Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

vrancea - bacau - neamt prin munti

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• vrancea - bacau - neamt prin munti

......pentru ca buzunarul, masina si mai ales experienta nu ma ajuta la parcurgerea unui traseu de o complexitatea logistica si materiala deosebita ( gen africa sau mongolia ) incerc sa incep cu tara noastra. asa ca, dupa ce da coltul ierbii si apele se mai retrag in lăcașurile lor, as vrea sa fac un mic traseu.
    ......timp disponibil: 5 zile
    ......obiective: natura, socializarea cu ceilalti participanti ( daca mai vine cineva) iar toate sa fie presarate si cu niste obiective ce merita vazute , mai ales la cele la care nu poti ajunge cu "merţanul"( pt aceste obiective apelez la voi)
    ......din vrancea pana la baza oituzului stiu cum sa ajung prin munti, iar mai departe mi-ar fi util orice sfat imi puteti da. mentionez ca macar la dus as vrea sa evit cat mai mult asfaltul.
    ......daca pe acest traseu se ofera cate cineva sa participe alaturi de noi( eu tot spun noi, dar nu am mai vb cu nimeni. voi continua cu pluralul ca suna mai incurajator, mai ales in offroad) pe anumite portiuni si sa ne fie si ghid, ar fi excelent.
    .......in speranta unui roman fluviu ( unii stiu de ce) astept sfaturi, pareri harti, trasee adica tot ce stiti, iar restul voi descoperi eu

Re: vrancea - bacau - neamt prin munti

Laurentiu, eu pt genul asta de iesiri ma tot pregatesc... numai ca nu mai termin niciodata De aceea mi-am luat lwb, iar modificarile au inceput deja.. astept sa se mai incalzeasca un pic si poate-poate le mai si termin.
    Se poate ajunge la Oituz nu doar la Lucian la camping, poti sa ajungi si in varf la hanul Lina si mai interesant se poate ajunge la baza serpentinelor chiar la intrare in Bretcu. De acolo mai trebuie cautat un traseu lejer, un forestier pana la Cernatu, unde deja este mosia lui zolameister. Are el niste trasee in mtii Bodoc care merita facute.
    Mai stam noi de vorba intr-o sambata

Comentariu

da...am si eu in proiect un traseu de genul asta...Cel mai misto ar fii cu plecare din Lemnia-Bicaz-Toplita-Balan-Cernatu.Asta asa in mare...
      NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE
      SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE
      HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Comentariu

Ma inscriu si eu.Cand se incalzeste suficient cat sa putem sa inoptam prin padure putem pleca.
        Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..
        Off-road Alyon Team

Comentariu

Postat în original de dulceanu ionel Vezi post
          Ma inscriu si eu.Cand se incalzeste suficient cat sa putem sa inoptam prin padure putem pleca.
          Ioane, crezi ca te las singur prin padure? Tie-ti place off0roadu` sau ursu` ?
          Vin si io! Si poate voi avea si troliul pe masina!
          Asta va fi la primavara, sa fie noaptea peste 5 grade afara, altfel intepemin in somn.
          Ar prinde bine un traseu pe un GPS.
          Buna initiativa !

Comentariu

Am vazut ce va poate GPS-urile .
            Hai , definiti fizic niste puncte in teren unde vreti neaparat sa ajungeti pe cai neumblate .
            Argumentati in citeva cuvinte fiecare destinatie , intermediara sau finala .
            Ca sa ne intelegem , eu am avut intr-un an puncte fixe Sarmisegetuza si transalpina . In alt an am avut Pestera Ursilor si Scarisoara . De ce ? Voiam sa le mai vad , dupa 30 de ani . Traseu cam 60-75% pe asfalt ....Cazarea numai la auto ...Drumuri la libera alegere de moment ....Ne-am simtit eliberati de termene limita si programe ....
            Anul asta imi propun sa vad Cheile Galbenei ( fantastice zone ) sau /si un tur linistit dar cuprinzator in Apuseni , unde sa am ocazia sa iau citeva ore de calarie pe o iapa adevarata .
            Bineinteles , fata mea va fi nelipsita ....
            ... sa fim corecti pana la capat !
            Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Ma bucur ca s-au adunat deja toti manglii, mai lipseste un rechin, dar nu-mi fac griji ca el vine cu noi pana la capatul lumii.

Eu propun asa:
              - in primul rand trebuie fara sa lasam topicul cat mai curat ca sa nu obosim
              - ne gandim la un traseu pe care il cunoastem personal sau de la altii, eventual track-uri. Eu personal nu mai stiu cum ajung la Bretcu, dar voi face o iesire in sens invers (din Bretcu) si imi aduc aminte pe unde e intrarea)
              - traseul va fi de la A la Z, impartit pe cate zile sunt necesare... in fct de lungimea si dificultatea traseului. Sa presupunem deja ca A e Focsani, D este Gresu si "punctul G" e sus la Hanul Lina in vf serpentinelor.
              Daca cineva nu poate face tot traseul, poate sa participe doar intre cateva "litere", in functie de masina, atractii turistice, buzunar sau chiulul de la servici.

Trebuie sa tinem cont de fratele nostru, Laurentiu, initiatorul topicului, care pt el "Z" trebuie sa fie Neamt si are 5 zile la dispozitie pt asta. Adica sa nu il incurcam prea tare, asa cum am facut-o eu... Ieri nu observasem Neamt in titlu si de aceea ma orientasem catre Cernatu.

Laurentiu, m-ai uns la suflet cu topicul asta. Mi-am propus anul acesta sa fac 2 expeditii, una pe munte si alta in Delta, iar ca intalniri Agnita bineinteles, adunarea de pe Transfagarasan si mai vedem noi..

Astea fiind zise, start la pregatirea masinilor
              Vb mai multe intr-una din sambete.

Comentariu

nu-i rea ideea....cat de curand pun mana pe niste harti adevarate scara 1:25000.....si o sa casc gura dupa diverse repere

Comentariu

durata de 5 zile este una care ar conveni tuturor, cred. punctul z il putem hotara de comun acord, poate fi si maramures poate sapanta.

Comentariu

Nu ne trebuie nici-un gps sau alte tracuri.Anul trecut in expeditie a fost frumos tocmai din cauza ca ne rataceam si nu stiam pe unde suntem si cand se inopta trageam masinile langa un parau si faceam foc de tabara.Mi-e imi este suficient sa ies in natura si sa beau un sprit cu prieteni langa un foc.
                    Dc plecam 5 zile ziua a 3-a obligatoriu trebuie sa dormim la o pensiune unde putem face un dus si sa dormim pe un pat mai omeneste.Laurentiule mai ai jumatatea cealalta din oaie asta ca tare buna a mai fost.
                    Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..
                    Off-road Alyon Team

Comentariu

Vin si eu.
                      Am cort, am sac de dormit, am masina, bani sa am. :)
                      "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

promit sa vin si cu cealalta jumatate. este pusa la pastrat.

Comentariu

salutare vin si eu daca ma primiti !!!!!!!! masina este destul de dotata pt expeditie an tara noastra si nici nu as dori sa mer an alta tara pana nu o vad pe a noastra!!!

Comentariu

pai daca e sa fie ....eu zic sa fie cand se pot intinde corturile....
                            NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE
                            SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE
                            HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Comentariu

N-am cuvinte de bucurie sa aud de un traseu deasta ! Cand plecam ? Pana sambata nu pot !

PS............ si daca nu ma luati .... vin pe urmele voastre !!!

Comentariu

Procesare...
                              X