Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pe motor, in jurul Marii Negre.

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Pe motor, in jurul Marii Negre.

Se pare ca vara asta voi putea pune in aplicare o vacanta ce ma bantuia de cativa ani: o tura pe tarmul Marii Negre, prin Moldova, Ucraina, putin din Rusia si apoi un salt cu ferry-ul in Turcia, tarmul bulgar si o binemeritata oprire in Vama, inainte de intoarcerea acasa.

Obiectu' muncii e un batrin Suzuki Dr Big 750, dar in forma de zile mari pentru varsta lui, cu doua rezervoare generoase ce pot cara 27 litri de benzina.
    Planul e sa-i construiesc doua cutii laterale din aluminiu, in care sa pot cara cele necesare.

Am deschis acest topic si cu scopul de a mai aduna ceva informatii legate de drumul prin Ucraina si Rusia, locuri ce merita vizitate sau ocolite, unde pot dormi in cort si unde e bine sa caut un hotel, documente necesare, bursa spagilor,pretul combustibilului, unde si ce mananci, diverse alte ponturi.
    Asa ca ii rog pe cei care-au trecut p'acolo si au de spus cate ceva despre asta, s-o faca. Ar fi de mare ajutor, atat pentru mine cat si pentru cei ce au de gand sa urmeze acest traseu in viitor.
    Land Defender 90

Re: Pe motor, in jurul Marii Negre.

Postat în original de old school Vezi post
    Se pare ca vara asta voi putea pune in aplicare o vacanta ce ma bantuia de cativa ani: o tura pe tarmul Marii Negre, prin Moldova, Ucraina, putin din Rusia si apoi un salt cu ferry-ul in Turcia, tarmul bulgar si o binemeritata oprire in Vama, inainte de intoarcerea acasa.

Obiectu' muncii e un batrin Suzuki Dr Big 750, dar in forma de zile mari pentru varsta lui, cu doua rezervoare generoase ce pot cara 27 litri de benzina.
    Planul e sa-i construiesc doua cutii laterale din aluminiu, in care sa pot cara cele necesare.

Am deschis acest topic si cu scopul de a mai aduna ceva informatii legate de drumul prin Ucraina si Rusia, locuri ce merita vizitate sau ocolite, unde pot dormi in cort si unde e bine sa caut un hotel, documente necesare, bursa spagilor,pretul combustibilului, unde si ce mananci, diverse alte ponturi.
    Asa ca ii rog pe cei care-au trecut p'acolo si au de spus cate ceva despre asta, s-o faca. Ar fi de mare ajutor, atat pentru mine cat si pentru cei ce au de gand sa urmeze acest traseu in viitor.
    Uite aici o expeditie similara din 2010 facuta cu turismul:

http://theblacksea.eu/arhiva

La vremea respectiva am citit cu mare interes povestea lor si retin faptul ca au avut ceva distractie la trecerea dintr-o tara in alta (in zona sovietica - spagi, tot felul de stampile ciudate etc.). Eventual ii poti contacta pentru detalii.
    Am fost in cu ca . A fost

Comentariu

Multumesc pentru link. In cautarile mele am dat si peste calatoria baietilor si voi incerca sa-i contactez.
      Land Defender 90

Comentariu

Avem si pe forum calatoria lui VITALIES.
        El te poate ajuta-in limita timpului-cu multe info privind Rusia si Ucraina si iti poate oferi sfaturi.
        Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.

Comentariu

Cred ca informatiile colegilor din Moldova vor fi de mare ajutor si voi incerca sa vorbesc cu ei. Multam.
          Pana atunci, niste poze cu motoru'. Daca vremea asta cu tenta londoneza va continua toata vara, voi folosi ca back-up plan folosirea noii mele achizitii, un Defender 110 utilitar, despre care voi deschide un topic in rubrica Land Rover. Asta m-ar scuti de montatul si stransul cortului in fiecare zi si bineinteles de disconfortul mersului pe motor prin ploaie pentru multa vreme.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 006.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	116,2 KB 
ID:	895081 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 007.jpg 
Mărime:	110,1 KB 
ID:	895082

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 008.jpg 
Mărime:	118,9 KB 
ID:	895083
          Land Defender 90

Comentariu

votez pentru motor

Comentariu

foarte faina ideea!!!!!Pacat ca am planuri facute pe toata vara....
              NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE
              SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE
              HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Comentariu

Ce s-a intamplat cu excursia?

Comentariu

Cu mare dezamagire va spun ca a trebuit sa aman, pentru a nu-stiu-cata-oara, aceasta excursie. Motive au aparut o gramada: de la faptul ca m-au lasat balta colegii de echipaj (au cedat santajului nevestelor) si pana la presiunile legate de proiectele d'acasa.
                  Cel putin m-am consolat cu gandul ca pregatirea motocicletei n-a fost in zadar si am reusit sa fac ceva iesiri prin tara: fie spre Vama Veche sau doar Vama Buzaului, Transfagarasan sau Transalpina, s-au adunat kilometri cat as fi inconjurat Marea Neagra. Asa ca tot in Defender mi-e speranta anul asta pentru o tura de onoare. Vom vedea ce va sa vina!
                  Land Defender 90

Comentariu

Procesare...
                  X