Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Taleristi.


flyer

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Re: Taleristi

 

Prezent! Trag in tot ce zboara si nu are viatza. Farfurii, talere, bidoane de plastic... Chiar radeam acum cateva zile, cand imi spunea prietena ca daca ne certam, o sa arunce cu farfuriile dupa mine. I-am spus ca daca le arunca bine si cu putzina bolta, o sa am grija sa ne certam des. :ha:

Sunt incepator, astept sa imi iau si eu pusca saptamana viitoare. Vreau un IJ 27, modelul cu 2 tragaciuri, ca e mai fain. Potzi sa alegi cu ce teava vrei sa tragi. La talere ma duc cam in fiecare week-end si as trage si non-stop. Cred ca daca as avea fabrika de cartushe, as intra in faliment. Inca imi mai invinetzesc umarul din cauza ca nu epolez mereu corect, sau dau drumul la foc mai devreme. Dar in timp o sa capat mai multa indemanare si iscusintza. Pana atunci ma uit la Patrick Flanigan, si ma gandesc ce risipa de cartushe as face daca as avea si eu o stropitoare ca a lui.

P.S. Viitoarea soacra nu stie ca imi iau pusca... :bannana

Never drive faster than your guardian angel can fly...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

Prezent! Trag in tot ce zboara si nu are viatza. Farfurii, talere, bidoane de plastic... Chiar radeam acum cateva zile, cand imi spunea prietena ca daca ne certam, o sa arunce cu farfuriile dupa mine. I-am spus ca daca le arunca bine si cu putzina bolta, o sa am grija sa ne certam des. :ha:

Sunt incepator, astept sa imi iau si eu pusca saptamana viitoare. Vreau un IJ 27, modelul cu 2 tragaciuri, ca e mai fain. Potzi sa alegi cu ce teava vrei sa tragi. La talere ma duc cam in fiecare week-end si as trage si non-stop. Cred ca daca as avea fabrika de cartushe, as intra in faliment. Inca imi mai invinetzesc umarul din cauza ca nu epolez mereu corect, sau dau drumul la foc mai devreme. Dar in timp o sa capat mai multa indemanare si iscusintza. Pana atunci ma uit la Patrick Flanigan, si ma gandesc ce risipa de cartushe as face daca as avea si eu o stropitoare ca a lui.

P.S. Viitoarea soacra nu stie ca imi iau pusca... :bannana

 

 

Sefu' musai sa porti doape sau casti. Io am facut pe viteazu la vremea aia si acuma, ma mandresc cu urechea dreapta mai infundata.

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

EXCELENT! Nu ma asteptam sa fie pasionati de acest sport dar uite cum te astepti mai putin cu atat ai rezultate mai bune :h5

Si eu sunt incepator in ale taleritului si sper ca voi capata cu timpul experienta. Procentajul meu de reusita este ndeva in jur de 35%. Momentan sunt multumit de el sper ca in timp sa il cresc si asta numai prin cartuse trase.

 

@ Boieru - Exact acea arma o am si eu, sunt multumit partial de ea. Neajunsurile sunt: patul cam lung(urmeaza sa-l scurtez), tragecele necesita forta prea mare la apasare... in rest arma buna si mai putin frumoasa. Arma care te intereseaza pe tine este BAIKAL IZH 27M SAU 27 EM - asta din urma are si ejectoare.

http://farm4.static.flickr.com/3348/3519990924_3412ed9cc6.jpg?v=0_http://farm4.static.flickr.com/3649/3519991394_649dc0c38e.jpg?v=0

http://farm4.static.flickr.com/3649/3519990290_bfa4d412e8.jpg?v=0_http://farm4.static.flickr.com/3313/3519178829_b173f28817.jpg?v=0

 

In poza din drapta jos se vede cat de mult am epolat din cauza patului prea lung :grin: sper sa iasa ceva dupa ce il scurtez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

Misto aruncatorul. Noi avem unul cu incarcare si lansare "umana". :grin:

Nu vreau modelul cu ejector, pentru ca daca tragi un singur foc si vrei sa incarci, iti arunca automat si cartusul netras. Nu ma doare mana daca le scot eu. Dopuri de urechi folosesc si eu, pentru ca am avut "ocazia: sa imi bubuie o carabina ceva mai aproape de mine, si mi-au tziuit urechile cateva ore.

La antrenament procedam altfel, adika tragem fiecare cate 6 focuri, si facem puntajul. Din 6 focuri, 4 le iau sigur. Mai iau si 6 din 6, dar se intampla si sa nu nimeresc niciunul. Dar in general iau 4 din 6. Si imi place sa trag cu teava mai stransa, sa nu se imprastie alicele prea mult. De aceea, deschid mereu pusca dupa un foc in plin, sa o reincarc, si ejectorul mai mult m-ar incurca. Doar daca il ratez pe primul, il dau pe al doilea. Imi place sa le stiu pe amndoua pe tzeava, dar doar pentru a avea "rezerva". Oricum, al doilea se duce mai imprastiat, si nu imi place.

Never drive faster than your guardian angel can fly...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

Ejectorul nu iti arunca (in mod obisnuit) cartusul netras .... il arunca doar pe cel tras.... asta o zic din ce am auzit, eu neavand o arma cu ejectoare.

Daca vei vrea sa intri in concursuri trage seri de cate 5 talere de pe standuri diferite. Adica: iti montezi aparatul, ii dai traiectoria dorita si faci 5 talere din 5 standuri diferite (standurile sa fie pe aceeasi linie) dupa care schimbi pozitia aparatului si repeti standurile de tragere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

Pai asa fac. Doar ultima data am tras cate 6 cartushe. In rest, tragem cate 5, si la fiecare serie schimbam pozitzia din care tragem, si implicit se schimba traiectoria talerului. La concursuri mai tarziu, dupa ce ma mai antrenez... Dar multzi prieteni vanatori imi spun ca trag mai bine decat multzi alti vanatori cu experientza. Poate ca vor sa ma incurajeze, sau poate ca asa este. Oricum, nu vreau sa particip si sa ma fac de ras. Asa ca ma antrenez. Deja, la intoarcerea de pe mare (lucrez pe o platforma marina) ma asteapta 10 cutii de cartuse si 2 de talere.

Never drive faster than your guardian angel can fly...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

Salutare.

Sunt posesorul unei arme 12x70 cu ejectoare(un singur tragaci) marca Scirocco, pe care o folosesc la vanatoare. Dupa ce trag un foc si frang arma ejectorul tevii cu care s-a tras ejecteaza tubul gol, celalalt raminind pe loc.

Marele Alb

Off-Road Runners Team

BARACCA BIANCA - Nissan Patrol 2.8 Top Line Safari

"Eu nu stiu off-road, eu stiu sa merg prin noroaie, paduri, araturi..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

Multumesc pentru lamuriri. Eu am auzit ca varianta mai noua de Ij27 le arunca pe amandoua, de aceea spuneam asta. Nu ma pricep bine, v-am mai spus, sunt la inceput, dar asa am inteles de la un posesor de astfel de arma.

Never drive faster than your guardian angel can fly...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

 

... pe saturate ....

 

faina jucaria ... 12 focuri in 1.73 secunde ii extraordinar dar cei de la Winchester au modelul Super X3 care trage 12 focuri in 1.44 secunde. Treaba tine si de tragator fiind semiautomata.... la fiecare foc trebuie apasat tragaciul

 

[youtube:y64qnw3n]

[/youtube:y64qnw3n]

-

[youtube:y64qnw3n]

[/youtube:y64qnw3n]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

 

e meserias omu...si tartanu mai trage si cu 50BMG.....

 

Una peste alta si eu sunt mare fan al talerelor....sunt vanator de 2 ani si ceva dar am trase cateva mii de cartuse numai la talere.....am si un aruncator de talere manual...mai prost stam cu poligoanele prin zona...adica nu exista....

Nissan Patrol 3.3 SD

Audi A4 1.9 TDI

Mitu L200 2.5 DI-D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

:h5 Eu folosesc un Browning special hunter, big bored, tevi de 71.

trag de vreo 3 ani, din pacate stau prost cu timpul, iar sportul asta cere antrenament serios...poligonul de langa oras s-a desfiintat anul trecut..... am de mers 40km pana la cel mai apropiat poligon langa Piatra Neamt.....mai sus de locul 7 la faza pe Moldova nu am reusit (trebuia locul 6 sa ma calific pe tara)....insa la Piatra-Neamt sunt vreo 2 baieti care trag "dumnezeieste" si merg la finala pe tara aproape in fiecare an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator wolff

Re: Taleristi

 

Se refera la aducerea armei in pozitia de ochire si declansare a focului. Si este "epolare" nu "epolet". Asa zice si la dex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Taleristi

 

Acum 2 saptamani. 500 de cartushe. A fost super... Soare, putzin vant cat sa faca treaba mai interesanta, aruncatorul, talere si IJ-ul. Nu ma laud, dar deja trag destul de bine, in sensul ca fac lejer la punctaj vanatori cu experientza. Pun si poze in curand. Trebuie sa repar iar aruncatorul, ca s-a cam stricat piedica care agatza bratzul. Dar il rezolv eu. Are cineva idee de unde se poate lua unul automat la 12 volti? Si pe la ce pret?

Never drive faster than your guardian angel can fly...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taleristi

 

www.cabelas.com ... numa ca ii in america si trebuie livrat aici ... o fac baieti dar contra cost

ar mai fi ceva cehesc .... am sa ma uit eu pe cutia de talere ca scrie sie-ul lor

o sa vorbesc cu Crisiti ... un telerist care are un asemenea aparat sa vad de unde si cu cat.

 

Felicitari pentru evolutie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare