Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum se trece cu masina peste un bustean


Postări Recomandate

Avand in vedere o faza petrecuta ieri (am inatalnit in padure un copacel doborat), m-am hotarat sa descriu aici modul de trecere cu masina peste un bustean care zace de-a curmezisul drumului si nu-l putem ocoli. Poate foloseste cuiva.

 

Aceasta tehnica mie mi-a fost aratata de catre Oresti Marmara, Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

In primul rand trebuie sa apreciem grosimea busteanului.

Daca aceasta este mai mica decat garda la sol ventrala (la Patrol cel mai jos punct este traversa de sub cutia de viteze), putem decide sa trecem peste el.

 

Daca busteanul este prea gros, se aplica alte tehnici (drujbe, topoare, troliere, ii dati foc, il scobiti cu briceagul etc.).

 

Buuun, ne-am hotarat sa trecem peste el. Cum facem asta?

 

Foarte simplu.

 

Il atacam cu ambele roti simultan, frontal, ca si cum am vrea sa dam intr-un perete.

 

Cel mai jos punct al masinii este ceaunul diferentialului. Garda ventrala este mult mai mare.

 

Daca atacam busteanul frontal, ambele roti vor ridica oala diferentialului peste bustean.

 

Nu il atacati piezis, cu cate o roata, daca are grosimea nepotrivita puntea se va bloca cu diferentialul pe bustean, si nu mai scapi decat cu troliul, in marea majoritate a cazurilor.

 

Am vazut cazuri (am patit si eu) de bustean nu foarte gros (ar fi trecut pe sub diferential) atacat piezis si masina a ramas blocata, din cauza terenului/umiditatii/inclinatiei terenului etc., a doua roata a puntii fata nu reusea sa urce pe acesta, nici roata care trecuse nu urca inapoi.

 

Exemplificare video, protagonist subsemnatul:

 

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se trece cu masina peste un bustean

 

Stelea, daca ai ghinion gasesti cioburi si unde nu-ti trebuie:ha:

Orice problema naste si o solutie, important este sa aplici abordarea corecta, sa nu gresesti de la inceput.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se trece cu masina peste un bustean

 

Stelea, daca ai ghinion gasesti cioburi si unde nu-ti trebuie:ha:

Orice problema naste si o solutie, important este sa aplici abordarea corecta, sa nu gresesti de la inceput.

 

[ATTACH=CONFIG]258128[/ATTACH]

1716471687_aiotuicadelamine.jpg.e41c420e6381196d4509c8612d47f064.jpg

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se trece cu masina peste un bustean

 

Este clar ca primele optiuni sunt de a-l ocoli sau trage din drum.

 

Sa zicem insa ca s-au epuizat toate optiunile si trebuie sa treci peste el.

 

In filmuletul prezentat se mai vede o masina.

Am trecut peste bustean tocmai pentru a-i arata colegului (pe care il salut :h5) cum se face.

Exista acolo si o varianta de ocolire.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se trece cu masina peste un bustean

 

Mai interesant e cand dai peste un bustean adevarat (nu ca cei din film), care cu putin efort ii puteai da de unu singur deoparte. Am intalnit niste brazi cazuti pe un drum forestier cam de diametrul asta si dupa ce li s-au bierberit niste crengi si s-au pus langa ei, ii traversa lumea cu autoturismele 2x4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se trece cu masina peste un bustean

 

Felicitari, Giorgele, pentru dorinta de a impartasi si altora din invataturile tale!!

Niste busteni cand impingem impreuna?! :grin:

 

LE: Sa vezi cata treaba am avut acolo unde este facuta poza de la avatar.. :)))

Editat de doctoru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum se trece cu masina peste un bustean

 

Felicitari, Giorgele, pentru dorinta de a impartasi si altora din invataturile tale!!

Niste busteni cand impingem impreuna?! :grin:

 

LE: Sa vezi cata treaba am avut acolo unde este facuta poza de la avatar.. :)))

 

Eee doctore...de-as putea iesi eu de cate ori as vrea cu oameni dragi ca voi....

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Cum se trece cu masina peste un bustean

 

[ATTACH=CONFIG]261180[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]261181[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]261182[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]261183[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]261184[/ATTACH]

 

Nu asa, nu asa!!! Eu nu-l taiam ... il ridicam si il plantam la loc :ha:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare