Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Apuseniada - 1st edition (si nu ultima)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Apuseniada - 1st edition (si nu ultima)

"Sufletul curat e gazda numa buna ptr omenie!"

Unu ...din Popesti a zis asta, acu' in premiera dar sa stiti ca nu vreau nici statuie si nici sa ma injurati, atat m-a dus capu la ora asta, atata pot!

Incep intai prin a multumi (va spui mai tarziu de ce) lui rd_adi un baiat cu mult suflet si mult, mult bun simt (patrolist de-al nostru )... E mare lucru sa fi om ...Hai ca p-asta n-am mai zis-o eu ... altii ...o zisara ... (hai ca m-am oltenit, da' nu-i rau ...e bineee)

Am inceput aventura noastra intr-o zi oarecare, comuna, intr-o sambata. Caldura ne darama din picioare si
    ne-au hotarat sa ne racorim creierii si ne desfatam oleaca ochisorii cu un cocktail asezonat si in acelasi timp racoros de munte. Si sa mai bagam oleaca si ficatu la regim ...ca deh ...numai porc, porc, porc ...mai merge si cat-o palinca si altceva ...

Am incarcat cot la cot cu ungurul din dotare, in batranul Patrol, asinul casei tot ceea ce era necesar, am umplut burta dihaniei cu motorina si ne-am indreptat cu incredere spre una dintre cele mai frumoase
    aventuri pe care am trait-o alaturi de niste oameni minunati.

Combatantii aventurii noastre s-au adunat exact asa cum Dumnezeu a dat cu zaru, unde a cazut
    zaru, de acolo am venit (cei drept oltenii fiind oleaca mai norocosi ori ptr ca au vreun deal pe sub tejghea cu barbosu ...ori ...cine stie ...vreun contract secret, oare?!)

Nu ne-au dat inapoi nici sutele de kilometri, nici caldura indurata pe drum, nimicuta...Ne-am bagat
    exact ca si catarii barbia in piept si ..."no ashe, tat inainte si vom vedea ce si cum!"

Cine sunt participantii, nu conteaza, nu e asa important, dar eu va pot sustine pana in panzele albe, cu indaratnicia ce ma caracterizeaza (recunosc ...ei si ce, nu mi-e rusine cu mine pe strada), care as putea spune ca deja a devenit celebra ca ...sunt doar oameni simpli care isi doresc ca acest spirit sa nu moara, sa nu dispara...

Ca am facut pe acolo orgii bahice si culinare si printre ele si ceva carat maimuta motorizata din dotare pe coclauri ...stiu eu? Ce sa zic? Am facut? N-am facut? Asta este de-ala? Din celalalt? Ce mai conteaza? Au trecut zilele rapid, noptile ni s-au parut scurte ...si acum ma simt neprihanit si nevinovat ...de mancat n-am mancat, de baut n-am baut ...de offroad ce sa va mai zic? Nici pomeneala ...

Pe final de vorbarie ... mai adaug o slova care se adreseaza "cunoscatorilor" (a se citi participantii la aceasta aventura)...

Vreti offroad? Sigur vreti offroad? Si tu vrei offoad? Si tu? Toti vreti offroad?

Stati ca acu ...vine ...povestea continua ...
    Ultima editare de Yonutz; 14.aug.2013, 23:14.
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Re: Apuseniada - 1st edition (si nu ultima)

...si ce mai poveste presupun ca va sa vie...
    Da' cand mai avusesi bre tip de scris aci? Si de unde net?
    "Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva
    incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Comentariu

Postat în original de wolfman Vezi post
      Da' cand mai avusesi bre tip de scris aci?
      Astaaa?Pa-i ce,nu-l cunosti?

Si stai,ca nu-i singuru' : Zoli,am dreptate?
      Ultima editare de nomad; 14.aug.2013, 23:26.
      Life's Too Short To Drive Boring Cars

Comentariu

breeee.... hai sa trecem la desfasurarea actiunii, acum ca ne-ai dat expozitiunea si intriga

Comentariu

Yonutz a bagat doar un treaser, pentru ca inca nu sosise momentul sa participam la discutie toti cei care am fost acolo. De fapt nici acum nu a sosit, pentru ca doar doi dintre noi ne-am intors la baza, dar o sa incep povestea si restul gastii va da o mana de ajutor pe masura ce vor putea. Yon a plecat primul si a ajuns aseara, eu am ajuns azi noapte, Iulian si Sorin Vitara1 au plecat cu mine dar motive tehnice i-au obligat sa revina la locul faptei pentru inca o noapte, iar Catalin/Daemonus si Cristi69 inca mai au de gand sa bantuie zona pana duminica.

Expeditie? Oarecum pretentios, dar pentru noi chiar a fost. Apuseniada? Un nume nitel cu fason, mai ales ca in astea cateva zile ne-am deschis doar apetitul pentru editii viitoare, dar frumusetea locurilor justifica orice exagerare. Sunt nascut-crescut la munte, am batut ceva locuri, dar parca loc mai potrivit pentru plimbari in teren nu am intalnit pana la Apuseni. Yonutz a folosit un cuvant potrivit: Magic! Magie d'asta mai vreau!

Totul a plecat, indirect, de la MMOF. Nu cred ca suntem singurii care ne pregateam inca de la inceputul anului sa il calcam pe Max, care ne-am temporizat concediile in jurul mijlocului de august. Daca nu a fost sa fie, am lansat ideea unei miscari in grup pe cont propriu, undeva unde se putea ajunge cu minim de asfalt. La inceput a fost Daemonus si cu mine, aproape imediat ideea s-a extins, si cu adaugiri si retrageri s-a ajuns la cei 10+1 de care zice Yon ca nu conteaza :), adica: Daemonus si familia, Cristi 69 si sotia, Iulian, Sorin/Vitara1, Yonutz si Unguru' :) si umila-mi persoana cu nevasta.

Desi Daemonus s-a straduit din rasputeri sa organizeze chestiile, a ajuns repede la vorba alora din reclama Unirea: "N-ai cu cine! Niste tarani!" Asa ca tot ce am stiut din start a fost ca ne intalnim la o cabana in muntii Surean, ce a urmat a fost dupa regula "vedem noi cand va veni vremea". Si a iesit beton!

Ziua 1 a fost a adunarii. Cristi, Catalin si cu mine ne-am adunat la Petrosani (unde oltenii au ajuns traversand pasul Vulcan). Am luat calea varfului Surean prin Cheile Taii, Dobraia. Traseul e superb, dar cum anul asta l-am facut de cateva ori, nu ma mai trage inima sa descriu "fundu gradinii". Astept sa vad ce zice Cristi, la el cred ca a fost prima trecere pe aici.

traversam gardul de sarma ghimpata de pe Culmea Dobraii

revedem herghelia de acum 2 saptamani

traversam golul alpin catre varful Sureanu

Ne-a plouat ca dracu tocmai pe coborarea de pe varful Sureanu, dar s-a inseninat imediat mai la vale.

Am trecut iute de la o vreme superba la o ploaie cu strigaturi. De pe Sureanu abia se mai vedea "ciuperca" din vale.

Iar coborarea am facut-o pe potop cu traznete... Crucile traznitilor prezente pe toate culmile prind un alt inteles pe o asemenea vreme,

Vremea urata nu a durat mult, pe cand am ajuns in vale ploaia se oprise. Ne-am cazat la o cabana din Luncile Prigoanei. Pana cand sa apara Vitara1, Yon si Iulian, ca sa nu nu stam degeaba, am pus si ceaunul la treaba.
          Ultima editare de f_zoltan; 15.aug.2013, 21:55.
          Samurai incepator

Comentariu

Si mai departe? Ca vrem mai mult...amandoi aveti talent la scris ...dar mai vrem si poze
            Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului.Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic.Nu ma pot imagina francez, englez,german,adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam.Sunt roman prin vocatie,ca altfel nu pot sa ies.

Comentariu

Scuze, Cleo, am adugat poze dupa ce ai postat.

Ziua 1 am terminat-o cu ceauneala si alte chestii burgheze si foarte decadente, de care ne rusinam profund. Ziua 2 a fost cea a ajungerii in Apuseni. Dar nu pe asfalt, ci pe unde s-o putea mai interesant. Ne-a prins perfect ca Daemonus a desenat o ruta dupa ce a vazut pe Google Earth. Nici nu as fi crezut ca poate iesi asa fain. Pana la Tau Bistra am mers oarecum paralel cu Transalpina, dar pe forestiere.

Coborarea catre Tau Bistra

Regrupare

De acolo am urcat din nou pe serpentine pana in golul alpin si am continuat catre vest, catre Cugir. Frumos traseul, superbe locurile.

O manastire undeva aproape de Tau Bistra

Un rest fantomatic de padure care s-a terminat cu o coborare interesanta. Poate se vede ca norii erau tot in spatele nostru, dar pamantul era uscat si prafos.

Undeva pe sub stalpi a continuat traseul nostru
              Samurai incepator

Comentariu

Tot golul alpin era prafuit si uscat, dar era o placere sa te uiti imprejur

Undeva deasupra paraului Cugir
                Samurai incepator

Comentariu

Prima zi a fost de acomodare, ceunizare...alcoolizare...si doua chestii au ramas celebre:
                  - "doua ciute camera, domnu' " - tarif cerut pe camera unde a locuit subsemnatul, ramas celebru pe tot parcursul intalnirii
                  - subsemnatul a fost decretat BARITON, de catre o duduie deranjata probabil de vocea mea in vreme de noapte.

Dupa ceva tequilla, bere si palinca, cand am vazut-o in semi-intuneric venind agale catre mine am zis....ce bine arata de departe....ca in realitate avea vreo 60+ de ani, ruda de gradul 1 cu Dracula, judecand dupa moaca. (Iulica, sa nu ma bati bre :) )

A doua zi am purces catre Cugir, pe un traseu inchipuit de mine. Destul de simpatic, cu destule de vazut si observat. Tot pe traseu l-am intalnit si pe Scaraoschi, in persoana unui individ pe care Sorin l-a luat in masina de pe munte.,....poveste funny:)

Legat de partea cu Scaraoschi, merita pomenit si faptul ca am ramas fara antena de la statia CB, pierduta pe o ploaie torentiala....rupt suport, retezat fir....am observat tarziu ca nu o mai am si desi m-am intors dupa ea cativa km....nu am mai gasit-o....gasitorului s-o stapaneasca sanatos.

seara s-a incheiat la o ceauniada si alcooliada reusite beton, intr-o locatie superba....
                  NADS Fitted
                  Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
                  Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Salut,

Am ajuns si eu acasa, impreuna cu Iulian (pana la Sibiu) pe la ora 15.
                    Pun cateva poze, asa, mai "culinare"...
                    Fișiere atașate
                    Ultima editare de Kibitz; 15.aug.2013, 23:30.
                    aka v1tara aka Sorin
                    (__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v
                    [__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Comentariu

tot descrieti trasee, coclauri, etc. . spuneti domnilor ce puneti in ceaun, ca-mi curg balele numai cind il vad. coclauri am mai vazut eu, dar ceaunul a facut paianjeni. hai, aveti mila de un emigrant sarac care sufera de lipsa de mincare adevarata de vreo 20 de ani

Comentariu

Pai ce sa fie Gustere? Ceva usor, de regim, ca la oameni saraci si atenti la silueta.

Ba un gulas usurel, aerat, cu nitica carne de porc(cam 2-3 kile) de nu mai incapea cartoful deasupra, ba o varza cu afumatura dietetica (cea prezentata in ilustratie), ba o mancarica de fasole cu un picut de scarita si costita afumata de a trebuit sa lasam deoparte jumatate din fasolea pusa la muiat, ca nu mai avea loc. Intre astea s-a mai strecurat si o mamaliga cu branza,unt si smantana, cat sa ne tina de foame pana in noapte, cand s-a facut fasolea. O nota speciala: ma plec in fata lu' Sorin V1tara, care a fost fochist indiferent de care dintre noi era la celalalt capat al linguroiului.

Iaca inca vreo doua poze cu seara a treia:

Ecce fasolea!

Si iaca si procesul de productie.
                        Ultima editare de f_zoltan; 16.aug.2013, 09:38.
                        Samurai incepator

Comentariu

o dau dracului de munca azi, ma duc acasa!

Comentariu

super fain baieti!
                            "Explore.Dream.Discover."-Mark Twain
                            cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian
                            "my precioussssss" : http://picasaweb.google.com/stoian.l.m

Comentariu

Traseu inchipuit sa nu ,a iesit frumos,felicitari !Pozele sunt superbe!
                              Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului.Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic.Nu ma pot imagina francez, englez,german,adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam.Sunt roman prin vocatie,ca altfel nu pot sa ies.

Comentariu

Procesare...
                              X