Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

In perioada 7-12 august, cum bine stiti, va avea loc Maramures Trophy 2012.
    Pentru drumul de intoarcere spre casa, Bucuresti, incerc sa gasesc un traseu care sa fie cat mai mult off-road si contactul cu soseaua sa fie doar in scop de alimentare cu combustibil si eventuale provizii.
    Traseul respectiv as vrea sa fie practic o vacanta desfasurata pe parcursul saptamanii consecutive MMOF, adica plecarea de la MMOF sa fie in 13 august dimineata, iar sosirea in Bucuresti sa fie sambata seara, 18 august.
    Asta ar insemna 5 nopti, toate dormite la cort, sus pe munte.
    Scopul va fi unul turistic cu vizitarea unor obiective gen pesteri, castele, cetati medievale, etc, iar gradul de dificultate sa fie unul cel mult mediu.
    In principiu, si este doar o schita, m-am gandit la urmatorul traseu : Baia-Mare, M-tii Bihorului(pesteri), M-tii Apuseni, Alba-Iulia, M-tii Sureanu, Transalpina, Voineasa, Strategica, Rm.Valcea......?.....?......Bucuresti.

Rugamintea mea este de a primi sugestii pentru traseu si nu numai, eventual si track-uri GPS, daca aveti disponibile.
    Daca exista doritori pentru participarea la acest traseu-expeditie, sunt bineveniti !

Ultima editare de Astral; 12.apr.2012, 21:35.

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

Faina idee, noi ne gandeam sa facem ceva de genul la dus.
    Too much of a good thing can be wonderful.

Comentariu

daca te duci la maramures, pe roti, pentru concurs crezi ca vei mai avea cu ce sa faci expeditia de intoarcere?
      Sau daca faci doar prezenta acolo, poate mai ramane ceva si pentru intoarcere.

Club 4x4 Bucuresti
      www.club4x4bucuresti.ro

Comentariu

Postat în original de evgheny Vezi post
        daca te duci la maramures, pe roti, pentru concurs crezi ca vei mai avea cu ce sa faci expeditia de intoarcere?
        Sau daca faci doar prezenta acolo, poate mai ramane ceva si pentru intoarcere.
        Off-topic: Asa "firave" sunt Toyotele? Bine ca ca am Land Rover

On topic: Ideea e faina, in functie de cum voi lucra in perioada aia, cred ca ma inscriu si eu
        It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Aha.... vreti sa faceti un "Camel Trophy" dupa cum zicea zilele trecute un user pe aici...
          Ideea mi se pare frumoasa, mai ales pentru cei care au masini mai de expeditie...
          www.georgei23.com

Comentariu

...Carpatii Orientali...
            NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE
            SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE
            HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Comentariu

Sunteti siguri?
              Daca o faceti la dus, o sa fiti deja varza la Maramures, oboseala o sa-si spuna cuvantul. Cine cara simexurile pe masina chiar ca va suferi...
              Daca o faceti la intors..... mai vb atunci daca va mai arde si daca mai aveti cu ce
              Parerea mea.... acum faceti cum stiti ca e mai bine pt voi. Ma gandesc doar ca nu veti mai avea asa voie buna daca veniti la Maramu dupa 5 zile de coclauri si spalat in rauri si mi-e teama sa nu ramanem sa bem singuri vestita palinca

Totusi, un asemenea drum (care pe mine sincer ma omoara) parca l-as face in 2 zile, cu o pauza de povestit la foc . Daca optati pt asta, atunci sunt al vostru..

Comentariu

Postat în original de zolameister Vezi post
                ...Carpatii Orientali...
                Sunt de aceeasi parere . este mult mai putin umblat de prostime gratarime si mult mai spectaculos mai ales ca Apusenii lui Boc a devenit plimbarica pe asfalt , Transalpina la fel iar Strategica este un forestier pe gol alpin unde nu vezi mare chestie.

Eu personal as alege: M-tii Rodnei -Calimani-GurghiuCiucului ( harghita)-Bodocului-Persani-si de aici catre R-m Valcea si autostrada va garantez ca veti cunoasta o Romania a sec XIX cu plai inca nedistrus de megalomania unor primministrii sau de turism
                0747967945
                kiss.zoltan@offroadmania.ro
                Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Comentariu

Postat în original de opinion Vezi post
                  Faina idee, noi ne gandeam sa facem ceva de genul la dus.
                  Postat în original de doctoru' Vezi post
                  Sunteti siguri?
                  Daca o faceti la dus, o sa fiti deja varza la Maramures, oboseala o sa-si spuna cuvantul. Cine cara simexurile pe masina chiar ca va suferi...
                  Daca o faceti la intors..... mai vb atunci daca va mai arde si daca mai aveti cu ce
                  Parerea mea.... acum faceti cum stiti ca e mai bine pt voi. Ma gandesc doar ca nu veti mai avea asa voie buna daca veniti la Maramu dupa 5 zile de coclauri si spalat in rauri si mi-e teama sa nu ramanem sa bem singuri vestita palinca
                  Totusi, un asemenea drum (care pe mine sincer ma omoara) parca l-as face in 2 zile, cu o pauza de povestit la foc . Daca optati pt asta, atunci sunt al vostru..

Oameni buni, am precizat din titlu : BACK HOME ! Deci LA INTOARCERE !!!......DECI HAI S-O FACEM !!!

Postat în original de Unimog Vezi post
                  Sunt de aceeasi parere . este mult mai putin umblat de prostime gratarime si mult mai spectaculos mai ales ca Apusenii lui Boc a devenit plimbarica pe asfalt , Transalpina la fel iar Strategica este un forestier pe gol alpin unde nu vezi mare chestie.

Eu personal as alege: M-tii Rodnei -Calimani-GurghiuCiucului ( harghita)-Bodocului-Persani-si de aici catre R-m Valcea si autostrada va garantez ca veti cunoasta o Romania a sec XIX cu plai inca nedistrus de megalomania unor primministrii sau de turism
                  @Zolameister & Unimog :
                  Multumesc mult, teribil imi surade traseul propus de voi, dar, cum am zis, am nevoie de ceva mai multe informatii !
                  Daca informatiile se vor dovedi suficiente si cei care doresc sa participe vor fi de acord, bineinteles ca varianta orientala o vom aborda !

Comentariu

Postat în original de doctoru' Vezi post
                    Sunteti siguri?

Doctore...te asigur ca dupa ce treci prin AXIS MUNDII si prin curtea parintelui, cel mai bun remediu sa revii pe pamant, e inca o tura de vreo trei zile.Altfel nu-ti regasesti linistea o luna..tot cauti motive sa te intorci acolo...ideea e sa ne asiguram un loc la masa festiva din timp...restul e secretul nostru.....

Dau acu la EDIT ca vad un prieten bun la insurgenti....Hai sa reparam ceva cu Pavarotti si sa ne revedem curand....hai in echipa DINTALAILOR

PS
                    numele lui incepe cu igrec
                    Ultima editare de zolameister; 12.apr.2012, 21:25.
                    SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

Comentariu

"Hai s-o facem!" ...
                      Adica 5 zile de dezmatz nu iti ajung ... mai vrei inca o saptamana ...cata pervesitate ...

Daca o sa pot lipsi doua saptamani te voi insoti si iti voi arata si un traseu frumos ...necunoscut mie, evident! ...

Un traseu interesant ar fi asa:

Ziua 1 - Baia Mare - Vatra Dornei
                      Ziua 2 - Vatra Dornei - Suceava
                      Ziua 3 - Suceava - Piatra Neamt - Comanesti
                      Ziua 4 - Comanesti - Miercurea Ciuc - Reghin
                      Ziua 5 - Reghin - Campia Turzii - Brad
                      Ziua 6 - Brad - Deva - Petrosani
                      Ziua 7 - Petrosani - Targu Jiu - Motru
                      Ziua 8 - Motru - Orsova
                      Ziua 9 - Orsova - Bailesti
                      Ziua 10 - Bailesti - Craiova - Bucuresti
                      * am schitat o ruta pe orase mari ca sa nu intru in amanunte prea mult ...ca mancam toata teava de net a forumului ...

N-as folosi nici un drum asfaltat decat acolo unde s-ar impune unul. Obiective de vazut sunt sute.
                      km = multi

LE ...eu la dinti nu ma pricep asa bine ca la Mozartzi si reparatii in padure dupa dulcele sunet al viorii ...
                      A ...v-a zis Astral ca stie sa cante la acordeon??? Ar iesi ceva misto, seara frumos la foc ...cazancioc ...
                      Ultima editare de Yonutz; 12.apr.2012, 21:35.
                      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

maxim 5 masini...prin Carpatii Orientali ...lista deschisa...
                        SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

Comentariu

cel mai dificil ar fii traversarea din Moisei pana la Rodna
                          SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

Comentariu

Yep.....traseul de intoarcere este in desfasurare.....acum am ajuns la Rosia Montana....regret prezenta lui f_zoltan (fi-ti-ar motoru` de ras...), teddybear ( deh...LR...), Didone (cu care jur ca nu n-o sa mai vorbesc cate zile voi avea daca nu-si face masina...), Yon( un nasparliu.....), si continuam traseul eu, Chupa-cabra (l-ati vazut in primele poze de pe topicul de la MMOF...), NIKE & FAMILY ( great family - love them all !)
                            .
                            .
                            .
                            Traseul de la Baia-Mare pana aici a fost 85-90% exclusiv off-road peste dealuri, vai, munti, etc....revin cu poze saptamana viitoare, si cu track-uri, cand ajung la Buc....

PS - Pitonule, chiar imi pare rau ca n-ai venit....l
                            Ultima editare de Astral; 02.oct.2012, 19:20.

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
                              Yep.....traseul de intoarcere este in desfasurare...regret prezenta lui f_zoltan (fi-ti-ar motoru` de ras...)
                              Daca te ajuta, si motorul si mana mea sunt inca de ras, dar le va trece :) Dar ai datoria morala sa ma porti in suflet pe traseul asta fain unde ar fi trebuit sa fiu si eu, asa ca baga poze. Nu de altceva, da' pe feisbuci deja te fac star prin multumirile adresate pentru pozele marca Astral postate pe profilul meu. Bineinteles mi-am permis sa pun doar cateva poze care includ moaca-mi urata.
                              Samurai incepator

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection