Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ARTE MARTIALE


Mr.D

Postări Recomandate

Nu am vazut nici un pasionat de arte martiale pe aici :)

 

Eu practic kyokushin karate de ceva vreme; inainte am practicat si alte sporturi de contact gen brasilian jiu jitsu sau kickbox.

Am ramas la kyokushin de fapt kyokushin budokai, un stil care are la baza kyokushin-ul dar care este completat de tehnici de proiectare si lupta la sol.

Pentru interesati puteti vedea pe youtube cateva filmulete cu kyokushin (mai putine cu kyokushin budokai).

Mitsubishi Shogun 3.2 DI-D SWB AT 2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Nu am vzt nici un thread pe tema asta; daca exista si l`am omis, my bad. Poate un admin va fi dragut si`mi va muta postul acolo (si implicit, va sterge acest thread :) )

Mitsubishi Shogun 3.2 DI-D SWB AT 2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Judo este intr-adevar un sport cu un loc aparte in lumea artelor martiale. Exista destule stiluri care au ca punct de plecare judo`ul.

 

PS: la care baiat cu TRACTOZAUR te referi ? :roll:

Mitsubishi Shogun 3.2 DI-D SWB AT 2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Nu cred ca exista sport mai dur si mai greu decat judoul! (Este o parere nu sariti pe mine ca-s mic!) MAi ales cel pe care il practici aplicand procedeele excluse de federatie de pe tatami. La cat ai luptat? Si pt mr D e valabila intrebarea! Eu la 56kg! :ha: :ha:

Da, stiu..... :P sa nu va prind ca ziceti ceva! :F

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Judo este intr-adevar un sport cu un loc aparte in lumea artelor martiale. Exista destule stiluri care au ca punct de plecare judo`ul.

 

PS: la care baiat cu TRACTOZAUR te referi ? :roll:

 

Vorba lui bullbar : citeste mai atent !

 

viewtopic.php?f=4&t=5799

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Nu cred ca exista sport mai dur si mai greu decat judoul! (Este o parere nu sariti pe mine ca-s mic!) MAi ales cel pe care il practici aplicand procedeele excluse de federatie de pe tatami. La cat ai luptat? Si pt mr D e valabila intrebarea! Eu la 56kg! :ha: :ha:

Da, stiu..... :P sa nu va prind ca ziceti ceva! :F

 

 

Pai ce sa zic uriasule .... :ha:

 

Eu acum am o greutate care variaza intre 95 si 99 kg (ma ingras f repede...daca vad o prajitura in galantar pun pe mine 100g instant...fara sa ating nici macar geamul galantarului).

Am luptat doar la open, unde ma simteam favorizat; asta pana cand a intrat pe tatami unul cu 10 kile mai greu ca mine :P

 

Wolff prezent pe forum a vazut o poza facuta dupa competitie (parca ma jucasem paint-ball in pielea goala, timp de cateva ore, eu impotriva la vreo 20 :p

Mitsubishi Shogun 3.2 DI-D SWB AT 2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Nu am vazut nici un pasionat de arte martiale pe aici :)

Pentru ca este un forum de off road!!! :ypu

Ce parere ai daca eu intru pe un forum de karate si dupa un timp eman inteligent ca nu prea vad pasionati de off road pe acolo? :uameni

Mmmmm... NISSAN!

 

"Nu este nicio rusine sa te nasti prost. Rusine e sa mori prost." Marin Sorescu

 

- Off Road Club Sibiu -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

@zippo,super tare frate!

 

Pt.CRISTIBLONDU

in primul rand lasa-ti o semnatura ca asa e pe la noi pici,iar chestia cu subiectul se gaseste la ALTE HOBBY-URI

 

FOARTE TARE FRATE!

 

CU RESPECT HARY

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Nu am vazut nici un pasionat de arte martiale pe aici :)

Pentru ca este un forum de off road!!! :ypu

Ce parere ai daca eu intru pe un forum de karate si dupa un timp eman inteligent ca nu prea vad pasionati de off road pe acolo? :uameni

 

Da prietene, ce oameni, sa vorbeasca despre altceva decat offroad, pe o sectiune intitulata alte hobby-uri...chiar nu-i inteleg, cu atat mai mult nu ma inteleg pe mine.

Damn, I am so sorry. Please forgive me/us.

 

Acum vorbind serios, zippo, chiar nu-ti inteleg atitudinea si de ce esti reticent la ce discutam noi aici. E sectiune dedicata pt alte hobby`uri decat offroad`ul, iar faptul ca au fost tot felul de thread`uri despre tot felul de pasiuni ale userilor de pe forum, mai putin arte martiale, m-a facut sa "eman inteligent" sintagma cu pricina.

 

Hary, ce parere ai despre MMA ? In UFC, la inceputuri, au fost cativa tipi veniti din judo, care au avut rezultate foarte bune. Problema a fost ca au dat peste cei din clanul Gracie, cu precadere de Royce Gracie, care a cocosat cam orice stil care a intrat in hexagon. Chiar in `95 parca Royce a luptat cu un practicant de judo in finala, si l`a finalizat cu un fel de rear naked choke, doar ca s-a ajutat de gi.

Mitsubishi Shogun 3.2 DI-D SWB AT 2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

@Mr.D

:W iti zic si eu.

Dar sincer, din cele 20 de posturi ale tale 5 sunt la arte martiale si 5 la fotografia-tehnici, trucuri, sfaturi utile, 5 la hilux salveaza rav 4, restul sunt cate una sau doua postari.....

Desigur, incurajam si "Alte hobby-uri" insa in general acesta este un forum de off road si contam pe informatii din aceasta zona. Sectiunea "Alte hobby-uri" este una tangentiala, daca ma pot exprima asa.

Inteleg ca te-ai grabit cand ai postat concluzia ca nu prea ai vazut karatisti pe aici. Ai vrut sa se spui altceva...

Inchei polemica cu tine asigurandu-te de convingerea mea ca vei fi foarte activ si in celelalte sectiuni ale forumului.

O seara buna,

P.S. am practicat acest sport timp de 10 ani....

Mmmmm... NISSAN!

 

"Nu este nicio rusine sa te nasti prost. Rusine e sa mori prost." Marin Sorescu

 

- Off Road Club Sibiu -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Wow...ce spirite... :grin: Sunt convins ca mr.D va posta si in topicurile destinate offroadului ...asta dupa ce ne ddovedeste ca merge in offroad, nu? :ha: :ha: Pt ca deocamdata inteleg ca a ramas intelenit la el pe strada, langa capitala tarii, ceea ce nu e tocmai offroad. Cat despre arte martiale- offroad...eu cred ca sunt sipirite gemene. Si unul si celalalt necesita controlul fricii, nervi buni, inima mare. Dar...HEI...viata adevarat este numai "pe langa drumurile batatorite" si lupta!!! Deci...Offroad and Fight!! Cine nu a inteles asta...a trait de pomana, domnilor! :h5 Hajime!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

:g bullbar; cel putin pe final :h5

zippo, tu ma faci sa`mi para rau ca mi`am ales alta ordine a prioritatilor; daca eram putin barbat, lasam altele, imi tranteam un 4x4 f potent, si acum probabil ma considerai egalul tau :)

Ok. voi incheia aici seria de postari. Consider ca atat tu si eu avem lucruri mai bune de facut decat o polemici puerile.

Mitsubishi Shogun 3.2 DI-D SWB AT 2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

zippo, tu ma faci sa`mi para rau ca mi`am ales alta ordine a prioritatilor; daca eram putin barbat, lasam altele, imi tranteam un 4x4 f potent, si acum probabil ma considerai egalul tau :)

Ok. voi incheia aici seria de postari. Consider ca atat tu si eu avem lucruri mai bune de facut decat o polemici puerile.

 

Ironita ta nu are nici un sens aici.

Zippo are dreptate, aceste este un forum cu specific de offroad deci trebuie tratat ca atare. Bineinteles ca se poate discuta si despre altceva dar majoritatea discutiilor trebuie sa se axeze pe domeniul forumului.

Pentru celelalte domenii sunt convins ca exista forumuri dedicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Pai domnilor moderatori si domnilor admini,

Cam despre ce subiecte ar fi ok sa se desfasoare la "alte hobby-uri"?

Tricotaj?

Traforaj viteza?

Dansuri de societate?

Tehnici de resuscitate a calutilor de mare?

 

Ziceti dumneavoastra ce nu e voie si sunt sigur ca oamenii se vor conforma.

Ca dupa logica mea primara, pe un forum 4x4 mi se pare ca asta e singura sectiune unde NU AR TREBUI sa se vorbeasca de 4x4. Deloc.

Ma insel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Referitor la rubrica, cred ca ionutz73 are dreptate. Dar postarile lui Mr.D, au avut o tenta care dadea impresia ca e singurul "artist" in ale figurilor orientale. E bine de stiut ca nu e chiar singur, pentru ca salate orientale cu iz de kata si kumite au mai preparat si altii si foarte multi ani. Posibil ca toti vechii "bucatari" sa fi lasat meseria preparatelor la saltea (tatamia) in urma, si sa se fi reprofilat pe cockteil-uri exoticomontane combinate cu ceaiuri de shufa si mirodenii din pilitura scoase de la trolii. Mr.D, ai dreptate e rubrica alte hobby-uri , consider ca poti posta teme despre acest hobby, dar parca e mai usor de diferat un hobby care sa se lege pe munte de off-road. Si eu am facut multi ani antrenamente de acest gen, suntem mai multi , dar parca nu cadreaza aceste sporturi aici unde lumea incearca sa ajunga in zone unde se vrea calm, liniste si voie buna la sfarsitul fiecarei ture. Ce zici? Nu o lua in nume de rau, nu vreau sa para o observatie, dar parca totusi sporturile de contact nu prea merg... Oricum decizia o poti lua doar tu. In rest , apa talpa si claxon!!! Da-i sa zornaie motorul......... :h5 :p

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARTE MARTIALE

 

Uite, vedeti, de aia nu-mi plac mie forumurile pe care se discuta despre arte martiale, ca trebuie sa iasa cu bataie :F

Acum fara gluma..., dragii mei, dragi administratori, dragi moderatori, cele mai nenorocite forumuri in Romania sunt cele care trateaza acest domeniu al artelor martiale din pacate :sr , si va spun in cunostinta de cauza :grin: Nenorocite in sensul ca se intra in niste polemici foarte dure, mama-mama, adesea de oameni care nu au habar despre artele martiale, codul etic, etc :P

Max, daca vreti liniste, inchideti Doamne iarta-ma topicul asta! Credeti-ma pe cuvant si mai credeti-ma ca sunt cel mai in masura sa va dau un sfat referitor la acest domeniu dintre toti cei care sunt pe acest forum si asta o spun direct si fara sa ma ascund de cineva, asta este meseria mea, cu asta ma ocup de vreo 23 de ani... Asta in cazul in care oameni cunoscuti din domeniu ca Florian Frazzei, Mircea Ungurean, Florentin Marinescu, Dan Corneliu Ionescu, Dan Stuparu, Mircea Boldea sau Ion Benea ca sa dau numai cateva nume spre exemplu, nu au dat in patima off-road-ului si posteaza cu nickname aici :grin: :grin:

Eu atat am avut de spus, sper ca spiritul care domneste aici pe acest forum de off-road, de colegialitate si prietenie, sa nu fie umbrit de ceea ce am fugit intotdeauna si intalnesti pe forumurile despre arte martiale. Punct.

Restul se dovedeste pe tatami, nu pe forum! Sper ca m-am facut bine inteles si mentionez ca nu am vrut sa jignesc pe nimeni, tot ceea ce am spus, am spus-o la modul general, nu pentru a lovi in cineva!

Pacea fie cu voi! :p

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare