Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Campulung-Brasov prin Iezer Papusa - 14-15.09

Am facut acea coborare si pe ud si pe uscat si nu a pus probleme . Intr-o noapte pe ud am facut urcarea pana la stana vacarea dupa care am coborat inapoi . Cea mai grea portiune mi-sa parut panta care coboara din golul alpin la stana pe acele pietre bucata care cred ca este foarte dificila pe urcare .

Comentariu

Postat în original de tdd70 Vezi post
      Daca e uscat se coboara usor. Eu am coborat pe acolo (fortat de imprejurari, ca sa nu mai fac traseul inapoi - vreo 3 ore de mers, era seara si nu stiu daca mai nimeream drumul inapoi, ne-am lipit de un grup de 2x samuraie, 1x Pajero, 1xML si mai era o masina, imi scapa acum) cu Jimny stock cu anvelope copie AT de BF, mai exact cu insa turbo ranger si n au fost probleme. Daca e ud, da, cred ca se lasa cu strans de buci. Eu am strans si pe uscat, dar am circumstante atenuante, a fost primul traseu mai dificil pe unde am bagat masina.
      Va multumesc amandurora pt info.... dar, ML pe acolo?

Comentariu

Postat în original de rockshox Vezi post
        Va multumesc amandurora pt info.... dar, ML pe acolo?
        Nu cred ca se referea la Mercedes ML
        Va salut !
        Omoroka`s Offroad- YouTube

Comentariu

Da, exact, un Mercedes ML a coborat pe acolo... am sa caut poza si o bag aici... stiu, nici eu nu as crede dar am fost acolo.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	unnamed.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	23,3 KB 
ID:	932046
          Ultima editare de tdd70; 17.oct.2013, 20:51.
          LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...

Comentariu

o fii vechi , dar poate intereseaza pe cineva si portiunea de track cu varianta de acces de la Pastravaria Bratioara prin piscul Voevoda , pe care atunci nu o aveam....Rausor-Bratioara.kmz
            daca doriti detalii si alte amanunte PM

Comentariu

Am urcat acum trei saptamani pe Iezer prin Albesti-pastravaria Bratioara-Voievoda. Urcarea este frumoasa si cu grad mediu de dificultate dar nu recomand celor fara ceva experienta prin munti. Am urcat pe ploaie cu BFG KM2 fara uzura mare si nu am folosit troliul. Totusi ar fi bine sa va interesati de starea drumului inainte de a urca pentru ca o ploaie mai puternica poate schimba gradul de dificultate de la mediu spre greu sau chiar poate face traseul impracticabil. Cand va abateti la stanga de pe valea raului este o cabana mica unde mai gasiti taietori de lemne si ei va pot furniza informatii legate de starea drumului. Am coborat pe Portareasa (coada lacului de acumulare Rausor )-Leresti-Campulung. A um trei saptamani traseul era foarte usor la coborare exceptand doua portiuni unde drumul a fost rupt de apa si reparat de soldati (ei urca frecvent pe acezt traseu pentru aplicatii). Pe acezte doua portiuni de cativa zeci de metri drumul este destul de ingust dar se poate trece cu Patrolul. Nu am cronometrat, dar apreciez timpul de urcare Campulung-Lacul Iezer (prin Voievoda) la aproximativ 3 ore si pe cel de coborare prin Portareasa cam la fel. Eu am mers destul de incet deoarece am avut si copiii in masina si am stat vreo 3 ore sus. Totusi pentru cei cu mai putina experienta sau care vor neaparat sa plece singuri (o singura masina) pe acest traseu, recomand urcarea si coborarea prin Portareasa ( barajul Rausor). Nu am track-uri pentrru ca stiu destul de bine zona si nu am nevoie. Din punctul meu de vedere este un traseu de o zi minunat, cu peisaje superbe. Daca este ceata/nori sus in golul alpin si nu aveti track ar fi bine sa nu va aventurati pentru ca sunt multe drumuri si exista riscul sa va rataciti. Daca va prinde ploaia sus, ramaneti in masini, multi si-au gasit sfarsitul trazniti pe acolo. Si inca ceva...Atentie la ursi, noi am vazut unul chiar in apropiere de coada lacului dar din pacate a fugit inaine sa-i facem poza.
              "Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva
              incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Comentariu

Am facut traseul din track-ul lui @omoroka, urcare din Satul Bratia si coborare la Cabana Voina (27 august 2016). Tot traseul s-a putut face in 4x2. Pentru ca a ramas timp am urcat apoi dinspre Namaiesti (cu ocolire de bariera) spre Papusa cu coborare in Rucar ... aici 4x4
                4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

Postat în original de stelea Vezi post
                  Am facut traseul din track-ul lui @omoroka, urcare din Satul Bratia si coborare la Cabana Voina (27 august 2016). Tot traseul s-a putut face in 4x2. Pentru ca a ramas timp am urcat apoi dinspre Namaiesti (cu ocolire de bariera) spre Papusa cu coborare in Rucar ... aici 4x4
                  Ai coborat usor la cabana Voina? Nu era nicio bariera?
                  Ultima editare de Astral; 03.sep.2016, 21:57.
                  Va salut !
                  Omoroka`s Offroad- YouTube

Comentariu

Postat în original de omoroka Vezi post
                    Ai coborat usor la cabana Voina? Nu era nici-o bariera?
                    Daca la asta din poza te referi, era deschisa

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bariera voina.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	175,7 KB 
ID:	994611
                    4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

Procesare...
                    X