Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Expeditie munte 2011-cod portocaliu


dulceanu ionel

Postări Recomandate

Dupa multa asteptare a venit si expeditia pe care o asteptam si o planificasem cu mult timp in urma in munții patriei ppe durata o 5 zile.Scopul a fost de relaxare si de a descoperi si vedea zone frumoase din judetele VN,BZ,BV.

Participantii au fost

-dulceanu cu sotia

-doctorul cu doctoreasa

-grasulxxl+ sotia

-rechinul singur.

Ziua 1

Am stabilit ca punt de intalnire comuna Vidra(vn) fiind la indemana pt toti.Cand am plecat din Galati la ora 12 erau 35 de grade de iti venea sa mori nu alta.Doctorul fiind de la Onesti era cel mai aproape dar a reusit sa ajunga ultimul:ha: pe la ora 18 din cauze obiective,pe scurtatura pe care trebuiea sa vina el (drum forestier) niste muncitori sapase niste santuri mari pt a pune un tub si a trebuit sa merga prin albia unui rau cu bolovani mari fiind nevoit sa se trolieze de 4 ori.Vazand ca nu mai vine si neavand semnal acolo am plecat in drumul lui pt ca stiam ca a patit ceva si l-am gasit intreg.Pacat ca nu a facut ceva nu a avut timp sa faca ceva poze.Timpul fiind scurt pana la intunecare am reusit sa ajungem la focurile vii(Andriesul de jos) si dupa aia ne-am gasit un loc de campare.Fiind bucurosi de revedera am stat la sprit pana la 1 noaptea:x cand a si inceput o ploaia dinaia cu fulgere.

Asta a fost in prima zi si ploaia violenta ne spunea ca a doua zi vom avea o zi grea plina cu noroi:ypu

IMG_0429.JPG

%5Bhttps%3A//lh3.googleusercontent.com/-FwATsxbcBi0/TguAwopp82I/AAAAAAAABOw/vTRNn7aoj7E/s640/DSCN0575.JPG/img%5D

IMG_0398.JPG

IMG_0416.JPG

IMG_0427.JPG

IMG_0501.JPG

IMG_0461.JPG

IMG_0440.JPG

IMG_0441.JPG

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

Ioane, rechinu n-a venit singur... a venit cu samuraiul. Nu stii ca masina aia e personificata, pleaca singura, se repara singura, se si spala singura.. :ha:

 

Va multumesc ca ati venit dupa mine si ati vazut ce bine este sa anunti intodeauna unde esti si cand ajungi. Am zis ca daca nu ajung in 2 ore inseamna ca am patit ceva.. si uite asa cel mai greu offroad din toata expeditia a fost sa ajung la punctul de intalnire :banana Am facut 600 m in 3 ore in care, la 35 grade m-am troliat singur de 4 ori intr-un parau.

 

Deci:

- 5 zile de trasee

- aprox 570 km

- 4 judete (daca ma calculez si pe mine sunt 5 :grin:)

- altitudine 240-1770 m

- temperatura 35 - 2 grade Celsius

 

In prima noapte am facut tabara undeva intre Andreiasu si Nereju, unde am auzit cele mai mari trasnete de cand dorm eu in natura... a fost super. Ne-a trasnit pana dimineata, dar noi ne gandeam la traseul din ziua 2 despre care stiam ca daca ploua va fi jale..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

Asta asa e.. :ha:

A fost o expeditie intre prieteni :grin:, fara program fix si obligatii.. asa cum ne place. Desi am avut un traseu stabilit dinainte, l-am schimbat pe parcurs de mai multe ori..

Sunt obosit si e varza in capul meu, dar in principiu traseul a fost:

Vidra- Andreiasu de jos (focul viu)- Nereju- Vintileasca- Bisoca- Manzalesti (muntele se sare)- Lopatari- Gura Teghii- Vf. Penteleu- Comandau- Zagon- Intorsura Bz- Brasov- mtii Piatra Craiului- Rasnov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

A doua zi a inceput nebuneala din cauza ploilor cazute drumul in unele zone devenise foarte dificil cu mult noroi,santuri adanci de taf,maluri surpate fiind nevoiti sa ne troliem sau sa ne scoapem cu sufa.La o troliere de un copac acesta s-a smul din pamant ,desi nu era mititel,si a cazut pe portbagajul doctorului.

IMG_0512.JPG

DSCN0598.JPG

%5Bhttps%3A//lh3.googleusercontent.com/-E2GRkMX2EiY/TguC5iqp6WI/AAAAAAAABQE/gek9NrIKoe4/s720/IMG_0516.JPG/img%5D

IMG_0523.JPG

DSCN0594.JPG

DSCN0593.JPG

IMG_0536.JPG

IMG_0572.JPG

IMG_0584.JPG

[https://lh4.googleusercontent.com/-Z1N6RnLindw/TguD2Fw86TI/AAAAAAAABQo/MZTsG7vdYpo/s640/DSCN0605.JPG/img]

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

La cum incepuse ziua am zis ca acolo ramanem dar am reusit sa ajungem la Bisoca.Fiind foarte obositi si uzi am hotarat sa inoptam la Nehoiu la o pensiune desi era mai frumos in natura.

IMG_0663.JPG

IMG_0695.JPG

IMG_0639.JPG

IMG_0721.JPG

IMG_0591.JPG

IMG_0749.JPG

DSCN0630.JPG

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

Fusesra bun vinul ? La ce frig a fost cred ca rachiul era cel mai potrivit . Mor de ciuda ca nu am putut merge , dar sper sa ma intelegeti , mai ales rechinul . Parca recunosc vre-o doua poze de-a lui Dulceanu unde era sa ma arunce troliul in prapastie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

toate sunt cum sunt, dar patrolul visiniu e nesimtit de fain

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

Care patrol visiniu?? A fost un patrol cu noi dar nu-i stiu culoarea ca era tencuit cu pamant :ha:

 

Iuliane, am inteles situatia toti, nu numai rechinu, ne pare rau ca nu ai putut sa vii. Pt temperaturi scazute am avut caisata, visinata si un vin ars de jidvei pe car nu l-am putut dobori :x

 

PS Mi-e frig numai cat ma uit la poze :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

SALUTARI BAIETI,SA VA FIE DE BINE IESIREA :br.

INTAI TOT RESPECTUL PENTRU DOAMNE APOI PENTRU VOI SI NU IN ULTIMUL RAND PENTRU:x.

ROG DACA BINEVOITI SI NU VA INCURC TURA VIITOARE ANUNTATIMA SI PE MINE:tk.

TEL.0744.280.997

28 ani proaspat proprietar de jeep wrangler yj 1994 motor 2,5 benzina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

SALUTARI BAIETI,SA VA FIE DE BINE IESIREA :br.

INTAI TOT RESPECTUL PENTRU DOAMNE APOI PENTRU VOI SI NU IN ULTIMUL RAND PENTRU:x.

ROG DACA BINEVOITI SI NU VA INCURC TURA VIITOARE ANUNTATIMA SI PE MINE:tk.

TEL.0744.280.997

Am notat.Poate o sa nevedem in teren mai ales ca sunt cativa baieti faini in bacau.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

Dupa o zi de munca fiind foarte obositi si super murdari am hotarat sa dormim la Nehoiu unde am dat peste pensiunea Roza.Nu vreau sa-i fac reclama dar conditiile sunt excelente si mancare si dautura foarte ieftina si este bine sa stiti de ea.Am mancat 7 persoane ciorbe si felul 2 +cateva beri si tuica de pruna cu numai 160 ron.Rachiul de pruna 100 Ml era 1,5 ron de imi venea sa imi bat femeia pt ca apa bauta de ea era mai scumpahttp://www.4x4forum.ro/images/smilies/1.gif.Am plecat cu fortele refacute spre statia meteo Penteleu.Traseul pana acolo este unul gen open cu cateva locuri cu noroi dar sunt si cateva urcari foarte lungi cu inclinatie mare.La statie batea un vant violent de nu puteai sa ti camera in mana si sa filmezi si temperatura era de 3 grade.Am plecat de la 35 de grade si am ajuns la 3 grade in mijlocul verii.A doua zi am vazut la stiri ca la penteleu ninsese.

IMG_0942.JPG

IMG_0908.JPG

IMG_0948.JPG

IMG_0969.JPG

IMG_0966.JPG

IMG_0953.JPG

IMG_0986.JPG

IMG_0884.JPG

IMG_0923.JPG

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

SALUTARI BAIETI,SA VA FIE DE BINE IESIREA :br.

INTAI TOT RESPECTUL PENTRU DOAMNE APOI PENTRU VOI SI NU IN ULTIMUL RAND PENTRU:x.

ROG DACA BINEVOITI SI NU VA INCURC TURA VIITOARE ANUNTATIMA SI PE MINE:tk.

TEL.0744.280.997

 

Daca scrii cu litere mari inseamna ca strigi (in limbaj de... "tastatura" :grin:)

Nu-ti fa insa probleme, aproape toti am strigat la un moment dat! :h5

 

L.E. Felicitari pentru iesire.... Trebuie sa recunoasteti ca mersul in grup, mai multe zile, prin mai multe locuri... face toti banii! :2dr

Mmmmm... NISSAN!

 

"Nu este nicio rusine sa te nasti prost. Rusine e sa mori prost." Marin Sorescu

 

- Off Road Club Sibiu -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Expeditie munte 2011-cod portocaliu

 

Pozele sunt poze, Tavi.. in realitate a fost nebunie. Pacat de conditiile meteo, dar nu s-a putut amana expeditia. Nu am crezut ca o sa inghet in iulie... oriunde as fi.

Pacat ca nu s-a filmat decat o parte din macelul de sambata din cauza ploii torentiale si a fotografului ud pana la piele. Acolo a fost sublim! :h5

voi reveni cu poze... ia sa vad ce mai gasesc :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare