Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cainele - "Manual de utilizare"


marcel

Postări Recomandate

Asa dupa cum poate observati si din semnatura, mi-am terminat site-ul si l-am aruncat sus (de cca o saptamina, dar a trebuit sa-l reiau ca nu mergea cum mergea cind era pe local).

 

Nu l-am pus la promovare, pentru ca nu e un business propriu zis, nu l-am pus nici la donatii, pentru ca nu vreau nimic pe degeaba. Nu ati inteles nimic. E normal.

 

Ok. Ca sa intelegeti ceva, ar trebui sa incep o poveste care isi are radacinile in copilaria mea, asa ca nu am sa o incep, ca e prea lunga. Pe scurt: am scris o carte despre integrarea cainelui in familie. Am vrut, vreau si voi vrea sa fac ceva pentru cainii de pe strada, caini care se afla acolo din vina noastra a tuturor. Personal, ma simt responsabil ca om, si nu ca persoana, insa tot nu reusesc sa ma impac cu acest sentiment. Pe vremuri, aveam grija de cainii de linga bloc. Ii lasam sa doarma in garaj la paponele, le cumparam de mincare, am facut cheta pentru sterilizari, sterilizari pe care pina la urma le-am platit din buzunar. Pina la sterilizari, cind fata cite o catea, asteptam pina treceau cateii pe hrana solida, si apoi ii imparteam prin satele din imprejurimi. Am observat atunci, ca nimeni nu vroia catelele, pe motiv ca o sa faca pui si nu au ce face cu ei. Aici, aproape ca am ajuns in zilele noastre. Am cumparat un teren la cca 30 km de oras (in zona Cheiilor Turzii), unde voi face si o pensiune pentru catei, dar si un adapost pentru cainii strinsi de pe strada, sterilizati si plasati in satele din zona. Acesta e motivul pentru care am zis ca nu e un business, intrucit, toti banii care ii voi incasa din vinzarea cartii, vor fi folositi pentru amenajarea, tratarea si hranirea cainilor respectivi. Undeva pe o pagina, este facut un calcul, in care se poate vedea foarte bine despre ce este vorba.

 

Avertisment :

1. Nu veti primi banii inapoi dupa 30 de zile, in cazul in care nu sunteti satisfacuti de informatiile prezentate in carte, asa cum fac unii sau altii.

2. Nu este vorba de o brosura, cu fontul de 20 si spatiile dintre rinduri de 2 sau chiar mai mult.

3. Nu dau nici o garantie in sensul ca tu citesti cartea si cainele se dreseaza.

4. Nu iti voi dezvalui ‘secretele dresorilor’, intrucit aceste secrete nu exista.

 

Am postat si pe site, inceputul si sfirsitul fiecarui capitol, percum si prefata integral. Am incercar sa recreez conditiile pe care le gasesti in orice librarie, in care poti rasfoi in liniste cartea, si apoi sa iei o hotarire daca o cumperi sau nu. E decizia ta, si nimeni nu va incerca sa te forteze sa o cumperi.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

:1 :rsp :rsp :h5

 

Am doi caini (un mioritic si un boxer)... destul de batrani ca sa-i mai pot dresa, plus ca nu stau prea bine cu timpul liber ...

Dar vreau si eu o carte d-asta....cine stie poate voi mai avea vreodata un catel si timp pentru el :)

 

Numai bine

Sorin

 

Later edit: srevni, nu vreau factura pe ea ...poate ajuta ...cateii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

Help&Stuff

Urmatorul pas, era sa infiintez o fundatie. Am intrebat o jurista, si mi-a dat niste informatii. Am intrebat la Reg. Comertului, m-au indrumat catre un avocat. Am intrebat un avocat, m-a dat niste informatii contrare juristei. In concluzie sunt in ceata, precum ala dintre oi.

Am gugalit si printre altele undeva era o informatie conform careia ca sa infiintezi o fundatie iti trebuie un patrimoniu de 3.500 lei, care trebuie indisponibilizati pina se termina toate procedurile de infiintare. Imi poate confirma cineva aspectul asta???

:tk anticipat

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator koala

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

Bah frate, n-am caine, da' precis gasesc eu vreun stapan caruia sa-i facu un cadou frumos si util ... asa ca vreau sa cumpar un exemplar din cartea aia a ta, sa-mi dai un PM si sa-mi zici "cat" / "ce" si "cum" ...

 

 

merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

Help&Stuff

Am gugalit si printre altele undeva era o informatie conform careia ca sa infiintezi o fundatie iti trebuie un patrimoniu de 3.500 lei, care trebuie indisponibilizati pina se termina toate procedurile de infiintare. Imi poate confirma cineva aspectul asta???

:tk anticipat

Eu stiam ca pentru infiintarea unei fundatii iti trebuie un patrimoniu de minim 100 de salarii minime pe economie, adica mult mai mult. Aportul se poate face cu cash, caz in care banii se recupereaza dupa infiintare, sau cu bunuri (masina de exemplu), dar aici vor aparea probleme cand vrei sa scoti respectivul bun din fundatie. Mentionez ca nu-s de specialitate, asta mi-a zis si mie un avocat.

O varianta mult mai "prietenoasa" este sa faci un ONG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

invers, vreau si eu una. vorbesc serios. pot plati cu cardul, prin e-banking. chestia e ca adresa de domiciliu nu corespunde pe moment cu cea unde ma aflu. vreu detalii si vreau cartea si multumesc frumos pentru tot ce faci. si pe aceasta cale multumesc si lui nanuk pt un topic de pe mania parca de acum vreo 2 ani despre fundatia cutu-cutu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

@koala ce e al tau e pus deoparte :grin:

 

@flyer conform ultimului raport primit de la Libris (libraria din polus) mai erau 2 bucati. Oricum, pretul acolo e mai mare. De la mine de la birou, o poti lua la pret de site fara transport, adica 20 lei.

 

@svejk iti timit pe PM datele necesare ca sa poti face plata. Zi unde esti de gasit, si poate reusesc sa-ti trimit cartea fara sa platesti transport. Daca nu, trimite-mi datele cuiva care are domiciliul pe unde salasuiesti tu, si o trimit cu posta romana. Prin curier nu mai conteaza adresa, dar iese transportul mai mult.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

super carte.super OM.felicitari si...Sarbatori Fericite!

SuperMerci, la fel iti doresc.

 

am si eu catel care imi place sa cred ca e dresat dar daca spui un numar de cont sint sigur ca se pot stringe ceva banuti...de la mine mai mult ca sigur

E catelusa pe care nu reusea sa o prinda nimeni in Padis??? Sa-ti traiasca si tu alaturi de ea :grin:

In ce priveste banutii ... deocamdata ii pun deoparte pe cei obtinuti din vinzarea cartii. Cochetam cu ideea de a infiinta o fundatie, insa e mai complicat. Pe de alta parte, sunt convins ca doar uniti putem face ceva. Nu prea vad rostul la 50 de fundatii intr-un oras de 300k. Mai bine doar 2-3, dar care sa faca treaba. Asa ca, banii ce-i scot din vinzarea cartii ii voi dona unei fundatii. Am prospectat piata locala si am am ajuns sa ma hotarasc intre 2. Foarte greu, ca amindoua au in frunte niste Oameni cu o mare. Sunt convins ca gasesti si in capitala oamenii care sa merite ajutorul tau.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

Salut,

 

din greseala am dat peste acest topic....cam tarziu ce i drept.

 

La fel ca tine(si ca altii) sunt un iubitor de animale si chiar sunt curios ce ai mai rezolvat cu ajutorarea cainilor fara stapan.

 

Marius

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

Din pacate , @ srevni n-a mai aparut decit foarte putin pe forum ...

Ce mai face ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

Nici nr de tel.pe care-l aveam nu mai e valabil.... Stie cineva ceva de el? SIlence DJ poate....

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

Nici eu n-am mai auzit nimic de Marcel , pana odata era evident ca e in cluj cand ii vedeam patrolul parcat in fata blocului , dupa ce l-a dat....nimic.

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

La ce birocratie este in tara asta este greu sa deschizi ceva chiar si NON profit daca nu ai cunostinte sus puse. Pacat daca a fost nevoit sa se opreasca din aceasta initiativa nobila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

E activ , dar mai ascetic ... probabil mai intelept ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

Mai sa fie ... vorba lu' asta mica. Cine zicea ca nu-ti poti face pretini on line, a cam dat cu materia verde-n fasole. Am dat de topicul asa si m-au apucat nostalgiile. Bine fac. Sper ca si voi la fel. Pe aici mai rar ca deh ... cu renou' mai greu pe dealuri. Cind oi pune mana pe un nissan (king cab sau navara sau patrol ((din care sa fac un pick-up))) m-oi intoarce.

 

Pina atunci, am mai dat de vreo 10-12 exemplare din carte intr-un dulap cu dosare. Le dau cui este interesat. Gratis. Plateste doar posta.

 

De implicat ... nu m-am mai implicat. Am "descoperit" (cu ghilimelele de rigoare), acum cativa ani dedesupturile afacerilor cu maidanezi. Mafie, nu alta. Practic, romania este pepiniera pentru toate asociatiile nonprofit din toata europa. Franta, italia, germania ... sunt doar citeva cazuri pe care le cunosc, cu adaposturi care periodic vin in ro sa ia caini sa-i duca sa-si umple custile lor. Sistemul asta cu subventie de la stat pentru cainii din adaposturi, nu s-a inventat la noi. Exista si in vest. Problema e ca ei nu mai au ce prinde la ei, asa ca vin dupa caini la noi. De ce credeti ca se implica astia de afara. Altfel, ar ramine si ei fara obiectul muncii. A trebuit sa-si lase unii copii in grija bunicii sa se descopere ca desi sunt sterilizati, cainii inca mai fac pui. Minune Dumnezeiasca nu alta.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cainele - "Manual de utilizare"

 

Ehehe, domnu Marcel ...

 

D-apai eu am sa va zic o vorba ...

In comunitatea asta unde ne invartim deja de ceva timp, cea mai mare realizare a mea ...este ca am avut sansa sa dau peste cativa oameni minunati, nu stiu cum i-a adus Dumnezeu aici si nici cum am avut eu norocul asta ...dar asta e ...Marcel, e unul dintre ei ...:h5:cl

 

S-apai ... tare as vrea si eu o carte de a lu matale ...da nu mi-o trimite prin posta, pune-o deoparte sa mi-o dai personal anul viitor la Nissaniada ...s-apoi am avea a povesti in jurul focului pana dimineata ...pana la ...ceaiul ala de matraguna deaia de-a ta ... :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare