Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

44 Africa - Romanian Expedition

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

Postat în original de mihaituk Vezi post
    Bafta mare si rabdare multa!

Am citit pe un formum despre doi calatori belgieni care povesteau aventura traita in traversarea Congo-ului, unde, intalnind un camion stricat pe marginea drumului, ii intreaba pe cei care stateau langa camion, incercand sa il repare:
    - Ce asteptati voi?
    - Pai s-au dus ceilalti sa aduca piesele de care avem nevoie.
    - Aha, si de cand stati aici?
    - De un pic peste un an...

Poveste adevarata, asa ca timpul in Africa are alte dimensiuni.

va tinem pumnii, felicitari pentru hotarare!
    @mihaituk
    Cu siguranta timpul are alte dimensiuni in Africa iar daca vorbesti de D.R.Congo (ex.Zair) se poate spune ca tara este una dintre cele mai slabe din punct de vedere al infrastructurii rutiere, majoritatea drumurilor fiind de pamant.

Postat în original de opinion Vezi post
    17 ian 2014

...
    Si cel mai important, avem site functional 100%.

Am incercat azi si nu merge - eroare la baza de date.

LE - nu merge daca dai clic pe linkul din semnatura ta. Am introdus dupa aceea adresa http://www.44africa.ro/ in browser si e ok.
    @opinion
    Multumesc mult pentru eroarea semnalata.

Postat în original de radui Vezi post
    Eu zic sa stati calmi si sa nu va enervati.... Africa time! Cand ajunge, ajunge.
    Oricum asta e antrenament bun pentru portul din Mombasa..

Apropo - de ce nu a-ti mers pe varianta inchiriat masina?
    In Africa de Sud/Namibia gasesti variante destul de bune cu masini echipate complet si permisiune sa te plimbi prin toate tarile din sudul Africii pana in Tanzania si uneori Kenya. Asa scapi de bataia de cap cu transportul.
    Noi am avut 2 sapt un Defender echipat complet cu 85Euro pe zi. Pentru mai mult 1 luna faceau discounturi de pana la 50%.
    Acum am gasit si variante mai ieftine.

Multa bafta si nu va faceti multe planuri de acasa. Relax & enjoy - Africa e plina de surprize
    @radui
    Multumesc pentru incurajare....legat de ,,Africa time" ai perfecta dreptate si am sa raspund scurt Polepole (swahili - incet, incet), este o vorba rostita in astfel de situatii de catre africanii vorbitori de swahili.
    Legat de inchirierea unei masini la locul faptei...exclus, consider ca este mult mai placuta amintirea unui traseu facut cu masina noastra. Initial traseul nostru trebuia sa inceapa prin plecarea pe roti din Bucuresti prin Bulgaria, Turcia, Egipt, Sudan, Etiopia, Kenya, Tanzania, Zambia, Namibia si in fine, Africa de Sud...dar din pacate situatia politica din Egipt a impus reconfigurarea traseului.

Hakuna matata.
    Ultima editare de ZULU; 28.feb.2014, 23:49.
    ZULU
    44 Africa
    TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Comentariu

M-am uitat putin pe itinerariul prezentat pe site. Imi permit sa va dau cateva sfaturi:
      - daca se poate nu dati skip la Malawi - e o tara superba unde turismul nu a prea ajuns;
      - in Botswana interesant e drumul din Chobe in Maun - ai mlastini si animale cat cuprinde. De acolo poti face un detour la Makadikadi.
      Direct de la granita catre Makadikadi nu prea e cine stie ce. Botswana in general nu e o tara cu un relief si peisaje foarte frumoasa. E destul de plata.
      - din Maun as merge nord in Caprivi - nu direct la Windhoek; aceasi poveste ca mai sus.
      Daca nu ma crezi poti sa te uiti in google maps - Botswana are streetview

- nu dati skip la nord-vestul Namibiei - Kaokoland - acolo sunt peisaje incredibile, oameni izolati si destule chalange-uri offroad. Fara sa fie extrem sau prea mult pentru o expeditie
      Cauta pe google:
      - epupa falls;
      - marienfluss valley;
      - van zyl's pass;
      - Puros/Houarusib river;
      Poti face un circuit superb de 1-2 saptamana in zona asta - cu cheltuieli foarte mici si apoi mergi in Swakopmund prin Skeleton Coast NP.

Daca aveti timp (si banii) merita si un tur de aici:
      http://facesofthenamib.com/
      @radui
      Malawi este o tara de vizitat dar dupa problema aparuta cu intarzierea containerului cu masina cred ca nu va fi posibil sa ajungem dar subiectul nu este inca incheiat. In functie de dificultatile ce vor aparea pe traseu si de timpul avut la dispozitie echipa va decide.
      In rest cam tot ce ai mentionat este in planul nostru si speram sa avem timp si sa ajungem prin toate locurile pe care ni le-am propus sa le vedem.
      Multumesc frumos pentru recomandari.
      ZULU
      44 Africa

Comentariu

mult succes ,asteptam relatari

Comentariu

Ne-am repozitionat!!!

Umbla o vorba prin targ : nu exista se pare pe lumea asta mincinoshi mai mari decat politicienii romani!!!…Ei, uite ca exista!! Cei de la linia maritima. Dupa ce au inventat masina timpului (sosire la destinatie inainte de plecare), au inventat si teleportarea (containerul se muta intre doua vase fara sa fie descarcat), clovnii astia ne incurca si ne mint de nu aer in piept. Mai intai (dupa cum se vede si in poza de mai jos) ne explica cum ca containerashul nostru s-a incarcat in Damieta la 24.02 si s-a descarcat in Port Said pe 02.03..Pentru cine nu stie inca, distanta intre cele 2 locatii este de 70 de km. Deci s-au deplasat cu circa 10 km pe zi. Evident ca asta e o prostie cat casa de mare. Din pacate containerul NU s-a incarcat cand au zis ei, ci doar pe 02.03, cand a si ajuns in partea cealalata… L-au tinut 12 zile pe loc, pana am pierdut si al doilea vas de legatura. Acum cica s-ar incarca pe 10.03… Problema e ca nu prea am cum sa ii mai cred pe clovnii astia, asa ca, a trebuit sa ne repozitionam rapid ca sa nu stricam rostul intregii calatorii. Asa ca, azi de dimineatza, in urma unei sedintze rapide a echipajului, intr-o furie creatoare rapida, am schimbat toate biletele de avion. Conform vechii zicale care zice ca daca muntele vine spre tine si tu nu esti Mahomed, fugi cat mai repede ca e alunecare de teren, ne-am gandit ca e imposibil sa le suflam vant in pupa mincinoshilor astora patologici ca sa “speed up the boat”. Deci am mutat toata jucaria cu vreo 11 zile. Noile date de plecare / sosire sunt 28 martie / 10 mai. Astfel am rezolvat multe : ne-am relaxat, le-am lasat teren de joaca la toti Pinnochio aia de la linie si nu in ultimul rand evitam alte costuri suplimentare. FUN FUN FUN !!!!
          Fișiere atașate
          ZULU
          44 Africa

Comentariu

De curiozitate cat a fost transportul din Constanta in Mombasa?
            TLC KDJ120

Comentariu

De curiozitate cat a fost transportul din Constanta in Mombasa?
              Am raspuns prin PM
              ZULU
              44 Africa

Comentariu

Postat în original de ZULU Vezi post
                Ne-am repozitionat!!!

Umbla o vorba prin targ : nu exista se pare pe lumea asta mincinoshi mai mari decat politicienii romani!!!…Ei, uite ca exista!! Cei de la linia maritima. Dupa ce au inventat masina timpului (sosire la destinatie inainte de plecare), au inventat si teleportarea (containerul se muta intre doua vase fara sa fie descarcat), clovnii astia ne incurca si ne mint de nu aer in piept. Mai intai (dupa cum se vede si in poza de mai jos) ne explica cum ca containerashul nostru s-a incarcat in Damieta la 24.02 si s-a descarcat in Port Said pe 02.03..Pentru cine nu stie inca, distanta intre cele 2 locatii este de 70 de km. Deci s-au deplasat cu circa 10 km pe zi. Evident ca asta e o prostie cat casa de mare. Din pacate containerul NU s-a incarcat cand au zis ei, ci doar pe 02.03, cand a si ajuns in partea cealalata… L-au tinut 12 zile pe loc, pana am pierdut si al doilea vas de legatura. Acum cica s-ar incarca pe 10.03… Problema e ca nu prea am cum sa ii mai cred pe clovnii astia, asa ca, a trebuit sa ne repozitionam rapid ca sa nu stricam rostul intregii calatorii. Asa ca, azi de dimineatza, in urma unei sedintze rapide a echipajului, intr-o furie creatoare rapida, am schimbat toate biletele de avion. Conform vechii zicale care zice ca daca muntele vine spre tine si tu nu esti Mahomed, fugi cat mai repede ca e alunecare de teren, ne-am gandit ca e imposibil sa le suflam vant in pupa mincinoshilor astora patologici ca sa “speed up the boat”. Deci am mutat toata jucaria cu vreo 11 zile. Noile date de plecare / sosire sunt 28 martie / 10 mai. Astfel am rezolvat multe : ne-am relaxat, le-am lasat teren de joaca la toti Pinnochio aia de la linie si nu in ultimul rand evitam alte costuri suplimentare. FUN FUN FUN !!!!
                As putea sa fiu de acord cu cele mentionate de tine la adresa "profesionistilor" din domeniul transporturilor maritime containerizate. Dar nu si daca te referi la profesionistii din domeniul transporturilor maritime containerizate...
                Nu, nu sunt angajat al respectivei companii, ci doar activez in domeniu de 20 de ani... Sunt gata sa-ti impartasesc din detaliile meseriei, pentru a-ti permite sa apreciezi corect daca acuzele tale sunt obiective sau nu. Dar numai dupa ce te intorci, cu bine, din calatoria ce-mi lasa apa'n gura!
                Imi pare rau ca evenimentele ti-au incurcat planurile dar iti doresc ca, pana la urma, sa fie cu happy end si sa ne povestesti din toate si din plin.
                Succes!
                AJUNGE!
                Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Comentariu

Fata de cele mai devreme spuse de mine, ca sa nu-ti fie supararea dusa la extrem : intereseaza-te de timpul liber alocat la Mombasa pana la momentul preluarii bunurilor/returnarea containerului in terminalul indicat, costuri locale si, mai ales, documentatia necesara pentru a-ti putea prelua masina (formalitati vamale, in principiu si primordial, dar si politie, altii).
                  De principiu, dar socoteala de acasa nu prea se potriveste cu aia din targ, ai sa poti gasi elementele de cost si conditiile de livrare pe site-ul carausului maritim.
                  Succes!
                  AJUNGE!

Comentariu

05 feb 2014

(imbarcarea)
                    ......asta a fost posibil pentru ca a alergat un prieten pentru noi (abia ne-am cunoscut dar zic ca suntem amici deja). Merci mult Florin, ca altfel ma prindea DAY 7 pe litoral ceea ce nu e rau, daca nu e in februarie……
                    @pmstancu
                    Dupa cum am aratat aici, containerizarea/imbarcarea a fost facilitata de Florin, caruia ii suntem recunoscatori (Angajat al portului)

,,MASINA TIMPULUI"

..........

Si doua vorbe despre titlul de azi….colegii de la linia maritima, se pare, ca au descoperit si experimenteaza mashina timpului….si asta deoarece, conform programului lor de tracking si navigatie, containerul nostru pretios a fost incarcat in Danietta pe vasul BMC MASTER, in data de 24 februarie la orele 10.00 AM…si a fost descarcat in port Said de pe vasul BMC MASTER , in data de 24 februarie la orele 05.00 AM. Si spre documentarea calatoriei in timp, ete ce-avem noi aicea….datele de pe site!!!:)

Activity
                    Load Ful
                    Date
                    2014-02-24 10:00
                    Vessel
                    BMC MASTER
                    Voyage number
                    1417

Activity
                    Discharge Full
                    Date
                    2014-02-24 05:00
                    East Port Said Terminal, Port Said East, Egypt
                    Vessel
                    BMC MASTER
                    Voyage number
                    1417
                    @pmstancu
                    Ce parere ai legat de incarcarea/descarcarea containerului.
                    Referirea am facut-o la adresa ,,profesionistilor din domeniul transporturilor maritime containerizate" din Damietta Port Terminal, Damietta, Egypt si East Port Said Terminal, Port Said East, Egypt

Postat în original de pmstancu Vezi post
                    Fata de cele mai devreme spuse de mine, ca sa nu-ti fie supararea dusa la extrem : intereseaza-te de timpul liber alocat la Mombasa pana la momentul preluarii bunurilor/returnarea containerului in terminalul indicat, costuri locale si, mai ales, documentatia necesara pentru a-ti putea prelua masina (formalitati vamale, in principiu si primordial, dar si politie, altii).
                    De principiu, dar socoteala de acasa nu prea se potriveste cu aia din targ, ai sa poti gasi elementele de cost si conditiile de livrare pe site-ul carausului maritim.
                    Succes!
                    @pmstancu
                    In principiu m-am interest de toate formalitatile din Mombasa si sper ca nu am omis ceva dar cu siguranta pentru a prevenii regula ,,African time", aplicata de vamesii kenyeni am sa aplic contra-regula vulturului de otel ($$$) care de obicei rezolva tot.
                    Multumesc pentru sfaturile pe care le consider bine venite.
                    Ultima editare de ZULU; 05.mar.2014, 14:43.
                    ZULU
                    44 Africa

Comentariu

@pmstancu
                      Dupa cum am aratat aici, containerizarea/imbarcarea a fost facilitata de Florin, caruia ii suntem recunoscatori (Angajat al portului)
                      :) Nu stiu cine-i Florin, iar "facilitarea" consider ca erau atributiuni de serviciu (da, inclusiv managementul "ostilitatilor" cu onor organele, care intra, nescris, in atributiunile de serviciu) Nu este angajat "al portului" ci fie angajat al unui comisionar in vama care "stie treburile prin port" (iar tu nu aveai nevoie de serviciile unui comisionar in vama"), un angajat al terminalului (nu dau nume) sau chiar al companiei maritime/carausului (in departamentul expeditii).
                      Sper sa nu fi fost vreun "Florin" de-al meu, serviabil si decis sa-si rotunjeasca veniturile, in timpul serviciului. Pentru ca atunci masina ta ar fi mers cu insotitor, one way only.
                      :

@pmstancu
                      Ce parere ai legat de incarcarea/descarcarea containerului.
                      Referirea am facut-o la adresa ,,profesionistilor din domeniul transporturilor maritime containerizate" din Damietta Port Terminal, Damietta, Egypt si East Port Said Terminal, Port Said East, Egypt
                      Pot sa-ti dau justificarile de rigoare, chiar daca as face-o in favoarea unui competitor. Nu ma deranjeaza, atata timp cat fac bine. Suspectez introducerea incorecta a datelor in sistemul propriu al liniei de catre un angajat, la futu-i masa, ca si-asa nu conteaza, mai ales ca vorbim de-un shipment dintr-o tara bananiera in alta....

@pmstancu
                      In principiu m-am interest de toate formalitatile din Mombasa si sper ca nu am omis ceva dar cu siguranta pentru a prevenii regula ,,African time", aplicata de vamesii kenyeni am sa aplic contra-regula vulturului de otel ($$$) care de obicei rezolva tot.
                      Multumesc pentru sfaturile pe care le consider bine venite.

Vorbesc si de cele legate de formalitatile cu linia/agentul ei. Organele, clar, varianta eco (verde).
                      Ai ceva zile libere in care poti sa-ti preiei marfa/returnezi containerul gol, dupa care se aplica tarife de demurrage/detention/storage + altele. Ai conosamentul original in mana? Iti faci preluarea singur sau prin intermediul unui freight forwarder/comisionar vamal?
                      Ceea ce-ti spun eu se poate intampla, nu e neaparat nevoie.
                      Daca vrei sa-ti mai impartasesc, privat si telefon, cu draga inima.
                      Ultima editare de Astral; 05.mar.2014, 20:07.
                      AJUNGE!

Comentariu

Mult succes! Sa aveti parte de o calatorie de neuitat, sigura in primul rand si sa va intoarceti cu bine! Felicitari si mult succes! Cu stima!

Comentariu

Postat în original de pmstancu Vezi post
                          Vorbesc si de cele legate de formalitatile cu linia/agentul ei. Organele, clar, varianta eco (verde).
                          Ai ceva zile libere in care poti sa-ti preiei marfa/returnezi containerul gol, dupa care se aplica tarife de demurrage/detention/storage + altele. Ai conosamentul original in mana? Iti faci preluarea singur sau prin intermediul unui freight forwarder/comisionar vamal?
                          Ceea ce-ti spun eu se poate intampla, nu e neaparat nevoie.
                          Daca vrei sa-ti mai impartasesc, privat si telefon, cu draga inima.
                          Scuze pentru intarzierea raspunsului.
                          Cu siguranta mi-ar face placere sa discutam. (Am trimis nr. meu de telefon pe PM)

PS
                          Oricum sunt extreme de invidios pe posesorii de BJ 42.
                          ZULU
                          44 Africa

Comentariu

Postat în original de Iulian G Vezi post
                            Mult succes! Sa aveti parte de o calatorie de neuitat, sigura in primul rand si sa va intoarceti cu bine! Felicitari si mult succes! Cu stima!
                            @Iulian G
                            Multumesc pentru gandurile bune.
                            Respect.
                            ZULU
                            44 Africa

Comentariu

Scuze pentru intarzierea raspunsului.
                              Cu siguranta mi-ar face placere sa discutam. (Am trimis nr. meu de telefon pe PM)

PS
                              Oricum sunt extreme de invidios pe posesorii de BJ 42.
                              Nu-i bai. Am notat, cu placere, oricand esti disponibil.
                              Sa nu pleci cu gandul asta de invidie in calatorie....Lasa-l pentru cand te intorci, bine sanatos si cu tolba plina de povesti! Atunci o sa-mi manifest si eu invidia pentru cei care au ambitia de a-si implini visul si pleaca intr-o asemenea aventura
                              AJUNGE!

Comentariu

A venit si viza de Namibia.
                                http://www.44africa.ro/ce-avem-noi-aicea/
                                Din acest moment nu avem nimic altceva de facut decat sa asteptam data plecarii (28.03.2014).

ZULU
                                44 Africa

Comentariu

Procesare...
                                X