Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Transilvania Offroad Expedition 2017


omoroka

Postări Recomandate

Stiu, a trecut un an deja de cand s-a intamplat insa "nicio data nu e prea tarziu", asa ca va pun la dispozitie filmul si trackurile expeditiei noastre de anul trecut :grin:

 

Am parcurs asadar anul trecut creasta Sureanu cu urcare dinspre Orastie si coborare pe la cabana Nasipiste. Ne-am lamurit cu aceasta ocazie ca Varful Negru este imposibil de traversat datorita jnepenisului. Am urcat pentru a doua oara pe Varful lui Patru dupa care am coborat in Transalpina de Nord pentru a strabate creasta Lotrului. Dinspre vest am reusit sa ajungem dincolo de varful Stefesti unde probabil n-au mai ajuns masini vreodata. Creasta estica am reusit sa strabatem integral pana la Vf. Prejba.

Am reusit sa parcurgem de asemenea Culmea Stanisoara, care este in opinia mea aproape la fel de spectaculoasa ca si strategica, cu care am si incheiat de altfel expeditia noastra.

 

Sper sa va placa filmul

 

 

Trackurile:

TOE 2017.kmz

  • Like 2

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transilvania Offroad Expedition 2017

 

Niciodată nu este prea târziu pentru filmul unei expediții.

Imagini deosebite, traseul nemaipomenit, bestiile (mașinile) extraordinare.

Felicitări!

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transilvania Offroad Expedition 2017

 

Dupa o astfel de incercare dusa cu bine la capat trebuie sa te simti implinit.:ap

 

Ti-am urmarit cu mare interes relatarile si trackurile. Am o nelamurire: spuneati ca ati facut creasta Lotrului urcand din Transalpina si coborand pe la Prejba, Lazaret. Cand si in ce sens ati facut traseul Raul Vadului-Valea Macesului (primele 4-5 segmente .kmz)? Stiu ca din sosea, din R Vadului era un urcus f dur, devenit impracticabil intre timp.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Transilvania Offroad Expedition 2017

 

Dupa o astfel de incercare dusa cu bine la capat trebuie sa te simti implinit.:ap

 

Ti-am urmarit cu mare interes relatarile si trackurile. Am o nelamurire: spuneati ca ati facut creasta Lotrului urcand din Transalpina si coborand pe la Prejba, Lazaret. Cand si in ce sens ati facut traseul Raul Vadului-Valea Macesului (primele 4-5 segmente .kmz)? Stiu ca din sosea, din R Vadului era un urcus f dur, devenit impracticabil intre timp.

 

Salut. Urcarea in creasta Lotrului am facuto din Transalpina, la cam 5km distanta de Obarsia Lotrului spre Oasa. E o poienita acolo cu un drum destul de usor accesibil. Am vazut chiar pick-upuri urcand pe acel drum, probabil la stani. Tine cont insa de faptul ca nu am parcurs creasta continuu pana la Prejba. Am trecut de Vf Stefesti dar ne-am intors, creasta devenind impracticabila auto. Am coborat din creasta direct in Valea Frumoasa din dreptul unei stane unde am gasit cu mare greutate un drum ascuns de ciobani cu crengi.

 

PS1 amreintrat in creasta Lotrului din Valea Sadului si am mers pe creasta pana la Prejba iar mai apoi la Valea Oltului

 

Din Raul Vadului am urcat intr-o exploatare forestiera veche ne niste pante foarte abrupte. Am avut noroc de vreme uscata si de faptul ca drumul era foarte bine conturat. In exploatarea forestiera am avut de furca insa pentru ca a trebuit sa identificam varianta castigatoare de drum din labirintul existent. Acolo am facut cativa km de mers la picior :)

 

PS2 din Raul Vadului am mers cativa km pe firul unei vai, drum usor accesibil initial insa urmat de acele urcari abrupte Nu am urcat direct in creasta din Raul Vadului

O data ajunsi in creasta drumul a fost usor pana la v. Macesului

Editat de Astral
  • Like 1

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare