Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mongol Rally 2011


old school

Postări Recomandate

Ladies and Gents, sunt pe cale sa-mi infaptuiesc un vis ce-l am de multa vreme si sunt sigur ca mai sunt printre voi multi ca mine: sa calatoresc intr-un 4x4 intr-o expeditie ce va lasa amintiri de neuitat.

Hazard sau nu, cu aproape o luna in urma am cunoscut doi britanici ce doreau sa participe la expeditia umanitara Mongol Rally 2011 si erau in cautarea a doi noi membrii care sa li se alature: un mecanic si un medic. Scopul era ca echipa sa conduca o ambulanta 10.000 mile, din UK pana in Mongolia si acolo sa fie donata.

Le-am scris baietilor si spre surprinderea mea am fost acceptat in echipa, urmand sa ma ocup de pregatirea si intretinerea masinii.

In urma cu doua saptamani am achizitionat si masina. Dupa ce am pendulat intre mai multe modele de Ford Tranzit si Mercedes Sprinter, am ajuns la concluzia ca trebuie sa fie totusi o masina 4x4. N-a durat mult si am gasit masina ideala: Land Rover serie 3, o ambulanta ex-militara, intr-o stare foarte buna si la un pret decent.

Mai jos aveti cateva poze cu jucaria.

 

 

SAM_0587.JPG.e930cfb564a158236131be9ed3907ecb.JPGSAM_0590.JPG.3d9a871bd11f7e7a329f66d751e85089.JPGSAM_0586.JPG.d490b785bc23167da6409ed2954f59c0.JPGSAM_0591.JPG.9bade14c22baa68dbe330ab712fc04ff.JPGSAM_0589.JPG.f69bfc7f10eb04a6d0dee2add2759400.JPG

Land Defender 90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mongol Rally 2011

 

este un proiect interesant...:brmedicu' sau mecanicu'?

 

Medicul masinii! Pasiunea mea pentru modelele vechi de Land Rover si faptul ca baietii din echipa Mongol Mutiny sunt britanici (chestiune de mandrie patriotica) ne-a facut sa alegem un Serie 3.

 

Raliul este organizat de The Adventurist si are un start din UK si al doilea cu doua zile mai tarziu din Cehia (Praga), pentru cei de pe continent. Traseul trece prin Romania, Bulgaria, in directia Turcia, Iran si tarile ex-URSS cu -stan in coada, incluzand Kazakhstan si, bineinteles, mama Russia, inainte de a intra in Mongolia.

 

Spre surprinderea mea am descoperit ca exista si o echipa integral romaneasca, se numeste Paramongols, tanara si plina de entuziasm. Ii felicit si le tin pumnii sa poate ajunge la destinatie, dar mai ales sa se bucure de ceea ce va fi poate aventura vietii lor.

Land Defender 90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mongol Rally 2011

 

Asta nu e competitia in care se pleaca cu masini de maxim 1000 lire? Sau aceea e alta? Am citit de ea intr-un jurnal de calatorie.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mongol Rally 2011

 

Trebuie sa faci o donatie de 1000 lire catre Amnesty International sau Christina Noble foundation. Masina poate costa oricat. Poti participa cu un autoturism de maxim 1200 cmc sau o masina pe care autoritatile din Mongolia sa o poata folosi daca o donezi: ambulanta, masina de pompieri, school-bus, etc.

Land Defender 90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mongol Rally 2011

 

De curiozitate intreb..Cheltuielile drumului la dus banuiesc ca le plateste fiecare echipa. Dupa ce donati masinile, cu ce va intoarceti? Deranjul cu intoarcere participantilor este asigurat de organizatori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mongol Rally 2011

 

Dupa estimarile noastre, cheltuielile s-ar ridica pe la 10-12.000 £ pentru toti. Incercam sa acoperim o parte din suma cu ajutorul sponsorilor, de la care primim mai putini bani si mai mult echipament pentru masina sau pentru noi. Orice ajutor e binevenit si incercam sa-l gestionam cat de bine putem.

 

Fotografii vor fi cu siguranta foarte multe si probabil ceva filmulete. Unul dintre baieti se descurca bine cu camera de filmat.

Primele fotografii voi incepe sa le postez pe la-nceputul lunii iunie, cand merg in UK sa incepem pregatirea masinii.

Land Defender 90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mongol Rally 2011

 

Bafta in aceasta aventura! O sa urmaresc acest post...

 

Oarecum OT:

Desi jimny nu se incadreaza in regulile acestei aventuri (asa cred) ma apuc sa caut "jimny mongol rally" :grin:

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare