Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

Salutare tuturor ce le place pescuitul si nu numai!
    Acum catva timp,am aflat de la un prieten ca este aproape de noi,langa Slatina la Ganeasa o balta frumoasa,amenajata s.a.m.d.Bun!
    Ne-m suit in masina si am plecat acolo,am ajuns,am intrat intr-o curte(ca este inchisa),am dat sculele jos,am inceput sa montam,nu ne-a intrebat nimeni nimic.
    Dupa vreo 40 min,vine un paznic si ne spune ca azi e Joi si nu se pescuieste.
    I-am spus ca am aflat de la cineva care a fost acolo in cursul saptamanii si a pescuit si a zis ca o sa dea un tf patronului sa vada ce facem.
    A venit si patronul,de altfel un om f de treaba care ne-a permis sa ramanem dc platim taxa(50 ron),ne-a adus un pliant cu regulamentul de pescuit,si ,am inceput sa discutam de una ,de alta.
    Uitandu-ma pe hartie,nu am vazut nimic de pescuitul de noapte,si l-am intrebat dc vin cu familia sa stau 2-3 zile pot sa pescuiesc noaptea?la care el imi spune ca nu,ca a lasat pe cineva noaptea,nu i-a supravegheat si au dat la coasa (a gasit ulterior cativa fitofagi morti care aveau urme si rani de la dubleurile sau ancorele folosite).
    Patronul,in regulament isi asumase dreptul sa isi aleaga clientii,si,acest lucru m-i s-a parut extrem de corect,avand in vedere ca sunt multi fomisti care se duc si pun plase,dau cu curent electric ,dau cu carbid sau folosesc metode din astea nu tocmai legale.
    Ieri,ducandu-ma la o balta in Craiova(in Valea Fetii),in timp ce dadeam cu un vobler la biban,a aparut o masina, au coborat 5 "pescari" cu niste ciomege, au pus dubleurile si au inceput sa ia balta la cm, la coasa.Au dat peste mine, pe langa mine,le-am zis sa pastreze si ei o distanta decenta,si mi-au zis ca:-ce, e balta lu"tactau?
    Pot sa spun ca mai erau cativa pescari pe acolo,si, cand au vazut ca ma iau cu ei au intors capul si s-au facut ca nu aud.
    Asa ca fratilor,dc tacem din gura si nu zicem nimic si nu facem nimic,ce o sa se aleaga pana la urma?
    Oare trebuie sa luam initiativa impotiva acestora,sau nu?
    Ce parere aveti?
    bau bau

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

Salutare
    Singurul lucru care il putem face pentru acesti nenorociti este sa incercam sa-i fotografiem,filmam si apoi sa incercam sa le publicam fetele de mirleti infometati....,poate asa se vor potoli cu toate ca nu cred ..

Aurel Tofan
    Nu orice om poate fi mare OM!!!

Comentariu

mica clarificare

am citit cele de mai sus sa stiti datul la coasa sau cum ii spuneti voi este infractiune din legea 192 /2001 privind resursele vii pescuitul si acvacultura la art 56 litera c se spune pescuitul cu ostia,sulita,tepoaica si cu orice unelte intepatoare si agatatoare,prin greblare sau harponare constituie infractiune si se sanctioneaza cu amenda penala !!

deci daca sunteti hotarati si aveti martori dispusi sa mearga pana la capat puteti reclama fapta la sediul de politie in raza careia s-a produs fapta !!! aceste fapte fara martori sunt practic greu de dovedit pentru politie deci simtul civic al unora si existenta martorilor sunt obligatorii pentru tragerea la raspundere a vinovatilor !!!

Comentariu

stiu nene ca e infractiune!
        dar daca sunt toti manjiti,ce sa le faci altceva decat sa-i troznesti?
        La giormane langa craiova se braconeaza cu cei de la A.J.V.P.S. DE MANA SI CU MILITIENII din zona ,si dc le zici ceva si esti singur tot tu cazi de papagal
        bau bau

Comentariu

Vezi daca te duci la pescuit singurel, data viitoare da si tu de stire, poate mergem mai multi!!!

Comentariu

@ moshu 68 asta vara i-am prins cu curentul pe dunare am sunat la 112 si dupa 3 ore vine pol de frontiera si intreaba cum aratau :P ,dimineata cand sa plecam ne-au blocat drumul prin padure cu copaci taiati de drujba 13 la numar ,norocul a fost ca nu plec la peste fara drujba!

Comentariu

Postat în original de mitran hary
              @ moshu 68 asta vara i-am prins cu curentul pe dunare am sunat la 112 si dupa 3 ore vine pol de frontiera si intreaba cum aratau :P ,dimineata cand sa plecam ne-au blocat drumul prin padure cu copaci taiati de drujba 13 la numar ,norocul a fost ca nu plec la peste fara drujba!
              pai cand zic eu ca deja romania e un stat mafiot in care mai bine alegi sa fi IMPOTRIVA legii decat de partea ei... vei fi mai respectat si de institutii si de societate ...
              forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Ce sa spun,normal cu drujba aia trebuie sa ii tundem de la gat
                Avem o singura variantaebuie sa ne strangem mai multi,mergem peste ei,si dc sunt si poterasii cu ei le facem poze si filme, ca dc suntem multi,nu sar la noi.
                Asa le-am facut la rudari la Dunareni,acu vreo 2ani.Eram imbracati toti(12) in camuflaj,cu 3 masini,am avut la noi tot tacamul,le-am aruncat 2 carute in canal,le-am gonit caii vreo 4 km pana in malul Dunarii,si baietii ne-au asteptat in intersectie.
                Bineinteles ca odata cu ei au ajuns si 2 masini de pol de la Segarcea,si s-au linistit.
                Fratilor se poate si la noi,da"cu paru"(nu instig).Cred ca e valabila peste tot.
                Sa auzim numai de bine!
                bau bau

Comentariu

Constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 6 luni la 4 ani sau cu amend? penal? de la 2.500 la 5.000 lei urm?toarele fapte:
                  a) pescuitul electric neautorizat, pescuitul cu materiale explozive, pescuitul cu substan?e toxice ?i narcotice de orice fel, pescuitul cu ostia, cu japca ?i cu orice alte unelte în?ep?toare ?i ag???toare; b) pescuitul prin orice metode al reproduc?torilor în perioada de prohibi?ie ?i distrugerea icrelor embrionate de pe?te în zonele de reproducere natural?;
                  c) pescuitul sturionilor ?i al lostri?ei, sub dimensiunile legale, în alte scopuri decât pentru repopulare;
                  d) reducerea debitului ?i a volumului de ap? în amenaj?rile piscicole ?i pe cursurile de ap?, în scop de braconaj;
                  e) pescuitul cu n?voade, voloace, crâsnice, setci, ave, prostovoale, vâr?e, vintire sau cu alte unelte de pescuit industrial, f?r? autoriza?ie sau permis de pescuit;
                  f) pescuitul comercial pe cursul unei ape curg?toare în zona de 200 metri în aval de baraj;
                  g) pescuitul comercial cu unelte de pescuit având ochiurile sub dimensiunile minime prev?zute de lege;
                  h) deschiderea, închiderea, obturarea, bararea cu garduri pesc?re?ti sau cu unelte de pescuit de orice fel a canalelor ?i a gârlelor de leg?tur? cu lacurile, b?l?ile sau terenurile inundabile;

Deci aceasta practica constituie infractiune,iar parerea mea este ca acesti infractori trebuie fotografiati si trebuie sunat la 112. Asta teoretic.........practic lucrurile nu sunt atat de simple. Cei ce practica acest gen de capturare a pestilor de obicei sunt localnici , a chema Politia nu cred ca rezolva mare lucru, a le aplica diverse corectii fizice...........asta doar in cazul cand nu mai mergi in acelasi loc la pescuit..

In concluzie e foarte greu sa iei cea mai buna decizie atata timp cat in Romania exista o singura lege ce functioneaza..............Legea Tupeului.
                  Cand esti multumit sa fii pur si simplu tu insuti si sa nu te compari cu ceilalti, toti te vor respecta.

Comentariu

Postat în original de moshu68
                    ...
                    Asa ca fratilor,dc tacem din gura si nu zicem nimic si nu facem nimic,ce o sa se aleaga pana la urma?
                    ...
                    Oricum s-a ales prafu de apele si fondul nostru piscicol. In curand vom da numai la caras, ghibort si guvid pt ca asta e ce a mai ramas prin apele noastre
                    Va salut !
                    Omoroka`s Offroad- YouTube

Comentariu

Aveti dreptate!
                      Te duci si tu ca omul la pescuit,nu zice nimeni ca nu mai ia cateva buc,sa te relaxezi,dai cu batul in balta,stai dus pe ganduri si vin nemernicii cu plase,curent,coase si alte prostovoale,il hacuiesc,si dupa aceea vin la tine sa te intrebe dc nu cumperi peste,ca au ei de vanzare .
                      E jalnic!!!
                      Si mai ales sa vezi ca ce ce ar trebui sa impiedice aceste lucruri nu fac nimic in sensul aste.
                      Sunt jalnici!
                      bau bau

Comentariu

Eu prefer acum sa dau prin balta "Metro" la peste! Daca am bafta si/sau noroc ... prind si vreo doua bucati d'ala proaspat si bun (shalmeu) ... asta daca nu ajung prea tarziu!

Pe vremuri, de mult apuse ...semnam condica saptamana de saptamana pe balti! Acum, dupa ce am vazut "cocalarii de balta" cu meleuri si septari luate pe spinarea "prostilor" care platesc fara sa comenteze, taxa de stat in cur langa balta m-am linistit!
                        Cand il mai aud pe unul care mai arunca pisica si zice ca el a bagat asta toamna 50 de tone de peste in balta (impresionisti cu acte in regula)...ma bufneste rasul! :P
                        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Yonutz esti un fericit,inseamna ca te-a vaccinat cineva si chiar a prins vaccinul
                          Eu sunt iremediabil,am microbul fff rezistent,poti sa ma inchizi in farmacie si nu ma mai fac bine :) .
                          Cu bine!
                          bau bau

Comentariu

pentru braconieri ar trebui sa falosim cea ce folosesc si ei cand ii vedem in apa sa bagam un fir cu curent
                            Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti

Comentariu

Postat în original de uzi
                              pentru braconieri ar trebui sa falosim cea ce folosesc si ei cand ii vedem in apa sa bagam un fir cu curent
                              ...cu un electrod in cur si un cleste prins de oo
                              Va salut !
                              Omoroka`s Offroad- YouTube

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection