mic si sa nu incurc colegii.

In ceea ce priveste asfeltul, n-am inteles de unde ai dedus ca se circula fara drum, poate ai citit postul cu Dakar de dinainte. Daca se merge offroad, o sa dureze mult mai mult de 25-30 zile si sar din schema obiective turistice (si eu, ca nu-s echipat de asa ceva si nici nu ma pasioneaza), dar nu cred sa fi fost vorba de asta in propozitie. 3-400 km/zi nu poti face decat pe sosea, iar BG, TR si JD stiu sigur ca au sosele (mult) mai calitative si mai circulabile decat RO, Siria nu stiu, dar vom vedea. Este ruta circulata international, pe care se face tranzitul de marfa cu Europa cu tiruri samd, nu stiu de unde ai inteles tu ca ideea e sa dam o tura prin vaduri si ogase.
                              Si pana ai sa ai macar intentie & spirit de echipa/aventura sa te bagi in ceva asemanator, opinia ta cred ca e doar bagare in seama.
                              Am impresia si sper sa nu gresesc dar dvs. nu ati trecut pe aici:

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...brilor/page185

E doar o treaba de

S-auzim de bine
                              4x4 fun for all
                              RR Classic 1986 - 200Tdi
                              www.lroc.ro

Comentariu

Postat în original de prislopan Vezi post
                                Da, asa e, oricum noi am lasat-o un pic mai moale, se presupune ca toata lumea araba se va schimba si nu cred ca zona e cea mai potrivita pentru expeditie in perioada asta.
                                Si eu sunt de aceeasi parere.In perioada asta sa faci expeditii prin tarile arabe suna putin a incumetare.Dar sincer mi-ar placea sa merg intr-o calatorie de genul asta.

Comentariu

Procesare...
                                X