Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Malayezia / Thailanda / Vietnam ± Indonezia

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Malayezia / Thailanda / Vietnam ± Indonezia

Buna dimineata, domnilor

Incerc sa fac o lista cu locuri interesante de vazut in tarile mentionate in titlu. Incerc sa fac o tura mai lunguta prin zona, si imi fac lista de obiective.

Ca obiective off road vom avea SheMud (un fel de raliul gazelelor in jungla malayeziana) si RFC. La amandoua sunt fotograf oficial, deci promit sa pun cate o serie de poze dedicate fiecarui event.

Voi avea 5 saptamani acolo, in care am sa ma aventurez cu GS800 pe toata peninsula si in sus inspre Vietnam daca e timp si nu esuez pe vreo plaja prea multe zile.

Planul este camping pe plaje, ture on si off cu motorul in functie de vreme si de noroaiele prin care intra GS-ul echipat cu de toate, si vizitat de toate pentru toti.

Deci, daca ati fost prin zonele acestea si aveti recomandari de locuri care v-au impresionat, va rog impartasiti cu clasa :)

Thank you,
    R.
    I am planning to live forever. So far, so good.
    www.tudoroiu.com

Re: Malayezia / Thailanda / Vietnam ± Indonezia

http://funtrip.world/thailanda-malay...gapore-martie/

Uite tura facuta anul trecut in noiembrie cu recomandare catre bunici - noi nu ne-am putut misca de langa pitica.
    Daca esti ok nu nervii si timpul poti sa citesti programul si-ti faci o idee.plus hoteluri pt booking.
    La fel,poti sa mai bantui pe site,mai sunt doua-trei ture cu locatii comune.

Spor! sa te pregatesti sa sa exersezi sa papi iute ustura si la intrare si la iesire
    Ultima editare de RZV; 22.oct.2015, 10:36.
    Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

1450 euro/14 zile cu zbor, cazare, transport etc?! este incredibil de ieftin
      Mercedes G Wolf 461 300GD
      Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Comentariu

Nu este reclama.Doar info.Este un amic care a inceput cu organizare de ture acum 4-5 ani, a continuat si ajuns agentie.
        Are cele mai mici preturi,oricum le iei.Si pe deasupra daca devii fidel mai pupi ceva reduceri.
        Si nu, nu este teapa.
        Ca idee, eu recomand grup de amici cat mai mare.In grupurile formate de ei, poti avea surpriza sa fie oameni cu alte viziuni-diferente de varsta,interese diferite,prietenii...intelegeti voi.

Azi noapte s-au intaors socrii din excursia de Peru ..... PLM de norocosi

Si da, aia-s banii dar fara extra excursii ce se platesc separat - un buget de 3500 4000 este acoperitor pentru 2 persoane -4500E cumparand tot ce-ti iese in cale ca un turist veritabil si gustand tot ce vezi peste tot pentru excursia din link-preturi testate si verificate cu extrase bancare
        Ultima editare de RZV; 22.oct.2015, 12:10.
        Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
        Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Multumesc. Au fost niste amici cu cei de la Funtrips si erau foarte incantati :)

Fac un pic de research si revin cu detalii si cu ruta pe care o planuiesc cat de cat. Va fi interesant. In continuare, astept propuneri daca aveti idei interesante si neobisnuite :)
          www.tudoroiu.com

Comentariu

Il stii pe globtrotterul asta http://www.calatorsauturist.ro
            Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor
            Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix
            www.lroc.ro

Comentariu

Radu,

In zona de nord a Thailandei sunt foarte multe parcuri nationale montane care merita vizitate. Zona de sud e vestita pentru balaceala.

Eu am fost acolo anul trecut cinci saptamani, una in Bangkok, doua le-am facut pe motocicleta, in nord, iar doua la scufundari in insula Koh Tao:

https://razvancapatina.wordpress.com...-in-thailanda/

Ca si sursa de informatii iti recomand tedoo.ro, acopera foarte bine zona in care vei ajunge.

Razvan
              Am fost in cu ca . A fost

Comentariu

Prima saptamana sunt la SHEMUD in jos in Johor, langa Singapore. Dupa care fix asta fac, ma duc sa beau o bere cu Brad Florescu de la Tedoo in Phuket. Planul tau cu scuba + moto este exact ce voi face si eu :))

Pe langa plaje si parcuri nationale, vreau sa vad si George Town (Malaysia) si culturile lor de ceai. In Thailanda merg pana in Bangkok cu siguranta si apoi incercam sa o luam drept in nord. Vazusem eu niste locuri interesante pe acolo si vreau sa fac un pic de research in acest sens.

Care sunt preturile de rental la scuba pe acolo, Razvan? Tu ai inchiriat motorul de acolo? Daca da de la cine si ce motor? S-ar putea sa aiba un amic francez nevoie de unul ca sa mergem impreuna o bucata de drum si vreau sa il ajut.

Thanks,
                R.
                www.tudoroiu.com

Comentariu

Postat în original de Radu Vezi post

Care sunt preturile de rental la scuba pe acolo, Razvan? Tu ai inchiriat motorul de acolo? Daca da de la cine si ce motor? S-ar putea sa aiba un amic francez nevoie de unul ca sa mergem impreuna o bucata de drum si vreau sa il ajut.

Thanks,
                  R.
                  Ziua de scufundari e cam 100 lei (1000 bahn) cu echipament inclus. Daca iei pachete, iesi ceva mai ieftin. Eu am fost in insula Koh Tao.

In Chiang Mai am luat un scuter Honda de 125 cmc nou - am facut cu el 2500 km fara probleme, drumurile sunt mai bune ca la noi, soferii te respecta in trafic. Costa cam 25 lei/zi, am lasat garantie 100 Ron, si o copie dupa pasaport. O motocicleta de enduro echipata complet era cam 70 lei/zi, dar eu am mers aproape numai pe asfalt, asa ca nu merita.

In insule un scuter era cam tot atat, dar cereau sa lasi pasaportul sau 1000 lei garantie. Am inteles ca sunt multe probleme cu turisti beti care cad cu ele. Multe insule au drumuri neasfaltate si in panta, de aia insclusiv scuterele au roti cramponate.

Atentie insa la "tourist scams" la inchirierea de echipamente (scuter, motocicleta, ski jet), mai ales in insule. Sunt multi care pretind ca le-ai adus echipamentul zgariat si nu-ti mai dau pasaportul inapoi pana nu platesti 2-300 de euro.
                  Ultima editare de Astral; 30.oct.2015, 15:55. Motiv: MERITA ! NU "se merita ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=740241&viewfull=1#post740241
                  Am fost in cu ca . A fost

Comentariu

Corect. Am auzit de scam-uri de genul asta, am mai fost averizat. Eu pe de alta parte ma asigur destul de binisor pana una alta :)
                    www.tudoroiu.com

Comentariu

Pentru Vietnam incearca sa il contactezi pe Filip Pitaru https://www.facebook.com/subversiv?fref=ts , el e acolo. Poate te ajuta.
                      Samurai incepator

Comentariu

Procesare...
                      X