Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Traseu Lacul Vulturilor prin Chiojdu -caut informatii


Postări Recomandate

Re: Traseu Lacul Vulturilor prin Chiojdu -caut informatii

 

Salut,

 

De unde ai informatia ca drumul este inchis pt auto? Intentionez sa il parcurg si eu peste 2 saptamani si ma intereseaza eventualele restrictii, dar si rute alternative acestora, intrucat zona este foarte iubita de posesorii de 4x4.

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Lacul Vulturilor prin Chiojdu -caut informatii

 

Plimbare-Lacul-Vulturilor

Plimbare-Lacul-Vulturilor2

 

In urma cu doi ani am fost si eu dar am oprit sa cer aprobarea celor de la sediul Natura2000 din Chiojdu sau Basca Chiojdului, nu-mi mai aduc aminte exact.

Nu era nimeni cand am ajuns eu dar am sunat la nr.afisat la poarta pe panou si in 20min a venit o doamna care ne-a prezentat zona si ne-a dat indrumari cum sa ajungem si ce putem vedea in zona dupa care am semnat in cartea de oaspeti si am plecat la lac.

Lacul si zona inconjuratoare este declarata arie protejata sit Natura2000 si exista un loc de campare si panouri de avertizare la intrarea in zona sitului.

Cu toate acestea, sus la lac am intalnit 6-7 masini 4x4 cu turisti offroad, deci se poate.

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Lacul Vulturilor prin Chiojdu -caut informatii

 

Salutari tuturor.

 

O sa stau in week-end-ul viitor in Intorsura Buzaului si voiam sa stiu, daca sunteti amabili, se poate intra si dinspre Crasna sau din drumul Vama Buzaului-Cheia?

 

Sunt dificultati mari, voi fi cu familia si o singura masina -Disco 2?

 

Multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Lacul Vulturilor prin Chiojdu -caut informatii

 

toamna trecuta urcarea de la Crasna era destul de urata...drumul era de fapt o mare ravena...lunga...adanca si sinuoasa

 

dupa ploile de anul acesta...nu stiu zau cum poate arata acel drum

 

o sa ma interesez si te anunt

 

intri din Crasna...traseul e relativ ok...marea ravena a fost astupata.....dar cand ploua...e cam alunecos....

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Lacul Vulturilor prin Chiojdu -caut informatii

 

Marius, multumesc pentru info.

 

Pentru ca tu cunosti, cum recomanzi traseul, considerand ca voi fi cu sotia si pustiul si doar o singura masina? As vrea ceva mediu si putin peste, dar nu aproape de extrem.

Ori, din Intorsura Buzaului ai o alta sugestie, spre Comandau/Casoca/Gura Teghii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Lacul Vulturilor prin Chiojdu -caut informatii

 

fiind singur daca ploua nu te sfatuiesc sa urci singur....de la Gura Teghii poti merge pana la Varlaam si de acolo spre Comandau....traseu lejer....privelisti placute ...si in caz de probleme gasesti ajutor ...drumul fiind destul de circulat

 

de la Intorsura poti merge pana in pasul Boncuta......de acolo daca faci stanga ajungi in Tabla Butii.....Cimitirul Eroilor....barajul de la Maneciu te intorci pe asfalt spre Cheia...si inainte sa ajungi in Gheia faci dreapta pe valea Stanii.....Pasul Boncuta.....Vama Buzaului si de acolo la Intorsura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Traseu Lacul Vulturilor prin Chiojdu -caut informatii

 

Salut,

 

De unde ai informatia ca drumul este inchis pt auto? Intentionez sa il parcurg si eu peste 2 saptamani si ma intereseaza eventualele restrictii, dar si rute alternative acestora, intrucat zona este foarte iubita de posesorii de 4x4.

 

Multumesc anticipat.

 

Iesirile spre lacul Vulturilor de regula nu prea se mai anunta pe aici...si nici poze nu se mai pun.

Motivele sunt multe si "E" grele, nu are rost sa dezvoltam ca ne vegheaza organul .

Nu bucuram pe furis de peisaje superbe atat cat se mai poate.

 

Restul discutiei il continuam in privat...stii tu unde.

Vezi ca ne pregatim de iesirea din toamna pe aici,pe colo :wink:

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Si totusi, pentru cultura generala chiar daca nu se (mai) poate ajunge cu auto la lac - am si eu o nelamurire. Am incercat de 2 ori sa ajung la el si nu am reusit. Odata am luat-o prin Tabla Butii si m-am oprit intr-o stana dupa ce am facut "dreapta" la intersectia cu drumul care coboara spre Vama Buzaului. A doua oara am luat-o prin Chiojdu si am ajuns pana in golul alpin dar am avut probleme tehnice + furtuna la orizont si a trebuit sa intorc. Ochiometric pe google maps mai aveam vreo 2 km de mers prin golul alpin si aia era. DAR totusi, am doua nelamuriri:

 

1) cand urcam spre golul alpin dinspre Siriu/Chiojdu, fix inainte de ultima urcare prin padure este o poienita cu niste bancute de lemn etc. Acolo am dat de o masina care cobora si ma intreba daca asta e drumul spre Siriu. I-am zis ca da (chiar daca am venit de la Chiojdu stiu ca drumul se intersecteaza cu cel de la Siriu si continua spre lac). Intrebarea mea e daca mai exista alt drum in afara de acela de a ajunge in golul alpin si la lac de nu stia cel care cobora - presupun ca a urcat prin alta parte? Chestia asta m-a lasat sa cred ca se poate ajunge cumva din Tabla Butii fara sa cobori si sa urci la loc pe drumul asta.

 

2) Prima oara cand am mers la Tabla Butii prin Slon am vazut vreo 10 masini echipate bine care se duceau spre dreapta cum aveam eu Cimitirul Eroilor si Slon in spate. Din aceasta cauza am presupus ca ar mai fi un traseu care mergea la Lacul Vulturilor pe acolo dar intr-o alta incercare cum am scris mai sus nu am gasit drumul si am ajuns la o stana - dead end. Cand m-am intors in Slon, un localnic mi-a spus ca ar fi un drum spre Lac care se ramifica cumva cam de la jumatea distantei dintre Slon si Cimitirul Eroilor. M-am tot uitat pe Google Maps si nu pot sa inteleg pe unde ar fi posibil.

 

Poate sa ma lamureasca cineva pls cu aceste doua puncte? Chiar mor de curiozitate. Din toate cautarile mele pe net am gasit un singur traseu. Se pleaca din Siriu sau Chiojdu (drumurile se unesc) si de acolo tot urci pe un drum pietruit cu "pietroaie" relativ mari dar macar nu dai de noroi - cel putin pana la ultima urcare in golul alpin din poienita de care ziceam mai sus.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
Sunt din Iasi si as vrea sa fac o expeditie solo cu un jimny relativ standard pana la lacul vulturilor prin chiojdu. Va rog sa ma sfatuiti (daca nu doriti public, in privat) cum se poate ajunge acolo cu masina pentru a nu face tot drumul de pomana. As dori sa fac in acceasi zi si tabla butii dar nu stiu daca e fezabil si nici care e drumul cel mai recomandat intre cele doua. Va multumesc anticipat!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, pentru cultura generala chiar daca nu se (mai) poate ajunge cu auto la lac - am si eu o nelamurire. Am incercat de 2 ori sa ajung la el si nu am reusit. Odata am luat-o prin Tabla Butii si m-am oprit intr-o stana dupa ce am facut "dreapta" la intersectia cu drumul care coboara spre Vama Buzaului. A doua oara am luat-o prin Chiojdu si am ajuns pana in golul alpin dar am avut probleme tehnice + furtuna la orizont si a trebuit sa intorc. Ochiometric pe google maps mai aveam vreo 2 km de mers prin golul alpin si aia era. DAR totusi, am doua nelamuriri:

 

1) cand urcam spre golul alpin dinspre Siriu/Chiojdu, fix inainte de ultima urcare prin padure este o poienita cu niste bancute de lemn etc. Acolo am dat de o masina care cobora si ma intreba daca asta e drumul spre Siriu. I-am zis ca da (chiar daca am venit de la Chiojdu stiu ca drumul se intersecteaza cu cel de la Siriu si continua spre lac). Intrebarea mea e daca mai exista alt drum in afara de acela de a ajunge in golul alpin si la lac de nu stia cel care cobora - presupun ca a urcat prin alta parte? Chestia asta m-a lasat sa cred ca se poate ajunge cumva din Tabla Butii fara sa cobori si sa urci la loc pe drumul asta.

 

2) Prima oara cand am mers la Tabla Butii prin Slon am vazut vreo 10 masini echipate bine care se duceau spre dreapta cum aveam eu Cimitirul Eroilor si Slon in spate. Din aceasta cauza am presupus ca ar mai fi un traseu care mergea la Lacul Vulturilor pe acolo dar intr-o alta incercare cum am scris mai sus nu am gasit drumul si am ajuns la o stana - dead end. Cand m-am intors in Slon, un localnic mi-a spus ca ar fi un drum spre Lac care se ramifica cumva cam de la jumatea distantei dintre Slon si Cimitirul Eroilor. M-am tot uitat pe Google Maps si nu pot sa inteleg pe unde ar fi posibil.

 

Poate sa ma lamureasca cineva pls cu aceste doua puncte? Chiar mor de curiozitate. Din toate cautarile mele pe net am gasit un singur traseu. Se pleaca din Siriu sau Chiojdu (drumurile se unesc) si de acolo tot urci pe un drum pietruit cu "pietroaie" relativ mari dar macar nu dai de noroi - cel putin pana la ultima urcare in golul alpin din poienita de care ziceam mai sus.

 

Multumesc!

 

se poate urca sper lac si din crasna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
Salutare. Ce traseu e mai usor? Nu am mai fost si nu stiu... Va fi si un Duster fara 4x4 si nu as vrea sa ramana blocat. Ma gandeam prin Chiojdu, cum da google maps. Inteleg ca prin Crasna e nasol

 

Confirm, se poate ajunge prin Chiojdu, dar doar cu 4x4. Dusterul s-a oprit pe la jumatatea drumului, dar garantat nu ajungea sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare