Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia


radui

Postări Recomandate

Dupa 3 ani am revenit pentru o luna in sudul Africii.

Prietenul Lecus nu a putut ajunge asa ca am mers singuri, dar in formatie completa de 3.

De aceasta data am zburat direct la Windhoek - capitala Namibiei si am inchiriat o Toyota 79 pregatita de camping.

 

Punctele importante au fost:

1. Delta Okavango, Moremi, Chobe - Savuti si Kasane in Botswana

2. Victoria Falls in Zambia

3. Fasia Caprivi, Etosha

4. Highlite-ul principal un tur ghidat de 6 zile in care am traversat peste dune desertul Namib.

 

In total am facut 4300km din care aprox 800 au fost offroad pe drumurile pline de nisip din parcurile nationale din Botswana si in peste dunele din Namib.

Inca vreo 700 pe drumuri de pamant din Namibia si restul astfalt.

 

Sunt multe de povestit - de la campingurile neingradite din Botswana unde am fost vizitati de elefatini si lei, pana la turul din Namib.

Incerc sa detaliez fiecare punct zile urmatoare.

 

Teasers:

 

IMG_0607.JPG

 

IMG_0872.JPG

 

IMG_0888.JPG

 

IMG_1019.JPG

 

IMG_1161.JPG

 

IMG_1444.JPG

 

IMG_1504.JPG

 

IMG_1797.JPG

 

IMG_1851.JPG

 

IMG_2007.JPG

 

IMG_2042.JPG

 

IMG_2132.JPG

 

IMG_1564.JPG

 

IMG_2305.JPG

 

IMG_3587.JPG

 

IMG_3851.JPG

 

IMG_3876.JPG

 

IMG_3911.JPG

 

IMG_4113.JPG

 

IMG_4317.JPG

 

IMG_4212.JPG

 

IMG_4557.JPG

 

IMG_4887.JPG

 

IMG_4985.JPG

 

 

 

 

Echipa:

 

IMG_1390.JPG

  • Like 3
TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

SUPERB!!! Asteptam detalii,poate ne poti spune si "secretele" organizarii unei astfel de vacante!

Peisaje incredibile,bravo din toata inima!:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Superbe fotografii. Felicitari si pentru curaj . Totusi , Ebola a facut o campanie serioasa impotriva acestui tip de excursii .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Felicitari pentru tot si in special pentru curaj

Ebola ca ebola, acolo sansele de supravietuire sunt undeva la 60%, dar fara cap dupa o intalnire cu gruparile afiliate la statul islamic am intales ca sansele scad la 0%

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Totusi , Ebola a facut o campanie serioasa impotriva acestui tip de excursii .

 

Ebola ca ebola, acolo sansele de supravietuire sunt undeva la 60%, dar fara cap dupa o intalnire cu gruparile afiliate la statul islamic am intales ca sansele scad la 0%

Nu va mai uitati atat la TV si mai terminati cu prostiile! :wink:

 

@ radui: Super fain! Asteptam si restul povestii! :ap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Hai sa incepem.

 

Locatia a venit simplu - sa fie cat de cat safe, fara febra galbena si risc minim de malarie - doar mergeam si cu Andrei care are 6 ani.

De ebola nu are rost sa vorbim ai mai mari sanse sa iei ebola in Europa decat acolo.

In Namibia mai fusesem stiam cum este, Victoria Falls era pe lista, iar Botswana e fix intre ele.

 

Avion am vrut cu o singura escala pana la Windhoek si am gasit cu Condor (Thomas Cook airlines).

 

Urmatorul pas a fost masina. Aici vroiam sa ne lase in turul din namib - 5 zile de dune. Majoritatea companiilor nu lasa masinile lor in astfel de tururi.

La recomandarea organizatorilor turului am sfarsit cu 2 companii - puteam lua o Toyota 100 V8 benzina sau Toyota 79 cu 1HZ. Pretul era cam acelas.

Cei care inchiriau 100-le aveau conditii ciudate, gen amenda daca depaseai limita de viteza, iar in plus nu aveau rezevor apa si organizator portbagaj.

Desi ar fi fost clar mai confortabila si mult mai potrivita in dune, nu cred ca am fi avut loc in ea.

Astfel am sfarsit cu o Toyota 79 de la Bushlore.

 

Traseul l-am schitat folosind harti de la tracks4africa si ghiduri de la Brandt.

 

Urmatorul pas au fost rezervarile - in Namibia nu e nevoie de asa ceva poti sa te duci direct in campinguri sau in parcuri nationale si gasesti un loc, dar Botswana e alta poveste.

Au o politica low volume high cost. Numarul de locuri de camping in parcuri e limitat la cate 10 per locatie si in general au cam cate 3 -4 locatii in parc la o zi de mers. Sudafricanii rezerva locurile astea cu un an inainte.

De lodge-uri nu te atingi - preturile sunt exorbitante incep de la 300dolari/pers/noapte.

 

Am gasit pe forumul sudafrican o agentie din Maun care ne-a ajutat si a facut toate rezervarile din Botswana.

Urma sa stam 1 noapte la Maun, 2 in Moremi (Third Bridge si Khwai), 3 nopti in/langa Chobe (Savuti, Ngoma, Kasane)

Am facut rezervare pentru hotel in Livingstone, Zambia langa Cascada Victoria si primele 2 nopti in Windhoek Namibia.

 

Mai aveam aranjat turul in Namib, iar pentru restul urma sa ne descurcam la fata locului.

 

Au urmat vizele - doar pentru Namibia e nevoie si se ia de la Viena.

 

Ultimul lucru au fost asigurarile. Am folosit o agentie sudafricana plus asigurare speciala pentru evacuare cu elicopterul in caz de urgenta atat in Botswana cat si Namibia. Traversam zone unde orice alta asezare umana era la mai mult de o zi distanta cu masina.

  • Like 1
TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Am ajuns pe 20 seara la Windhoek. A doua zi aveam programat sa luam masina, sa facem cumparaturile si reorganizat bagajele.

 

Pe la 10 a aparut Toyota si destul de repede a fost botezata Bromhilda.

 

IMG_0519.JPG

 

Masina noua fabricata 2015, livrata la inceputul lui mai si avea 5000km. Bena si corturile parea mai vechi dar nu au fost probleme.

Alfred, cel care mi-a predat-o a avut o vorba buna intrebat daca trebuie sa verific periodic ceva - "my friend this is not Land Rover, you need to open the bonet just to see if the engine is still there".

 

Aveam planificat sa ajungem la Maun in Botswana pe 23, erau cam 800km si o vama in 2 zile.

Am petrecut o nopate inainte de vama namibiana la un game farm. A fost acomadarea cu cortul si rutina de camping.

In plus de asta cei de la ferma aveau un leopard care isi facea vecul langa cardul ce desparea campingul de ferma.

 

De pe drum:

IMG_0527.JPG

 

IMG_0720.JPG

 

Camping si imprejurimi:

 

IMG_0680.JPG

 

IMG_0559.JPG

 

IMG_0589.JPG

 

IMG_0666.JPG

 

IMG_0633.JPG

 

IMG_0695.JPG

  • Like 1
TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Alfred, cel care mi-a predat-o a avut o vorba buna, intrebat daca trebuie sa verific periodic ceva - "my friend this is not Land Rover, you need to open the bonet just to see if the engine is still there".

 

Superba replica.

:ha::ha::ha:

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Da, da, felicitari.

Asteptam toata povestea.Eu sunt curios sa stiu un total, financiar vorbind.

In rest, fara cuvinte pana acum si mai departe sunt sigur....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

SUPERB ! Jos palaria!

Asteptam mai multe poze si detalii, in special cele legate de costul total al acestei excursii. :grin:

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

cateva mii ... dar ce mai conteza :D

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

2-3 mii rezonabil.dar nu cred... peste 5 este mult, si deja 7 sare bine din buget.

Laur, te rog sa spui daca stii ceva.altfel, citeste, saliveaza si viseaza in liniste, te rog :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

2-3 mii rezonabil.dar nu cred... peste 5 este mult, si deja 7 sare bine din buget.

Laur, te rog sa spui daca stii ceva.altfel, citeste, saliveaza si viseaza in liniste, te rog :grin:

 

- nu stiu cat i-a costat pe baieti exact, dar ceva asemanator anul trecut s-a dus aproape de 6500 per cuplu cu vreo 3 saptamani de bananaila prin Africa ( tot cu masina inchiriata ).

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Dap, dar acolo au fost alte mofturi.Din care cauza ceream detalii aici. :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Vad multa agitatie.

Nu am tinut socoteala cat a costat si nici nu vreau sa ma gandesc. Au fost plati facute pe parcursul a 2-3 luni.

 

Cred ca totalul s-a dus aproape de 10k, dar vorbim de 3 persoane o luna.

Cel mai mult a fost masina aprox 3300 si avionul 2600.

 

Se poate face si ceva mai ieftin, dar nu vad 2 saptamani sa iasa sub 5000 in 2 persoane. Cam atat ne-a iesit noua acum 3 ani.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

mai am o intrebare, cum ti s-au parut tarile astea in comparatie cu africa de sud? cit de turistice sint, a mai ramas ceva pur african sau s-au transformat in parcuri pentru turisti. intreb pentru ca dupa ce am batut coclaurii in africa de vest unde inca mai gasesti africani cu obiceiurile de acum x ani ( mai ales negrese topless:ypu ) africa de sud mi s-a parut total comerciala, am fost total dezamagit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Din Maun incepea prima etapa importanta. Peste 5 zile urma sa mai dam de civilizatie.

Maun il credeam un oras mai mare si mai aranjat, dar e un fel de sat mai mare cu strazi prafuite si femei vanzand mancare la marginea drumului. Au si mall si kfc, dar cum faci 500m de centru se schimba.

 

Dimineata aveam programat un zbor peste delta

 

IMG_0836.JPG

 

IMG_0898.JPG

 

IMG_0804.JPG

 

IMG_0883.JPG

 

IMG_0918.JPG

 

IMG_0827.JPG

 

IMG_0820.JPG

 

Dupa un drum corugat si multe gropi am ajuns la poarta de intrare in Moremi. Poarta ii spune doar cu numele, intreg parcul nu este ingradit. Animalele putand sa se plimbe de voie.

Pana la intrare am vazut ceva elefanti si girafe.

 

De la poarta aveam de mers 40km pana la camping - Third Bridge pe un drum foarte nisipos cu o singura banda si multe variante nemarcate.

Foarte multi elefanti si problema era unde drumul intra in tufisuri si nu ii puteai vedea.

La un moment dat nimerind fix in mijlocul unei turme am fost nevoit sa dau cu spatele. Baietii mari erau cam infuriati nu le placea zgomotul motorului de Toyota.

 

IMG_0953.JPG

 

IMG_0978.JPG

 

IMG_1029.JPG

 

IMG_1037.JPG

 

IMG_1015.JPG

 

IMG_1019.JPG

 

IMG_1051.JPG

 

IMG_1100.JPG

 

IMG_1053.JPG

 

Campingul nu a fost ingradit si am petrecut noaptea langa gazele, iar mai spre dimineata o hiena s-a plimbat pe langa masina.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Ziua urmatoare avem de mers pana la Khwai - 70 km.

Aveam obiectiv sa vedem cat mai multe animale si sa gasim leul.

 

Podul de langa camping (al treilea pod cum vi de la Maun :) ) peste mlastina era in reparatie, dar dupa ceva discutii ne-au lasat sa trecem.

Altfel ar fi fost o ocolire de 30km sau 2 ore.

 

Pe drum mai dam de 2 masini blocate in nisip pe care ii ajut sa iasa. Unii erau nemti ceilalti olandezi si mergeau cu 2.0 in cauciucuri - asa le-au zis cei de la inchirieri.

 

IMG_1119.JPG

 

IMG_1120.JPG

 

IMG_1128.JPG

 

IMG_1151.JPG

 

IMG_1176.JPG

 

Pauza de pranz ne prinde la o poarta de intrare in alt camping, unde studiem si locurile unde s-a vazut ultima data leu.

Portile erau singurele locuri unde puteam sta sa mancam, nu pentru ca erau ingradite. Nu aveau iarba in jur si puteai sa vezi clar ce e pe langa tine pe rza de 20 - 30m.

 

IMG_1161.JPG

 

IMG_1157.JPG

 

Dam inainte pe la diverse lagune insa nu gasim decat elefanti, zebre, hipopotami si antilope. Un examplar frumos de kudu bine ascus salveaza ziua.

 

IMG_1202.JPG

 

IMG_1188.JPG

 

IMG_1224.JPG

 

IMG_1237.JPG

 

IMG_1255.JPG

 

IMG_1246.JPG

 

Seara la camping supriza - tanti de la receptie ne-a zis "take care of the little one, we have hienna, cheetah and lion. Do a big fire, go to tent after nightfall and you'll be safe". Doar ca noaptea venea in 20 de minute.

Am primit un loc fix langa mlastina cu o mare carare de hipopotam pe mijloc. L-am schimbat repede.

 

Am facut foc mare, mancat pe fuga dar niste maimute ne-au speriat de am sarit in masina nestiind ce este. Am crezut ca e un hipopotam care iese din tufis.

Dupa ce ne-am bagat in cort am fost vizitati de elefanti, care s-au invatit vreo 3 ore pe langa masina.

Citisem undeva ca elefantul noaptea nu trece bariera dintre intuneric si lumina, asa ca am lasat toate lanternele aprinse si agatate de cort.

La fel citisem ca elefantilor le plac merele si portocalele si nu trebuiesc lasate noaptea in masina. Ale noastre erau in caserole inchise asa ca trebuia sa fie safe.

 

Dimineata am vazut ca cei din locul vecin - cam 100m departare au pus sticle de apa in mijlocul drumului, dar am inteles ca nu au fost prea eficiente. Ei erau mai speriati avand cort normal.

 

Am aflat ca celalalt capat al campingului a fost vizitat de lei spre dimineata.

Nu am inteles de ce tre sa le mai dai bani sa campezi si de ce nu te lasa sa campezi in salbaticie, doar pare acelas lucru :).

 

Plecam destul de dimineata si ii dam bataie spre Savuti o zona in mijlocul parcului Chobe. Cam 120km de mers.

Drumul a inceput cu 2 treceri prin apa, dar apoi a fost destul de bun si rapid pana la intrarea in parc. Ca de obicei multi elefanti.

 

IMG_1271.JPG

 

IMG_1279.JPG

 

IMG_1281.JPG

 

Langa poarta servim traditionalele paste si facem o supa la plic.

De la poarta catre Savuti 60 km si doua variante - fie pe un banc de nisip sau printr-o mlasitina. Cum era senzon secetos si nici urma de apa ni s-a recomandat drumul prin mlastina.

A fost un drum destul de urat cu multe "gropi" facute din aprente de elefanti ramase in noroi uscat si multe corugatii. Au fost bucati bune unde nu puteai sa ajungi la 20km/h altfel spargeai dintii.

 

IMG_1287.JPG

 

IMG_1294.JPG

 

IMG_1300.JPG

 

IMG_1310.JPG

 

IMG_1326.JPG

 

IMG_1358.JPG

 

IMG_1361.JPG

 

Aproape de camping drumurile se intalnesc si e o bucata cu mult nisip. Din nou ajutam o masina care era bagata pana la prag.

 

IMG_1365.JPG

 

Pregatim campingul nestiind ce ne mai aduce seara. Aici ne-au pus sa semnam o declaratie pe proprie raspundere :))

 

IMG_1381.JPG

 

IMG_1370.JPG

 

IMG_1397.JPG

 

Dupa lasarea serii au inceput sa se auda niste zgomote asemanatoare cu cele scoase de lei.

Pareau destul de departe si dadeau impresia ca se indeparteaza. La ceva timp i-am auzit in spate si destul de tare. Am luat lanterna si erau doi lei care treceau nestigheriti pe drumul din spate din poza de mai sus.

 

Restul noptii a fost ok sau am dormit noi prea adanc, stiind ca e ultima noapte in camping neingradit :)

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

SUPERB!!! Asteptam detalii,poate ne poti spune si "secretele" organizarii unei astfel de vacante!

Peisaje incredibile,bravo din toata inima!:h5

 

 

Anul trecut am fost si noi

Si organizare se a facut toata de Pink travel, agentia mea de turism, daca vrei detalii contacteaza ne

Land Rover 90- 3.9 V8

L.R.Discovery I V8

Seat Pink Panther II Leon-1.9 TDI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Africa 2015 - Namibia, Botswana si Zambia

 

Nu am inteles de ce tre sa le mai dai bani sa campezi si de ce nu te lasa sa campezi in salbaticie, doar pare acelas lucru :).

Pai acolo te gaseau mai repede si de banii aia beneficiai de o inmormantare crestineasca. Altfel, in salbaticie nu te mai gasea nimeni... :ha:

 

Pregatim campingul nestiind ce ne mai aduce seara. Aici ne-au pus sa semnam o declaratie pe proprie raspundere :))

Clar! :ha:

 

Sper ca intr-o buna zi, sa fac si eu pe Tarzan... :grin:

Multam pentru poveste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare