Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Creasta Lotrului, se poate parcurge?


Postări Recomandate

Am tot cautat informatii si am intrebat cativa cunoscuti insa nu am aflat raspunsul: se poate parcurge creasta M-tilor Lotrului cu masina 4x4? Daca da, cat din traseul atasat de mine mai jos si care ar fi posibilitatile de retragere din el? Track-ul l-am luat de pe GPSies.com. Se pare ca ar fi fost parcurs cu bicicleta de cineva, insa nu bag mana in foc intrucat ar putea fi la fel de bine fabricat.

 

creasta lotrului.kmz

 

Urmeaza sa ajung in acea zona in jurul datei de 3 August si as vrea sa stiu dinainte, daca merita sa incerc acest traseu.

 

Mii de multumiri!

 

Untitled.thumb.jpg.155b717c69df6a7d4da59b2027d40878.jpg

Editat de Astral
  • Like 1

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Da, domne, se poate !

 

Cand e vorba de TINE si tovarasii tai, DA, SE POATE ! :h5

 

Te asteptam cu poze si impresii si, bineinteles, sa nu cumva sa strici traditia TOE si s-o faceti si anul asta ! :h5

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Da, domne, se poate !

 

Cand e vorba de TINE si tovarasii tai, DA, SE POATE ! :h5

 

Te asteptam cu poze si impresii si, bineinteles, sa nu cumva sa strici traditia TOE si s-o faceti si anul asta ! :h5

 

Asta e o veste foarte buna. Aveam niste socoteli neincheiate de acum cativa ani in acea zona :h5

 

Promit ca voi reveni cu poze si filme cand ma voi intoarce.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Aloooo, domnu`, aia era o incurajare, nu o informatie !

 

Habar n-am cum e traseul ala ! :wtf1:

 

:ha::ha::ha: E buna si incurajarea, e clar, trebuie sa-l incercam :h5

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Pe unde vrei sa intri pe creasta?

Eu am intrat dinspre Talmaciu spre si dincolo de cabana si vf. Prejba, prin 3 cai care converg pe creasta (diferite de trackul tau). Pot sa-ti dau treckurile. Au fost calcate de mine, dar nu stiu cat de practicabile mai sunt.

Se mai poate intra din saua Steflesti (V Sadului), dar nu stiu cat de accesibil e drumul. L-am facut acum 3 ani pe uscat. In gol alpin, n-ar trebui sa fie probleme; problemele apar la urcare, sau coborare (si ai cateva). Dar asta e teorie!

Un telefon la Salvamont Sibiu, sau Valcea s-ar putea sa te ajute.

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Pe unde vrei sa intri pe creasta?

Eu am intrat dinspre Talmaciu spre si dincolo de cabana si vf. Prejba, prin 3 cai care converg pe creasta (diferite de trackul tau). Pot sa-ti dau treckurile. Au fost calcate de mine, dar nu stiu cat de practicabile mai sunt.

Se mai poate intra din saua Steflesti (V Sadului), dar nu stiu cat de accesibil e drumul. L-am facut acum 3 ani pe uscat. In gol alpin, n-ar trebui sa fie probleme; problemele apar la urcare, sau coborare (si ai cateva). Dar asta e teorie!

Un telefon la Salvamont Sibiu, sau Valcea s-ar putea sa te ajute.

 

Iti multumesc pentru informatii. Noi vom intra pe creasta dinspre Transalpina (Vf. Tampa). Mi-ar fi de folos track-urile pe care le ai in zona Prejba intrucat intentionam sa ajungem si acolo, chiar daca nu reusim sa parcurgem creasta Lotrului.

 

Trimite-mi-le te rog la adresa omoroka@yahoo.com. In schimb iti voi da colectia mea de track-uri ;)

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Eu am facut-o partial Lotrioara - Vf prejba -intersectia cu drumul spre Voineasa si m-am intors in Sadu .Nu stiam ca se poate merge pana in vf Steflesti -Obarsie.Mi-ai dat o idee !

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Daca ajungeti in zona Prejba se cheama ca ati facut creasta!

Urmeaza sa coborati pe unul din traseele pe care ti le-am trimis. Pe la Lotrioara s-ar putea sa va poticniti de o bariera inchisa.

 

Vreme buna si mult succes!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Eu am facut-o partial Lotrioara - Vf prejba -intersectia cu drumul spre Voineasa si m-am intors in Sadu .Nu stiam ca se poate merge pana in vf Steflesti -Obarsie.Mi-ai dat o idee !

 

Salut. Cum a fost coborarea din Prejba in drumul spre Voineasa? Crezi ca s-ar putea face si pe urcare? Adica in sens invers?

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Daca ajungeti in zona Prejba se cheama ca ati facut creasta!

Urmeaza sa coborati pe unul din traseele pe care ti le-am trimis. Pe la Lotrioara s-ar putea sa va poticniti de o bariera inchisa.

 

Vreme buna si mult succes!

 

Pune, bre, acilea ce i-ai trimis lui Omoroka sa se bucure tot boboru`...!

 

Te rugam ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Deci vrei sa vi din Voineasa? Urci pe Voinesita, Ranjeu Mare pana ajungi in pasul Bucila. Ajuns aici daca mergi inaite ajungi in Valea Sadului. In pasul Bucila este o raspantie intr-o poiana generoasa, daca o iei in dreapta cobori in Prejba , daca o iei in stanga mergi spre Steflesti. Drumul de la raspantie spre V Sadului este de plimbare insa cel de pe Ranjeu o sa-ti puna rabdarea la incercare, este pietros si foarte spalat de ape la care mai adaugi si o inclinare considerabila.

 

Ma intereseaza daca a mai facut cineva drumul din Bucila pana la Fata Alba sau Steflesti.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Deci vrei sa vi din Voineasa? Urci pe Voinesita, Ranjeu Mare pana ajungi in pasul Bucila. Ajuns aici daca mergi inaite ajungi in Valea Sadului. In pasul Bucila este o raspantie intr-o poiana generoasa, daca o iei in dreapta cobori in Prejba , daca o iei in stanga mergi spre Steflesti. Drumul de la raspantie spre V Sadului este de plimbare insa cel de pe Ranjeu o sa-ti puna rabdarea la incercare, este pietros si foarte spalat de ape la care mai adaugi si o inclinare considerabila.

 

Ma intereseaza daca a mai facut cineva drumul din Bucila pana la Fata Alba sau Steflesti.

 

Salut. Intentia mea este de a parcurge creasta Lotrului... atat cat s-o putea din pasul Tartarau, urcand pe Piciorul Tampei spre Stefesti. Din Vf. Stefesti as cobora in pasul Bucila de unde as urca mai apoi spre Prejba.

 

Cam asta e planul meu... insa incep sa ma indoiesc deja tot mai mult ca as avea sanse sa ajung pe Stefesti. Cred ca am sanse sa ajung cel mult pana la Piatra Alba.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Salut. Intentia mea este de a parcurge creasta Lotrului... atat cat s-o putea din pasul Tartarau, urcand pe Piciorul Tampei spre Stefesti. Din Vf. Stefesti as cobora in pasul Bucila de unde as urca mai apoi spre Prejba.

 

Cam asta e planul meu... insa incep sa ma indoiesc deja tot mai mult ca as avea sanse sa ajung pe Stefesti. Cred ca am sanse sa ajung cel mult pana la Piatra Alba.

 

Traseul mi se pare cam ambitios, mai ales in conditiile in care intentionati sa evitati trasee grele.

 

@ Astral

Le impartasesc cu placere, dar:

-nu vreau sa vorbesc neintrebat;

-nu vreau sa fiu injurat daca traseele nu mai sunt in starea in care le-am parcurs eu. Patanie personala, la urcare din Talmacel, intr-o curba in ac de par m-am impotmolit in grohotisul ingramadit de viituri; a trebuit sa fac calea intoarsa.

Configuratia drumurilor se schimba rapid si esential in urma ploilor torentiale.

 

Trasee Prejba

Editat de ctinu
  • Like 1
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Da. La Piatra Alba se poate ajunge si din V Frumoasei

. Am incercat si eu. Cand vrei să o comiți ? As face si eu tura asta. Nu stiu ce ne asteapta după Cristesti si Steflesti.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

considerati ca ar putea merge si Camiloiul(Iveco 4x4)?

am troliu ,dar am decat at-uri !

Si cel mai important :2,8 m inaltime !!!!

Editat de Astral
sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Eu am fost cu AT si a trebuit sa folosesc troliu. Cu MT n-ar fi probleme. Latimea conteaza, am avut un sector de drum unde am strans tare din buci. Despre inaltime ...codru nu s-o mania ca ai atins poala sa. Poate tabla. Reductor sa ai este musai. Na ca am si rime.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Dragii mei, va multumesc pentru interesul acordat acestor trasee. Asa cum a anticipat Astral detaliile imi erau necesare pentru pregatirea expeditiei TOE. Din pacate am depasit numarul maxim de 5 masini pentru acest an... se pare ca vom fi 6...

 

Nu stim cu exactitate cand vom ajunge in zona Lotrului intrucat vom pleca Vineri de la Orastie spre masivul Sureanu unde vom avea de explorat posibilitatile (aparent imposibile) de a traversa varful cu masinile.

 

Promit ca voi reveni cu detalii la intoarcerea din expeditia noastra, furnizandu-va track-uri, poze si filme intr-un topic dedicat.

 

Va multumesc inca odata pentru detaliile oferite.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Dupa cum stiu toti care ne-au urmarit atitia ani pe forum,TOE a evitat intotdeauna traseele dificile...cred ca si anul asta Omoroka cauta doar drum asfaltat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Creasta Lotrului, se poate parcurge?

 

Dupa cum stiu toti care ne-au urmarit atitia ani pe forum,TOE a evitat intotdeauna traseele dificile...cred ca si anul asta Omoroka cauta doar drum asfaltat...

 

:ha:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare