Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

2 zile noaptea,...prin Ardeal


pantzerrow

Postări Recomandate

ACUM E ACUM !

 

Pe urmele Dacilor 2014, traseul din septembrie...

 

Ce presupune acest lucru?

 

-autoturism 4x4 echipat(minim) cu anvelope MT si/sau troliu

-daca aveti nevoie, cel putin o pereche de proiectoare suplimentare fata de cele cu care a venit masina echipata din fabrica :))

-statie CB OBLIOGATORIU !!!

-sufe, trusa de prim ajutor, topor sau drujba, alimentatia si lichidele necesare

-spirit de echipa,orientare pe timp de noapte, rezistenta la stres, sac de dormit si cort in cazul in care apar probleme neprevazute

-avand in vedere conditiile, coloana va fi de MAXIM 3-4 masini !!!

 

CAND?

 

Plecarea pe 5 sau 12 septembrie sau ulterior...inca nu e stabilit

 

TRASEUL?

 

Pai cel care e deja classic, dar se schimba orele ...

 

Plecarea din Bucuresti in jurul orei 19:00 si in jurul orei 00:00 se incepe urcarea pe Cheile Oltetului.

 

Apoi pe la ora 02:00 coboram spre Ciungetu dupa care urcare pe Strategica, coborarea in Transalpina si apoi in jurul orei 06:00 alimentam in OMV Petrosani.

 

Trezim gazdele noastre de la pensiunea bine cunoscuta sa ne faca o cafea si apoi somn de voie si plimbari in zona pana seara.

 

La ora 20:00, dupa ce se serveste cina ne incaltam iar cu bocancii de noroi si urcam prin Federi spre Poiana Omului unde vom ajunge in jurul orei 23:00.

 

De acolo fie urmam calea spre Alun-Prohodiste, fie Tarsa-Bosorod si cazare dimineata undeva in zona pentru somn si mancare.

 

La trezire...mic dejunul de la ora 12-13:00 si inapoi spre Bucuresti.

 

Fiind traseu de noapte...totul e posibil !

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

incitant, totusi de ce noaptea?

 

Ziua acest traseu l-am facut de cateva ori insa mi-a venit ideea de a incerca Strategica si traseele din zona cetatilor noaptea.

 

Cand ne vom vedea cu prima ocazie face to face, o sa iti explic de ce un traseu in noapte prin aceste zone e o adevarata provocare pentru ochi si nu numai... :h5

 

PS1: Se pare ca ramane 12 sau 19 septembrie, dar asta voi anunta in timp util

PS2: Pana acum sunt eu si se pare un HDJ80...

Editat de pantzerrow

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Inchis.... Rupt....... Bine bine dar am vazut la capitolul dotari minime troliu. Imposibil ca troliat sa nu se poata parcurge cumva bucata afectata.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Cand drumul.... nu mai e pt ca a fost "mancat" de apa, ramane o gaura. Cand de pe un parau/torent au venit cateva tone de grohotis si busteni,, gasesti in drum un con de dejectie, o baricada de un metru inaltime si vreo 5 latime..In ambele situatii te ajuta doar o lama care sa umple gaura sau sa curete drumul, dupa caz.. Cel mai bine e sa va informati de starea drumului inainte de a intra in munte..mai ales ca vreti sa-l parcurgeti noaptea..

 

Asa arata intrarea in Cheile Bistritei oltene dupa viitura..

 

sursa: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=747597225284224&set=pcb.747598231950790&type=1&theater

1961669771_cheilebistritei1.jpg.099bb8292d470465286921ed8c528183.jpg

58074234_cheilebistritei2.thumb.jpg.982b6b59ce06c37d3bad22cbaf13a01f.jpg

Editat de Cristian Irimescu
Luaz 969, Aro 244, L200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Multumesc frumos de informatiile FOARTE UTILE !

 

O sa bagam o "reconfigurare a traseului " si vedem ce iese.

Faza cu noaptea era in special pentru zona cetatilor. Acolo cel mai rau lucru ce se poate intampla, avand in vedere traseul ales, se rupe un pom ce blocheaza temporar drumul.

 

:h5

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Pana ajungem sa facem asta, ca o curiozitate, a facut cineva Strategica exclusiv noaptea?

 

Dar zona cetatilor sau Poiana Omului ?

 

:tk

Editat de pantzerrow

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Este bine sa va interesati de starea drumului inainte. Spre exemplu, acum o luna am facut un traseu de 45 km numai prin paduri (traseu extrem de usor deoarece aveam copiii cu noi) dar avand in vedere ploile insemnate cantitativ ce au cazut cu cateva zile inainte o portiune de 50 de metri de drum pur si simplu a disparut din cauza viiturii. Pentru a trece mai departe (parcursesem deja 30-35 km din traseu) am reusit sa parcurg 300 de metri in 80 de minute si asta a inclus traversarea unui rau de munte destul de adanc si de rapid de doua ori si 'daramarea' a doi copaci. Totul s-a terminat cu bine si am ajuns nevatamati la destinatie. Ma rog, ideea este ca oricat de usoare ar parea, traseele de munte iti pot oferi surprize mari cand te astepti mai putin. Avand in vedere ca veti fi mai multe masini pregatite si aveti ceva experienta pe coclauri va doresc distractie placuta, traseu pe masura asteptarilor si nu in ultimul rand...vrem sa vedem si noi, deci poze si eventual track-ul.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

De principiu ramane stabilit pentru 19 septembrie, cu plecare la ora 20:00 din parcarea Praktiker Militari.

Pana acum , daca nu intervin modificari, avem un Terrano 2 si o Toyota HDJ 80 :wink:.

 

Daca doriti sa mergeti, am rugamintea sa anuntati maxim saptamana viitoare intrucat pot aparea probleme cu cazarea, totul bazandu-se exclusiv pe rezervari facute din timp.

 

:tk

 

Ps: a mai facut cineva Strategica sau zona cetatilor traseu de noapte?

Orice sfat e binevenit :h5

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

O sa fie prima mea iesire de noapte, avand in vedere cum a fost traseul pe zi, am incredere in pantzerrow ca nu o sa ne plictisim prea tare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Salut. Am fost noaptea pe strategica. Nu e un tarseu greu...nu era, mai exact...acum dupa ploi e conditionat accesul de starea drumurilor...a mai spus cineva aici despre ce a adus apa din munte pe drumuri...si unde a vrut a luat si drumul...la vaideeni a luat 5km...de drum...

dac nu ma inseala memoria valea latoritei coboara de la lacul galbenul spre ciungetu...acolo erau mormane de piatra de 3-4 metri inaltime...acum o luna...stiu ca au refacut drumul...erau oameni "sechestrati" acolo....de fapt masinile lor..se putea ajunge doar dinspre vaideeni...pe creasta...prin curmatura oltetului...cu 4x4...

un localnic din ciungetu spunea ca pe strategica, acum o luna si ceva se putea urca numai dinspre lacul vidra pe langa partia de schi....abera el aberez si eu...

cred ca trebuie sa va interesati la cineva de la valcea...la x3m poate stiu ei...

sau poate trebuie incercat pur si simplu....dar noaptea....sa cauti drumuri...si sa trebuiasca sa ocolesti...nu I chiar treaba...si nici nu vezi peisajele...ce povestesti nepotilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Ma baieti,

Acum ceva timp imi placea la maxim noaptea prin padure ...odata ce firele albe au inceput sa imi ciocane ca nesimtitele tamplele ... am ajuns la concluzia ca noaptea e numa buna de mancat, baut si f***t... preferend sa ma duc ziua la offroad ...:old

 

Mai exista un zvon care zice ca relieful se schimba noaptea ... mai ales daca zona ...in care bantui nu e tocmai familiara.

 

Sa nu ma intelegeti gresit, apreciez spiritul vostru de aventura dar nu vreau sa va vad la stirile de la ora 5.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

si pe Cheile Oltetului se poate circula, asta daca nu pun bariera cei de la "Silvicultura" asa cum au procedat in data de 23/08, dar nu se face pomenirea mamei lu' Monica in fiecare zi :)

 

In 23 / 08 pe seara am coborat cheile Oltetului si drumul era "accesibil", viiturile au facut pagume mari dar si cei de la intretinere si-au dat silinta - https://www.facebook.com/164070127118495/photos/a.284997555025751.1073741837.164070127118495/285004701691703/?type=3&theater

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Decat sa fie loterie pe bucata Polovragi-Ciungetu si sa pierdem timp inutil, am ales sa mergem pe ruta Bucuresti-Pitesti-Brezoi-Ciungetu, de acolo Strategica si apoi coborarea in Petrosani.

 

A doua zi, dupa somnul de rigoare, ceva trasee in zona si seara plecam pe forestier peste munte spre cetati.

 

S-au stabilit si detaliile legate de cazare in proportie de 90 %.

Daca mai este cineva care doreste sa vina am rugamintea sa imi spuna pana pe miercuri.

 

Multumesc :h5

Editat de pantzerrow

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Am fost si eu cu @ERR pe Strategica, Saua Stefanu - Valea Macesului; noi am fost in 30.08, deci pe soare inainte de ploile din 03.09; drumul e ok, bine , coborarea la Valea Macesului nu mi-a placut, dar era abordabila, acuma de urcat .... depinde de masina, cauciucuri si mai ales soferi... poate un pic si de vreme.

 

Trackul mai jos: Transalpina_Strategica_Valea_Macesului_Voineasa.kmz

 

Din Voineasa spre Negovanu drumul e blocat, surpat, se lucreaza la el dar nu era gata in 31.08

 

pana aici am ajuns noi :

 

2014-08-31_14-8negovanu_voineasa_intrerupt.kmz

 

Eu am urcat mai tarziu spre Canciu, Nisapiste, Vf Godeanu si am coborat ( cu greu ) spre Sarmizegetusa.

 

Track uri:

 

2014-09-01_19-59-54_prin_padure.kmz

 

2014-09-02 101327 din padure la sarmizegetusa.kmz

 

Cabana_Curmaturi_Lacul_Canciu_Valea_Untului_Intersectie_drum_nou.kmz

 

De_la_End_pietre1_la_intrarea_in_padure.kmz

 

Int_drum_nou_Steaua_Mare_Vf_Godeanu_Vf_Muncelu_coborare_Sarmizegetusa.kmz

 

Sper sa va fie de folos!

 

Atentie ca acum dupa ploile din zona e foarte posibil sa fie si mai dificil de mers; eu am fost pe coborare ( din Vf Godeanu -> Sarmizegetusa) , daca era urcare, eu probabil, nici pe uscat nu reuseam; problema e ca drumul e inselator, pare ok si brusc apare o coborare/urcare cu sleauri mari si pietre + inclinari laterale mari.

Editat de vsebas
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

Bun sfatul lui Yonutz!

Invatand din experienta altora, faci economie de timp si piele, cu toate ca si cicatricile (unele) au farmecul lor, iar invatatura pe propria piele e cea mai durabila.

Cred ca traseul e prea lung si se pierd prea multe lucruri frumoase care nu pot fi vazute.

Dar...pe banii mei iubesc ce-mi place!

Succes!

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

In urma informatiilor primite astazi din zona :tk traseul se modifica astfel:

 

-avand in vedere ca toate problemele pe bucata Polovragi-Ciungetu au fost aproape remediate in mare parte, revenim la traseul de baza. Ceea ce este cel mai important este faptul ca se poate circula, inclusiv in zonele mai grav afectate, fara dificultati pentru un 4x4.

 

Plecarea din Bucuresti 19:30-19:45 aproximativ (depinde de trafic si cum poate ajunge fiecare la intalnire), mergem spre Pitesti-Horezu-Polovragi iar mai apoi pe Cheile Oltetului-Curmatura-Ciungetu-Strategica-Petrosani.

 

-fiind traseu de noapte, asa cum stiam deja dar a confirmat inclusiv Yonutz, noaptea se modifica relieful, punctele de reper, orientarea si totodata viteza de deplasare.

 

In plus se intra usor usor in sezonul rece ceea ce implica inclusiv portiuni de ceata...sau NU. :grin:

 

Somn dimineata cateva ore in zona Petrosani apoi pana cand ne cazam in zona Costesti trasee si trecerea prin Poiana Omului.

 

-duminica dupa odihna de rigoare traseu spre Bucuresti la alegere in functie de ceea ce stabilim de comun acord, ca pana acum :wink:

 

PS 1:Locuri de cazare nu mai pot garanta, decat daca am certitudinea macar 90 % ca puteti veni la acest traseu(maxim 1-2 masini)

 

PS 2: eu cred ca am terminat pregatirea la partea de lumini :old

2x51W spot + 2x 27W flood vs faza lunga :dr2

 

PS 3: sper sa nu mai ploua masiv in zona :ha:

1.thumb.jpg.c35b98a31f7265e278715217bfc64165.jpg

2.thumb.jpg.c490ea33e835bcc22db63eb38dd4b793.jpg

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 2 zile noaptea,...prin Ardeal

 

sambata pe 13 septembrie drumul din Polovragi spre Curmatura Oltetului , era blocat cu desavarsire !!!

NU poti trece cu nimic ! ( decat aerian ) , sau...mai bine NU.

muncitorii de pe utilaje ziceau ca pe marti ( 17 sept ) ar fii gata drumul , dar la ce armaturi si betoane mai trebuie , m-as mira...

Reconfigurati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare