Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?


Cristian1

Postări Recomandate

Va salut!

In curand o sa fete catelusa unei cunostinte, de rasa Dobermann si s-a oferit sa-mi dea si mie unul. Eu nu stiu nimic despre aceasta rasa, e bun de ceva, ma ingrijoreaza agresivitatea, se poate "calma"? Dresajul lui este greoi ? La ce trebuie sa am grija ?

Niste pareri din partea cunoscatorilor sunt bine venite.

Numa bine!

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Salut,

Nu exista caine agresiv ci doar stapan iresponsabil!

Nu sunt cunoscator dar mi-a placut sa am mereu pe langa casa patrupede ... Daca iti poti asuma responsabilitatea ingrijirii, intretinerii si acordarii atentiei unui prieten sincer si nu pretentios ia catelul. Altfel nu...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

daca il iei nu o sa iti para rau. in ce priveste agresivitatea- depinde cum il cresti. Is foarte protectivi, sensibili la frig si daca stai la casa si mai ai si alte animale (pisici, gaini) grija la ele:ha: ca face curatenie. daca tot te lasa sa alegi vezi poate cateaua are si pui maro, ia maro ca is mai rari. eu am avut o catea pe care am luat-o cand avea 2 ani si vreau sa zic ca a fost cel mai ascultator caine pe care l-am avut, nu a fost dresata dar a invatat foarte repede. Is niste caini foarte inteligenti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Cainele ii ca stapanul. Se va modela dupa tine, cu conditia sa-i acorzi atentia necesara.

Nu uita ca-i o fiinta, care are nevoie de atentie, timp, dragoste si ingrijire. Te va rasplati inzecit.

 

Daca este doar un moft de moment - vad ca ai 16 ani - mai bine lasa-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

nu sunt foarte mare chinolog (de 6 ori comisar de ring (NU ARBITRU) in expozitii internationale), dar ca si posesor de caine pot sa iti dau un sfat...

temperamentul rasei cainelui trebuie sa fie compatibil de cel al stapanului, adica, daca esti o pesoana sedentara ar fi chinuitor sa iti iei un ogar (de ex.), sau daca esti o persoana activa, caruia ii plac iesirile in noroi si alte cele sa iei un labrador.

pe scurt cinele trebuie sa se integreze in familie, in modul tau de viata, in scopul (utilitar sau nu) utilitatii lui in casa, sau in curte.

sfatul meu ??? cauta o asociatie chinologica si acolo vei gasi oameni care sa te indrume ce rasa de caine se portiveste personalitatii tale.

P.S. dobermanul e un caine superb, dar nu de tinut pe lant... ca de altfel toate rasele....

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Adevarul e pe undeva la mijloc. Cainele crescut aproape de tine isi va forma caracterul dupa stapan, dar totusi nu poti sa faci din doberman mielusel si din pechinez caine de paza...

Un husky este cunoscut pt niste lucruri...Un ciobanesc german pt altele... Un doberman pt ce este cunoscut??? Daca ai ceva de pazit ia-l cat mai repede.

abrudila are dreptate si nu uita ca un caine inseamna un angajament pe minim 10 ani... mai rau ca casatoria.

 

PS. Sincer... este singurul caine de care imi este frica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Petrec mult timp pe deal (pe jos, cu bicicleta, si sper cat mai curand cu vreun "gip").Nu este primul meu catelus am mai avut un Setter Irlandez care l-am primit batran si l-am dat de frica sa nu moara la mine (avea vreo 13 ani).A fost la mine timp de 6 ani.

Vizavi de locul unde o sa-l tin...aici, zic eu e o problema, la cativa metrii de locuinta mea am un cotet unde acum ceva vreme aveam porci, gaini si alte oratanii deci catelul va sta inchis acolo e o curte nu prea mare dar sper ca se va invata acolo + ca o sa-l scot mereu afara cand ies pe deal.

Cred ca o sa-l iau ramane sa vedem ce o sa iasa si daca ziceti ca cei maro sunt rari o sa i-au unul.

Numa bine!:wink:

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

cainele asta nu e facut sa stea afara, mai ales iarna...

iar daca te gandesti sa folosesti vechiul tarc al animalelor de pe langa curte pt a tine cainele , iti recomand foarte serios sa cureti si sa dezinfectezi foarte bine locul... de prefereat ar fi sa faci si o platforma de lemn intr-o parte a spatiului , astfel incat sa aiba posibilitatea sa nu stea direct pe beton.

daca ii faci o cusca din lemn iti sugerez sa ii daci una cu doua incaperi ( nu detaliez, gasesti modele suficiente ) ....

sa va distrati bine impreuna.

salutari catelului...:grin:

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Pai sa va zic eu,

acum ceva timp in urma am gasit in parcarea de la Prisma un doberman, batatut, ranit, zgariat, slab si foarte neingrijit. L-am luat sal pansez si sa-i dau ceva de mancare urmand sa-l dau. In acel moment cainele cantarea 35 kg si era piele si os. L-am ingrijit, l-am dus la doctor( unde s-a comportat ca un om matur si doctorul mi-a spus ca are 5 ani) i-am facut carnet etc.

I-au trebuit 2 luni sa-mi intre sub piele, apoi pret de 2 ani jumate am fost nedespartiti. destul timp cat sa-mi dau seama ca e vorba de un caine dresat pentru batai de strada si protectie personala.

 

Nu era deloc prieten cu frigul, si mai ales cu tiganii. Cand vedea o caruta sau un lant mai mare la gatul cuiva..era o problema.

 

Dupa 6 luni cantarea 46 kg si ii placea sa alerge, sa alerge mult. Il duceam la tara si undeva pe camp ii dadeam drumu' sa alerge pe langa masina pret de 3-5 km ...viteza de maxima pe care o avea cand fugea era de 50km/h dar mergeam in principiu cu 20. La fel, boala de tigani( cred ca asa era dresat ) manca cat o jivina de talie mare, nu dormea fara mine, nu manca fara mine.

 

Extrem de inteligent si parca regreta ca nu putea sa vorbeasca.

 

Este o rasa fidela stapanului, extrem de inteligenti si foarte grijulii cu copii. Insa genetic au o problema, nu prea simt frica si durerea nu-i face decat sa-i enerveze rau. Nu poate fi pus la punct cu bataia.

Dupa 7 ani le creste un os undeva in cap, lucru care-i face sa fie ori foarte agresivi cu stapanul ori sa devina potai.

 

aaa, era sa uit, nu recunosc decat 1 stapan, pe care-l apara cu orice pret, nu stie de prieteni, e prieten cu toata lumea atata timp cat nu-i fac rau lui sau stapanului.

Eu am avut o discutie mai aprinsa cu tata si cainele n-a stat pe ganduri, abia am reusit sa-l domolesc.

 

ii place sa stea cu stapanul 24/24 7 zile din 7.

 

Nu stiu sa inoate, nu-i ajuta fizicul, avand picioarele subtiri nu sunt inotatori excelenti( a nu se intelege ca se ineaca)

 

 

Eu unu, nu am fost pregatit pentru el si sincer nu ma-si mai baga la un asemenea angajament. Mi-a placut dar necesita atentie, exact atentia pe care trebuie sa i-o dai unu-i nou nascut.

 

Sfat: daca iti iei doberman, ia-ti 2, daca-ti iei doar 1 va trebui sa stai cu el si sai dai atentie mai tot timpul si nu stiu daca vrei sau poti sa faci asta. Pe cand daca sunt 2 ii poti lasa sa se joace jumatate din zi nesupravegheati; se joaca acolo pe limba lor si isi consuma energia unul cu celalalt.

 

Cam atatea-mi vin acum, daca mai ai intrebari nu ezita si am sa te ajut cat pot.

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Pai sa va zic eu,

Dupa 7 ani le creste un os undeva in cap, lucru care-i face sa fie ori foarte agresivi cu stapanul ori sa devina potai.

 

aaa, era sa uit, nu recunosc decat 1 stapan, pe care-l apara cu orice pret, nu stie de prieteni, e prieten cu toata lumea atata timp cat nu-i fac rau lui sau stapanului.

Eu am avut o discutie mai aprinsa cu tata si cainele n-a stat pe ganduri, abia am reusit sa-l domolesc.

 

ii place sa stea cu stapanul 24/24 7 zile din 7.

 

Nu stiu sa inoate, nu-i ajuta fizicul, avand picioarele subtiri nu sunt inotatori excelenti( a nu se intelege ca se ineaca)

 

Sfat: daca iti iei doberman, ia-ti 2, daca-ti iei doar 1 va trebui sa stai cu el si sai dai atentie mai tot timpul si nu stiu daca vrei sau poti sa faci asta. Pe cand daca sunt 2 ii poti lasa sa se joace jumatate din zi nesupravegheati; se joaca acolo pe limba lor si isi consuma energia unul cu celalalt.

 

Cam atatea-mi vin acum, daca mai ai intrebari nu ezita si am sa te ajut cat pot.

te rog eu documenteaza-te la faza cu osul crescut in cap, e departe de adevar.....chiar te rog sa te documentezi

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

te rog eu documenteaza-te la faza cu osul crescut in cap, e departe de adevar.....chiar te rog sa te documentezi

 

 

Hmm, m-ai facut curios, am sa caut cartea in care am citit si am sa postez raspunsul.

Mai este ceva legat de ce am zis mai sus despre care trebuie sa ma documentez?

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

la varsta adulta din pacate nici noua nici lor nu ne mai creste nimic ...burta eventual .. asa ca legenda aia cu 7 ani e doar pt cei de la myth buster

cristi...daca tu ai dat propriul tau caine de frica sa nu moara la tine io zic sa iti anunti parintii sa se pregateasca pt ca mai devreme sau mai tarziu vor muri si ei si ar face bine sa moara in alta parte sa nu te incurce

 

daca tu iei doberman doar pt ca o cunostinta de a ta iti da unul moca io zic ca nu e bine pusa problema

parerea mea e sa te decizi intai ce rasa iti place si abia dupa aia sa cauti puiul

e o rasa deosebita insa se adreseaza unei persoane ferme si cu o oarecare experienta, pe o mana proasta poate deveni f usor o problema pt toata strada. eu zic ca daca oricum il tii inchis in cotetul porcului si il scoti doar la alergat dupa bicicleta pe deal .deci paza e exclusa ,ia-ti o rasa cu potential agresiv mai redus ,o sa ai aceeasi satisfactie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Hmm, ma cam ingrijoreaza sensibilitatea la frig si ca trebuie sa aibe pe cineva aproape.

Sau mai bine ii dau pace, de aceea am intrebat daca sa-l iau sau sa nu-l iau cred ca o sa il las in pace pentru ca am aflat de la voi multe particularitati ce le are si care nu i-le pot oferi ca nu am cum, probabil daca stateam la casa altcumva statea treaba dar cred ca numa o sa-l chinui asa....:|

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Nu-l lua! Este limpede ca-l vei trata ca pe un caine de ograda, ceea ce nu este. Este un caine de aparare, nicidecum unul de ocol. Lantul, cusca si frigul ii transforma personalitatea. Daca il "scapi din mana" vei avea doar un revolver cu glont pe teava.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

cartile si revistele de specialite nu mentioneaza fenomenul legat de nebunia la doberman. eu am intalnit cateva cazuri in care cainele a refuzat sa-si mai asculte stapanul, caini aflati la varste de 5 si 7 ani. cauza se spune a fi cresterea creierului si presiunea exercitata de cutia craniana asupra unor centrii nervosi. singura solutie a fost eutanasierea lor. daca sunt colegi care detin date concrete si oficiale ii rog sa le imprtaseasca si cu noi ca asa aflam si noi, ori e alba ori e neagra :tk

''Viata trebuie savurata, nu suportata''
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

La 16 anisori fragezi ai tai nevoie de- o gagica :top sa te plimbi cu ea prin padure:;; caine ai sa-ti iei la batranete ........:grin:

 

Dar ai grija ca si ele fac pe nebunele de la o vreme :hw

Editat de madiorsv
ONE LIFE. LIVE IT ! Pajero V 6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

"Dar ai grija ca si ele fac pe nebunele de la o vreme ico%20%287%29.gif"

...deci tot catel :grin::grin::grin:

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

cartile si revistele de specialite nu mentioneaza fenomenul legat de nebunia la doberman. eu am intalnit cateva cazuri in care cainele a refuzat sa-si mai asculte stapanul, caini aflati la varste de 5 si 7 ani. cauza se spune a fi cresterea creierului si presiunea exercitata de cutia craniana asupra unor centrii nervosi. singura solutie a fost eutanasierea lor. daca sunt colegi care detin date concrete si oficiale ii rog sa le imprtaseasca si cu noi ca asa aflam si noi, ori e alba ori e neagra :tk

nu vreau sa lungesc foarte mult subiectul deoarece intrebarea este daca baiatul asta sa isi ia sau nu un catel rasa doberman, si totusi....

cainele unui prieten de al meu (doberman albastru...!!! pentru necunoscatori culoarea lui este un gri-cenusiu ) a murit la varsta de 13 ani si ceva si l-am cunoscut indeaproape pana la varsta de 11 ani si pot sa va spun ca in afara de porumbeii din parc nu a atacat nici o alta vietate (doar in cazurile in care a fost provocat ).

un devotament dus aproape la extrem , un caine de apartament, cu iesirile de rutina in fiecare zi si la sfarsit de saptamana pe dealurile ce sunt in jurul orasului...

”creierul se mareste si creste presiunea craniana ....” si alte chestii de genul acesta au aparut la un moment dat in ceva ziare (dar nu de specialitate ) ca si cauza a faptului ca stapanul a fost atacat de propriul caine

la gradina zoo din BM este un caine rasa cibanesc caucazian (ca si al meu), a fost adus din SM pentru ca si-a muscat stapanul de o fesa (de cur).... hai sa ii eutanasiem, ca i-a crescut creierul....

basme .... a fost tratat cu agresivitate si cu indiferenta....

intr-adevar genele rasei sunt ale unor descendenti agresivi (sunt caini de stana in zona muntilor caucaz)....

si inca una si inchei aici.... apropo de caini care si-au atacat stapanii....

un catel rasa coker spaniel.... si atacat stapanul (a avut nevoie de spitalizare mai multe zile) dar totul a stat la baza faptului ca acesta era un alcolist notoriu si de fiecare data cand alcoolul domnea in capul lui isi stingea tigara de botul sau de spatele catelului.... asta pana intr-o zi....

 

 

imi cer scuze ca am lungit-o in halul asta.....

multumesc pentru atentie

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Prietene am dobermani de cand ma stiu.Sunt caini extrem de AFECTUOSI si deloc violenti(exceptie ciori,adica tigani) treaba cu 7 ani e poveste. Ti-l recomand cu incredere ,extrem de inteligent si afectuos.Si de departe un caine curat ,adica care nu pute cand intra in casa.

Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi.:grin::grin::grin:

2xToyota lj73,bmw320,honda fireblade,honda quad 140cp home made,barca quicksilver 410sl ,husqwarna 450.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

cartile si revistele de specialite nu mentioneaza fenomenul legat de nebunia la doberman. eu am intalnit cateva cazuri in care cainele a refuzat sa-si mai asculte stapanul, caini aflati la varste de 5 si 7 ani. cauza se spune a fi cresterea creierului si presiunea exercitata de cutia craniana asupra unor centrii nervosi. singura solutie a fost eutanasierea lor. daca sunt colegi care detin date concrete si oficiale ii rog sa le imprtaseasca si cu noi ca asa aflam si noi, ori e alba ori e neagra :tk

 

Fum fara foc ... mai rar. Frecventa cazurilor este de 1/10000 de exemplare. Nu are legatura cu cei 5 sau 7 ani. Se poate manifesta oricind.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

....

un catel rasa coker spaniel.... si atacat stapanul (a avut nevoie de spitalizare mai multe zile) dar totul a stat la baza faptului ca acesta era un alcolist notoriu si de fiecare data cand alcoolul domnea in capul lui isi stingea tigara de botul sau de spatele catelului.... asta pana intr-o zi....

 

 

:uameni si daca avea vreun pitbull, cane corso, sau mai stiu eu ce caine de genul asta, aparea la stirile de la ora 5 "Cainele ucigas", "Bestia si-a ucis stapanul" si uite asa apar ideile astea fixe despre rase: "domne pitbullii sunt caini ucigasi".

Un nene dresor mi-a zis odata: "Un caine care e de nestapanit inseamna ca e mai inteligent decat stapanul" :ha:

 

Nu-ti lua doberman daca vrei sa il tii afara. Ia-ti unul mai "blanos". :grin:

"O acţiune umană devine tragică prin motivaţie." - P. Tutea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

cartile si revistele de specialite nu mentioneaza fenomenul legat de nebunia la doberman. eu am intalnit cateva cazuri in care cainele a refuzat sa-si mai asculte stapanul, caini aflati la varste de 5 si 7 ani. cauza se spune a fi cresterea creierului si presiunea exercitata de cutia craniana asupra unor centrii nervosi. singura solutie a fost eutanasierea lor. daca sunt colegi care detin date concrete si oficiale ii rog sa le imprtaseasca si cu noi ca asa aflam si noi, ori e alba ori e neagra :tk

 

 

Multumesc!! Stiam eu ceva cumva...oricum am sa caut nenorocita aia de carte si am sa transcriu exact.

 

Nu spun ca este o regula si ca orice doberman sufera de asta si exista si exceptii ...dar este un risc de luat in calcul.

Animalul este imprevizibil ca orice animal si nu cred ca vre unu din noi stiind de chestia asta ar lasa un copil in preajma lui.

 

Al meu spre exemplu, pur si simplu nu ma mai ascultat, am oprit pe autostrada pentru ca aveam ceva la roata si scartaia ca dracu, moment in care a sarit din masina ca turbatul si a luat-o pe autostrada, un tir l-a oprit de tot.

Pana in acel moment " niciodata" nu a fost agitat in masina si nici nu m-a lasat sa tip dupa el ca trompeta..

 

Ideea principala despre acest topic a fost daca colegul sa-l ia sau nu.

Parerea mea este sa nu-l ia daca nu este pregatit pentru un asemenea angajament.

 

Succese!:h5

.

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dobermann, Sa-l iau sa nu-l iau ?

 

Nu-l lua! Este limpede ca-l vei trata ca pe un caine de ograda, ceea ce nu este. Este un caine de aparare, nicidecum unul de ocol. Lantul, cusca si frigul ii transforma personalitatea. Daca il "scapi din mana" vei avea doar un revolver cu glont pe teava.

TOTAL de acord si imi permit sa adaug ca din cate imi dau seama nu esti pregatit sa cresti un caine, de asemenea cred ca nu ai posibilitatea sa ii acorzi atentia necesara, macar in perioada de crestere (cu toate ca indiferent de rasa, e "full time job"). Daca te hotarasti sa-l iei ai grija sa nu fie doar o toana ca e pacat. Poti sa inveti din mers sa ai grija de el totul e sa ai vointa.

La conditiile pe care le descrii as indrazni sa iti recomand un ciobanesc german rasa f rezistenta, cu un atasament fata de stapan extraordinar (am unul de aproape 2 ani).

Si in final e o vorba "cainele il ai cum il cresti".

Mesaj pt. straini:

Daca vine sfarsitul lumii, haideti in Romania ca noi suntem cu 100 de ani in urma.:uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare