Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

Fiecare zi in desert a fost diferita - peisajul, forma dunelor, culoarea nisipului s-au schimbat de la o zi la alta.
    Noua zi urma sa ne duca la ocean, prin asezari germane de exploatare a diamantelor si langa epave marca "Skeleton Coast".

Ce a mai ramas din cale ferata construita la sfarsit de sec 19:

Conducte nemtesti - inca in stare buna

Site cu care cerneau nisipul cautand diamanete

Rollercoster:

TLC KDJ120

Comentariu

Rollercoaster:

TLC KDJ120

Comentariu

Desertul ajutat de curentul rece Benguela ne aduc cate surprize pentru final. Noaptea a fost una foarte friguroasa, iar a doua zi totul era invaluit in ceata desi eram la 15km de ocean.
        Pe la 9 ceata a inceput sa se retraga catre mare si am putut pleca. Insa vantul si frigul au fost omniprezenti.

Era flux si nu puteam merge decat bucati scurte pe plaja. Ghidul a numit distractia zilei namibster.
        Zona de coasta pe care urma sa o traversam era numita pe buna dreptate the long wall - dune inalte de zeci de metrii care se termina direct in mare. Cam asa arata de sus:
        https://en.wikipedia.org/wiki/Sperrg...Lange_Wand.jpg

De altfel Eben a deschis ziua cu urmatoarea incurajare:
        "Today we have between 120 and 140 kilometers. The difference may come from the number of times you go up and down a dune trying to climb it."

Dupa 4 zile de dune nu ne faceam probleme. Am mers a treia masina incercand sa fur din tainele gasirii drumului.

Drumul e prin dreapta

Mai apar mici probleme in spate:

Inevitabil sunt si probleme in fata. Nisipul in zona ascunsa a dunelor poate avea multe surprize si odata ce ai pus botul masinii in jos nu mai poti schimba directia sau sensul. Hiluxul avea blocant spate de fabrica si Arb fata dar tot a fost nevoie de ajutor.

Trial & error - 240 de cai nu sunt de ajuns pentru a ataca direct panta.

Insa zboara pe micul ocolis:

Mici probleme in vale - GL a coborat si a luat virajul cu mult entuziasm si a dejantat.
        Era a doua dejantare din tur - putine avand in vedere ca se mergea cu 0.8 si jumate din masini aveau cauciucuri normale gen HT

Primii alti oameni pe care ii vedem dupa multe zile - un grup de turisti adusi din Walvis Bay.

Semnul de iesire din parcul national.
        Walvis Bay era la 15km si ne astepta cu o cazare normal si o masa festiva. Doar traversasem Namibul.

TLC KDJ120

Comentariu

Totul e la superlativ,peisajul, pozele si filmarile, masina.

Comentariu

Cam asta a fost aventura in desert.
            Ne mai ramasesera 3 zile pe care le-am petrecut ratacind fara scop, incercand sa omoram timpul prin Swakopmund sau Windhoek.
            Am incercat terase, muzee si acvarii.

Namibul a fost experienta aparte. Turul se numea pe buna dreptate fetele namibului. Fiecare zi a fost diferita si a adus peisaje noi.
            Desi teoretic e pustiu dar traisec animale. In zona dunelor rosii acoperite cu vegetatie erau Zebre si Oryx.
            Tabara din a treia zi a fost in mijlocul dunelor si am fost vizitati de o vulpe. In apropiera oceanului erau sacali si hiene.
            Este total nepopulat. In Maroc, spre exemplu, oriunde opreai te trezeai in 20 -30 min cu un gigel langa tine cerand bere, mancare sau bani. Era fun o perioada, dar parca singur e si mai bine.
            Am vazut sahara marocana si desertul Negev, am condus in amandoua, dar nu se compara.

Poate surprinzator pentru 5 zile de camping in desert in grup au fost multi copii.

Sudafricani - albi sunt o natie foarte interesanta.
            Oameni foarte muncitori, dintr-o bucata, toti cu o statura impresionanta si mari iubitori de natura.
            In fiecare seara si dimineata inainte de masa se spunea rugaciunea.
            Cam jumate din group erau din partea rurala, fermieri, producatori carne, branza sau vin. Se vedea ca sunt trecuti prin incercari si caliti.
            Am intrat si in discutii despre politica si istorie. Istoria ii arata ca asupritori pentru negrii si ca asupriti de englezi. Se declarau ca fiind buri sau afikaner, urmasi ai marinarilor olandezi.
            Recunosteau ca in trecutul lor nu au fost drepti cu populatia de culoare, ca nu le-au dat toate sansele si il apreciau pe Mandela ca le-a salvat tara de pe marginea unui razboi civil.
            Aveau o oaresce repulsie fata de negrii lor zicand ca nu muncesc, sunt puturosi si asteapta ca statul sa le dea tot.
            Dar ii apreciau ca fiind foarte muncitori pe cei din Zimbabwe, Malawi, Congo sau alte natii care vin la ei sa munceasca.

Despre Namibia numai de bine. Peisajele sunt incredibile. Cred ca e singura tara africana in care ai desert, savana, mlasitini, in care poti sa vezi toate animalele mari si ai triburi.
            Adugat faptul ca e foarte deschisa spre turism individual, cu multe firme de inchiriat masini echipate, campinguri, infrastructura partial dezvoltata o fac o destinatie ideala.

Masina a fost fix ce a trebuit. Destul de confortabila, mergea fara stres cu 120 - 130 km/h viteza de croaziera pe astfalt, iar in teren dadea impresia de tanc. Masina asta cu motorul 4.0 V6 benzina sau 4.5V8 diesel ar face minuni. E una noua pe mobile cu euro 5 :d
            In Botswana era masina de baza in parcurile nationale. Asta aveau rangeri, asta avea politia si operatori de safari.
            Cand intrebam cum e drumul la poarta ziceau "soft sand but don't worry you have landcruiser".
            Consmul a fost decent intre 12 - 15 ceea ce e bine pentru o masina cu 2 corturi si greutate care batea 3 tone.
            Era dotata cu tot ce trebuie pentru campare - scaune, masa, vesala, gratar, cratite si oale, frigider, 2 butelii de gaz cu arzator, rezervor 60L apa.
            Frigiderul era Engel.
            Ca si accesorii de offroad/recuperare/depanare venea cu compresor, cabluri baterie, sufa, highlift, 2 canistre si 2 roti de rezerva. Blocantele erau standard.
            Sunt convins ca 120-ul meu s-ar fi descurcat mult mai usor pe dune datorita puterii mai mari, dar in mod sigur nu avea loc pentru toate bagajele si accesorile.

Spre comparatie acum 3 ani am inchiriat Defender Puma. Era chiar mai bine accesorizat, dar, viteza de croaziera 100, comfort -1, intra praf pe la toate chederele, transmisia incingea tot in jur si trebuia sa ai mare grija unde pui picioarele sa nu iti lasi pielea. Pe dune nu vroia sa urce nici neam.

Singurul lucru care l-as fi cerut diferit era cortul. Am avut Ezi Awn si as fi preferat Hanibal.
            La Ezi fermoarele de pe fata si spate nu se inchid si jos si ramane un spatiu liber, la Hanibal se inchide tot si nu ramane nimic.
            La Ezi husa se pune peste cort si se strange cu o sfoara, la Hanibal strangi tot corul cu chingi apoi pui husa care se inchide cu fermoar.

Pun mai jos si detaliile de organizare - poate cineva le gaseste folositoare.
            1. Masini - www.bushlore.com - lasa masinile lor in Tanzania, Malawi, Zambia, Mozambique, Botswana, Namibia, Africa de sud si surpriza Angola!
            Daca se vorbeste cu ei sunt sigur ca te lasa si in Kenya. Au depoturi in Zambia, Botswana, Namibia si Africa de sud. Contra cost pot sa iti aduca masina oriunde si sa mergi one way. Cu alte cuvinte poti face Cape Town - Arusha.

2. Agentie Botswana - http://www.botswanafootprints.com/ - marele avantaj ca sunt din Maun si fac direct rezervarile de campinguri.
            Tot de la ei am luat si asigurare de evacuare in caz de urgenta in Botswana.

3. Turul in namib, operat de URI adventures, booking-ul aici - http://facesofthenamib.com/
            Restul se aranjeaza la fata locului.
            TLC KDJ120

Comentariu

Cateva poze din ultimele zile:

TLC KDJ120

Comentariu

Superba iesire, felicitari!
                Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului.Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic.Nu ma pot imagina francez, englez,german,adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam.Sunt roman prin vocatie,ca altfel nu pot sa ies.

Comentariu

Captivant! O experienta de invidiat!
                  Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !

Comentariu

Frumoasa aventura! Pozele la fel,reusind sa surprindeti foarte multe animale! Prezentarea de top! Minunate locurile vizitate! O excursie de vis!

Comentariu

O expeditie pe cinste!Felicitari participantilor!

Comentariu

Minunat, frumos, de vis, o clipa de relaxare pe final de program.
                        Dacia Duster 4x4
                        Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Comentariu

Incredibil cum zboara timpul si cum se schimba lucrurile si viata...
                          Poate la anu mai facem o noua experienta.
                          Daca toate sunt bune si noi sanatosi poate parcam la gura de varsare a marelui Congo.

Mai pun cateva din pozele mele favorite:

TLC KDJ120

Comentariu

Procesare...
                          X