Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)


Astral

Postări Recomandate

In perioada 7-12 august, cum bine stiti, va avea loc Maramures Trophy 2012.

Pentru drumul de intoarcere spre casa, Bucuresti, incerc sa gasesc un traseu care sa fie cat mai mult off-road si contactul cu soseaua sa fie doar in scop de alimentare cu combustibil si eventuale provizii.

Traseul respectiv as vrea sa fie practic o vacanta desfasurata pe parcursul saptamanii consecutive MMOF, adica plecarea de la MMOF sa fie in 13 august dimineata, iar sosirea in Bucuresti sa fie sambata seara, 18 august.

Asta ar insemna 5 nopti, toate dormite la cort, sus pe munte.

Scopul va fi unul turistic cu vizitarea unor obiective gen pesteri, castele, cetati medievale, etc, iar gradul de dificultate sa fie unul cel mult mediu.

In principiu, si este doar o schita, m-am gandit la urmatorul traseu : Baia-Mare, M-tii Bihorului(pesteri), M-tii Apuseni, Alba-Iulia, M-tii Sureanu, Transalpina, Voineasa, Strategica, Rm.Valcea......?.....?......Bucuresti.

 

Rugamintea mea este de a primi sugestii pentru traseu si nu numai, eventual si track-uri GPS, daca aveti disponibile.

Daca exista doritori pentru participarea la acest traseu-expeditie, sunt bineveniti !

 

:tk

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

daca te duci la maramures, pe roti, pentru concurs crezi ca vei mai avea cu ce sa faci expeditia de intoarcere?

Sau daca faci doar prezenta acolo, poate mai ramane ceva si pentru intoarcere.:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

daca te duci la maramures, pe roti, pentru concurs crezi ca vei mai avea cu ce sa faci expeditia de intoarcere?

Sau daca faci doar prezenta acolo, poate mai ramane ceva si pentru intoarcere.:wink:

 

Off-topic: Asa "firave" sunt Toyotele?:ha::ha::ha: Bine ca ca am Land Rover:al

 

On topic: Ideea e faina, in functie de cum voi lucra in perioada aia, cred ca ma inscriu si eu:banana

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Sunteti siguri?

Daca o faceti la dus, o sa fiti deja varza la Maramures, oboseala o sa-si spuna cuvantul. Cine cara simexurile pe masina chiar ca va suferi...

Daca o faceti la intors..... mai vb atunci daca va mai arde si daca mai aveti cu ce :ha:

Parerea mea.... acum faceti cum stiti ca e mai bine pt voi. Ma gandesc doar ca nu veti mai avea asa voie buna daca veniti la Maramu dupa 5 zile de coclauri si spalat in rauri si mi-e teama sa nu ramanem sa bem singuri vestita palinca :grin:

 

 

Totusi, un asemenea drum (care pe mine sincer ma omoara) parca l-as face in 2 zile, cu o pauza de povestit la foc :cort. Daca optati pt asta, atunci sunt al vostru.. :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

...Carpatii Orientali...:grin:

 

Sunt de aceeasi parere . este mult mai putin umblat de prostime gratarime si mult mai spectaculos mai ales ca Apusenii lui Boc a devenit plimbarica pe asfalt , Transalpina la fel iar Strategica este un forestier pe gol alpin unde nu vezi mare chestie.

 

Eu personal as alege: M-tii Rodnei -Calimani-GurghiuCiucului ( harghita)-Bodocului-Persani-si de aici catre R-m Valcea si autostrada va garantez ca veti cunoasta o Romania a sec XIX cu plai inca nedistrus de megalomania unor primministrii sau de turism

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Faina idee, noi ne gandeam sa facem ceva de genul la dus.

 

Sunteti siguri?

Daca o faceti la dus, o sa fiti deja varza la Maramures, oboseala o sa-si spuna cuvantul. Cine cara simexurile pe masina chiar ca va suferi...

Daca o faceti la intors..... mai vb atunci daca va mai arde si daca mai aveti cu ce :ha:

Parerea mea.... acum faceti cum stiti ca e mai bine pt voi. Ma gandesc doar ca nu veti mai avea asa voie buna daca veniti la Maramu dupa 5 zile de coclauri si spalat in rauri si mi-e teama sa nu ramanem sa bem singuri vestita palinca :grin:

Totusi, un asemenea drum (care pe mine sincer ma omoara) parca l-as face in 2 zile, cu o pauza de povestit la foc :cort. Daca optati pt asta, atunci sunt al vostru.. :h5

 

 

Oameni buni, am precizat din titlu : BACK HOME ! Deci LA INTOARCERE !!!......DECI HAI S-O FACEM !!! :h5

 

Sunt de aceeasi parere . este mult mai putin umblat de prostime gratarime si mult mai spectaculos mai ales ca Apusenii lui Boc a devenit plimbarica pe asfalt , Transalpina la fel iar Strategica este un forestier pe gol alpin unde nu vezi mare chestie.

 

Eu personal as alege: M-tii Rodnei -Calimani-GurghiuCiucului ( harghita)-Bodocului-Persani-si de aici catre R-m Valcea si autostrada va garantez ca veti cunoasta o Romania a sec XIX cu plai inca nedistrus de megalomania unor primministrii sau de turism

 

@Zolameister & Unimog :

Multumesc mult, teribil imi surade traseul propus de voi, dar, cum am zis, am nevoie de ceva mai multe informatii !

Daca informatiile se vor dovedi suficiente si cei care doresc sa participe vor fi de acord, bineinteles ca varianta orientala o vom aborda ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Sunteti siguri?

Daca o faceti la dus, o sa fiti deja varza la Maramures, oboseala o sa-si spuna cuvantul. Cine cara simexurile pe masina chiar ca va suferi...

Daca o faceti la intors..... mai vb atunci daca va mai arde si daca mai aveti cu ce :ha:

Parerea mea.... acum faceti cum stiti ca e mai bine pt voi. Ma gandesc doar ca nu veti mai avea asa voie buna daca veniti la Maramu dupa 5 zile de coclauri si spalat in rauri si mi-e teama sa nu ramanem sa bem singuri vestita palinca :grin:

 

 

Totusi, un asemenea drum (care pe mine sincer ma omoara) parca l-as face in 2 zile, cu o pauza de povestit la foc :cort. Daca optati pt asta, atunci sunt al vostru.. :h5

 

Doctore...te asigur ca dupa ce treci prin AXIS MUNDII si prin curtea parintelui, cel mai bun remediu sa revii pe pamant, e inca o tura de vreo trei zile.Altfel nu-ti regasesti linistea o luna..tot cauti motive sa te intorci acolo...ideea e sa ne asiguram un loc la masa festiva din timp...restul e secretul nostru.....

 

Dau acu la EDIT ca vad un prieten bun la insurgenti....Hai sa reparam ceva cu Pavarotti si sa ne revedem curand....hai in echipa DINTALAILOR

 

 

PS

numele lui incepe cu igrec:ha:

Editat de zolameister

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

"Hai s-o facem!" ... :ha:

Adica 5 zile de dezmatz nu iti ajung ... mai vrei inca o saptamana ...cata pervesitate ... :ha::uameni

 

Daca o sa pot lipsi doua saptamani te voi insoti si iti voi arata si un traseu frumos ...necunoscut mie, evident! ... :ha:

 

Un traseu interesant ar fi asa:

 

Ziua 1 - Baia Mare - Vatra Dornei

Ziua 2 - Vatra Dornei - Suceava

Ziua 3 - Suceava - Piatra Neamt - Comanesti

Ziua 4 - Comanesti - Miercurea Ciuc - Reghin

Ziua 5 - Reghin - Campia Turzii - Brad

Ziua 6 - Brad - Deva - Petrosani

Ziua 7 - Petrosani - Targu Jiu - Motru

Ziua 8 - Motru - Orsova

Ziua 9 - Orsova - Bailesti

Ziua 10 - Bailesti - Craiova - Bucuresti

* am schitat o ruta pe orase mari ca sa nu intru in amanunte prea mult ...ca mancam toata teava de net a forumului ... :ha:

 

 

N-as folosi nici un drum asfaltat decat acolo unde s-ar impune unul. Obiective de vazut sunt sute.

km = multi

 

LE ...eu la dinti nu ma pricep asa bine ca la Mozartzi si reparatii in padure dupa dulcele sunet al viorii ... :ha:

A ...v-a zis Astral ca stie sa cante la acordeon??? Ar iesi ceva misto, seara frumos la foc ...cazancioc ... :wink:

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Yep.....traseul de intoarcere este in desfasurare.....acum am ajuns la Rosia Montana....regret prezenta lui f_zoltan (fi-ti-ar motoru` de ras...), teddybear ( deh...LR...), Didone (cu care jur ca nu n-o sa mai vorbesc cate zile voi avea daca nu-si face masina...), Yon( un nasparliu.....), si continuam traseul eu, Chupa-cabra (l-ati vazut in primele poze de pe topicul de la MMOF...), NIKE & FAMILY ( great family - love them all !)

.

.

.

Traseul de la Baia-Mare pana aici a fost 85-90% exclusiv off-road peste dealuri, vai, munti, etc....revin cu poze saptamana viitoare, si cu track-uri, cand ajung la Buc....

 

 

PS - Pitonule, chiar imi pare rau ca n-ai venit....l

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Yep.....traseul de intoarcere este in desfasurare...regret prezenta lui f_zoltan (fi-ti-ar motoru` de ras...)

 

Daca te ajuta, si motorul si mana mea sunt inca de ras, dar le va trece :) Dar ai datoria morala sa ma porti in suflet pe traseul asta fain unde ar fi trebuit sa fiu si eu, asa ca baga poze. Nu de altceva, da' pe feisbuci deja te fac star prin multumirile adresate pentru pozele marca Astral postate pe profilul meu. Bineinteles mi-am permis sa pun doar cateva poze care includ moaca-mi urata.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

hai sa scriu si eu aici pana nu ajunge astral acasa ...mi-a promis ca imi iau ban :grin:

astral , nike , suzuker si inca un coleg la care imi cer scuze nu i-am retinut nick-ul sunt ok , campati in zona comunei Mogos in judetul Alba...cred ca au o noapte foarte grea :x :x :2dr :2dr :x:x

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

...cred ca au o noapte foarte grea :x :x :2dr :2dr :x:x

 

Saracii de ei.... Aproape ca mi-e mila de ei... :ha:

Grea viata au unii... :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Daaa. Mai am putin si plang. :cr1

Cum stau ei acolo oropsiti, "la gramada" in jurul focului, beau numai prostii, mananca numai porcarii parpolite ca salbaticii pe foc si dorm in corturi sub cerul liber.

Saracii!

:cort:mici::x:2dr:uameni:dr:4079862908::uameni

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Daaa. Mai am putin si plang. :cr1

Cum stau ei acolo oropsiti, "la gramada" in jurul focului, beau numai prostii, mananca numai porcarii parpolite ca salbaticii pe foc si dorm in corturi sub cerul liber.

Saracii!

:cort:mici::x:2dr:uameni:dr:4079862908::uameni

 

 

"A fi apt de o pasiune si a nu o trai te face incomplet si limitat" Oscar Wilde...sa nu uitam de reversul medaliei :-).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Astral sunt, scriu de pe contul lui Nike :

 

Saracii de ei.... Aproape ca mi-e mila de ei... :ha:

Grea viata au unii... :ha:

 

Hehehehehe.....de-ai sti ce cartofi cu ceapa s-au facut pe disc toate noptile astea de dupa Baia-Mare.....:grin:

 

Daaa. Mai am putin si plang. :cr1

Cum stau ei acolo oropsiti, "la gramada" in jurul focului, beau numai prostii, mananca numai porcarii parpolite ca salbaticii pe foc si dorm in corturi sub cerul liber.

Saracii!

:cort:mici::x:2dr:uameni:dr:4079862908::uameni

Cand ti-oi lua/vinde masina, te bagam si pe tine in combinatie....`re-ai al dreaku` de simpatic !!! :ha:......:h5

"A fi apt de o pasiune si a nu o trai te face incomplet si limitat" Oscar Wilde...sa nu uitam de reversul medaliei :-).

 

Profunda asta, din putu` din gandirii de-a dreptu`...:ha:....papusa mica, fa o aroganta si fa-ti o prezentare pe topicul dedicat ca degeaba te cunosc (de vreo douaj` de ani....), ca vine moderatorii si te executa la instant.....Pupici dulci ! :h5

Editat de Astral
"Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

hai sa scriu si eu aici pana nu ajunge astral acasa ...mi-a promis ca imi iau ban :grin:

astral , nike , suzuker si inca un coleg la care imi cer scuze nu i-am retinut nick-ul sunt ok , campati in zona comunei Mogos in judetul Alba...cred ca au o noapte foarte grea :x :x :2dr :2dr :x:x

 

Tot eu sunt, Astral, si tin sa-ti multumesc si in numele prietenilor Nike&Maria !

 

Ban vei primi doar daca nu-ti pui statie pe masina, asa cum ti-am zis dealtfel......:ha:

Celalalt coleg este @busu4x4.

"Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Lui Nike ii e lene sa raspunda si mie si mai si sa ma loghez pe contul meu.....:ha:

 

Multe multumiri si lui RaduDMX, a doua noastra gazda si ghid in Maramures si caruia ii multumim si pentru muzica care ne-a insotit muuuult din drumul nostru spre casa :

 

[video=youtube;E7lPlITG-Hc]

"Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

@ Radu Ovidiu: si noi iti multumim si ramanem datori cu o bere data viitoare.

 

Povestea noastra e cam asa:

Noi eram intr-o expeditie de vre-o saptamana prin Apuseni, ajunsesem noaptea la Rosia, iar dimineata, cand ne faceam cafeaua, apare un tip cu un Hilux.

El - Cred ca pe voi va cautam!

Noi - Mda, se poate

El - Sunteti de pe forum, 4x4?

Noi - da

El - aaaa ... eu il caut pe Astral

Noi - :ha:

Am mai stat putin de vorba, ne-a zis ca-l cheama Ovidiu si s-a oferit sa ne arate diverse trasee prin zona, daca ne intereseaza. I-am aratat pe unde am vrea sa mergem si ne-a indrumat, iar la final ne-a lasat si nr de tel, in caz de ceva. Apoi a plecat sa-l caute pe Astral :ha:

Ce-a ajuns Astral frate, sa-l caute fanii prin creierul muntilor :ha::ha::ha:

Binenteles, ca putin mai tarziu, ne-am intalnit si cu Astral si cu Nike cu care am mers toata ziua. O zi superba si niste locuri prin care, poate nu am fi reusit sa ajungem fara ajutorul lui Ovidiu :tk

 

PS: Nea Astrale, cat ziceai ca este dusul la tine? Ca am ajuns acasa si m-am spalat la ibric (se lucreaza prin bloc) :uameni

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Back home from Maramures Trophy 2012 ! (13-18 august)

 

Domne......ce sa zic ?

La Rosia Montana era 20 lei/pers/noapte in gradina fetei cretze....pentru copii, era 10 lei, indiferent de varsta......

Pentru englezoiul venit pe motor, am zis sa fie 10 pounds dusul, acuma la prieteni, e clar faceam un pret de pret ......sa fi fost tot 20 lei CA CAzarea din poiana, nah,e bine ?!? :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare