Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa


moshu68

Postări Recomandate

Salutare tuturor ce le place pescuitul si nu numai!

Acum catva timp,am aflat de la un prieten ca este aproape de noi,langa Slatina la Ganeasa o balta frumoasa,amenajata s.a.m.d.Bun!

Ne-m suit in masina si am plecat acolo,am ajuns,am intrat intr-o curte(ca este inchisa),am dat sculele jos,am inceput sa montam,nu ne-a intrebat nimeni nimic.

Dupa vreo 40 min,vine un paznic si ne spune ca azi e Joi si nu se pescuieste.

I-am spus ca am aflat de la cineva care a fost acolo in cursul saptamanii si a pescuit si a zis ca o sa dea un tf patronului sa vada ce facem.

A venit si patronul,de altfel un om f de treaba care ne-a permis sa ramanem dc platim taxa(50 ron),ne-a adus un pliant cu regulamentul de pescuit,si ,am inceput sa discutam de una ,de alta.

Uitandu-ma pe hartie,nu am vazut nimic de pescuitul de noapte,si l-am intrebat dc vin cu familia sa stau 2-3 zile pot sa pescuiesc noaptea?la care el imi spune ca nu,ca a lasat pe cineva noaptea,nu i-a supravegheat si au dat la coasa (a gasit ulterior cativa fitofagi morti care aveau urme si rani de la dubleurile sau ancorele folosite).

Patronul,in regulament isi asumase dreptul sa isi aleaga clientii,si,acest lucru m-i s-a parut extrem de corect,avand in vedere ca sunt multi fomisti care se duc si pun plase,dau cu curent electric ,dau cu carbid sau folosesc metode din astea nu tocmai legale.

Ieri,ducandu-ma la o balta in Craiova(in Valea Fetii),in timp ce dadeam cu un vobler la biban,a aparut o masina, au coborat 5 "pescari" cu niste ciomege, au pus dubleurile si au inceput sa ia balta la cm, la coasa.Au dat peste mine, pe langa mine,le-am zis sa pastreze si ei o distanta decenta,si mi-au zis ca:-ce, e balta lu"tactau?

Pot sa spun ca mai erau cativa pescari pe acolo,si, cand au vazut ca ma iau cu ei au intors capul si s-au facut ca nu aud.

Asa ca fratilor,dc tacem din gura si nu zicem nimic si nu facem nimic,ce o sa se aleaga pana la urma?

Oare trebuie sa luam initiativa impotiva acestora,sau nu?

Ce parere aveti?

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Salutare

Singurul lucru care il putem face pentru acesti nenorociti este sa incercam sa-i fotografiem,filmam si apoi sa incercam sa le publicam fetele de mirleti infometati....,poate asa se vor potoli cu toate ca nu cred ..

 

Aurel Tofan

Nu orice om poate fi mare OM!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mica clarificare

 

am citit cele de mai sus sa stiti datul la coasa sau cum ii spuneti voi este infractiune din legea 192 /2001 privind resursele vii pescuitul si acvacultura la art 56 litera c se spune pescuitul cu ostia,sulita,tepoaica si cu orice unelte intepatoare si agatatoare,prin greblare sau harponare constituie infractiune si se sanctioneaza cu amenda penala !!

 

deci daca sunteti hotarati si aveti martori dispusi sa mearga pana la capat puteti reclama fapta la sediul de politie in raza careia s-a produs fapta !!! aceste fapte fara martori sunt practic greu de dovedit pentru politie deci simtul civic al unora si existenta martorilor sunt obligatorii pentru tragerea la raspundere a vinovatilor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

stiu nene ca e infractiune!

dar daca sunt toti manjiti,ce sa le faci altceva decat sa-i troznesti?

La giormane langa craiova se braconeaza cu cei de la A.J.V.P.S. DE MANA SI CU MILITIENII din zona :uameni ,si dc le zici ceva si esti singur tot tu cazi de papagal :twisted:

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

@ moshu 68 asta vara i-am prins cu curentul pe dunare am sunat la 112 si dupa 3 ore vine pol de frontiera si intreaba cum aratau :P ,dimineata cand sa plecam ne-au blocat drumul prin padure cu copaci taiati de drujba 13 la numar ,norocul a fost ca nu plec la peste fara drujba!

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

@ moshu 68 asta vara i-am prins cu curentul pe dunare am sunat la 112 si dupa 3 ore vine pol de frontiera si intreaba cum aratau :P ,dimineata cand sa plecam ne-au blocat drumul prin padure cu copaci taiati de drujba 13 la numar ,norocul a fost ca nu plec la peste fara drujba!

pai cand zic eu ca deja romania e un stat mafiot in care mai bine alegi sa fi IMPOTRIVA legii decat de partea ei... vei fi mai respectat si de institutii si de societate ...

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Ce sa spun,normal cu drujba aia trebuie sa ii tundem de la gat :twisted:

Avem o singura varianta:trebuie sa ne strangem mai multi,mergem peste ei,si dc sunt si poterasii cu ei le facem poze si filme, ca dc suntem multi,nu sar la noi.

Asa le-am facut la rudari la Dunareni,acu vreo 2ani.Eram imbracati toti(12) in camuflaj,cu 3 masini,am avut la noi tot tacamul,le-am aruncat 2 carute in canal,le-am gonit caii vreo 4 km pana in malul Dunarii,si baietii ne-au asteptat in intersectie.

Bineinteles ca odata cu ei au ajuns si 2 masini de pol de la Segarcea,si s-au linistit.

Fratilor se poate si la noi,da"cu paru"(nu instig).Cred ca e valabila peste tot.

Sa auzim numai de bine!

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Constituie infrac?iune ?i se pedepse?te cu închisoare de la 6 luni la 4 ani sau cu amend? penal? de la 2.500 la 5.000 lei urm?toarele fapte:

a) pescuitul electric neautorizat, pescuitul cu materiale explozive, pescuitul cu substan?e toxice ?i narcotice de orice fel, pescuitul cu ostia, cu japca ?i cu orice alte unelte în?ep?toare ?i ag???toare; b) pescuitul prin orice metode al reproduc?torilor în perioada de prohibi?ie ?i distrugerea icrelor embrionate de pe?te în zonele de reproducere natural?;

c) pescuitul sturionilor ?i al lostri?ei, sub dimensiunile legale, în alte scopuri decât pentru repopulare;

d) reducerea debitului ?i a volumului de ap? în amenaj?rile piscicole ?i pe cursurile de ap?, în scop de braconaj;

e) pescuitul cu n?voade, voloace, crâsnice, setci, ave, prostovoale, vâr?e, vintire sau cu alte unelte de pescuit industrial, f?r? autoriza?ie sau permis de pescuit;

f) pescuitul comercial pe cursul unei ape curg?toare în zona de 200 metri în aval de baraj;

g) pescuitul comercial cu unelte de pescuit având ochiurile sub dimensiunile minime prev?zute de lege;

h) deschiderea, închiderea, obturarea, bararea cu garduri pesc?re?ti sau cu unelte de pescuit de orice fel a canalelor ?i a gârlelor de leg?tur? cu lacurile, b?l?ile sau terenurile inundabile;

 

Deci aceasta practica constituie infractiune,iar parerea mea este ca acesti infractori trebuie fotografiati si trebuie sunat la 112. Asta teoretic.........practic lucrurile nu sunt atat de simple. Cei ce practica acest gen de capturare a pestilor de obicei sunt localnici , a chema Politia nu cred ca rezolva mare lucru, a le aplica diverse corectii fizice...........asta doar in cazul cand nu mai mergi in acelasi loc la pescuit..

 

In concluzie e foarte greu sa iei cea mai buna decizie atata timp cat in Romania exista o singura lege ce functioneaza..............Legea Tupeului.

Cand esti multumit sa fii pur si simplu tu insuti si sa nu te compari cu ceilalti, toti te vor respecta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

...

Asa ca fratilor,dc tacem din gura si nu zicem nimic si nu facem nimic,ce o sa se aleaga pana la urma?

...

 

Oricum s-a ales prafu de apele si fondul nostru piscicol. In curand vom da numai la caras, ghibort si guvid pt ca asta e ce a mai ramas prin apele noastre :ha:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Aveti dreptate!

Te duci si tu ca omul la pescuit,nu zice nimeni ca nu mai ia cateva buc,sa te relaxezi,dai cu batul in balta,stai dus pe ganduri si vin nemernicii cu plase,curent,coase si alte prostovoale,il hacuiesc,si dupa aceea vin la tine sa te intrebe dc nu cumperi peste,ca au ei de vanzare :uameni .

E jalnic!!!

Si mai ales sa vezi ca ce ce ar trebui sa impiedice aceste lucruri nu fac nimic in sensul aste.

Sunt jalnici!

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Eu prefer acum sa dau prin balta "Metro" la peste! Daca am bafta si/sau noroc ... prind si vreo doua bucati d'ala proaspat si bun (shalmeu) ... asta daca nu ajung prea tarziu! :ha:

 

Pe vremuri, de mult apuse ...semnam condica saptamana de saptamana pe balti! Acum, dupa ce am vazut "cocalarii de balta" cu meleuri si septari luate pe spinarea "prostilor" care platesc fara sa comenteze, taxa de stat in cur langa balta m-am linistit!

Cand il mai aud pe unul care mai arunca pisica si zice ca el a bagat asta toamna 50 de tone de peste in balta (impresionisti cu acte in regula)...ma bufneste rasul! :P

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Yonutz esti un fericit,inseamna ca te-a vaccinat cineva si chiar a prins vaccinul :bravo

Eu sunt iremediabil,am microbul fff rezistent,poti sa ma inchizi in farmacie si nu ma mai fac bine :) .

Cu bine! :hi

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

pentru braconieri ar trebui sa falosim cea ce folosesc si ei cand ii vedem in apa sa bagam un fir cu curent :banana

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

pentru braconieri ar trebui sa falosim cea ce folosesc si ei cand ii vedem in apa sa bagam un fir cu curent :banana

 

...cu un electrod in cur si un cleste prins de oo :ha: :ha: :ha:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

...

Asa ca fratilor,dc tacem din gura si nu zicem nimic si nu facem nimic,ce o sa se aleaga pana la urma?

...

 

Oricum s-a ales prafu de apele si fondul nostru piscicol. In curand vom da numai la caras, ghibort si guvid pt ca asta e ce a mai ramas prin apele noastre :ha:

 

Am facut vreo doua iesiri la Jiu,intr-o zona mai ferita,mai neumblata de cocalari (asa am avut eu impresia ca e neumblata),in zona Leamna,dincolo de locurile unde vin orasenii sa faca un gratarel.

Am vrut sa dau la clean,cu vobler,intr-un cuvant la artificiala,am pus sculele in masina si am taiat-o de pe asfaft pe marginea apei usurel,si la un moment dat m-am intalnit cu o caruta in care erau niste localnici de acolo(l-am cunoscut pe unul dintre ei,lucrase cu mine) din Leamna,ne-am oprit,am stat de vorba si mi-au spus ca nu mai e peste in Jiu,cel putin nu mai e de ala de care vor ei(somn,crap,mreana si clean mare).

I-am intrebat la ce au dat si au zis ca au pus siruri si pripoane de vreo cateva zile,vin le incarca si le controleaza de 2 ori pe zi,ca nu prea au luat mare lucru(2 somotei intre 4 si6 kg,vreo 15 cleni pana in kg si cateca mrene mici,pana la 2 kg :twisted: ),ca se duc la Bucovat sau la Craiova la Ciuperca sa-l vanda.

Buuun!

Am plecat mai departe vreo 2-3 km mai sus,am zis sa "feresc zona contaminata",am intrat pe niste coclauri de am zis ca nu mai ies de acolo singur :twisted:,am oprit,si am inceput sa-l caut.

In vreo 2 ore am avut 3-4 atacuri firave,lesinate-scor-zero,dadeam cu voblere relativ mici(Rapala si Salmo de 4 cm),am pus de 3 cm sau de 2 cm,si, abia la ala de 2 cm am prins niste clenisori pana la 10 cm lungime :grin: .

Am mai mers cativa metrii pe mal si intr-un loc frumos,am dat progresiv mai departe de locul unde eram,si,deodata vad lanseta cum se arcuieste-mama am pus-o,tocmai acum la plecare-si trage-eu stupefiat ca imi daduse in scurt la 3 m de mal sa dau drumul la fir, vad ca nu face nici o miscare si zic "vere aici nu e de bine agata".

La piciorele mele vad un fir de ata mai groasa,teapana,trag de ea,un cap in apa si un cap legat de un pomisor. :twisted:

Trag de ea,cativa metri,recuperez voblerul,iasa un plumb de 1 kg si pe urma un sir de carlige barosane pline cu momeli,apoi un plumb mare si greu,l-am scos si i-m dat foc :banana .

Pai ce sa mai prinzi frate?Teren minat :uameni .

Braconaj la greu la tara cu metode diverse.

Ce putem face?

Cu stima!

P.S.Nu am drujba,da o sa-mi iau,iar pana imi iau o sa vorbesc cu Hari sa mergem cu a lui si cu toata gasca dupa ei. :h5

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

...

Asa ca fratilor,dc tacem din gura si nu zicem nimic si nu facem nimic,ce o sa se aleaga pana la urma?

...

 

Oricum s-a ales prafu de apele si fondul nostru piscicol. In curand vom da numai la caras, ghibort si guvid pt ca asta e ce a mai ramas prin apele noastre :ha:

 

Am facut vreo doua iesiri la Jiu,intr-o zona mai ferita,mai neumblata de cocalari (asa am avut eu impresia ca e neumblata),in zona Leamna,dincolo de locurile unde vin orasenii sa faca un gratarel.

Am vrut sa dau la clean,cu vobler,intr-un cuvant la artificiala,am pus sculele in masina si am taiat-o de pe asfaft pe marginea apei usurel,si la un moment dat m-am intalnit cu o caruta in care erau niste localnici de acolo(l-am cunoscut pe unul dintre ei,lucrase cu mine) din Leamna,ne-am oprit,am stat de vorba si mi-au spus ca nu mai e peste in Jiu,cel putin nu mai e de ala de care vor ei(somn,crap,mreana si clean mare).

I-am intrebat la ce au dat si au zis ca au pus siruri si pripoane de vreo cateva zile,vin le incarca si le controleaza de 2 ori pe zi,ca nu prea au luat mare lucru(2 somotei intre 4 si6 kg,vreo 15 cleni pana in kg si cateca mrene mici,pana la 2 kg :twisted: ),ca se duc la Bucovat sau la Craiova la Ciuperca sa-l vanda.

Buuun!

Am plecat mai departe vreo 2-3 km mai sus,am zis sa "feresc zona contaminata",am intrat pe niste coclauri de am zis ca nu mai ies de acolo singur :twisted:,am oprit,si am inceput sa-l caut.

In vreo 2 ore am avut 3-4 atacuri firave,lesinate-scor-zero,dadeam cu voblere relativ mici(Rapala si Salmo de 4 cm),am pus de 3 cm sau de 2 cm,si, abia la ala de 2 cm am prins niste clenisori pana la 10 cm lungime :grin: .

Am mai mers cativa metrii pe mal si intr-un loc frumos,am dat progresiv mai departe de locul unde eram,si,deodata vad lanseta cum se arcuieste-mama am pus-o,tocmai acum la plecare-si trage-eu stupefiat ca imi daduse in scurt la 3 m de mal sa dau drumul la fir, vad ca nu face nici o miscare si zic "vere aici nu e de bine agata".

La piciorele mele vad un fir de ata mai groasa,teapana,trag de ea,un cap in apa si un cap legat de un pomisor. :twisted:

Trag de ea,cativa metri,recuperez voblerul,iasa un plumb de 1 kg si pe urma un sir de carlige barosane pline cu momeli,apoi un plumb mare si greu,l-am scos si i-m dat foc :banana .

Pai ce sa mai prinzi frate?Teren minat :uameni .

Braconaj la greu la tara cu metode diverse.

Ce putem face?

Cu stima!

P.S.Nu am drujba,da o sa-mi iau,iar pana imi iau o sa vorbesc cu Hari sa mergem cu a lui si cu toata gasca dupa ei. :h5

 

Acuma in toamna, eram pe un canal principal, 3 insi ne intorceam seara la mila. La fo 500-800m de intrarea pe dunarea veche barca s-a zdruncinat iar motorul s-a oprit brusc. Amicu care era la carma se uita la elice si vede infasurat pe ax un somoiog de fire de plastic.

"A luat cineva briceag, cutit, ceva?" In ziua aia ajunsesem in Delta dimineata si de atata nerabdare plecasem cam nepregatiti, deci nu aveam cutit la noi :grin: "Am belit-o, zice el, nu cred ca o pot desface" Pe langa noi tocmai trecuse ultima barca iar afara se lasa intunericul. V-ati dat seama ca nici lanterna nu luasem la noi :ha:

In fine, am facut cu totii cu randul si ne-am rupt degetele si unghiile in somoiogul de fire din jurul axului, care pana la urma s-a dovedit apartinand unei plase monofilament, interzise prin lege dupa cum bine stiti. A durat cam jumatate de ora dar pana la urma am reusit sa eliberam elicea. La final, de atata frustrare, am decis sa scoatem plasa, mai ales ca se inoptase si nu ne vedea nimeni. Primii 5m de plasa n-au prezentat interes, carasei si rosioare. Apoi au inceput sa vina exemplarele, carasi si bibani la 0,5kg. Si am tot tras plasa in barca ca se facuse o gramada de vre-o 15 kg de peste din care foarte multi bibani mari (nu stiu voi dar mie-mi place carnea de biban la nebunie :grin: )

Si cand gramada s-a facut mare, am avut urmatoarea revelatie: "daca ne vede cineva cu ea in barca am pus-o pentru ca am fi acuzati de braconaj cu monofilament; daca ne prindea posesorul plasei iar am pus-o pentru ca i-am furat plasa si prada" asa ca in cateva secunde ne-am decis sa aruncam totu inapoi in apa :ha: si asa se face ca in seara aia ne-am intors acasa fara peste dar curati (in ziua ai aprinsesem doar doua marlite pe care le eliberasem) :ha: :ha: :ha: Dar ne-am distrat de minune gandindune la scenariul in care daca am fi luat tot pestele ala cu noi iar la sosire acasa gazda ne-ar fi intrebat: "si, ce-ati prins azi?" noi i-am fi raspuns "doua marlite la 200grame amandoua si 15kg de caras si biban" :ha: :ha: :ha:

Ne-am distrat foarte mult pe subiectul asta si am incheiat seara cu mult alcool :ha:

dar problema ramane spinoasa, de actualitate, si-ti cam da de gandit :grin:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Azi am vazut alta chestie inventata de nemernici!

Legat de firul lansetei,aveau o plasa monofilament,o aruncau,si,asteptau cateva min,dupa care o scoteau.

Norocul nostru,sau ghinionul lor ca era sforul puternic si i-o baga in mal,au agatat-o,au rupt-o,au injurat si au plecat acasa:uameni.

Imi venea sa dau cu ei in apa:fr2

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Azi am vazut alta chestie inventata de nemernici!

Legat de firul lansetei,aveau o plasa monofilament,o aruncau,si,asteptau cateva min,dupa care o scoteau.

Norocul nostru,sau ghinionul lor ca era sforul puternic si i-o baga in mal,au agatat-o,au rupt-o,au injurat si au plecat acasa:uameni.

Imi venea sa dau cu ei in apa:fr2

asta e tare. n-am mai auzit-o :uameni

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Sunt facute din bucati de "setca" monofilament,dar de curand am vazut si la comercianti ecrane din monofilament,jos au o vergea metalica,pt a-l tine scufundat vertical,sus au o legatura textila care se leaga de lanseta,se lasa pe apa,mai ales de undeva de sus(cum ar fi un dig sau un baraj),undeva unde este sfor,sau curent mai puternic,si,tot ce trece pe langa,agata.

:uameniINVENTIVI:hm

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Acum vreo cateva zile,trezindu-ma pe la ora 5.30,am zis sa ma duc pe la Jiu sa fac o partida de clean,la vobler si la rotativa mica.

Am luat un bat de 2,40,Siweida,mulineta Jaguar,cutia cu voblere si rotative,m-am urcat in masina si am taiat-o,in drum am oprit si am baut o cafea,aproape de termo Isalnita.

In bar m-am intalnit cu cativa pescari care semneaza condica acolo,mi-au spus cum este apa,dc au dat drumu la baraj,si alte informatii utile,zic eu.

In sfarsit am ajuns la locul cu pricina,am trecut peste un drumeag ce despartea doua gropi de aprox 2m adancime si destul de largute fara probleme.Am pus masina sub un arbust mai la umbra,mi-am luat sculele si am intrat in apa.

Dupa cativa metri parcursi in aval,dupa o insulita am dat de cocalarii cu plase montate pe lansete,aruncau in mijlocul sforului(papagali fraieri),i-am depasit si unul din ei mi-a aruncat o intrebare:ce ce faci frate?unde te duci sa dai?....ca uite noi luaram o groaza de mrene(de 10 cm),credeau ca dau tot cu.....

Le-am spus ca ma duc dincolo de pasarela,ca acolo l-am omorat ieri,am luat peste 25 de kg,ca e apa mai mare si mai lina,dar....trebuie sa te sui in copac sa dai ca trece apa de tine si altfel n-ai cum:wink:

Am stat pe insula am aprins o tigara si m-am facut ca-mi fac nevoile,baietii au pus botu" si au taiat-o la pasarela:ha:,asadar am reusi sa-i gonesc din zona in care voiam sa dau eu.

Am inceput sa dau dupa el,si,pot spune ca am avut o pescuiala frumoasa,vreo 20 de buc la 20-25cm si cativa mai mici la care le-am dat drumu in apa.

Intre timp,cocalarii s-au suit in pomi si dadeau dupa el:br:ha:

La intoarcere,am trecut un vad unde era apa mai maricica,a trebuit sa inot,asa ca voblerele si rotativele din cutie au luat apa,iclusiv mulineta.

Am ajuns la mal in jur de ora 10.45,am desfacut capacele la cutie si mulineta,le-am pus pe plafonul masinii,m-am schimbat,m-am spalat,m-am suit in masina si am intors-o si dai talpa:grin:

Dupa vreo cativa km mi-am adus aminte de jucarii ca le-am pus sus,am oprit,m-am uitat ,am vazut ca nu mai sunt si am taiat-o inapoi cu 80 pe ora:al

Am ajuns la loc pe acelasi drum,am trecut peste rapa,uitandu-ma in acelasi timp de jucarii.:hlin gandul meu ziceam:da doamne sa le gasesc:y

Am pus masina in aceeasi pozitie,am gasit cutia cu maimute,fara mulineta.

Am luat-o inapoi.....cu masina si.....surpriza:ssub o tufa ce era aplecata in sensul invers fata de cum venisem eu vad muluneta la nici 2m de mine,trag de volan dreapta sa nu o calc,si......cad cu rotile dr fata spate in vagauna,inclinandu-ma la un unghi fff periculos,masina ramanand agatata practic pe rotile din stg.

M-am dat usurel jos,dupa ce am oprit motorul:hl:alcam speriat.

Am evaluat rapid situatia,am luat mulineta:bananasi am inceput sa sun prietenii disponibili.

Intrerup putin.

Editat de moshu68
bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Revin cu "scurta" mea relatare.

Primul care a raspuns la apel a fost bunul meu prieten Georgica,un tip la vreo 52 de ani,mandru posesor de aro 10,care a zis ca vine in cel mai scurt timp posibi cu o sufa si tot ce trebuie.A trecut aproape o ora si a aparut,am scos cazmaua,am inceput sa sap pe la botul masinii,am legat-o,a fortat un pic si m-a adus intr-o situatie si ma nasoala:hl

I-am zis ca nu are rost,ca Aro-ul 10 e cam de aceeasi greutate cu natasa mea si am dat alte telefoane.

Mi-a raspuns prietenu meu Hari,mandru posesor de autobuzo Nisan,dotat cu cauciucuri extra,troliu....ce sa mai am zis ca dc vine sunt ca si scos de acolo:wink:

Am luat sufa lunga,a inceput sa traga,rezultat:0

Am fost agatat cu troliu cu scrupete cu.....rezultat:0

In final am adus o STALOWA WOLLA ce lucra la amenajarea barajului,am legat o sufa de bratul din stg,m-a ridicat cu cupa si in acelasi timp a tras inapoi.

Cost final:50 lei la vola,aripa stg fata agatata de sufa,indoita si putin rupta:x,am indreptat-o si am plecat acasa pe la orele16.00.

In continuare cocalarii dau cu plasele:uameni

Sa auzim numai de bine!

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Foarte tare :g Deci i-ai trimis pe cocalari la pescuit din copac :bannana

 

Am o singura intrebare, cat costa mulineta? Mai mult de 50RON + aripa indoita + 2 ore? :grin:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Foarte tare :g Deci i-ai trimis pe cocalari la pescuit din copac :bannana

 

Am o singura intrebare, cat costa mulineta? Mai mult de 50RON + aripa indoita + 2 ore? :grin:

Nu mulineta era cea mai mare pierdere,deja ma resemnasem si am vrut sa plec dupa ce am gasit cutia cu voblere si voblerele pe care le-am strans de-a lungul a aproape 15 ani si la care tin fff mult si care erau insirate in iarba:banana

Am scapat in viroaga pt ca in distanta de nici 2m,am vazut-o si am luat viraj dr ff putin,inclinarea terenului era mare,iarba a contribuit si ea din plin.:y

Aripa s-a indreptat fara sa sara vopseaua,mai nasol a fost dupa ce am oprit mot si a trebuit sa ma dau jos din ea.

De iesit de acolo din gaura tot trebuia sa ies intr-un fel sau altul,ori drept pe roti ori cu ea rasturnata:y

bau bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DATUL LA COASA-NEMERNICII-pentru pescari sa ia initiativa

 

Dupa ce am patit si eu una alta m-am obisnuit sa nu mai pun nimic pe tavanul sau capota masinii.Recomand sa va obisnuiti si voi sa nu pierdeti una alta.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare