Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

TransFagarasan'12 - Expeditie ethnografica

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• TransFagarasan'12 - Expeditie ethnografica

Prieteni.
    avem numai 4 zile in August si vrem sa ne deschidem pentru noi Fagarasul.
    Iaka am stabilit ruta
    https://maps.google.com/maps/ms?msid...b32f292ddae8a0
    Dati un advice - inca ce se spoate de vazut pe parcurs?
    P.S Data asta merg cu SUV - HONDA CRV)

Re: TransFagarasan'12 - Expeditie ethnografica

Merita citit topicul de mai jos, dar cu specificatia ca e posibil sa nu fie tocmai accesibil traseul cu un SUV :
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...972-E24-44-166

Comentariu

Din Nucsoara - valea unui afluent al raul doamnei (am uitat cum se numeste) se urca cu Dacia.
      Din Valea valsanului nu se poate. E o panta unde nu vad sa treaca un Suv.
      TLC KDJ120

Comentariu

Nu stiu eact daca ai intrebat de chestiui de vazut ca offroader sau ca turist. Eu o sa-ti zic ce am gasit eu de vazut prin zona, in cele cateva ocazii cand am trecut in fuga pe acolo pe post de turist.

Transfagarasanul e de vazut el in intregime. Daca aveti timp sa luati la pas si poteca de deasupra Lacului Balea, vi se asterne lumea la picioare. Daca va tin picioarele sa urcati cele peste 1500 de trepte care duc spre cetatea Poienari, aveti iar ce vedea. E la iesirea dinspre Arges a Transfagarasanului. La Curtea de Arges aveti de vazut manastirea Curtea de Arges si Biserica Domneasca. La Campulung e un mausoleu al celor cazuti in primul razboi mondial. Zona Bran-Moeciu e superba, nu stiu multe de Piatra Craiului dar o data tot vreau sa il vad mai de aproape. La Rasnov e cetatea, la Bran e castelul si muzeul de la poalele lui care adaposteste lucrurile scoase din castel inainte de a fi retrocedat familiei de Habsburg. In Brasov cred ca sunt un milion de chestii de vazut, dar eu ajung invariabil in centrul vechi care ma fascineaza.

Daca se vor gasi unii din zona care sa mai dea niste ponturi in afara de astea, o sa le folosesc si eu cu placere :)
        Samurai incepator

Comentariu

Postat în original de f_zoltan Vezi post
          Nu stiu eact daca ai intrebat de chestiui de vazut ca offroader sau ca turist. Eu o sa-ti zic ce am gasit eu de vazut prin zona, in cele cateva ocazii cand am trecut in fuga pe acolo pe post de turist.

Transfagarasanul e de vazut el in intregime. Daca aveti timp sa luati la pas si poteca de deasupra Lacului Balea, vi se asterne lumea la picioare. Daca va tin picioarele sa urcati cele peste 1500 de trepte care duc spre cetatea Poienari, aveti iar ce vedea. E la iesirea dinspre Arges a Transfagarasanului. La Curtea de Arges aveti de vazut manastirea Curtea de Arges si Biserica Domneasca. La Campulung e un mausoleu al celor cazuti in primul razboi mondial. Zona Bran-Moeciu e superba, nu stiu multe de Piatra Craiului dar o data tot vreau sa il vad mai de aproape. La Rasnov e cetatea, la Bran e castelul si muzeul de la poalele lui care adaposteste lucrurile scoase din castel inainte de a fi retrocedat familiei de Habsburg. In Brasov cred ca sunt un milion de chestii de vazut, dar eu ajung invariabil in centrul vechi care ma fascineaza.

Daca se vor gasi unii din zona care sa mai dea niste ponturi in afara de astea, o sa le folosesc si eu cu placere :)
          Da, data asta ca un turist ) offroadu lasam pe an viitor)
          Deci tot ce ai spus am deja planificat) Am gindit poate este inca ceva interesant de vazut. Deoarece multumesc)

Comentariu

Mai ai si altele planificate? Daca eu nu ti-am zis nimic nou, poate invat eu de la tine :D
            Samurai incepator

Comentariu

Doar nu sânt originar din România, privesc doar harta şi îmi notez locurile interesante după părerea mea, care mă atrag. )))))

Comentariu

Procesare...
              X