Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

4 romani in Siberia cu ARO

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: 4 romani in Siberia cu ARO

Felicitari ! Ati scris istorie ! Cinste voua si pentru faptul ca ati reusit sa aprindeti o lumanare sufletelor fratilor nostri adormiti in acel capat de lume !
    Ultima editare de Astral; 01.dec.2014, 15:28.

Comentariu

Imi pare bine sa vad ca ati ajuns cu bine. (Ne-am intalnit la podul spre Tomtor) Ati reusit sa luati barja pe Lena?

Comentariu

Postat în original de Jervig Vezi post
        Ati reusit sa luati barja pe Lena?

Salutari! Am renuntat la ideea de a merge pe Lena. La intoarcerea de la Magadan am luat-o direct spre Chita si apoi spre cel mai estic punct de trecere in Mongolia pentru a "economisi" zilele disponibile din viza de Rusia - in momentul ala aveam vreo 10 zile intarziere de la program. Voi ati reusit?

Comentariu

Da. A fost foarte fine. Drumul de la Iakutsk pana la Mirnyi in general a fost ok, dar pe alocuri - aventuros. E jale totala daca nimeresti pe acest drum in ploaie torentiala. Aici ceva secvente din drumul dat http://youtu.be/m2obkL7oRsE
          Insasi barja a durat 5 zile (impotriva curentului). Majoritatea pe barja erau camioane, 2 auto si noi, 2 campere. Video descrierea barjei aici: http://youtu.be/JxCserUanWcspalat

Si noi am luat trecerea Solovki. Nu prea multa lume stie de ea. Cum a fost 'drumul' pana la Cioibalsan? Noi am fost cam stresati de pistele umede si lunecoase. Ati iesit din Mongolia prin Tashanta?

Comentariu

Prin Tashanta am iesit. Spre Choibalsan nu am avut probleme, mai palpitanta a fost trecerea prin vama mongola, ne-au tinut vamesii acolo pana la sfarsitul turei lor ca nu le-au placut vizele noastre si nu pre stiau ei ce e aia Romania :)) Oricum prin Mongolia am nimerit niste drumuri mult mai rele decat pistele putin circulate din est pt ca de la Gobi spre iesirea de la Tashanta am ales un traseu "direct" sa-i spun asa dar am intalnit si zone foarte interesante, frumoase.

Comentariu

Un articol - video de la ProMotor:

http://www.promotor.ro/masini-noi/ne...video-13719089

Ultima editare de Max; 15.dec.2014, 23:04.

Comentariu

Tudore, va invidiez sincer...
                O astfel de expeditie este visul meu de cativa ani.
                Sper sa se realizeze la un moment dat.

Comentariu

JOS CU PALARIA! Felicitari!

Comentariu

Ce harti ati folosit, unde le-ati gasit?

Comentariu

Am folosit Navitel, programul de navigatie rusesc ce are harti cam pentru tot fostul bloc sovietic. Am primit cadou de la un prieten un GPS chinezesc de 99lei pe care a instalat el Navitel, Garmin pentru Mongolia si Igo pentru partea civilizata. Si l-am folosit pana in Bulgaria

Comentariu

deci nimic pe hartie?

Comentariu

Am avut astea: https://www.reise-know-how.de/produk...-11700000-1631
                          si inca doua din Rusia, le-am folosit pt planificare, ca sa nu consumam curentul

Comentariu

FELICITARI! Este cu adevarat extraordinar ce ati reusit sa faceti. Lucrurile marete se fac intr-adevar cu resurse putine, dar cu oameni valorosi.

Comentariu

Felicitarile mele baieti si sper sa nu va opriti aici
                              Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006
                              KAMIKAZE TEAM

Comentariu

Mai,da' voi sunteti buni de tot!Fara cuvinte!Orice as spune ar fi prea putin!

Comentariu

Procesare...
                                X