Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sureanu

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Sureanu

Reactivez o postare mai veche.
    Am vrut sa trec azi, dupa doua zile de asteptate in Poiana Muncel, peste creasta indrel cu ga dul da cobor la Oasa si apoi spre Cugir dar nu am avut curajul sa trec singur le la Rozdesti nestiind nici ce ma asteapta mai sus pe creasta sau la coborare. A plouat torential in ultimele zile si au fost viituri in zona.
    Acum sunt la Sireanu, in apropierea cabanei, dupa ce am trecut prin alea frumoasei.
    As vrea sa trec spre Petrila dar nu am idee ce traseu sa aleg.
    Are cineva trackuri din zona ce pot fi parcurse solitar?
    Vreau sa plec sambata de aici cu deztinatia finala Rovinari.
    Si alte sugestii sunt binevenite.
    Multumesc

LE
    DJ709K se pare ca se continua pana la Petrila
    Ultima editare de Pleampa; 04.aug.2016, 18:07.
    S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Comentariu

Pacat ca nu ne-am pus de acord iesirile!
      Am planificat pt vara asta, dar ploile m-au impiedicat si pe mine sa incerc coborarea de creasta, de la vf. Cindrel la lacul Oasa. Oricum, nu renunt.
      Sper sa mai prind o peroiada de vreme buna si pentru traseul Sureanu, vf. lui Patru+Ausel si coborare la Petrila. Trackul e pregatit. Il atasez, daca crezi ca te ajuta. Portiune albastra e parcursa si inregistrata de mine, restul l-am trasat, cu cele doua variante.

Sureanu-Petrila.kmz

Succes, astept impresii!
      Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !

Comentariu

De la vf. lui Patru se poate cobori:
        1. la Cimpa - varianta mai lights si care in principal poate fi facuta cam pe orice vreme.
        2. pe la stana Dobraia, chiar in Petrila - varianta mai spectaculoasa, daca ploua s-ar putea sa fie ceva portiuni mai cu deranj. Ai urcari, coborari, gol alpin cat cuprinde, peisaje superbe.

Indiferent de varianta, nu uita o regula a localnicilor: cum gasesti portile, asa sa le lasi (gasesti deschis, lasi deschis, gasesti inchis, lasi inchis).
        NADS Fitted
        Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
        Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Multumesc pentru indrumari.
          Nu am avut o data exacta pentru traversare, am depins de alte trasee si mai ales de vremea rea.
          Pana acum am facut Creasta Baiului, Lacul Vulturilor si Tabla Butii.
          De la Lacul Vulturilor am campat 2 nopri langa o fosta cabana de vanatoare si a plouat torwntial cu grindina.
          De acolo am urcat in Tabla Butii prin padure cu noroi si sleauri apoi am poposit la Plaiu Foii spetand sa se indrepte vremea si a doua zi am plecat prin Sadu si Gatu Berbecului pana la Paltinis unde ploua si era grindina ramasa gramezi sub brazi.
          Dupa alte doua nopti ploioase si o discutie cu localnicii am ecat spre Canaia dar am facut cale intoarsa dula ce am vazut drumul greu si mai ales lipsa informatiilor despre ce ma asteapta mai departe.
          Am trecut prin Valea Frumoasei dupa alt inot sincron prin noroiul de la exploatarea forestiera bine unoscuta.
          Lipsa GSM si a internetului au facut sa fie grei de stabilit urmatoarra miscare
          Mai am 5-6 zile in care vroiam sa urc in Apuseni si Rodnei , Maramures.
          Sambata si Duminica cobor in Rovinari pentru vizita anuala a soacrei mele si apoi urc spre Apuseni.
          Acum mai am sa ma hotarasc in privinta traseului, prin Cima sau stana.

P.S. Cunosc regula si o respect
          Ultima editare de Pleampa; 05.aug.2016, 09:21.
          S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“

Comentariu

Pe weekendul urmator am programata o iesire in zona.
            As fi interesat de un track pentru traseul de la lacul Oasa la Paltinis.
            Daca aveti asa ceva m-ar ajuta.
            Multumesc

Comentariu

mergi pe DJ 106N
              uite și track aici
              www.calauzaoffroad.ro/

Comentariu

Pe acolo am mers acum, pe Valea Crumoasei dar se mai poate si altfel, peste munte, daca vremea va permite.
                Cindrel.zip
                creasta cindrel - Copy.kml.zip
                Ultima editare de Pleampa; 05.aug.2016, 13:29.

Comentariu

Postat în original de Pleampa Vezi post
                  Pe acolo am mers acum, pe Valea Crumoasei dar se mai poate si altfel, peste munte, daca vremea va permite.
                  [ATTACH]267599[/ATTACH]
                  [ATTACH]267600[/ATTACH]
                  care e dificultatea traseului ?
                  ms

Comentariu

Postat în original de roltrans Vezi post
                    care e dificultatea traseului ?
                    ms
                    La inceputul acestui topic sunt descrise descrise doua portiuni grele cu noroi dar mai mult nu stiu.
                    Eu am vrut sa trec in sens invers dar am renuntat, vezi postarea anterioara.
                    Daca ar mai vtea cineva, cu experienta, sa treaca maine de la Oasa spre Paltinis m-as alatura si eu.

Iata cateva imagini de la Rozdesti. Am verificat zona la picior pana sus in varful primei pante dar mai urma una la dreapta prin jnrprnis si noroi la dreapta. Pozele nu sunt fidele in privinta adancimii si a inclinatiei. Un Suzuki parcat la baza, nu a putut trece in urma cu o zi.
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vlcsnap-2016-08-05-16h02m15s828.png 
Afișări:	1 
Mărime:	1,92 MB 
ID:	993964Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vlcsnap-2016-08-05-16h03m33s244.png 
Mărime:	1,82 MB 
ID:	993966Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vlcsnap-2016-08-05-15h54m41s825.png 
Mărime:	1,77 MB 
ID:	993963Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vlcsnap-2016-08-05-16h03m17s491.png 
Mărime:	1,62 MB 
ID:	993965
                    Ultima editare de Pleampa; 05.aug.2016, 15:17.

Comentariu

Nu prea e recomandat sa parcurgi cu o singura masina trasee asa lungi .
                      Mai ales ca semnalul nu prea e peste tot.

Comentariu

Procesare...
                      X