Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

Dupa 3 ani am revenit pentru o luna in sudul Africii.
    Prietenul Lecus nu a putut ajunge asa ca am mers singuri, dar in formatie completa de 3.
    De aceasta data am zburat direct la Windhoek - capitala Namibiei si am inchiriat o Toyota 79 pregatita de camping.

Punctele importante au fost:
    1. Delta Okavango, Moremi, Chobe - Savuti si Kasane in Botswana
    2. Victoria Falls in Zambia
    3. Fasia Caprivi, Etosha
    4. Highlite-ul principal un tur ghidat de 6 zile in care am traversat peste dune desertul Namib.

In total am facut 4300km din care aprox 800 au fost offroad pe drumurile pline de nisip din parcurile nationale din Botswana si in peste dunele din Namib.
    Inca vreo 700 pe drumuri de pamant din Namibia si restul astfalt.

Sunt multe de povestit - de la campingurile neingradite din Botswana unde am fost vizitati de elefatini si lei, pana la turul din Namib.
    Incerc sa detaliez fiecare punct zile urmatoare.

Teasers:

Echipa:

TLC KDJ120

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

SUPERB!!! Asteptam detalii,poate ne poti spune si "secretele" organizarii unei astfel de vacante!
    Peisaje incredibile,bravo din toata inima!

Comentariu

nota 10!
      Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
      Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
      Natura si aventura

Comentariu

Superbe fotografii. Felicitari si pentru curaj . Totusi , Ebola a facut o campanie serioasa impotriva acestui tip de excursii .
        Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Felicitari pentru aceasta tura.
          Fotografiile sunt superbe, clipurile video de asemenea.
          ZULU
          44 Africa
          TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Comentariu

Felicitari pentru tot si in special pentru curaj
            Ebola ca ebola, acolo sansele de supravietuire sunt undeva la 60%, dar fara cap dupa o intalnire cu gruparile afiliate la statul islamic am intales ca sansele scad la 0%
            Mercedes G Wolf 461 300GD
            Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Comentariu

Postat în original de FordRanger Vezi post
              Totusi , Ebola a facut o campanie serioasa impotriva acestui tip de excursii .
              Postat în original de bogus Vezi post
              Ebola ca ebola, acolo sansele de supravietuire sunt undeva la 60%, dar fara cap dupa o intalnire cu gruparile afiliate la statul islamic am intales ca sansele scad la 0%
              Nu va mai uitati atat la TV si mai terminati cu prostiile!

@ radui: Super fain! Asteptam si restul povestii!

Comentariu

Hai sa incepem.

Locatia a venit simplu - sa fie cat de cat safe, fara febra galbena si risc minim de malarie - doar mergeam si cu Andrei care are 6 ani.
                De ebola nu are rost sa vorbim ai mai mari sanse sa iei ebola in Europa decat acolo.
                In Namibia mai fusesem stiam cum este, Victoria Falls era pe lista, iar Botswana e fix intre ele.

Avion am vrut cu o singura escala pana la Windhoek si am gasit cu Condor (Thomas Cook airlines).

Urmatorul pas a fost masina. Aici vroiam sa ne lase in turul din namib - 5 zile de dune. Majoritatea companiilor nu lasa masinile lor in astfel de tururi.
                La recomandarea organizatorilor turului am sfarsit cu 2 companii - puteam lua o Toyota 100 V8 benzina sau Toyota 79 cu 1HZ. Pretul era cam acelas.
                Cei care inchiriau 100-le aveau conditii ciudate, gen amenda daca depaseai limita de viteza, iar in plus nu aveau rezevor apa si organizator portbagaj.
                Desi ar fi fost clar mai confortabila si mult mai potrivita in dune, nu cred ca am fi avut loc in ea.
                Astfel am sfarsit cu o Toyota 79 de la Bushlore.

Traseul l-am schitat folosind harti de la tracks4africa si ghiduri de la Brandt.

Urmatorul pas au fost rezervarile - in Namibia nu e nevoie de asa ceva poti sa te duci direct in campinguri sau in parcuri nationale si gasesti un loc, dar Botswana e alta poveste.
                Au o politica low volume high cost. Numarul de locuri de camping in parcuri e limitat la cate 10 per locatie si in general au cam cate 3 -4 locatii in parc la o zi de mers. Sudafricanii rezerva locurile astea cu un an inainte.
                De lodge-uri nu te atingi - preturile sunt exorbitante incep de la 300dolari/pers/noapte.

Am gasit pe forumul sudafrican o agentie din Maun care ne-a ajutat si a facut toate rezervarile din Botswana.
                Urma sa stam 1 noapte la Maun, 2 in Moremi (Third Bridge si Khwai), 3 nopti in/langa Chobe (Savuti, Ngoma, Kasane)
                Am facut rezervare pentru hotel in Livingstone, Zambia langa Cascada Victoria si primele 2 nopti in Windhoek Namibia.

Mai aveam aranjat turul in Namib, iar pentru restul urma sa ne descurcam la fata locului.

Au urmat vizele - doar pentru Namibia e nevoie si se ia de la Viena.

Ultimul lucru au fost asigurarile. Am folosit o agentie sudafricana plus asigurare speciala pentru evacuare cu elicopterul in caz de urgenta atat in Botswana cat si Namibia. Traversam zone unde orice alta asezare umana era la mai mult de o zi distanta cu masina.
                TLC KDJ120

Comentariu

Am ajuns pe 20 seara la Windhoek. A doua zi aveam programat sa luam masina, sa facem cumparaturile si reorganizat bagajele.

Pe la 10 a aparut Toyota si destul de repede a fost botezata Bromhilda.

Masina noua fabricata 2015, livrata la inceputul lui mai si avea 5000km. Bena si corturile parea mai vechi dar nu au fost probleme.
                  Alfred, cel care mi-a predat-o a avut o vorba buna intrebat daca trebuie sa verific periodic ceva - "my friend this is not Land Rover, you need to open the bonet just to see if the engine is still there".

Aveam planificat sa ajungem la Maun in Botswana pe 23, erau cam 800km si o vama in 2 zile.
                  Am petrecut o nopate inainte de vama namibiana la un game farm. A fost acomadarea cu cortul si rutina de camping.
                  In plus de asta cei de la ferma aveau un leopard care isi facea vecul langa cardul ce desparea campingul de ferma.

De pe drum:

Camping si imprejurimi:

TLC KDJ120

Comentariu

Superb!!!!
                    LR Discovery 300 TDI, 1998
                    LR Freelander TD4, 2005, automat
                    www.lroc.ro

Comentariu

Alfred, cel care mi-a predat-o a avut o vorba buna, intrebat daca trebuie sa verific periodic ceva - "my friend this is not Land Rover, you need to open the bonet just to see if the engine is still there".

Superba replica.
                      ZULU
                      44 Africa
                      TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Comentariu

Felicitari, extraordinara expediatia. Bravo
                        Silviu Grigore
                        Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista
                        E-mail: grigsilviu@gmail.com

Comentariu

Da, da, felicitari.
                          Asteptam toata povestea.Eu sunt curios sa stiu un total, financiar vorbind.
                          In rest, fara cuvinte pana acum si mai departe sunt sigur....
                          Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                          Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

SUPERB ! Jos palaria!
                            Asteptam mai multe poze si detalii, in special cele legate de costul total al acestei excursii.
                            Azi refuzi sa participi la viata publica.
                            Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Comentariu

cateva mii ... dar ce mai conteza :D
                              Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
                              Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
                              Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

Procesare...
                              X