Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Expeditie in Islanda 2012

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Expeditie in Islanda 2012

M-a contactat un prieten din Ungaria care ma bate la cap de vreo 2 ani sa mergem in Islanda in vara lui 2012 in urmatoarea formula

Plecare pana in Olanda ( Germania) pe roti in 15-20 iulie
    Imbarcare pe vas masini ( eventual si noi- chiar daca nu sunt foarte incantat de croaziera de 2 zile pe mare)
    Debarcare si offroad cu de toate timp de 3 saptamini ( sau min 2 saptamini)
    Intoarcerea la fel

Plecare 2-3 masini/2/3 persoane pe cont propriu fara rezervari de cazare si alte fitze

Intrebari:
    -autorizatii , taxe , vize , permis de Ro valabil , trebuie facut import temporar pt masina sau doar intri si iesi din tara pe baza de pasaport? ,
    -cost bac dus intors pentru un autoturism gen Patrol lung
    -ce este mai bine cu diesel sau motorina?
    - ce se preteaza mai bine pe teren in Islanda MT sau Simex?
    - eventuale surse de inspiratie ( blog , site etc ) ( de preferat ( romana , maghiara , engleza sau germana)
    - alte informatii utile

Mersi mult in avans

Ps. Gusteru daca citesti acest topic din cate imi aduc aminte voi ati fost in 2008 si imi dai un linc unde ai scris despre tura ca nu l-am gasit

Multumiri: Poate imi iese de data acesta si plec
    -
    0747967945
    kiss.zoltan@offroadmania.ro
    Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Re: Expeditie in Islanda 2012

Postat în original de Unimog Vezi post
    ....
    -ce este mai bine cu diesel sau motorina?
    ....
    -
    :)

eu zic ca ambele ....

Comentariu

Postat în original de tarzy Vezi post
      :)

eu zic ca ambele ....
      http://jeeper.be/content/travel.asp?a=2011ICELAND
      Un cunoscut de-al meu a fost in Islanda intr-o expeditie Jeep.
      Poti lua legatura cu Hendrick (Hendrick de Backer) prin e-mail hendrik at kreax.com si cred ca are un ragaz si pentru voi.
      Vedeti daca puteti afla ceva mai mult de la el pe tema trasee etc sau va indruma la amicii lui din Islanda.
      Hendrick m-a ajutat cu contactele pe la cluburile Jeep din Europa la infiintarea Jeep Club Romania si este un tip tare de treaba si foarte pasionat de offroad si ture prin EU.
      Este membru fondator al Jeep Club Belgia si redactor la http://online.jpfreek.com/ (vezi de exemplu articolul despre Transilvania).

In fine ce mai turavura spor la organizare, drum bun, vreme asijderea si numai fete blonde sa va iasa in cale.

Ionut
      PS: nu uitati de poze! succes!
      2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac
      www.jeepromania.ro

Comentariu

tura din 2009

http://forum.club4x4.ro/showthread.p...tiunea-Iceland

revin ceva mai tirziu
        daca mai astepti un an o mai pun si eu o data de islanda

Comentariu

Puteti cere informatii si de la userul @Baazbohrer. (in germana sau in engleza)
          A fost deja de cel putin doua ori in expeditie in Islanda, ultima chiar anul asta.

Comentariu

Postat în original de Unimog Vezi post
            M-a contactat un prieten din Ungaria care ma bate la cap de vreo 2 ani sa mergem in Islanda in vara lui 2012 in urmatoarea formula

Plecare pana in Olanda ( Germania) pe roti in 15-20 iulie
            Imbarcare pe vas masini ...............

Ps. Gusteru daca citesti acest topic din cate imi aduc aminte voi ati fost in 2008 si imi dai un linc unde ai scris despre tura ca nu l-am gasit

Multumiri: Poate imi iese de data acesta si plec
            -

nu stiu de ce au aparut chestiile alea galbene la scara hartior, trebuia sa fie 1: 300 000
            mai incerc o data, unu la trei sute de mii
            Ultima editare de Astral; 04.nov.2011, 12:37.

Comentariu

initial postasem o poveste intreaga in postul anterior, unde o fi disparut?
              s-o iau iar de la cap
              - nu cred ca exista vapor din NL sau D, din cite stiu eu numai din DK si face 2 zile. din NL numai cu containerul la reikjavik si voi cu avionul, varianta asta mi se pare mai portivita desi mai scumpa
              - pasaportul e destul, eu am completat si o declaratie vamala pentru masina, dar probabil pentru ca am dus-o cu contaierul. oricum nimeni nu s-a uitat la masina care de altfel era la vreo 2 km de birouri. vama a venit la mine, nu eu la ei, si cu hirtoaga respectiva mi-am putut ridica tractorul care era deja scos din container. totul a mers atit de repede ca m-am intrebat unde o fi greseala
              - din cauza nenumaratelor riuri - poduri n-am vazut decit vreo 2 - dieselul e de baza. girlele sint destul de adinci si repezi.
              - noi am avut anvelope triangle M+S si ne-am descurcat bine
              - surse de inspiratie in engleza ar fi lonely planet. cauta unul mai vechi pe ebay - nou te rupe la punga- drumurile sint tot alea . in rest net-ul. in romana nu prea cred sa gasesti, dupa calculatorul fetei de la vama sint primul roman care a intrat cu masina proprie in islanda si nu am deloc talent la scris. am adunat insa ceva notite, daca ai ceva specific de intrebat
              nu ezita, eventual poti sa ma cauti pe skype
              harti sint nenumarate si scumpe ca dracu -intre 12 si 20 euro- singura care merita atentie e cea editata de < National land survey of iceland> ISBN 9979-75 050-2. cam greu de gasit insa cea mai buna la scara 1: 500 000. daca te tine buzunarul ia setul mde 4 topografice 1: 300 000.
              ca ghid ar fi Around iceland care o obtii gratis de la biroul de turism, din pacate fiind cam tirziu intru cit tie iti trebuie acasa la planificare. cred ca mai am eu unul pe undeva din 2009, eventual pot sa ti-l trimit, nu sint schimbate decit preturile
              sint nenumarate de vazut pe acolo dar atit deocamdata, daca mai ai ceva da un semn

Comentariu

Postat în original de gusteru Vezi post
                initial postasem o poveste intreaga in postul anterior, unde o fi disparut?
                .........

Cu scuzele de rigoare cred ca eu ti-am sters pentru ca tu l-ai citat pe Unimog si eu n-am observat ca in acel citat tu ai intercalat si raspunsul tau ! Am vazut doar ce era scris de tine sub "quote" si am vrut sa micsorez citatul, repet, fara sa observ ca mai era ceva scris si de tine in acel citat...........

Regulament

Comentariu

nici o problema, ma gindeam ca cine stie ce-am mai stricat eu pe acolo cu talentele mele la calculator. eventual poti sa stergi tot postul ala ca incurca locul( si poate si omul) degeaba, ca nu se intelege nimic din el

Comentariu

Merci de informatii sunt in stadiul de informare si de documentare din pacate nu putem astepta pana in 2013 o parte din taxe este suportat de un "sponsor" care vrea sa faca o reclama publicitara asteptam ca in 18 noi este sedinta de buget si daca se aproba sau nu cererea

Ps. Poti sa-mi dai link pt. transportatorul cu vasul la 1000 eur/masina incerc sa dau de el nu reusesc
                    Daca mergem cu Nissanuri si doamne fereste avem probleme ati vazut ceva Nissanuri ( Patroale ) pe acolo ?
                    Ultima editare de Unimog; 06.nov.2011, 20:36.
                    0747967945

Comentariu

http://www.smyrilline.com/frontpage.aspx

nissanuri sint destule, piese in Reikjavik, adresa nu o stiu, am vazut doar pravalia cind eram la vinatoare de piese de LR. oricum fiind in acelasi parc industrial la vreo 10 min. de LR, in caz ca te ginesti ca-ti foloseste pot sa caut adresa de la LR. si mai bine pot sa caut adresa de la Arctic Truck - sper ca o mai am- ei stiu cam tot ce misca 4x4 in zona si e interesant de vizitat pravalia lor, macar ca eu am fost cam dezamagit

Comentariu

uite Zoli aici....baga un ochi

http://www.arctictrucks-experience.com/

sau intreaba-i pe aia de la care ai adus gumele...ptr Nissan ....alea mari

Comentariu

Postat în original de Marius C alias Turagmes Vezi post
                          uite Zoli aici....baga un ochi

http://www.arctictrucks-experience.com/

sau intreaba-i pe aia de la care ai adus gumele...ptr Nissan ....alea mari

Am vorbit cu Einar dar au niste scoruri de era sa fac infarct
                          0747967945

Comentariu

Procesare...
                          X