Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!


Tractozaur

Postări Recomandate

Dragi mei prieteni off-road-eri,

 

De luni sunt "cantonat" :grin: pentru o saptamana la Olanesti impreuna cu familia, fiind in aceasta zona in primul rand pentru tratament (beau apa d`aia cu miros de oua clocite :ha: ca face minuni!) si in al doilea rand pentru niste plimbari SOFT :ha: :ha: :ha: de off-road (asa credeam si eu dar o sa vedeti cat de SOFT a fost din prima zi... :ha: :ha: ) din acest motiv deplasandu-ma de la Bucuresti cu masina mea de strada, respectiv Neassan si nicidecum cu celebrul deja Tractozaur :ypu (lucru pe care l-am regretat teribil ieri :ha: )

Asaaaa, ieri dupa cum va spuneam am plecat din Olanesti intr-o plimbarica pe un drum forestier super soft impreuna cu familia catre Schitul Iezer (pe care il mai vizitasem deja) si Schitul Pahomie (pe care aveam de gand sa-l vizitez ieri, dar am reusit d`abia azi :wink: ) si daca tot faceam acest lucru, m-am gandit sa fac acest lucru si ca un mic road-book in imagini, dupa cum o sa vedeti in continuare si ca sa nu-mi dezmint si porecla data de Yonutz de Tractojacques Cousteau! :ha: :h5

Buuun :grin: , sa incepem atunci:

 

Marti 19 mai 2009

Neassan, Tractoru` si Jimny

 

Daca veniti din Olanesti, la un moment dat o sa vedeti indicatoarele pe dreapta care va indruma prietenos :grin: sa faceti dreapta catre cele doua schituri..., deci momentul 0 sau mai bine spus kilometru 0 pe tripul de bord...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Tineti drumul drept prin comuna Cheia si la un moment dat treceti de un pod si practic de aici intrati la propriu pe drumul forestier..., la km 7,5 intalniti o troita care va anunta ca mai aveti 1,5 km pana la prima oprire, mai precis Schitul Iezer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Nu am vrut sa opresc la Iezer pentru ca il vizitasem deja anul trecut, asa ca mi-am continuat drumul catre Pahomie pentru ca anul trecut l-am ratat si nu l-am vizitat datorita faptului ca mi-am continuat drumul catre Cantonu` Cheia (pe care am de gand sa-l revizitez la sfarsitul saptamanii, am sa revin cu amanunte).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Peisaje superbe intr-o zi frumoasa de primavara, drum usor :grin: soft de off, am vazut o groaza de trasee adiacente de off-road, unele chiar de extrem, nebunie ce mai... :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

La km 12,9 pe dreapta se afla o superba cascada, iar la km 13,3 pe trip se afla o rascruce, in fata se merge catre Cantonu` Cheia iar la stanga drumul duce direct in munte catre Schitul Pahomie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

De la rascruce, sunteti anuntati ca mai aveti 3 km pana la Pahomie, drumul fiind in continuare unul soft de off-road :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si de aici am plecat catre Pahomie pe un drum forestier superb, pe care nu mai fusesem niciodata :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si am ajuns si la Schitul Pahomie, o adevarata bucatica de rai :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

.......fratele meu dar nu esti cuminte deloc :h5 .......tine-o tot asha......pregateste te pt safari......ca cica o punem de o aventura pe cinste........ :banana :banana

Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Stai sa vezi wolf, GOGANE, ca d`aici incepe distractia... :ha:

La care vedem o inscriptie care ne indrepta :grin: catre Schitul Patrunsa, unde auzisem ca nu se poate ajunge cu masina, ca e drumul greu, ca la un moment dat nu mai exista drum de loc, nu mai este decat o poteca de nici macar cu ATV-u` nu poti sa mergi, ca-ti trebuie o masina adevarata, echipata de off-road (adica minim MT-uri, troliu, etc, etc), acuma..., aveam drumu` in continuare :grin: , aveam pancarda care ne anunta "imbietor" :grin: , numai 5 km!!! :ha:, masina cat de cat echipata aveam ( nu aveam troliu, eh, mare scofala :ha: :ha: ) asa ca ce-i zic eu nevesti-mi :grin: , hai sa incercam sa ajungem la Patrunsa, daca e ceva greu, facem cale intoarsa :ha: (nu m-am gandit si daca mai ai cum :ha: ) , si vedem la intoarcere Pahomie..., buuuun, si am mers mai departe (drumul a fost super pana la un moment dat :grin: , chiar ma miram de ce atatea povesti :ha: dar am realizat mai tarziu... :grin: , mare gresala o sa vedeti :grin: mai bine ne opream la Pahomie :grin: )...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si am urcat, si am tot urcat..., ne-am oprit sa facem si poze..., eram smecheri :grin: ce mai..., se tot plangeau atatia ca e drumu` greu :ha: :ha: , fricosiiiiiii :ha: :ha: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

..........hai tractozaure ca am mari emotii cu firul epic.......si daca ai probleme dai tel: 0789.ORT....servicii rapide de interventie........ :ha:

Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

ACCESUL INTERZIS? :grin: Pentru "marele" Off-Road Runner??? :ha: :ha: :ha:

NICIODATA! :ha: :h5 Ma uit eu la noroaie si ii spun Paulei :ha: "astea sunt mizilic pentru mine!" :grin:

:sr trebuia sa respect semnul slp slp , fratilor, daca sunteti singuri pe munte, si cu familia, mai bine faceti cale intoarsa...

Daca sunteti cu o echipa, atunci este alta poveste...

Practic, la 500 de metri, s-a rupt filmu` si s-a stricat drumu`..., pe care ATENTIE, la ducere l-am trecut fara probleme, pana sa raman suspendat... :ha: :ha:, GOGANASHU, ai sa vezi mai tarziu, d`abia m-a scos un tractor cu troliu :ha: si sa sti ca daca nu mai aveam nici o solutie, chemam toata echipa sa ma ajute sa recuperez masina, da` ai un pic de rabdare sa vezi ce s-a intamplat... :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Bre Tractozaure........prin cate namoale am razbit noi ma indoiesc ca te putea opri ceva........dar e vina matale ca te-ai dus cu Patrolu de catifea........ :ha: :ha: :ha:

Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Faina povestea, Offroad Runner!

Nu vreau sa fiu interpretat gresit, dar...

:sr trebuia sa respect semnul slp slp , fratilor, daca sunteti singuri pe munte, si cu familia, mai bine faceti cale intoarsa...

Daca sunteti cu o echipa, atunci este alta poveste...

 

Parerea mea e ca "semnele" trebuiesc respectate chiar daca suntem "in gasca". Ca peste tot, sunt si pe munte reguli, iar nerespectarea lor poate duce la lucruri grave uneori.

Mai mult decat atat, sunt sigur ca iti amintesti si "comitetul de primire" ce astepta jos. Nu mereu sunt asa de ingaduitori, crede-ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si da-i prin noroaie, si lupta :grin: , nevasta-mea deja "Da` n-ai zis ca ne intoarcem daca se strica drumu`? :grin: "Lasa draga ca stie baiatu`!" :ha: Si uite asa am coborat si o panta (pe care mai tarziu am urcat-o, da` cu troliu..., tractorului :ha: deh...) si am mai mers un pic (am facut si filmuletze da` mi-am uitat cablul de date acasa, maine ma duc in Ramnicu Valcea si fac eu rost de unu` si sa vedeti si aventura Video :grin: ) si am ocolit un mare busteam moment in care am ramas suspendat, practic exact in locul in care decisesem sa ma intorc ca nu mai avea rost... :ha: :ha:

 

Pt. GOGANU

Stai sa vezi, ce-i drept, mare greseala sa fac asta cu Patrolu` D`Oras :ha:

 

Pt.oldcarsmaniac

Octaviane, Accesul Interzis, se poate referi la multe chestii :P am vorbit cu Rangeru` si mi-a explicat foarte clar ca in mod normal, la carte :grin: scrie ca accesul interizs mai nou se refera la motociclete si ATV-uri, nicidecum la masini, in Parcurile Nationale :ha: , fara gluma, da` in fine, lasati-ma sa termin ce am de povestim si dezbatem pe urma :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

frumoasa excursie ,i mi plac schiturile ,manastirile ,daca plictiseala se instaleaza si nu deranjez

pot sa dau si eu o fuga sa respir aer curat ,si sa gust apa clocita foarte benefica organismului ,

sejur placut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Pt. daniel66

Daniele, hai maine pana pe Varfu` Cozia cu noi! Plecam undeva in jur de 12-13 anticipez...

 

Zice Paula: "Asta e, da-te jos acuma. troliaza-te si sa plecam de aici!" :ha: La care eu: "Pai cu ce, ca nu suntem cu Tractozauru`, suntem cu Neassan, NU AVEM TROLIU!" :ha:

Si de aici a inceput cosmaru` :ha:

Pe care vi-l povestesc maine..., pardon :grin: azi da` mai incolo putin :grin: ca trebuie sa dorm un pic ca maine merg cu oldcarsmaniac la Varfu` Cozia :h5

Mai aveti va rog putina rabdare pana pe zi ca poate fac si rost de cablu` de date si postez si filmuletzele pe youtube :h5

Credeti-ma, de aici incolo, povestea E TRAZNET! Este o poveste cu trolieri, exorcizari :grin: si multe rasturnari de situatie! :grin: :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Tractojacques la bai de namol! Te mananca rau maroul dragul meu! ... :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

nu credeam sa apuc vreodata sa l vad pe MARELE TRACTOZAURUS...... transpirat.....de emotii :ha: :ha: :ha: :ha: :ha:

 

P.S. izmele sunt pe cale sa si schimbe culoarea..... :ha: :ha: :ha:

Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Se simte asa in aer o mireasma ... Ce sa fie oare? :ha: Keep workin', keep on ...Tractojacques! :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

MARE povestitor al nost` Tractojaques :h5 Il inteleg , cateodata chiar nu te poti abtine cand vezi ca e frumos afara si in fata e drum (pt 500 m :ha: ) Asteptam desfasurarea actiunii si Punctul Culminant :banana

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

...dau un telefon @Tractozaurul,spunand-ui: "Ia zi frate,vin sa iti aduc husa pt rezerva care ti-am promis-o?"

...la care Tractozaurul...: "Doamne...Gabi,ce mult as vrea sa fii aici...sunt impotmolit cu Neassanu..."

...pai-zic eu- zi unde esti ... sa te ajut...

...sunt prin munti-raspunde Tractozaurul-pe undeva prin padure...daca ies de aici...pun troliu pe Neassan...

 

...presupun ca vom vedea Neassanul cu troliu curand... :banana

gabi pas

Y60 - for ever

.....................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare