Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Traseu off-road mediu Constanta???


cerbu

Postări Recomandate

Salut. De vreo 9 luni sunt posesor de Ford Kuga, pe care l-am utilizat 100% in oras si DN/Autostrada. Dupa discutii cu familia, am hotarat sa incercam si un 4x4 light, desi sunt mare fan al curentului. Nu prea stiu eu multe, asa ca va rog sa imi recomandati un traseu light de off-road in Constanta, care sa implice sosea, si deasemeni, pamant. Thanks.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu off-road mediu Constanta???

 

:ha: un traseu de off road care sa implice sosea ? Ma băieți voi vorbiți serios sau faceți mișto aci :ha: ? Scuze colegu da nu am mai ras asa bine de mult. Azi mâine cu epoca asta a comodității, calculatoarelor și feisbucului vor apărea unii ce vor face alpinism în casa pe dulap și speologie în pivniță :ha:. A , era sa uit de ski de tura în parcare la Kaufland.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu off-road mediu Constanta???

 

:ha: un traseu de off road care sa implice sosea ? Ma băieți voi vorbiți serios sau faceți mișto aci :ha: ? Scuze colegu da nu am mai ras asa bine de mult. Azi mâine cu epoca asta a comodității, calculatoarelor și feisbucului vor apărea unii ce vor face alpinism în casa pe dulap și speologie în pivniță :ha:. A , era sa uit de ski de tura în parcare la Kaufland.

 

Colegul, nu toti avem dealul sau muntele in spatele curtii, da ?

Bucurestenii oriunde ar privi cu ochii sub 100km de asfalt nu gasesc nimic, nici macar un forestier, asa ca mai usor cu pianu` pe scari.....

 

 

@cerbu :

Pentru Dobrogea va puteti inspira din iesirile facute cu ceva vreme in urma de colegul Forte si nu numai :

http://forum.club4x4.ro/forumdisplay.php?601-Dobrogea

 

Te poti uita in sectiunea "Iesiri la sfarsit de saptamana", regiunea Dobrogea. :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu off-road mediu Constanta???

 

Sa ma scuze domnul Irod ca fac wind-surfing in cada, dar nici masina nu o am de asa natura incat sa o apuc pe sleauri. Pe mine ma intereseaza o iesire in care sa ma distrez in limta posibilitatilor, sa nu zic ca nu am incercat niciodata. Stiu ca si in Dobrogea se poate face off-road, dar nu ma avant la ceva ce imi este peste varful nasului. Mersi Astral si georgei23 pentru indicatii.

Sper sa nu mai deranjez vrodata cu intrebari sau postari de noob. Revin in sectiunea dedicata cu impresii.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu off-road mediu Constanta???

 

Anul acesta am facut o tura prin Dobrogea foarte interesanta (strict parerea mea), in care am imbinat asfaltul cu drum pietruit si drum de pamant.

Traseul a insumat vreo 800km, din care in jur de 200-250km au fost in afara asfaltului, ii poti spune "off-road soft" de mers cu familia si cu siguranta ca te intorci cu masina intreaga.

 

Recomandari:

1 - Macin - Manastirea Izvorul Tamaduirii - drum pietruit foarte ok

2 - Turcoaia - Cariera Turcoaia - Lacul Iacobdeal - Turcoaia inapoi pe drumul de cariera - lacul Traian - Traian - drum mixt pamant si pietruit de cariera, zic eu destul de bun

3 - drumul prin Padurea din Muntii Macinului, spectaculos, imbina asfalt Balabancea - Nifon - Luncavita, cu drum pietruit foarte ok intre Nifon si Manastirea Cocos

4 - drum pietruit pe dig la Isaccea

5 - drum pietruit prin Delta intre Tudor Vladimirescu - Pardina (face masaj destul de bun la bucsi) + varianta drum de pamant pe dig (nord sau sud) destul de ok pe vreme uscata intre Pardina - Chilia Veche, sau pietruit Pardina - Chilia Veche prin centru zonei arabile din Delta.

6 - Babadag - Slava Rusa - Cetatea Ibida - Manastirea Uspenia - drum asfalt + pietruit foarte ok

7 - Jurilovca - Capul Dolojman - asfalt + pamant - destul de ok

8 - Cheia - Cheile Dobrogei Targusor - Manastirea Casian - Targusor - Mireasa prin parc de eoliene - Galbiori - Crucea - Manastirea Izvorul Tamaduirii de langa Alah Bair - drum asfalt + pietruit foarte ok

 

Am atasat si traseul marcat de mine in Google Earth: Dobrogea.kmz

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu off-road mediu Constanta???

 

Salut. De vreo 9 luni sunt posesor de Ford Kuga, pe care l-am utilizat 100% in oras si DN/Autostrada. Dupa discutii cu familia, am hotarat sa incercam si un 4x4 light, desi sunt mare fan al curentului. Nu prea stiu eu multe, asa ca va rog sa imi recomandati un traseu light de off-road in Constanta, care sa implice sosea, si deasemeni, pamant. Thanks.

 

Uite, descarcă traseul de la cazemate, de aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu off-road mediu Constanta???

 

Salut!

 

Iti recomand si urmarirea canalului Dunare-Marea neagra, vei da peste niste peisaje si monumente de care nu cred ca ai auzit. Drumul e pietruit si din loc in loc de pamant, insa este la inaltime si fara vegetatie, deci este uscat tot timpul. Noi l-am facut iarna si a fost senzatie. Monumentul se poate vedea si de pe autostrada, de la mare departare.

 

https://goo.gl/maps/TnnA1N9FLS82

 

monumentul-tineretului.jpg.675a5431567d496f0b401c9e60e0f533.jpg

 

De asemenea, poti merge la Vadu, iesi pe nisip si mergi pana la garnizoana politiei de frontiera. Aici vorbesti cu ei daca iti permit accesul sa mergi pana la estuar. Traseul, dupa ce depasesti portiunea de dale de beton e de nisip, fara dificultate, doar pers pe dune, merge si cu un turism. Daca mai e deschis poti lua masa la Cherhana Vadu. Sau, ca sa fii sigur, iti poti cumpara online permis de intrat in rezervatie pentru persoane si auto aici : http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online. Traseul este foarte frumos, mai ales in aceasta perioada cand nu este nimeni.

 

https://goo.gl/maps/mBh7HhB7bj52

 

plaja-Vadu.thumb.jpg.5966f9dc96d2a5f6b42df169ab9d4865.jpg

 

O zona care mi-a ramas in memorie ca una dintre cele mai frumoase si unice ca relief, sunt Muntii Macin. Iti recomand sa iti iei cazare in Macin si sa iei legatura cu Lungu Florin, preot in Macin si presedintele clubului de off-road din Macin. Cu siguranta iti va recomanda trasee pe care nu le vei uita usor.

 

 

https://goo.gl/maps/CbU16zraau32

 

parcul-national-muntii-macinului_797.thumb.jpg.7231b714582067ca47ca14ef38b63efb.jpg

 

Tot aproape de Macin, iti recomand sa faci o tura pe malul dunarii, unde vei intalni un piesaj aparte si o tura la Iacob Deal. Fosta mina de calcar inundata.

 

https://goo.gl/maps/han6dFxsmcu

 

lacul-iacobdeal_537.thumb.jpg.2eca88039386a20419a6021e4486f91c.jpg

 

Iar pe irod, vei invata cu timpul sa il ignori, nu pune la inima, asa e el.

 

Distractie placuta!

Editat de Astral
  • Like 1
Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu off-road mediu Constanta???

 

Va multumesc inca odata. Acum, daca mai este cineva interesat de o iesire prin Dobrogea, rog sa posteze aici si putem stabili o intalnire prealabila.

 

La suflet nu pun atat de usor, insa nici nu ma bucur cand vad astfel de comentarii.

 

 

Respect tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare