Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Carpatii Meridionali si Carpatii de Curbura

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Carpatii Meridionali si Carpatii de Curbura

Candva in aceasta vara vreau sa fac un mic tur al Carpatiilor Meridionali si de Curbura...

In principiu toata povestea se va intinde pe vreo 5-7 zile in care vreau sa ating cat se poate de multe obiective turistice importante: Babele, Sfinxul , Lacul Balea, ... si sa terminal cu Focurile Vii, Vulcanii Noroiosi, Lacul Vulturilor... Pe langa toate aceste obiective vom cauta rute cat mai spectaculoase din punct de vedere al peisajului respectiv cat mai departate de civilizatie.

Data de plecare se va hotara de comun acord in functie de participanti ; incercam sa fie intr-o perioada convenabila pentru toata lumea.

Ca trasee , nu vor fi foarte dificile fiind foarte multi km de parcurs.

Cazarea se va face la cort iar cand se va putea, la pensiuni...

Orice trackuri din aceste zone respectiv informatii legate de zonele protejate si parcuri nationale ma ajuta!
    NISSAN PATROL GR

Re: Carpatii Meridionali si Carpatii de Curbura

Sunt oarecum interesat, depinde ce traseu vrei sa faci. Detaliaza putin traseul care il ai in capsor: intrare, parcurs, iesire...
    Iar Babele si Sfinxul, doar pe picioare, ca sunt in zona de rezervatie si ai toate sansele sa te arda jandarmeria montana imediat (eventual vorbit cu cei din zona care fac taxi cu jeep-uri, poate sunt dispusi sa te/ne ajute, ei mai intra UNEORI pe acolo ca se stiu cu cine trebuie).
    "Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana" A. Tarkovski
    Nissan Patrol GR Y60 4.2, Nissan Patrol GR Y60 2.8 (deja de piese), Toyota Avensis 2.2D-CAT 177CP

Comentariu

Momentan totul e la nivel de discutie. Nu stiu inca exact ce si cum dar ib principiu cam cum sunt enumerate punctele de atractie.... de la vest la est.
      Stiu ca nu prea putem ajunge la babe si la sfinx dar e ok si pe jos daca nu reusim sa luam legatura cu cineva pt a urca cu masinile. Oricum in zona aceea trebuie maxima atentie. Nimeni nu iese de pe drum.
      In mare parte vreau sa fie off road si sa traversam doar drumuri.
      NISSAN PATROL GR

Comentariu

Mai e de vazut si perioada. Mai ales ca ma pregatisem de Maramures Offroad Trophy, care nu se mai tine :( Plus parteneri de tura pe masina (pilot/copilot), ca are sa si coste putin.
        Detalii! Probabil nu m-ai 'recunoscut', dar noi ne stim deja (prin nelutzu).
        Lasa nr tau de tel si te sun cand ajung in tara, si uite si nr meu de tel: 0745253671
        O zi buna.
        Nissan Patrol GR Y60 4.2, Nissan Patrol GR Y60 2.8 (deja de piese), Toyota Avensis 2.2D-CAT 177CP

Comentariu

eeee .... gata stiu!
          Pai sper sa poti veni in tura.. ar trebui sa fie frumos...
          Principal e sa vedem cat de multe obiective respectiv sa ascultam legendele locului...
          NISSAN PATROL GR

Comentariu

Adi mai toate obiectivele care le doresti a le vedea ... merita vazute ...si au fost atinse de mine ...Dezvoltam subiectul la o palinca, in miros de fasole cu ciolan ...in jurul focului, peste ...cateva zile.

Anul asta marturisesc ca ma trage ata mai spre apa (delta) cu finalizare undeva in insula mare a brailei...in iulie sau in august ... dar niciodata nu se stie ...vremurile se schimba, planurile se schimba ...
            consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Voi acuma imi faceti in ciuda ca nu pot veni la Campulung?!

Comentariu

Postat în original de crisguide Vezi post

Voi acuma imi faceti in ciuda ca nu pot veni la Campulung?!
                Nu bre ...ne tragem pe caseta si iti trimitem inregistrarea ...
                consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Las' ca vin io la voi...!!!

Comentariu

buna ideee , ca si perioada ar fii interesant septembrie inceput de octombrie (se mai racoreste un pic)

Comentariu

Adi nu stiu la ce te-ai gandit tu dar poate reusim sa ne vedem o bucata de drum. Noi in august vrem sa facem ceva de genul - traseu -.
                      Durata undeva pana la 2 saptamani, cazare la masina, eventual la 2-3 zile cate o pensiune, traseu cat se poate de pe langa drum si zilnic de atins macar 1-2 obiective de interes turistic.
                      Traseul e doar informativ, doar ca sa iti dai seama pe unde incerc sa ajung (abateri de 50km stanga dreapta sunt permise).
                      Adi
                      Too much of a good thing can be wonderful.

Comentariu

Pai traseul e umpic mai lung decat ma gandeam eu... dar daca rezolv sa fiu 2 sapt liber putem sa facem varianta completa!
                        Daca avem aceleasi idei ca puncte de vizionat trebuie doar sa fixam date exacte! In august pe la sfarit chiar inceput de septembrie sunt liber... sau iulie....
                        NISSAN PATROL GR

Comentariu

Daca ajungeti pe la Baia Mare, inainte cu cateva zile trimiteti-mi MP sau sunati-ma si va rezolv eu cu cazare la cabana gratis (doua cabane cu cate 6 paturi si una cu 4 paturi, niciuna nu are dush) si putem face un ceaun + etc etc, zona este Baita langa Tautii Magheraus iar de aici puteti trece prin padure direct la barajul Firiza.
                          Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi
                          Honda Dominator nx 650 , 1993

Comentariu

Sau la o adica se poate imparti in 2 faze in peripade diferite.
                            Multi doritoti asa mi-au recomandat...
                            Intai meridionalii si apoi carpatii de curbura...
                            NISSAN PATROL GR

Comentariu

Salutare. Sunt si eu interesat. Singura mea constrangere este perioada, respectiv 5-18 august. In rest m-as baga la orice traseu ma tine masina.
                              Tinem legatura.

Comentariu

Procesare...
                              X