Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011


prislopan

Postări Recomandate

Salutare, asa cum spune si titlul, noi (subsemnatul si marius c, ambii din Brasov), cautam partener de drum (masina) pentru o expeditie de 3-4 saptamani in Siria si Iordania. Plecarea este estimata in jurul datei de 25 martie 2011.

Doritorii sunt rugati sa ne contacteze pentru a ne cunoaste si a face cateva iesiri de socializare dar si pentru a discuta detaliile expeditiei si traseul propus.

Nissan Patrol Y60 2.8, 1989

Suzuki Samurai 1.3i, 1994

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Salutare

trebuie neaparat sa ma vad cu voi intr-un fel.

Saptamina trecuta am fost in Brasov cu treaba, ma gandeam sa va sun dar nu aveam timp de stat, trebuia sa ma intorc in aceeasi zi.

Dar reusesc eu intr-un fel. Ziceti si voi cam cind puteti fi abordati, in ce zile, ore, cum etc. Aveti o zi cind va intilniti la club?

Multumesc

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

@Prislopan.......Cu ce masina mergeti?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Din cate am inteles pentru Iordania trebuie Carnet de passage. Vestea nasoala este ca in Iordania nu prea te lasa cu masina ta sa te dai prin Wadi Rum si nici pe la Petra. Am mai auzit ca ar mai fi o taxa de 200 euro la intrarea in tara pentru masinile pe motorina. Oricum Siria si Iordania sunt ambele niste tari care merita vizitate. (sunt si la mine pe lista:banana, dar nu la anul). Succes si sa ne tineti la curent.

Gip Gran`sirochi ovarlend ecspedisan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

@mariusg: Marius oricand treci prin Brasov, poti sa dai un semn, preferabil ar fi seara dar si in timpul zilei e posibil sa ne vedem. Clubul din Brasov este scindat iar intalniri saptamanale nu se mai tin.

 

@RZV: Razvane masina este un Land Rover Defender pregatit pentru expeditie, masina lui marius c. Daca nevasta-mea rezolva un concediu prelungit la servici, vom avea si a doua masina, Nissan Patrol Y60, deocamdata in stadiu de proiect pentru expeditii.

 

@Lecus: Trebuie sa vorbim si la ambasada/consulatul Iordaniei, pentru ca e posibil sa nu mai fie nevoie de CPD. Initial am vrut Liban, unde nu mai e nevoie de CPD, insa trebuie sa lasi la intrarea in tara ca si garantie (cash) valoarea estimata a masinii cu care intri, garantie pe care o recuperezi la iesire. Taxa de intrare este de aproximativ 200 USD dar recuperezi prin faptul ca motorina e foarte ieftina.

Nissan Patrol Y60 2.8, 1989

Suzuki Samurai 1.3i, 1994

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Salut!

Din discutiile cu amicu' Prislopan ideea ar fi ca urmatoarea:

- 2 - 3 saptamani in total, nani la masina si o data sau de doua ori pe saptamana la hotel ieftin, buget, fara neprevazute, maxim 1000 - 1200 euro (50 / zi - papa, motorina, taxe, hotel).

- Bulgaria, Turcia (probabil Istambul), coborat pe coasta in jos si spre est, la stanga tot pe coasta pana in Adana, apoi dreapta spre Siria, Damasc, Iordania pana in sud (Aqaba) tot drept...

- Intoarcerea prin est, cat de mult se poate, pe drumuri cu asfalt si nu numai, intrare Turcia langa granita cu Irak, plimbarica in Kurdistan-ul turcesc, Ankara, Istambul... acas'.

- Sper ca la intoarcere, la inceputul lunii Aprilie sa nu mai fie foarte inzapezita Anatolia.

- In Siria nu trebuie CPD, viza se obtine in 2-3 zile, exista mai multe taxe la intrare care nu ar trebui sa depaseasca 100 USD / auto.

- In Iordania nu trebuie CPD, viza se obtine destul de usor si nu exista taxe suplimentare.

- In Liban cred ca ori te taxeaza cu garantie la intrare ori trebuie CPD, ceea ce nu este foarte greu de obtinut dar e o chestie de optiune si costuri. Prefer CPD sau evitam Libanul.

- Informatiile pe care le detin sunt din 2005 - 2006 cand am fost ultima data in zona. Schimbari este putin probabil sa se fi intamplat dar orice e posibil. Urmeaza sa adunam informatii telefonic de la ambasade.

- In rest... saorma, narghilea, motorina ieftina in Siria, fite la Amman, caldurica la Aqaba... Insallah!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Dragi prieteni necunoscuti,

 

Dupa cateva telefoane pe la ambasade, inclusiv la un nr de tel in Liban legat de taxele sau actele necesare pt intrarea in Liban am primit urmatoarele informatii:

- Siria: viza se obtine in aceeasi zi de la amb din Buc., program 10.00-12.00 in timpul saptamanii, 26 euro, 2 poze si formularele de aplicatie; nu trebuie CPD; despre taxele de intrare in tara cei de la amb nu stiu nimic dar cred ca ramas ca anii trecuti, taxa de combustibili fiind undeva la 100 USD / masina (motorina); cu cati mai multi kilometri in Siria cu atat se "dilueaza" aceasta taxa in costul combustibililor care sunt f ieftini.

- Iordania: viza se obtine direct la granita si nu sunt necesare formalitati anterioare in tara; nu trebuie CPD; este posibil sa aiba si ei o mica taxa de motorina dar fara impact in buget.

- Liban: nu este necesar CPD si nici nu se plateste vreo alta taxa suplimentara semnificativa pentru intrarea cu masina personala in Liban; viza se ia la granita.

De retinut: nu sunt acceptati cei cu viza de Israel pe pasaport, si nu de catre mine ci de autoritatile de la frontiere!

 

In consecinta, dupa un ochi aruncat pe harta, traseul, plimare si relaxare, ar fi: Bulgaristan, Istambul (2 zile), spre sud si est pana la Adana pe malul Mediteranei (4 zile), Allepo, Hama, Homs, sedere la Damasc (4 zile), Beirut si imprejurimi in functie de libertatea de miscare, (2 - 3 zile), la sud de Damasc daca avem chef putem continua catre unul din orasele siriene distruse complet intr-un scurt rezbel cu Israelul, Al-Quneitra, (1 zile), Amman si marea Moarta (3 zile), alte rezervatii si sudul Iordaniei la caldurica la Aqaba (3 - 4 zile), inapoi catre nord-est prin Wadi Rum si alte piste si trasee catre nord-est-ul Iordaniei, inclusiv o rezervatie aflata in zona rutei catre Bagdad (3 - 4 zile), traversare Siria prin est catre zona de granita cu Irak-ul pana la intrarea in Turcia in Quamishle trecand prin Palmyra si Hassake (2 - 3 zile), urcam spre nord prin Mardin, Siirt, Sirnak si Diyarbakir catre Ankara (3 zile), Ankara, Istambul su Rumanistan (3 zile.). Insallah.

 

Traseul este desigur inchipuit, atinge cam toate zonele, orase, sate, rezervatii si zone pustii sau poate chiar interzise si controlate militar. La un calcul sumar numarul total de zile (in conditiile in care merita si Libanul atins!) este de 28 - 32 zile. Se mai poate scurta pana la un 25 de zile fara a suferi...

 

Kilometri parcursi, ochiometric, nu cred ca pot fi mai multi de 10.000, avand in vedere ca Siria, Liban si Iordania sunt micute. Costul combustibilului / auto nu ar trebui sa depaseasca (cu taxele de granita) suma de 700 - 750 euro, ceea ce impartit la un echipaj de doua persoane inseamna 350 euro / om.

 

Cazarea in cele 4 saptamani la hotel implica vreo 8 - 10 nopti de fite si dus la hotel, deci vreo 200 - 250 euro (maxim!) / om.

 

Conserve romanesti combinate cu saorma si alte bunatati locale nu pot depasi 300 - 400 euro / om (interzis la restaurante de lux, locantele si pietele locale pt aprovizionare sunt foarte ok.)

 

Suveniruri, berica, alte neprevazute vreo 150 euro / om.

 

Total estimat / om: 1.150 . 1.200 euro pentru o luna la arabi!

Calculul mai poate suporta ajustari in jos daca se iese cu multa motorina din Siria spre Turcia. Personal as pleca si cu vreo 900 - 1000 de euro in buzunar si alti vreo 300 pe vreun card...

 

Intrebari?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Multumesc pt lamuriri Prislopan....

Multam pt detalierea expeditiei..mergem la tras sfori....

Este cu siguranta de studiat.....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator costinell

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Se poate iesi cu o masina inmatriculata pe BG in tarile astea?

Ati mai avut experienta sau stiti pe cineva care a mers cu procura?

Eventual tb legalizata engleza/franceza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Cred ca imputernicire notariala si traducere legalizata franceza / engleza e ok. Se poate intreba la ambasada.

 

Conflicte nu prea sunt in zona dar e de luat in calcul. N-am avut niciodata probleme. Cred ca a fi prevazator este suficient. Mai multe controale militare si anumite restrictii pot fi intalnite in zona kurda a Turciei, in apropierea granitelor cu Siria si Irak.

 

Am facut totusi o eroare cand am estimat bugetul. In sensul ca ar trebui platite trei taxe de motorina la sirieni. La prima intrare, la a doua dinspre Liban inopoi si inca una la intoracerea din Ioradnia. In consecinta as cauta niste palestinieni simpatici in Siria, as lasa masina la ei vreo trei zile si as merge cu autostopul in Beirut. Iordania, daca exista inca 100 - 200 de euro in plus, merita cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Buna ziua,

Sincer imi place ceea ce citesc in aceste pagini,ideea este foarte buna!

Urmaresc cu placere acest forum si invat foarte multe,felicitari!

 

 

 

In August 2008 am venit in Tara pe traseul:Qatar,Arabia Saudita,Iordania,Syria,Turcia,Bulgaria si Romania.Referitor la...

 

"Calculul mai poate suporta ajustari in jos daca se iese cu multa motorina din Siria spre Turcia."...

 

...este cam dificil,eu am avut 2 canistre cu motorina si la turci m-au pus de am platit amenda (contrabanda cu carburanti).

Asa ca ...daca aveti noroc puteti trece daca nu se lasa cu amenda (3 - 4 euro/litru).

Asta a fost in urma cu 2 1/2 ani,acum poate s-au mai schimbat lucrurile,cine stie!?

Eu va urez drum bun si bafta!Aveti ce sa vedeti,traseul e fain si localnicii sunt primitori.

L 200 , 2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Nu se pot pune poze, documente, etc pe forum. Pui un link catre alte site-uri in care poti uploada aceste fisiere. Sau imi trimiti mie pe email (marius_g0@yahoo.com) si incerc sa vorbesc cu Stefan administratorul sa le poata uploada el pe site.

Tocmai am citit pe site-ul www.mae.ro ca nu ai voie sa intri in Liban cu o masina diesel. E adevarat?

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Cei de la ambasada nu mi-au spus asa ceva. Mai mult de atat, mi-au dat un nr de tel din Liban, unde am sunat pentru informatii suplimentare legate de masina si iarasi nu am primit o astfel de informatie. Le-am spus ca este auto propriu, diesel, turism etc... fara nicio problema! Adevarul e ca orice e posibil... Cred ca este interzis importul de autoturisme diesel pt populatie... mai degraba. Nici ghidul "Lonley Planet" nu spune asa ceva.

Oricum eu as iesi din Siria catre Liban fara masina, daca gasim un loc ok sa lasam masina vreo 3 zile. Se evita taxa de motorina la reintrarea in Siria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Vezi ca s-a rezolvat cu atrasamentele, poti pune direct.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Vezi ca s-a rezolvat cu atrasamentele, poti pune direct.

 

 

Pe langa poze, se pot atasa si fisere .doc, .pdf, .txt, .psd, .gif, .zip, .bmp si altele.

 

L.E. am adaugat si fisere tip Excel .xls :wink:

 

Am mai adaugat si fisiere tip .gpx pt track-uri GPS :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Pe langa poze, se pot atasa si fisere .doc, .pdf, .txt, .psd, .gif, .zip, .bmp si altele.

 

L.E. am adaugat si fisere tip Excel .xls :wink:

 

 

Buna treaba cu Excel-ul ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Si pe mine ma pasioneaza zona si ma gandesc demult cum sa merg. Daca reusesc sa plasez copilasul la vreo familie de bunici, tare m-as baga (cu sotia din dotare, singur nu cred ca ma lasa). Mai ales daca s-ar putea mai scurt. In afara de copil, nu e problema de timp si bani, ar mai fi problema de acces la internet, ca am activitati profesionale related.

Suzuki Grand Vitara 2008, 2l benz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Si pe mine ma pasioneaza zona si ma gandesc demult cum sa merg. Daca reusesc sa plasez copilasul la vreo familie de bunici, tare m-as baga (cu sotia din dotare, singur nu cred ca ma lasa). Mai ales daca s-ar putea mai scurt. In afara de copil, nu e problema de timp si bani, ar mai fi problema de acces la internet, ca am activitati profesionale related.

 

am urmarit acest topic interesant si salut ideea curajoasa de aventura

insa nu recomand sa-ti iei sotia cu tine la un traseu de genul asta...cu respect..doar daca are 60-70 de ani,nu este o simpla plimbare pana la Istambul

🏁-Fără un 4x4 ,,viața e pustiu”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Eii, las c-am nevasta curagioasa si rezistenta. Masina mea e inregistrata pe firma (proprie), s-ar putea sa fie un impediment. O treaba buna ar fi daca am putea cara o rulota dupa noi, sa mai avem unde dormi. Viteza de deplasare ar mai scadea dar ar mai loc pt. bagaje, mancare si dormit.

Suzuki Grand Vitara 2008, 2l benz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

@WOE.. eu sincer nu te-as lua dupa mine cu o rulota.....fara suparare....

urmareste mai intii profilul oamenilor aceia, cine sunt, ce fac, ce experienta au......nu pleaca in cautare de asfalt,expeditia are un anumit profil, unde o rulota nu pupa.

Eu stiu ca sunt multi care vor, dar pina acum cei care au si plecat, au facut-o INTOTDEAUNA lejer si in cerc restrins.

Daca chiar te intereseaza,stii ce ai de facut.....restu-i can-can si posturi...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Sincer, nici eu nu m-as lua dupa mine cu o rulota decat daca plec singur, ca am motor mic si sa nu incurc colegii.

 

In ceea ce priveste asfeltul, n-am inteles de unde ai dedus ca se circula fara drum, poate ai citit postul cu Dakar de dinainte. Daca se merge offroad, o sa dureze mult mai mult de 25-30 zile si sar din schema obiective turistice (si eu, ca nu-s echipat de asa ceva si nici nu ma pasioneaza), dar nu cred sa fi fost vorba de asta in propozitie. 3-400 km/zi nu poti face decat pe sosea, iar BG, TR si JD stiu sigur ca au sosele (mult) mai calitative si mai circulabile decat RO, Siria nu stiu, dar vom vedea. Este ruta circulata international, pe care se face tranzitul de marfa cu Europa cu tiruri samd, nu stiu de unde ai inteles tu ca ideea e sa dam o tura prin vaduri si ogase.

Si pana ai sa ai macar intentie & spirit de echipa/aventura sa te bagi in ceva asemanator, opinia ta cred ca e doar bagare in seama.

Suzuki Grand Vitara 2008, 2l benz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cautam partener (masina) pentru expeditie Siria si Iordania martie-aprilie 2011

 

Prietene, stai blind , ti-am spus, vezi, cauta ceva despre oamenii aia.....

nu vezica nu-ti raspunde nimeni.....tu te bagi in seama...crezi ca pleaca in expeditie in Turcia si Iordania pe atostrada? ai incercat macar sa vezi unde vor sa ajunga ?Crezi ca astia au toate castelele cu printese pe care vrei tu sa le vezi insirate macar pe un Dj ?....

De ce pleaca cu niste 4x4 pregatite ,sa se plimbe pe autostrada?Sa consume 10-12% doar asa, de amuzament, sa mearga cu 100-120km/h?

 

 

Nu fi bataios, ti-am spus frumos sa verifici profilul oamenilor cu care bataios te anunti ca vrei sa pleci....au mai fost plecati,ai vazut macar ceva poze?Ai cautat un jurnal de calatorie pe ruta aia? stii ce fel de piese ai nevoie, cite......,nu aveam nici cea mai mica intentie sa-ti dau peste nas,dar insisti,poate acum si intelegi.....

Fii atent, unde pui cele 2 rezerve cam obligatorii pt o tura ca asta? ca tu ai gume mai mici si nu te poate ajuta nimeni cu rezerve la comun....?!?

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare